Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2008., 07:56   #21
Dobar topic

Baš sam ja neki dan razmišljala jel bi to bilo kod nas moguće.
Mada ja svoju djecu ne bih školovala doma, čisto zbog socijalizacije koja se treba odvijati među djecom.Gledam onu djecu koja nisu išla u vrtić ili bar malu školu...kad krenu u školu to su kod nekih drame. Djeca se jednostavno ne priviknu na rad u skupini, među drugom djecom, teže im pada odvajanje od mame, bake, nekog tko ih je do tada čuvao. Normalno, ne sva, ali je to češće kod onih koji nisu išli u vrtić. I sad pomislim kako bi to bilo da se i školuju doma.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 08:21   #22
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
Molim upućene u temu - je li to moguće u HR (navodno da jest)?
mislim da ne ako je u pitanju zdravo dijete
Jednom sam imala prilike upoznati mamu koja školuje svoje dijete kod kuće, država plaća defektologa koji dolazi svaki dan ali dijete ima tešku mentalnu retardaciju. Budući da naš grad ima školu za djecu sa teškoćama i ona je obavezna, dijete je krenulo u tu školu ali mama nije bila zadovoljna pa ga je izvukla zbog emocionalnih teškoća, neprilagodjenosti, nesocijaliziranosti itd...
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 08:33   #23
Radi se o zdravom djetetu. Navodno treba dati zamolbu određenim strukturama. Vidim da ima neodobravanja... OK, razumijem; to je veliki korak od strane roditelja (kao i svaki drugi uostalom!!). Meni ta ideja nije strana, ukoliko bi bilo zakonski izvedivo - u ovom trenutku bih smogla hrabrosti, ali dijete mi je jos maleno... Inače, evo citat iz knjige : 'Istraživanja pokazuju da djeca koja se tako školuju uče brže i bolje od svojih kolega u konvencionalnim učionicama. .... Budući da ova djeca brže svladavaju nastavni program, imaju više slobodnog vremena za rekreaciju, što može značiti i upisivanje u sportske klubove pune njihovih vršnjaka iz redovnih škola.'
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 08:39   #24
kod nas se to zakonski ne može

i kao što je netko rekao, škola osim sticanju znanja služi i socijalizaciji

djeca postaju izopćena čim ne idu na vjeronauk/idu po prilagođenom programu/idu na nešto ekstra dodatno, a kamoli ako samo dolaze pred komisiju u školu jednom godišnje

a dijete koje se školuje doma mora jednom ući u sustav s običnim smrtnicima, bilo u srednjoj, na faxu ili na poslu, a tad mu preostaju samo šokovi (a da ne govorim da će i ono jednom do*izditi roditelju viseći u kući 24h/dnevno i obrnuto)... a više slobodnog vremena... pa dijete koje nema slobodnog vremena u osnovnoj školi zbog učenja je ili zaostalo u razvoju ili mali perfekcionist ili ima debelih problema s organizacijom vremena

to je smišljeno za dječje zvijezde ili djecu zvijezda... samo što oni onda imaju plaćene tutore...
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 08:55   #25
ovo ljeto sam bila na jednom udaljenom otoku koji ima osnovnu školu (niže razrede), u njoj je jedno dijete. Ustvari je to jedino dijete na cijelom otoku, sad je 4-ti razred. On, učiteljica i ribe. Grozno. Dijete je totalno asocijalno, jednostavno ne zna kako se ponašati u društvu sa djecom kojih je preko ljeta pun otok. Mali je jako inteligentan, zna prepoznat svaku ribu, lovi hobe i lignje, zna svaku valu i svaku travku. Ali družit se sa djetetom, igrat nešto, kukala, lovice....jok.


