Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 14:46   #1
Isplata honorara strancu

Pozdrav,

ishodovao sam OIB za stranca i sve potrebno za autoski honorar, međutim, saznao sam u zadnjem trenutku da se isplate moraju vršiti na žiro račune u hrvatskim bankama. Da li je tko imao sličnu situaciju i kako je uspio to riješiti? Jednostavno ne mogu vjerovati da ne postoji legalan način da stranom kooperantu isplatim autoski honorar u njegovu zemlju. Molim pomoć

Hvala
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 17:41   #2
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
ishodovao sam OIB za stranca i sve potrebno za autoski honorar, međutim, saznao sam u zadnjem trenutku da se isplate moraju vršiti na žiro račune u hrvatskim bankama. Da li je tko imao sličnu situaciju i kako je uspio to riješiti? Jednostavno ne mogu vjerovati da ne postoji legalan način da stranom kooperantu isplatim autoski honorar u njegovu zemlju. Molim pomoć
Ne znam ti odgovorit na pitanje (gdje si to nacuo), ali iscekujuci odgovor mislim da je relevantno znati jel lik odradio uslugu u RH ili vani (ako kazes da si mu izvadio OIB zvuci mi kao da lik zivi/radi u RH)? Jel tvoje poduzce doo u sustavu PDVa, odnosno ima li UID/VAT-ID?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 08:58   #3
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ishodovao sam OIB za stranca i sve potrebno za autoski honorar, međutim, saznao sam u zadnjem trenutku da se isplate moraju vršiti na žiro račune u hrvatskim bankama. Da li je tko imao sličnu situaciju i kako je uspio to riješiti? Jednostavno ne mogu vjerovati da ne postoji legalan način da stranom kooperantu isplatim autoski honorar u njegovu zemlju. Molim pomoć

Hvala
Ovako, prvo treba ustanoviti otkud je osoba te da li sa zemljom otkud dolazi
imamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ukoliko je iz zemlje
za koji imamo ugovor trebao bi ispuniti zahtjev za izuzimanjem/povratom,
ovjeriti ga u našoj PU te dati strancu da ga ovjeri u svojoj zemlji u PU.
Na temelju toga imaš pravo em obračunati porez po manjoj stopi iz ugovora,
em mu isplatiti na njegov račun bilo gdje jer su porezne upoznate sa cjelokupnim procesom budući su ovjerile zahtjeve.

Ukoliko nemaš zahtjev ilii stranac dolazi iz zemlje sa kojom nemamo ugovor, onda se mora oporezivati prema pravilu tuzemnog dohotka, a problem dvostrukog oporezivanja će morati sam rješavati u svojoj zemlji(jer će ga gotovo sigurno i će mu sigurno i oni tamo bubnuti porez na ino dohodak).
U ovom slučaju isplata mora ići na račun u našoj banci jer ga porezna mora
moć pratiti budući se sve prijavljuje putem JOPPD obrasca.

