Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2010., 01:38   #61
A što mislite koliki utjecaj ima geografski položaj odakle mlijeko dolazi(gdje krave vrše ispašu), što mislite? Dosta sam laik po ovom pitanju.
__________________
Istina boli.
Robertinjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 12:43   #62
kozje mlijeko

Vidim da ovdje ima iskusnih mljekara i sirara, pa molim pomoć. Pravila sam od svježeg kravljeg mlijeka sir bez ikakvog sirila, bio je savršen, lisnati, i sada sam pronašla kozje mlijeko i ne uspijeva se samo ukiseliti. Pošto nemam nikakvog iskustva s kozjim mlijekom, voljela bih da mi netko kaže je li ga uopće moguće kiseliti na taj način??
A i kada pravim jogurt bude potpuno tečan. Je li to tako treba biti? (Ne bih voljela sumnjati u dobavljača da mlijeko nije ok, jer stvarno nemam pojma kako se kozje mlijeko ponaša tijekom kiseljenja)
Maana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 12:46   #63
Quote:
Manta kaže: Pogledaj post
jel zna netko kako se radi sir u listićima iliti listani sir?
oblika je okruglog ali kao da je u slojevima,probala sam ga jednom davno,ali ne mogu naći recept.

što se tiće svježeg sira radim ga tako da pustim da se mlijeko prirodno podsiri 24 sata mu treba nekad i duže,oberem vrhnje i stavim u pećnicu na 50-60 stupnjeva grijati 2 sata, odvoji se sirutka i vadim sa cjedilom gruš.
i to je to, otprilike 8 litara mlijeka za 1 sir.
Imaš recept na www.coolinarika.com, svježi kravlji sir/zagrebački sir. Ispada savršen!!!
Maana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 08:35   #64
Quote:
Maana kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima iskusnih mljekara i sirara, pa molim pomoć. Pravila sam od svježeg kravljeg mlijeka sir bez ikakvog sirila, bio je savršen, lisnati, i sada sam pronašla kozje mlijeko i ne uspijeva se samo ukiseliti. Pošto nemam nikakvog iskustva s kozjim mlijekom, voljela bih da mi netko kaže je li ga uopće moguće kiseliti na taj način??
A i kada pravim jogurt bude potpuno tečan. Je li to tako treba biti? (Ne bih voljela sumnjati u dobavljača da mlijeko nije ok, jer stvarno nemam pojma kako se kozje mlijeko ponaša tijekom kiseljenja)
Kozje mlijeko se teško kiseli , nije kao kravlje , ja uzmem 10 litara mlijeka ugrijem ga na temperaturu 36- 37 tada stavim jednu žlicu sirišta kupljenog u apoteci ostavim ga obično preko noći na toplom ujutro imaš kiselo mlijeko za sir ga treba još podgrijavat dok se sirutka ne odvoji ako želiš lisnati sir nemoj ga puno miješat već mlijeko samo poreži na velike kocke.
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 16:59   #65
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Ajde iznjedri i taj recept, molim te: sve ću isprobati!
Zanima me još i ovo: kako se dimi sir?! Recimo onaj kuhani, kad dodaš malo octa i soli, taj radim (najjednostavniji mi je, uz svježi i kajmak). Imam pušnicu, dimili smo meso u njoj. Kako to ide sa sirom?

Mi smo na selu kraj Pisarovine tek 3 godine, i vidim sav problem sa mlijekom. Susjeda ima 8 krava, klasičan uzgoj, bez ikakve kemije, hormona i sličnih gadosti. Kako briju i po mojim livadama, jedu moje sijeno a bogami ponekad i moje jabuke a i kupus i ostalo kad mi se uvuku u vrt, dobijam mlijeka koliko mi srce želi, a rado bih sa Susjedom pokrenula i neku malu siraničicu. Ona radi svježi sir i vrhnje, taj kuhani sa octom i ocijeđeni. A ja bih tako rado proizvela neki od onih dimljenih, tvrdih, onih koji već vuku na parmezan, znate na šta mislim. Vidim po njenim papirima (od uzorkovanja) da je mlijeko zdravo i da se vrti oko 7% mliječne masti mmmmljac - uzmem od večernje mužnje, to mi je finije od jutarnje, i boket stavim u friđ, a ujutro onako jušnom žlicom pokupim prst debelo slatko vrhnje tako nešto nisam u svom gradskom životu probala!