Ne znam...mislim da ne bi nikad svoje (zdravo) dijete ostavila doma na školovanju. Uskratila bi mu one dragocjene trenutke sa gomilom djece u razredu, sprdanja, šala, igranje nogometa na odmoru, izleta, prijateljstava, školskih simpatija, pa dolazak doma, bacanje torbe, brzinsko hranjenje jer mora s dečkima iz razreda hitno na igralište......bezbrižno djetinjstvo je najlijepši dio života
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 09:09   #26
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
, sprdanja, šala, igranje nogometa na odmoru, izleta, prijateljstava, školskih simpatija, pa dolazak doma, bacanje torbe, brzinsko hranjenje jer mora s dečkima iz razreda hitno na igralište......bezbrižno djetinjstvo je najlijepši dio života
Ma je...
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 09:42   #27
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
i kao što je netko rekao, škola osim sticanju znanja služi i socijalizaciji
i krasna to socijalizacija obično ispadne...

i ja već dugo razmišljam o tome, jednog dana kad budem imala klince, ta škola je postala gora od ulice, i užasavam se svega što bi mi dijete moglo tamo naučiti. radim već dugo s djecom, vidjela sam i previše toga, i bez takvih prijatelja je djetetu nekad možda i bolje.

obje mogućnosti imaju hrpu prednosti i nedostataka, ne treba ženu odmah tako napadati.

problem je što kod nas nema sustava, nema propisa koji bi to regulirali. u zemljama u kojima je to moguće idu naravno provjere, tako da dijete dobije i kvalifikacije i svjedodžbe, i postoji nekad i mogućnost kombiniranja škole i kućnog obrazovanja, čak i u srednjoj školi, tako da dijete ide u školu na izvannastavne aktivnosti, sport i sl, ili u srednjoj da doma ima neke predmete, u školi stručne.
tim sustavom se često služe ljudi koji su malo izoliraniji od ostatka zajednice, na područjima daleko od škole, ili vjerske zajednice.

Zadnje uređivanje Ms_Manners : 16.10.2008. at 09:49.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 09:54   #28
Ja ne bih dozvolila ni da mi djete ne ide u vrtić, a kamoli da ne ide u redovnu školu.

Ako i jest istina da djeca koja se školuju kod kuće uče brže i bolje od ostale djece u konvencionalnim školama, to svejedno ne može nadoknaditi nedostatak učenja socijalnih vještina. I kada bi takva djeca i krenula na neke vanškolske aktivnosti, sport ili tako nešto, pitanje je kako bi se uklopili među djecu koja se među drugom djecom kreću svakodnevno, imaju već formirana društva, prijatelje...

Uostalom, zar je toliko važno da djete što više i brže i bolje uči gradivo, zar je godina ili dvije što bi djete (možda) ranije završilo školu toliko važna kada se time gubi na socijalizaciji?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 09:54   #29
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
ta škola je postala gora od ulice, i užasavam se svega što bi mi dijete moglo tamo naučiti. radim već dugo s djecom, vidjela sam i previše toga, i bez takvih prijatelja je djetetu nekad možda i bolje.

obje mogućnosti imaju hrpu prednosti i nedostataka,
Upravo to! Dilema...
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:04   #30
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
kada se time gubi na socijalizaciji?
Nisam baš sigurna da treba inzistirati na možebitnom gubitku socijalizacije. Ima djece koja pohađaju školu i unatoč tome slove za 'frikove'... Ne?
Osim toga, djeca kroz svoje djetinjstvo prolaze uspone i padove u svojoj socijalizaciji, zahvaljujući problemima kod kuće, problemima druge prirode, itd.
Prema tome, ne bi trebalo ovu temu gledati 'plošno'.
Podaci govore da se u SAD-u više od milijun djece školuje doma. Doma ne znači da su hermetički izolirana od vanjskog svijeta.... Osim toga, što je s hendikepiranom djecom koja ne mogu u školu? Treba li ih odmah 'otpisati' kao unaprijed osuđene na ne-društven život (ispričavam se zbog moguće nespretne usporedbe!)? Već me neko vrijeme intrigira ova tema otkad sam u dnevnim novinama pročitala poduži članak o jednoj majci koja se odučila za kućno obrazovanje svoga djeteta (amerikanka u nekoj trećoj zemlji ako se dobro sjećam)...
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:06   #31
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
... užasavam se svega što bi mi dijete moglo tamo naučiti. radim već dugo s djecom, vidjela sam i previše toga, i bez takvih prijatelja je djetetu nekad možda i bolje....