To bi bilo to...
mladj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 09:01   #4
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ne znam ti odgovorit na pitanje (gdje si to nacuo), ali iscekujuci odgovor mislim da je relevantno znati jel lik odradio uslugu u RH ili vani (ako kazes da si mu izvadio OIB zvuci mi kao da lik zivi/radi u RH)? Jel tvoje poduzce doo u sustavu PDVa, odnosno ima li UID/VAT-ID?
Svaki stranac treba koji ostvaruje dohodak u RH mora imati OIB radi
praćenja isplata putem JOPPD obrasca. Ostalo navedeno je irelevantno
za navedenu tematiku trenutno (bilo bi važno kad bi stranac imao poduzeće
pa za usluge ispostavljao račune, pa bi morao biti u VAT sustavu i imali bi
obračunski PDV).
mladj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 17:51   #5
@mladj
osoba je iz SAD-a s kojima nemamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Meni je jasno da moramo i on i ja platiti porez (ja na honorar, a on u matičnoj državi) no nikako mi ne ide u glavu ovo da mora imati žiro račun u HR banci. Znači, ne postoji teoretska šansa da on to otvori ovdje. Po toj logici nema legalnog načina za isplatu drugog dohotka nerezidentu koji nema račun u HR?!
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 09:50   #6
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
@mladj
osoba je iz SAD-a s kojima nemamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Meni je jasno da moramo i on i ja platiti porez (ja na honorar, a on u matičnoj državi) no nikako mi ne ide u glavu ovo da mora imati žiro račun u HR banci. Znači, ne postoji teoretska šansa da on to otvori ovdje. Po toj logici nema legalnog načina za isplatu drugog dohotka nerezidentu koji nema račun u HR?!
Mozda opet postavljam nebitna pitanja, ali ako je lik nerezident, zbog cega si mu morao vadit OIB? Koliko znam, OIB treba za otvaranje racuna, poreze i slicno. Ali ako je lik nerezident koji nema nikakve veze sa RH, sta ce mu OIB?

Mozda da pojasnis sto tocno mislis pod "stranac" (stranac koji boravi/prebiva u RH, ili stranac koji nema veze sa RH)? Kako si utvrdio njegov nerezidentni status?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 12:46   #7
OIB sam mu vadio jer je potreban za sami autorski ugovor i za plaćanje poreza na autorski honorar (za JOPPD među ostalim). Stranac nema nikakve veze s HR, živi i radi u Americi i nikada nije bio u HR.
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 20:59   #8
Gđa iz BiH ,traži nam kupce po BiH i ugovara prodaju a mi bi joj isplatili proviziju , znači : nerezident fizička osoba koja nije u radnom odnosu...trebamo joj po ugovoru isplatiti neki %..što mi je važno znati prije isplate tj.kako se uopće vrši isplata ,koliko mi je važna činjenica da nije u radnom odnosu..od kuda da krenem ,svaka pomoć i više nego dobro došla !!

Hvala
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 22:46   #9
Imam slično pitanje, imam namjeru raditi sa stranim rezidentima i htio bi znati koji su uvjeti kod isplaćivanje honorara fizičkim osobama (nerezidentima).

Dobio sam neko besplatno porezno savjetovanje, ali su mi jako loše objasnili dio kod sastavljanja ugovora i prijavljivanja honorare (sa strane poduzeća, poreznog obveznika).

Ono što sam definitivno skužio je da se njemu isplaćuje bruto 2, a da li on u svojoj državi prijavljuje dohodak ili ne, nije na poduzeću.

E sad, mene zanima koji su uvjeti kod autorskog vs. ugovora o djelu, i kakve ima razlike kod isplate honorara kod država gdje imamo sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Ako ima netko ikakvog iskustva, volio bi da me prosvlijetli jer je teško doći do ovih podataka (malo paradoksalno jer bi država trebala osigurati da su ti podaci jasni kako bi se adekvatno mogao naplaćivati porez).

Da se nadovežem na originalni post ovdje / pitanje, nisam nigdje našao da freelancer mora imati OIB u Hrvatskoj i iskreno mislim da je to suludo, jedino da nisi krivo shvatio da moraš imati njegov porezni broj (iz države prebivališta), isto tako uplata je na njegov račun, a ne na račun u Hrvatskoj.

Ako je zbilja takvo, mi smo u kamenom dobu, jer to nema nikakve logike.

A po odgovoru koji sam ja dobio od poreznog savjetnika, to nije točno.
Ratko_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 00:02   #10
Meni su u Poreznoj objasnili da nerezident mora imati oib ,ako nije u radnom odnosu u matičnoj zemlji onda smo mi u RH dužni plaćati doprinose ...,ili donese potvrdu iz mirovinskog svoje zemlje.......i onda donese potvrdu iz svoje porezne o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.....uza sav trud nisam uspjela shvatiti..niti mi itko to zna razumljivo objasniti, a čini mi se da ni savjetnici nisu baš doma s tim ili nerazumno pitam ili oni ne razumiju, uglavnom u svim člancima koje sam uspjela pronaći ispada da su tumačenja za nerezidenta koji obavlja posao u RH.
A mene zanima isplata freelanceru iz BiH ...ali ispada kao nemoguća misija.
Molim te ako išta doznaš i savladaš podjeli to ovdje.

