Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2013., 16:03   #41
ja ništa ne razumjem...uglavnom,plaća mi je 2 700,00 kn,od toga imam kredit od 500,00 kn...hoće li mi se uplatiti cijela plaća na zaštičeni ili 2/3?
Sorry ako sam dosadna ali sve mi je nejasno,jer navodno ti ne smiju uzimati ništa dokle god imaš kredit koji nije na trajnom nalogu.
hast is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 16:26   #42
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ovdje mi nešto ne štima.
U ovom slučaju, ako je žena otvorila račun 35 za zaštićena primanja, alimentacija će joj sjesti na taj zaštićen račun i ona s njom može raspolagati. Neće se vratiti mužu za ovrhu po toj drugoj osnovi.

Osobe kojima ovrha sjedne na tekući otvaraju taj zaštićeni račun upravo za ona primanja koja su zaštićena i koja se ne mogu ovršiti.

Bilo bi zbilja čudno da žena nije otvrorila zaštićeni račun ako zna da prima alimentaciju.
A ako nije otvorila?

Opisujem hipotetski slučaj upravo zato što veliki broj ljudi još ne shvaća kako sami moraju otvoriti zaštićeni račun.

Sistemski je propust zato što ga možete otvoriti tek kada ovrha postoji, a za njeno postojanje uglavnom dozanjete tako što vam pojede prvu plaću. Alternativa je prije svake plaće provjeravati u fini jesu li što zaprimili.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 16:34   #43
Quote:
hast kaže: Pogledaj post
ja ništa ne razumjem...uglavnom,plaća mi je 2 700,00 kn,od toga imam kredit od 500,00 kn...hoće li mi se uplatiti cijela plaća na zaštičeni ili 2/3?
Sorry ako sam dosadna ali sve mi je nejasno,jer navodno ti ne smiju uzimati ništa dokle god imaš kredit koji nije na trajnom nalogu.
Uplatiti će ti se onoliko koliko tvoje računovodstvo uplati. Nije fiksno 2/3, ide od 1/4 do 3/4, ovisi o ... ma ovo je siva zona. Zakon je nažalost pisan rastezljivo, neprecizno, bez preciznih instrumenta kontrole. Ono što trebate zapamtiti je da banka ništa ne kontrolira, samo sprovodi nalog fine i skida sa nezaštićenog računa sve što može skinuti, do nule.

Ovrha i kredit nisu ista stvar. Postoji ovrha bez kredita, kredit bez ovrhe. Budi preciznija.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 19:02   #44
Quote:
hast kaže: Pogledaj post
ja ništa ne razumjem...uglavnom,plaća mi je 2 700,00 kn,od toga imam kredit od 500,00 kn...hoće li mi se uplatiti cijela plaća na zaštičeni ili 2/3?
Sorry ako sam dosadna ali sve mi je nejasno,jer navodno ti ne smiju uzimati ništa dokle god imaš kredit koji nije na trajnom nalogu.
Ako ti je 2.700,00 neto onda ti 1/3 ide na redovan tekući, od ostatka ti se skida rata kredita, a ono što ostane ide za zaštićeni račun.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 08:56   #45
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako ti je 2.700,00 neto onda ti 1/3 ide na redovan tekući, od ostatka ti se skida rata kredita, a ono što ostane ide za zaštićeni račun.
Ne bi se složila.
Obustavljati se smije samo 1/3 plaće.
1/3 od 2.700,00 kn je 900,00 kn. Od tih 900,00 kn 500,00 kn se obustavlja u korist kredita; ostatak od 400,00 kn ide na redovan tekući (blokirani) a 2/3 tj 1.800,00 kn je zaštićeno primanje i ide na zaštićeni račun.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 14:48   #46
Vitas i ja sam cula da to tako ide,a tako mi i odgovara koliko toliko.
Kako bilo hvala na pomoci! :-)
hast is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 18:43   #47
Sad sam zbunjena
A što bi bilo da je u ovom slučaju npr. rata kredita 1.500,00 kuna (recimo da je kredit dignut ranije dok je plaća bila veća) ? Kako bi onda išlo?
0 kuna na redovan račun ili?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 01:00   #48
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Sad sam zbunjena
A što bi bilo da je u ovom slučaju npr. rata kredita 1.500,00 kuna (recimo da je kredit dignut ranije dok je plaća bila veća) ? Kako bi onda išlo?
0 kuna na redovan račun ili?
točno tako kako kaže vitas ...
rata bi se platila 900 kn, na redovni račun ništa, a na zaštičeni 1.800...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 08:06   #49
Ja sam mislila da taj kredit ima zapravo status isprave o zapljeni po pristanku dužnika, koja je po čl. 202 Ovršnog zakona također ovršna isprava.