Ovakvu glupost odavno nisam čula. Pogotovo od nekog ko kaže da se bavi djecom.
Lošeg društva ima svugdje i u svim društvenim krugovima.

Bedasto je generalizirat po primjeru jedne individue, a škola nije samo mjesto učenja nastavnog programa i skupljanja "pizdarija" od "lošeg društva".
Socijalizacija je nešto puno kompleksnije.
Pa ako želiš napravit osobu ograničenu za funkcioniranje u društvu, samo naprijed.
S kim će se tvoje dijete družit i što će od tih osoba naučit, ovisi i o tebi i tvom odgoju. Izolirajući dijete, izoliraš ga jedino od mogućnosti odabira.
Ako se u ranoj mladosti ne nauči ophodit sa ljudima oko sebe, teško će te vještine steći kao odrastao čovjek.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:12   #32
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
Nisam baš sigurna da treba inzistirati na možebitnom gubitku socijalizacije. Ima djece koja pohađaju školu i unatoč tome slove za 'frikove'... Ne?
Osim toga, djeca kroz svoje djetinjstvo prolaze uspone i padove u svojoj socijalizaciji, zahvaljujući problemima kod kuće, problemima druge prirode, itd.
Prema tome, ne bi trebalo ovu temu gledati 'plošno'.
Podaci govore da se u SAD-u više od milijun djece školuje doma. Doma ne znači da su hermetički izolirana od vanjskog svijeta.... Osim toga, što je s hendikepiranom djecom koja ne mogu u školu? Treba li ih odmah 'otpisati' kao unaprijed osuđene na ne-društven život (ispričavam se zbog moguće nespretne usporedbe!)? Već me neko vrijeme intrigira ova tema otkad sam u dnevnim novinama pročitala poduži članak o jednoj majci koja se odučila za kućno obrazovanje svoga djeteta (amerikanka u nekoj trećoj zemlji ako se dobro sjećam)...
Samo naprijed...


U zadnje vrijeme često se spominje kako mi u "maloj Hrvatskoj" , želimo biti kao "Divlji Zapad"...
Tužno je jedino što smo sve više Divlji, a sve manje Zapad...
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:31   #33
molim vas da se suzdrzite od kategorizacije "glupost" cime se sugovornika indirektno vrijedja i provocira. osobito stoga sto navedena dilema uopce nije glupost, primjenjuje se vani i pitanje je kad ce i nas sustav dopustiti i tu mogucnost.

cinjenica je da dolazi do reforme skolstva kakvog znamo, raslojavanje je velko, izbor nam je vec sad izmedju privatnih i drzavnih skola, sto je donedavno bilo nezamislivo. oni koji su iz bilo kojeg razloga u drzavnoj skoli svakodnevno su izlozeni razlicitim frustracijama i djece i roditelja, te naravno razmisljaju o drugim mogucnostima.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:34   #34
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
i krasna to socijalizacija obično ispadne...

i ja već dugo razmišljam o tome, jednog dana kad budem imala klince, ta škola je postala gora od ulice, i užasavam se svega što bi mi dijete moglo tamo naučiti. radim već dugo s djecom, vidjela sam i previše toga, i bez takvih prijatelja je djetetu nekad možda i bolje.

obje mogućnosti imaju hrpu prednosti i nedostataka, ne treba ženu odmah tako napadati.

problem je što kod nas nema sustava, nema propisa koji bi to regulirali. u zemljama u kojima je to moguće idu naravno provjere, tako da dijete dobije i kvalifikacije i svjedodžbe, i postoji nekad i mogućnost kombiniranja škole i kućnog obrazovanja, čak i u srednjoj školi, tako da dijete ide u školu na izvannastavne aktivnosti, sport i sl, ili u srednjoj da doma ima neke predmete, u školi stručne.
tim sustavom se često služe ljudi koji su malo izoliraniji od ostatka zajednice, na područjima daleko od škole, ili vjerske zajednice.
Ali ne budi uskovidna!