Hvala!!
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 11:58   #11
Quote:
zvizdanova kaže: Pogledaj post
Meni su u Poreznoj objasnili da nerezident mora imati oib ,ako nije u radnom odnosu u matičnoj zemlji onda smo mi u RH dužni plaćati doprinose ...,ili donese potvrdu iz mirovinskog svoje zemlje.......i onda donese potvrdu iz svoje porezne o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.....uza sav trud nisam uspjela shvatiti..niti mi itko to zna razumljivo objasniti, a čini mi se da ni savjetnici nisu baš doma s tim ili nerazumno pitam ili oni ne razumiju, uglavnom u svim člancima koje sam uspjela pronaći ispada da su tumačenja za nerezidenta koji obavlja posao u RH.
A mene zanima isplata freelanceru iz BiH ...ali ispada kao nemoguća misija.
Molim te ako išta doznaš i savladaš podjeli to ovdje.

Hvala!!
Ja ti ne mogu objasniti koliko je meni to suludo... Otvarati oib strancu?? Da može raditi u Hrvatskoj... Vidim kako se svi stranci trgaju raditi u Hrvatskoj...

Iskreno, još mi je gore da porezna nema crno na bijelo to objašnjeno - to je stvar poreza, on se mora plaćati a država mora osigurati da svi uredno vode evidenciju za poreznu. U suprotnom će ljudi izbjegavati porez di god stignu... To im se sad i događa, osobito u ugostiteljstvu...

Al dobro, da ne idem u negativnom smislu samo

Javit ću definitivno što saznam jer ću uskoro krenuti raditi na tom modelu, a ne želim zbog neznanja plaćati dodatne poreze.

Nego, da podijelim ono što do sad znam.

Za fakture prema van (prema strancima) je jako jednostvano ako je B2B - nema pdv-a. Za B2C treba vidjeti da li je osoba unutar ili van EU i onda ima definirana pravila (taj dio su mi porezni savjetnici jako dobro objasnili, ako netko treba, neka šalje pm).

Za fakture prema unutra od samostalne osobe (ne pravne) iz strane države.

Prva stvar koju su mi odgovorili (i ono što mi ima smisla najviše) je da firma ne snosi odgovornost plaćanja ikakvih doprinosa ili poreza (stvari koje ulaze u stavku Bruto 1 i Bruto 2). Osoba mora sama osigurati plaćanje doprinosa i poreza na dohodak u državi gdje ima prebivalište.

To je jedino što meni iskreno ima smisla, jer ako pogledate, tako je i za lokalne freelancere (koji rade kao fizička osoba), samo što se zna dogovoriti da će firma snositi trošak u bruto 2, a freelancer bruto 1 - ali je to model iz klasičnog zaposlenja, gdje firma i pravno odgovara za zaposlenika zbog načina ugovora, i po meni se to ne bi smjelo uopće događati - jednostavno freelancer mora konačnu cijenu korigirati sa dodatnim troškovima koje plaća.

Znači po tome jedino ostaje pitanje dokazivanja da osoba stvarno ima prebivalište u toj državi, kako bi se faktura mogla knjižiti kao trošak u poslovanju na taj način. Po meni, ima smisla da državu zaboli što će ta osoba napraviti (da li će si uplatiti doprinose ili ne), bitno bi im trebalo biti da li firma tako pere novce (ne znam koji mehanizam bi trebao biti da se to onemogući).