Zapljena po pristanku dužnika
Članak 202.
(1) Dužnik može privatnom ispravom potvrđenom kod javnog bilježnika dati suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, odnosno drugo stalno novčano primanje, osim u dijelu u kojem je to primanje izuzeto od ovrhe. Suglasnost kojom se dopušta pljenidba plaće, odnosno drugog stalnog novčanog primanja za iznos koji je izuzet od ovrhe, ne proizvodi pravne učinke.
(2) Isprava iz stavka 1. ovoga članka izdaje se u jednom primjerku, ima značenje pravnog posla iz članka 77. stavka 1. ovoga Zakona, te pravni učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi.
(3) Ispravu iz stavka 1. ovoga članka s učincima dostave rješenja o ovrsi poslodavcu dostavlja vjerovnik, putem davatelja poštanskih usluga preporučenom poštanskom pošiljkom s povratnicom ili preko javnoga bilježnika.

Valjda onda nešto nisam dobro shvatila

OMG, kak je to sve komplicirano
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 22:30   #50
Želim Vas sve obavijestiti o jednoj važnoj izmjeni vezano za otvaranje zaštićenog računa u odnosu na prijašnje postupanje po ovršnom zakonu:
prenosim članak 22 Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima koji je stupio na snagu 24.01.2013:
(2) U slučaju da Agencija po primitku Obavijesti iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da na teret ovršenika u Očevidniku nema upisanih osnova za plaćanje na temelju Zakona, zaprimit će tu Obavijest ako ovršenik uz nju priloži presliku osnove za plaćanje iz koje je vidljivo da je određena ovrha na njegovim novčanim sredstvima.

Ukratko, prije stupanja na snagu novog Pravilnika zaštićeni račun se nije mogao otvoriti dok račun ovršenika nije već bio blokiran kada je često već kasno.
Sada se može otvoriti uz prilaganje preslike osnove za plaćanje koja bi trebala doći na ovrhu. Naravno, preduvjet je da tu osnovu zapravo i zaprimite na kućnu adresu prije same ovrhe što do sada često nije bio slučaj.
gogova is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 10:46   #51
gogova, hvala!
Evo ja u praksi imam neki čudan slučaj ovrhe kod jednog radnika.
Da sad ne duljim i ne idem u detalje, zvala sam jednog pravnika, specijaliziranog za ovršno pravo da mi detaljnije protumači čl. 26 tog novog pravilnika.

Ono što je on rekao je da je ovaj pravilnik neustavan i da neće dugo.
Niš pametno nisam saznala jedino da će taj pravilnik vjerovatno pasti za Ustavnom sudu jer dira neke ugovore retroaktivno.

Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 12:50   #52
Molim pomoć ako netko zna, imam kredit koji je veći od 1/3 primanja.
Moje računovodstvo mi je prošli mjesec isplatilo nešto manje kredita, ja to nisam ni znala i sad sam dobila obavijest od banke o dugu.

Kad sam zvala računovstvo rekli su mi da je to novi Zakon i da mi ne smiju uzeti više od 1/3 plaće.

Šta sad da radim?
Zar ne vrijedi taj isti zakon i za Banke, kako oni mogu potraživati više od 1/3 mojih primanja ako Zakon kažu da ne, ili to ne vrijedi za banke
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 18:36   #53
Imam i ja jedno pitanje pa ako moze pomoc kome da se obratim, molim vas!
Clanu moje obitelji vec skidaju 1/3 place za kredit, medjutim ima tu jos nekih dugova, ni ta osoba sama ne zna vise kome i koliko, tipa racuni za mobitele za brojeve koje godinama ne koristi, neke prastare kazne itd...napokon smo se uspjeli dogovorit da se sve to treba sredit i sad nas zanima postoji li netko kome bi se mogli obratit da istrazi gdje jei kome ta osoba sve duzna i koliko da pokusamo to sve regulirat?

Ispricavam se ak je pitanje bedasto, nisam se susretala s tim stvarima prije i stvarno ne znam od kud bi krenuli s tim?
Hvala unaprijed
p.s. bili smo u fini, al oni su nam samo rekli ukupnu cifru duga, ukljucujuci i kredit, al ne i kome. i rekli su da oni to ne znaju.
__________________
i'd rather dance
ChicChic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 14:26   #54
Quote:
ChicChic kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje pa ako moze pomoc kome da se obratim, molim vas!
Clanu moje obitelji vec skidaju 1/3 place za kredit, medjutim ima tu jos nekih dugova, ni ta osoba sama ne zna vise kome i koliko, tipa racuni za mobitele za brojeve koje godinama ne koristi, neke prastare kazne itd...napokon smo se uspjeli dogovorit da se sve to treba sredit i sad nas zanima postoji li netko kome bi se mogli obratit da istrazi gdje jei kome ta osoba sve duzna i koliko da pokusamo to sve regulirat?