Dijete ne ide u vrtić da ne dobije neku zarazu, ne ide se igrati pred zgradu jer su djeca zločesta, ne ide u školu jer su učiteljice glupe.... I njemu je fino i krasno, druži se s jednim susjedom, jednim rođakom i starijim bratom... Mirno doma čita knjige i uči svoje... I što onda kad krene u srednju? Što ako poželi u glazbenu školu? Što kad se zaposli?

Ne možeš ti dijete zauvijek držati pod staklenim zvonom. Čak i na onima koji nisu išli u vrtić (pa ni predškolski, što je preporuka ministarstva) se kasnije, u nižim razredima to vidi, i to im nedostaje.

I da, "tko zna što može vidjeti". Ja sam znala što je droga kad sam išla u vrtić jer bi se džankiji dolazili fiksati u portun ako bismo slučajno ostavili nezaključano po noći pa bi ujutro vidjeli šprice i žlice. Baš zato nikad nisam ni poželjela isprobati ikakvu drogu.
Isto tako, u prosjeku, djeca koja ne pričaju s roditeljima o seksu i nisu imali nikakav vid seksualnog odgoja u školi - prije kreću sa spolnim odnosima!

Nije dobro ako je tvoje dijete milo i drago samo ako nema nikakva zla u blizini. Tek ako uspije biti pristojno i dobro i uz kvartovske tučnjave, šestaše koji mu nude cigarete i osmaše koji mu nude travu, možeš biti sigurna da si uspjela kao roditelj.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:53   #35
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ali ne budi uskovidna!

Dijete ne ide u vrtić da ne dobije neku zarazu, ne ide se igrati pred zgradu jer su djeca zločesta, ne ide u školu jer su učiteljice glupe.... I njemu je fino i krasno, druži se s jednim susjedom, jednim rođakom i starijim bratom... Mirno doma čita knjige i uči svoje... I što onda kad krene u srednju? Što ako poželi u glazbenu školu? Što kad se zaposli?

Ne možeš ti dijete zauvijek držati pod staklenim zvonom. Čak i na onima koji nisu išli u vrtić (pa ni predškolski, što je preporuka ministarstva) se kasnije, u nižim razredima to vidi, i to im nedostaje.

I da, "tko zna što može vidjeti". Ja sam znala što je droga kad sam išla u vrtić jer bi se džankiji dolazili fiksati u portun ako bismo slučajno ostavili nezaključano po noći pa bi ujutro vidjeli šprice i žlice. Baš zato nikad nisam ni poželjela isprobati ikakvu drogu.
Isto tako, u prosjeku, djeca koja ne pričaju s roditeljima o seksu i nisu imali nikakav vid seksualnog odgoja u školi - prije kreću sa spolnim odnosima!

Nije dobro ako je tvoje dijete milo i drago samo ako nema nikakva zla u blizini. Tek ako uspije biti pristojno i dobro i uz kvartovske tučnjave, šestaše koji mu nude cigarete i osmaše koji mu nude travu, možeš biti sigurna da si uspjela kao roditelj.

znas sto..ja bih do prije nekog vremena stoposto potpisala ovaj tvoj post, cinjenica je da ce se jednog dana, kad god to bilo morati uklopiti u sustav, medjutim...

sustav ukalupljuje djecu u svoje mehanizme.
djeca koju ucimo nenasilju i toleranciji uskoro su izlozena izrazito velikom stupnju agresije i prodje i par godina u cudjenju i pokusajima primjenjivanja poznatih metoda na ostatak drustva-nazovimo ga sustav, mada se radi o vrsnjacima, susjedima, uciteljima, knjigama, filmovima, prakticki svemu sto ih okruzuje...nakon cega u pokusaju da nadju svoje mjesto izgube onaj predivni dio sebe koji smo njegovali.

ima primjera djece koja su isla u valdorfski vrtic i briljirala u pocetku skolovanja i u drustvu i na testovima, no kako je vrijeme prolazilo ta djeca su nespremna na odnose koji suih docekali u skoli polako pocela razvijati "socijalne vjestine" tipa potuci se, vrijedjati, lagati, naredalo se negativnih ocjena radi razlicitog pristupa ucenju i djetetu....