Mi imamo partnere / klijente u americi na primjer, koja je rigorozna po pitanju poreza i oni kad rade sa strancima direktno pošalju jedan ugovor koji potpisivanjem istog freelancer daje izjavu da je fizička osoba van amerike, i to je to...

Iskreno, nadam se da je isto i kod nas, samo da nije toliko uređeno pa do tih podataka se samo treba namučiti.
Ratko_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 11:45   #12
Kratki update:

Saznao sam da ovisi da li je ugovor o djelu ili autorski ugovor s jedne strane i da li je nerezident u državi s kojom Hrvatska ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ili ne. Navodno ako ima ugovor mora se plaćati dio doprinosa ovdje (tu su države s kojima imamo ugovor)

Da bi sklopili ugovor i opravdali plaćanje pod trošak, koliko sam skužio trebamo samo dokazati da radnik doista ima prebivalište u toj državi (nisam još našao što znači dokazati, što je tu potrebno).

Ne moraju imati OIB (iz Hrvatske), ali mislim da se mora na ugovor naznačiti njihov porezni broj (u državi gdje rade). Što se tiče samih doprinosa, u pravilu svaka fizička osoba je odgovorna za plaćanje svojih doprinosa u honorarnom odnosu. Firma ne mora osigurati da se oni zbilja plate - jedino moram saznati da li je to pravilo i kod država s kojima imamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Ratko_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 20:46   #13
Meni je rečeno da (konkretno BiH ,imamo potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja) se sa njihovog Mirovinskog mora donijeti potvrda i ako je osoba u radnom odnosu onda mi ne plaćamo doprinose
a ako nije da smo dužni platiti i doprinose i porez na dohodak..a ako plaćamo doprinose moramo imati oib i poslati joppd...pretpostavljam da su to doprinosi po ugovoru o djelu (mio 10% ,zdravstvo 7,5% i porez)..užasno me frustrira što imam konkretan primjer i nitko mi ni u poreznoj a ni rrif-ovi savjetnici ne znaju reći više od toga osim da treba pribaviti potvrde i koliko primjeraka treba imati potvrda....a dalje ništa...
ne mogu vjerovati da baš nitko ne isplaćuje nikakvom nerezidentu ništa...
i u tim ugovorima o između zemalja navedene su stope za autorski ,kamate,dividende....a ostalo s primjerima .ništa
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 16:45   #14
Porezni sustav kod nas je užas, mogu ti reći... A porezne savjetnike koji ti govore glupe savjete bi ja zatvorio jer firma zbog njih može platiti masnu kaznu. Za OIB, osim ako misliš na tvoj OIB ne bi vjerovao nikome ništa, to je suludo.

Mogu ti reći da je meni jako bitno pronaći ove podatke, pa ću iskomentirati kada nađem. Trenutno radim preko posredničke firme, pa je B2B plaćanje, ali bi htio preći direktno, tako da ću ubrzo doći do konkretnog odgovora
Ratko_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2018., 16:45   #15
Malo kasnim sa odgovorom (našao sam rješenje, no zaboravio komentirati za druge)

Ukratko, ako se radi direktno sa strancem mora se s njime sklopiti ugovor i dio doprinosa/poreza (porez možda oni plaćaju tamo, ne sjećam se više točno) platiti u Hrvatskoj ovisno o ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koja Hrvatska ima sklopljenog s državom gdje živi stranac (različite su stope ovisno o državi).

Točne ugovore i obrasce moraju znati porezni savjetnici (ja sam svoj odgovor dobio od jednog).

Ovaj način je administrativno malo kompliciraniji ako se ima više isplata s više stranaca (osobito ako su iz više država), jer treba i njihova putovnica i još neki dokumenti.

Druge opcije za izbjegavanje direktnih ugovora (legalne naravno) su:
1) Rad sa stranom posredničkom firmom
2) Otvaranje firme u inozemstvu - puno država nema ovakav zakon i može se jednostavnije ostvariti radni odnos sa strancima.
Ratko_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.