Dragi stručnjaci, još recepata molim!!! ...za one tvrde, odstajale sireve, one koji se mogu natanko-skroz tanko rezati za uz mesne nareske, mogu ja njih čekati i mjesec dana da sazriju, samo da dobijem - TO!!!
Pravi kajmak od kuvanog mljeka pravis tako sto ces mljeko nasuti u veliku serpu sto siru to bolje i polako grijati na sporetu do kljucanja. Ako je jaka vatra stavi jedan pleh okrenut naopacke ispod serpe i polako grijati mljeko. Kad se ugrije do kljucanja, skinuti i pustiti da se hladi par sati pa kad je mlako opet staviti da se grije do kljucanja ali sve polako. Kajmak se uhvati na povrsini debljine1-2 cm. Ostavis da se ohladi pa nozem napravis krug oko posude da se kajmak odljepi od stranice i polako rukama povlacis kajmak do ivice i izvadis u posudu (najbolje drvena) a moze i plasticna. Kajmak posoli da soli bude na svakom sloju i ostavi. Taj kajmak moze par mjeseci da stoji a na njega mozes stavljati slijedeci kajmak i tako svaki dan. kajmak masan, odlican i jako kalorican, dobar kao namaz. U mlako mlijeko koje je ostalo stavis 2-3 velike kasike sirista, promjesas i pokrijes krpam te ostavis da se ohladi i stoji na sobnoj tepberaturi preko noci. Sutradan se sve usirilo te fino sve to istreses u gustu kazu ispod stavis posudu da uhvatis sirutku. Povezi krajeve gaze i stavi na neku dasku gazu sa sirom odozgo pritisni drugom dascicom preko koje stavi nesto tesko (kamen, teg ili nesto slicno) a ispod obavezno neku posudu u koju ce kapati sirutka prilikom cjedjenja. Ostaviti preko noci ili cjeli dan. Odvezati gazu isjeci sir na kocke i redjati u drvenu ili plasticnu posudu, soliti i preko njega staviti sirutku. Ovako u sirutki moze par mjeseci da stoji. U pocetku bude mladi sir koji se sjece na snite uz meze a sto duze stoji postaje tvrdji pa se zato zove stari sir. Razlikujes ga po tvrdoci. Sir se moze praviti i bez skidanja kajmaka a onda bude punomasni sir. I ovi sirevi se mogu koristiti za slane pite, izgnjece se vilicom.
Posto duze mogu da stoje prakticniji su a sigurna sam da ce se bolje prodavati jer ih i nema na placu u ponudi.
mimozaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 21:57   #66
Pozdrav svima, zanima me da li netko ima recept za Mozzarelu i skutu? Pravim svjezi sir sa siristem, i nekad mi poslije toga skuta uspije, ali vecinom puta i ne ... Eto, hvala unaprijed!
rospica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 10:59   #67
Imam jedno pitanje.. Ne znam gdje bi drugdje pitala, ali molim da mi odgovore samo oni koji se razumiju u to. Dakle zanima me kako krava proizvodi mlijeko, odnosno jel mora krava prvo roditi da moze proizvoditi mlijeko ili postoje krave koje svaki dan cijeli zivot neprestano proizvode mlijeko bez obzira jesu rodile ili ne?
bonihanibani is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 12:53   #68
Quote:
bonihanibani kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.. Ne znam gdje bi drugdje pitala, ali molim da mi odgovore samo oni koji se razumiju u to. Dakle zanima me kako krava proizvodi mlijeko, odnosno jel mora krava prvo roditi da moze proizvoditi mlijeko ili postoje krave koje svaki dan cijeli zivot neprestano proizvode mlijeko bez obzira jesu rodile ili ne?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=204
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 16:01   #69
To ni ja nisam znao, i zapanjio sam se dok sam čuo. Da, krava se mora prvo oteliti, i onda može proizvoditi mlijeko. Čuo od stočara, koji mi je prodao mlijeko, direkt ispod pipe.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 16:33   #70
Kak onda one bakice koje imaju jednu kravicu dobivaju mlijeko? Sta ih svake godine dolazi oploditi neki bik pa onda rode i zakolju tele i onda imaju mlijeko ili sta?
bonihanibani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 16:50   #71
Da i zeko donosi darove na uskrs
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 19:11   #72
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
To ni ja nisam znao, i zapanjio sam se dok sam čuo. Da, krava se mora prvo oteliti, i onda može proizvoditi mlijeko. Čuo od stočara, koji mi je prodao mlijeko, direkt ispod pipe.
To je zapravo vrlo logično, životinja prvo ima mlado kao i žena dijete pa onda ima i mlijeko da bi ga mogla hraniti. To što su si ljudi zabrijali da je krava životinja koja proizvodi mlijeko da bi ga oni pili to je druga stvar.
Eto što čini propaganda.
__________________
This world ain't exactly what my heart expected...
... but I know it will be ...
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 20:43   #73
Quote:
bonihanibani kaže: Pogledaj post
Kak onda one bakice koje imaju jednu kravicu dobivaju mlijeko? Sta ih svake godine dolazi oploditi neki bik pa onda rode i zakolju tele i onda imaju mlijeko ili sta?
Ne, veterinar oplodi. Umjetna oplodnja. Krave se tele.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 21:25   #74
Da i neš vjerovati, ljudi se riješavaju teladi, samo da im krava daje mlijeko. Nemaju ga s čim hraniti , onda ga riješe.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:59   #75
Quote:
Annari kaže: Pogledaj post
To je zapravo vrlo logično, životinja prvo ima mlado kao i žena dijete pa onda ima i mlijeko da bi ga mogla hraniti. To što su si ljudi zabrijali da je krava životinja koja proizvodi mlijeko da bi ga oni pili to je druga stvar.
Eto što čini propaganda.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 23:15   #76
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ne, veterinar oplodi. Umjetna oplodnja. Krave se tele.
Umjetno osjemenjivanje. Postoji razlika
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 11:58   #77
Ok ali onda jednom kad rodi ako se stalno muze moze proizvoditi mlijeko godinama,po toj logici,jel?
bonihanibani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 14:33   #78
Sisavci daju mlijeko u laktacijskom periodu. Laktacijski period je vrijeme između dva poroda (teljenja).
U donjem grafikonu je prikazana karakteristična krivulja mliječnosti u tom periodu.

- tjedan prvi je porod (teljenje) tj. početak laktacije
- kod krava se u 7. mjeseci gravidnosti prekida mužnja (suhostaj) zbog narasle potrebe mladunčeta u utrobi za mlijekom
- ukoliko nije došlo do oplodnje, mliječnost se i dalje ponaša kao u prikazanoj krivulji s tim da se mužnja nastavlja po ekonomskoj procjeni vlasnika ili čak do potpunog prirodnog zasušenja koje se javlja iza 50. tjedna laktacije (ovisi o pasmini, ishrani, kondiciji itd.)

http://i149.photobucket.com/albums/s...02-0414-21.jpg
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 11:38   #79
Mljekari sirari ima li promjene na bolje sa plasmanom sira ,, kako se snalazite sa prodajom ..??
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.