e sad,
stvar je u tome da ljudi mogu odrediti pravac kojim ce odgajati djecu, ako se uhvate jednog, najbolje ga se drzati, jer naknadno ukalupljivanje-koje je neminovno, nanosi stetu djeci.

kad odrastu u osobe u koje potencijalno mogu izrasti uz brizljivu nadgradnju, vjerujem da ce moci funkcionirati u drustvu samouvjereno i svjesno svojih mogucnosti bez pristajanja na kompromise karaktera na koje moraju pristajati u "sustavu". odraslog covjeka neces iscipelariti jer ti je uzeo mjesto u tramvaju.

stvar je u mogucnostima i uzimanju definiranog pravca kojeg mozes ispratiti do
odredjenog stupnja zrelosti.

naravno da ne govorim o tome da su djeca koja pohadjaju redovne vrtice, skole i dalje manje zrela, samosvjesna ili bilo sto takvo, vec o razlicitim metodama i dosljednosti.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 10:53   #36
Temu sam pokrenula ponajviše s ciljem da brzo saznam je li 'kućna škola' zakonski provediva u HR... Znači - nije...(? HM, a jutros mi kolegica na poslu veli da je njezina nećakinja obrazovana doma, tu u HR, samo kao roditelj treba sastaviti zamolbu...
Toplo se nadam da će i ta mogućnost zaživjeti ovdje tako da imamo i tu slobodu odlučivanja (pa i samo dijete može imati neki stav; moje primjerice ne voli u vrtić, nije društveno, itd. - boli me činjenica da nemam izbora - moraš u vrtić i gotovo... Ali kad je u pitanju škola - tad već mogu vagati (jer dijete može ostati samo doma, a time su mogućnosti daleko šire...) ...
Tako da ne znam što će biti u budućnosti - hoće li me ovaj 'hir' pustiti s vremenom, ili će ojačati... Nova su vremena, novi trendovi, nove spoznaje, nove mogućnosti, zašto ne bismo napravili zaokret?
hirondelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:13   #37
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
Temu sam pokrenula ponajviše s ciljem da brzo saznam je li 'kućna škola' zakonski provediva u HR... Znači - nije...(? HM, a jutros mi kolegica na poslu veli da je njezina nećakinja obrazovana doma, tu u HR, samo kao roditelj treba sastaviti zamolbu...


Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi


brzim pregledom ne vidim ni riječi o tome, osim ovog

Nastava u kući, odnosno zdravstvenoj ustanovi
Članak 42.
(1) Za učenike koji zbog većih motoričkih teškoća ili kroničnih bolesti ne mogu polaziti nastavu,
škola uz odobrenje Ministarstva organizira nastavu u kući, odnosno zdravstvenoj
ustanovi ako se učenik nalazi na dužem liječenju te omogućava polaganje predmetnog
ili razrednog ispita.
21
(2) Nastava iz stavka 1. ovog članka može se provoditi u obliku nastave na daljinu (virtualna
nastava), korištenjem sredstava elektroničke komunikacije.
(3) Škola u okviru raspoloživih sredstava osigurava učenicima iz stavka 1. ovog članka, odgovarajuća
pomagala za provođenje nastave na daljinu.



Ali opet ne podučavaš ti dijete, nego učiteljica koja dolazi iz škole (tako recimo u Klaićevu dolaze). Tako da sigurno ne odobravaju za svaku glupost jer im je to 30x skuplje.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:15   #38
ne znam jel legalno kod nas tako da ne mogu odgovoriti na to pitanje, najbolje da se obratiš ministarstvu i vidiš kako stvari stoje.