Ispricavam se ak je pitanje bedasto, nisam se susretala s tim stvarima prije i stvarno ne znam od kud bi krenuli s tim?
Hvala unaprijed
p.s. bili smo u fini, al oni su nam samo rekli ukupnu cifru duga, ukljucujuci i kredit, al ne i kome. i rekli su da oni to ne znaju.
U fini vode samo evidenciju o dugovanjima po ovrhama...ukoliko su rjesenja o ovrsi postala pravomocna (tj.moze se naplatiti potrazivanje po njima ) onda bi ta rjesenja o ovrsi trebala biti u FINI...osim ako ovrha nije pokrenuta na vozilo,nekretninu itd....
za ostala dugovanja ako postoje,jedini je nacin onda da prema svim pruzateljima usluga posaljete upit da li je ta i ta osoba duzna nesto....to je po meni jedini nacin....
znaci posebno telekomunikacijskoj tvrtki, posebno elektri,vodoprivredi,plin itd....
ukoliko postoje ovrhe, na FINI u Vukovarskoj mozete dobiti izlist (placa se nekih 60tak kuna za jednu stranicu ) visinu duga i koliko ovrhovoditelja ima....
i jedan savjet....ak je dugovanje po kamatama vece....sa ovrhovoditejima se prakticki uvijek moze dogovoriti smanjenje duga ako dogovorite nacin placanja...bilo obrocni,bilo odjednom...
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 14:29   #55
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Molim pomoć ako netko zna, imam kredit koji je veći od 1/3 primanja.
Moje računovodstvo mi je prošli mjesec isplatilo nešto manje kredita, ja to nisam ni znala i sad sam dobila obavijest od banke o dugu.

Kad sam zvala računovstvo rekli su mi da je to novi Zakon i da mi ne smiju uzeti više od 1/3 plaće.

Šta sad da radim?
Zar ne vrijedi taj isti zakon i za Banke, kako oni mogu potraživati više od 1/3 mojih primanja ako Zakon kažu da ne, ili to ne vrijedi za banke
taj se je zakon vise puta mijenjao...zadnja izmjena je isla u smjeru da zastiti potrosace....
ako ste vi potpisali ugovor o kreditu kojim dopustate banci da zaplijeni vise od 1/3 primanja banka se toga drzi,jer je u vrijeme potpisianja ugovora vrijedio zakon po kojem su vam banke mogle zaplijeniti sva primanja,ako ste na to izricito pristai..tj.ako ste to potpisali u ugovoru
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:28   #56
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Molim pomoć ako netko zna, imam kredit koji je veći od 1/3 primanja.
Moje računovodstvo mi je prošli mjesec isplatilo nešto manje kredita, ja to nisam ni znala i sad sam dobila obavijest od banke o dugu.

Kad sam zvala računovstvo rekli su mi da je to novi Zakon i da mi ne smiju uzeti više od 1/3 plaće.

Šta sad da radim?
Zar ne vrijedi taj isti zakon i za Banke, kako oni mogu potraživati više od 1/3 mojih primanja ako Zakon kažu da ne, ili to ne vrijedi za banke
Poslodavac obustavlja 1/3 a vi na platnoj listi vidite koliko vam je obustavljeno. Imam djelatnike koji su si za ostatak rate ugovorili trajni nalog pa im banka skine razliku. Ili morate sami voditi brigu o tome. U svakom slucaju vase racunivodstvo je ispravno postupilo
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:56   #57
ja i dalje obustavljam vise od 1/3 primanja. Ako postoji Ugovor sa bankom potpisan od strane radnika bas me briga da budem iskrena.
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 18:01   #58
Quote:
lealea2706 kaže: Pogledaj post
ja i dalje obustavljam vise od 1/3 primanja. Ako postoji Ugovor sa bankom potpisan od strane radnika bas me briga da budem iskrena.
Najradije i ja tako. Al imam reviziju pa ne smijem
Ljudi će se malo šetat do banke uplaćivat razliku, al kaj im ja mogu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 18:45   #59
Quote:
lealea2706 kaže: Pogledaj post
ja i dalje obustavljam vise od 1/3 primanja. Ako postoji Ugovor sa bankom potpisan od strane radnika bas me briga da budem iskrena.
Vas je mozda bas briga ali ce u slucaju kontrole Vas poslodavac snositi posljedice. Radniku nije nikakav problem naci nacin kako ce rijesiti razliku. Ja ih imam dosta i nitko ne radi problem iz toga. Niti banke niti radnici a ja obustavljam koliko je zakonom dozvoljeno
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 19:20   #60
ja sam poslodavac...nego da li da potpisem Ugovor sa radnicima u kojima oni daju meni izricit naputak da im skinem vise od 1/3 ....to bi mogla...sutra zovem svoju pravnu sluzbu da mi sastave takav jedan ugovor-sporazum
lealea2706 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.