no, osobno se ne bih na to odlučila. sustav postoji. i takav je kakav je. osobno - ne sviđa mi se. no baš zato što je tako jak i baš zato što mi se ne sviđa, želim ga što bolje upoznati, no ne i prihvatiti zdravo za gotovo. želim da ga i ona što bolje upozna. i da razvije sposobnost razmišljanja svojom glavom. da vidi kako stvari funkcioniraju, kakvih sve ljudi ima, kakvi problemi postoje. no ne da postane borg. naletavat će na svakakvu djecu i profesore. i puno će naučiti iz svih tih iskustava, bilo pozitivnih bilo negativnih, što će joj biti od velike koristi u budućnosti. želim da se nauči izboriti za sebe. ako ju ne bacim u taj sustav, daleko teže će to postići. naravno, pod uvjetom da ne krene sistemom "kud svi turci tud i mali mujo", no na meni je da se potrudim odgojiti ju tako da to izbjegava.
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:22   #39
Quote:
MissLestrange kaže: Pogledaj post
no, osobno se ne bih na to odlučila. sustav postoji. i takav je kakav je. osobno - ne sviđa mi se. no baš zato što je tako jak i baš zato što mi se ne sviđa, želim ga što bolje upoznati, no ne i prihvatiti zdravo za gotovo. želim da ga i ona što bolje upozna. i da razvije sposobnost razmišljanja svojom glavom. da vidi kako stvari funkcioniraju, kakvih sve ljudi ima, kakvi problemi postoje. no ne da postane borg. naletavat će na svakakvu djecu i profesore. i puno će naučiti iz svih tih iskustava, bilo pozitivnih bilo negativnih, što će joj biti od velike koristi u budućnosti. želim da se nauči izboriti za sebe. ako ju ne bacim u taj sustav, daleko teže će to postići. naravno, pod uvjetom da ne krene sistemom "kud svi turci tud i mali mujo", no na meni je da se potrudim odgojiti ju tako da to izbjegava.
iskreno, ja ne znam bih li se odlucila da imam mogucnosti.
vjerujem da ne bih, upravo iz razloga koje si lijepo nabrojala.

__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:32   #40
Quote:
hirondelle kaže: Pogledaj post
Nisam baš sigurna da treba inzistirati na možebitnom gubitku socijalizacije. Ima djece koja pohađaju školu i unatoč tome slove za 'frikove'... Ne?
Naravno da ima. Ali i to ima neku vrijednost za socijalizaciju osim kod iznimno malog broja pojedinaca koji imaju možda nekih psihičkih problema, problematičnu situaciju doma i sl.

Quote:
Osim toga, djeca kroz svoje djetinjstvo prolaze uspone i padove u svojoj socijalizaciji, zahvaljujući problemima kod kuće, problemima druge prirode, itd.
Prema tome, ne bi trebalo ovu temu gledati 'plošno'.
I s tim se slažem. Ali vjerujem da okruženost drugom djecom djetetu može samo pomoći da prebrodi te uspone i padove, iz njih nešto nauči i stekne neko iskustvo. Djete koje se obrazuje kod kuće bi po mom mišljenju možda teže prebrodilo te uspone i padove jer mu je to gotovo jedina okolina.

Quote:
Podaci govore da se u SAD-u više od milijun djece školuje doma. Doma ne znači da su hermetički izolirana od vanjskog svijeta.... Osim toga, što je s hendikepiranom djecom koja ne mogu u školu? Treba li ih odmah 'otpisati' kao unaprijed osuđene na ne-društven život (ispričavam se zbog moguće nespretne usporedbe!)? Već me neko vrijeme intrigira ova tema otkad sam u dnevnim novinama pročitala poduži članak o jednoj majci koja se odučila za kućno obrazovanje svoga djeteta (amerikanka u nekoj trećoj zemlji ako se dobro sjećam)...
Ovdje nije riječ o hendikepiranom djetetu, nego o posve normalnom, zdravom i pametnom djetetu. Ili?

Inače, imam rodbinu u SAD-u, često smo razgovarali upravo o funkcioniranju nekih sustava (zdravstvo, školstvo i sl.) tamo i usporedbama s našim sistemom. A upravo to obrazovanje kod kuće, upravo kako je netko napomenuo, to se većinom radi u obiteljima koje žive na izoliranim mjestima ili u vjerskim zajednicama. Iznimno je rijetko da netko zdravo i pametno djete obrazuje kod kuće.

Svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali ja to ne bih nikada napravila. Prvenstveno jer bih se bojala da mi djete ne bude "označeno" kao čudak, neprihvaćeno u društvu, a sve zbog mene i mojih ideja.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.