Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2007., 20:37   #21
eto malo alternativne povijesti....
Slavic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 15:32   #22
Quote:
Zombi Mesar kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi izgledao naš dio Europe da recimo Turci nisu upali. Barem nam država ne bi imala oblik banane.
e to bi bilo stvarno zanimljivo. Da križari nisu opljačkali Carigrad i da bizant nekako nije propao.
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:15   #23
neki grk je imao parni stroj u antici, da je to zapisao (tenkre), preskočili bi 700 godina sred. vjeka, imali warp, uništili vulkance , imali lijek protiv aids-a(al bi umirali od ko zna čega), barem ne bi morali čitat glupe renesansne lektire
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 20:00   #24
Povijest se ne može promijeniti što se dogodilo, dogodilo se mi ne možemo sada to mijenjati ili izmišljati što bi bilo kad bi bilo.

Činjenica je jedna da na budučnost sami djelujemo.

Quote:
š3f kaže: Pogledaj post
ajde nam malo prepričaj o dolasku vanzemaljaca u ww2
Sada ti se na RTL-u vrti serija "oteti" o dolasku vanzemaljaca ali je radnja kolko sam razumio malo poslije ww2.
supercovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 09:52   #25
Quote:
supercovjek kaže: Pogledaj post
Povijest se ne može promijeniti što se dogodilo, dogodilo se mi ne možemo sada to mijenjati ili izmišljati što bi bilo kad bi bilo.
pa zato se to zove alternativna povijest
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 12:35   #26
Quote:
bamu kaže: Pogledaj post
pa zato se to zove alternativna povijest
Glupo je razmišljati o "izmišljenoj" povjesti

Ali iman jedan zaključak iz alterntivne povjesti:

da nije bilo ww1 ne bi bilo ni ww2

Ma prepametan sam
supercovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 16:26   #27
Quote:
supercovjek kaže: Pogledaj post
Glupo je razmišljati o "izmišljenoj" povjesti

Ali iman jedan zaključak iz alterntivne povjesti:

da nije bilo ww1 ne bi bilo ni ww2

Ma prepametan sam
zašto je to zaključak iz alternativne povijesti? to je istina; da francuzi nisu toliko inzistirali na uništenju i sramoćenju njemačke, možda hitler ne bi došao na vlast; da su britanci i/ili francuzi vojno reagirali na hitlerovo pripojenje češke/austrije: pa-pa ww2 i možda bi komunizam opstao i dan danas
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 21:50   #28
Nabavio sam u SAD-u knjugu What IF 1 i What IF", napravit ću popis tema
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 06:27   #29
Ma da. Alternativna povijest je simpa baš za fikciju tipa spomenutog filma. Može malo i protresti neke stvari. Uistinu nitko ne očekuje da ona bude predmet povijesnih istraživanja.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 15:23   #30
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Ma da. Alternativna povijest je simpa baš za fikciju tipa spomenutog filma. Može malo i protresti neke stvari. Uistinu nitko ne očekuje da ona bude predmet povijesnih istraživanja.
Ova knjiga nije fantastika,napsiali su je povjesničari...

Nisu većinom neke prevelike razlike,iako su neki događaji vrlo presudni tipa spaljivanja Martina Luther, savezničkog napada na Hitlera još 1938. itd...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 22:11   #31
Ne fantastika već fikcija... nije isto. No... to je samo zabava
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:25   #32
Od Turtledovea mi je zanimljiva "The Guns of the South". 2014. južnoafrički neonacisti dokopaju se vremenskog stroja, otputuju u SAD u 1864. i opskrbe vojsku Konfederacije kalašnjikovima što ovima omogući da poraze vojsku Unije i Konfederacija stekne nezavisnost. Ali novi predsjednik Konfederacije, general Robert E. Lee, nije oštar prema crncima kako su ovi iz budućnosti planirali, i spremaju se ubiti ga.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 15:15   #33
Mene baš zanima što bi se dogodilo da nije bilo vojnog puča 1941. u Kraljevini Jugoslaviji?

Znam da ne bi bilo 4-godišnjeg klanja, NDH-a, Ustaša, Partizana, Četnika, Jasenovca, Bleiburga,Tito bi popravlja brave po Zagorju, a socijalizam bi na ovim prostorima bio gotovo nepoznat pojam.
Stvarno bi današnjica puno drukčije izgledala.

Šta vi mislite o svemu tome?
Montezuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 15:59   #34
Quote:
Montezuma kaže: Pogledaj post
Mene baš zanima što bi se dogodilo da nije bilo vojnog puča 1941. u Kraljevini Jugoslaviji?

Znam da ne bi bilo 4-godišnjeg klanja, NDH-a, Ustaša, Partizana, Četnika, Jasenovca, Bleiburga,Tito bi popravlja brave po Zagorju, a socijalizam bi na ovim prostorima bio gotovo nepoznat pojam.
Stvarno bi današnjica puno drukčije izgledala.

Šta vi mislite o svemu tome?
evo mala prognoza s moje strane, inače su mi zanimljive ove priče o alternativi i imam nešto u svojoj kolekciji na engl.p a kad nađem ću staviti link

jugoslavija bi bila na strani osovine, vjerojatno bi kao i ostali poslala dio vojske na istok. Možda bi se dočepala štogod sjeverne Grčke ili komadića Albanije. Onakva jadna i sklepana kakva je bila, na prvi dan rata bi doživjela krizu i međunacionalni raskol.
KPJ bi ionako 22.6. digla oružanu pobunu, Tito bi se bavio onim čime se bavio u realnom svijetu, samo što bi sada protiv srpske monarhije imao širu podršku u Hrvatskoj jer ne bi bilo formiranja NDH i njenih vojnih formacija.
Pavelić bi tu teško mogao što učiniti jer je njegov neprijatelj sada saveznik njegovih zaštitnika, možda bi se mogao prikrpati komunistima (kao poslije 1932) ili čak povesti nešto sam u krajevima gdje je njegov pokret imao podršku i ponovno bi došlo do sukoba ustaša i partizana(u puno manjem opsegu,naravno,jer program odcjepljena HR od YU sad nikom ne bi bio u interesu, te bi zagovaratelji te ideje bili prepušteni sami sebi), a HSS je u još konfuznijoj situaciji.

Klanja bi bilo sigurno, oćeš-nećeš Englezi bi nešto smutili i ubacili svoje prste, a mi kakvi smo po mentalitetu jedva bi dočekali da se imamo s kim klati i junačiti, bez obzira na posljedice i odmazdu.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 17:00   #35
Hmm...

Jel govorimo o 1941.,da nije bilo puča protiv Trojnog pakta?

Mislim da bi Hrvati bili zadovoljniji Banovinom nego komunistima...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 18:41   #36
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
evo mala prognoza s moje strane, inače su mi zanimljive ove priče o alternativi i imam nešto u svojoj kolekciji na engl.p a kad nađem ću staviti link

jugoslavija bi bila na strani osovine, vjerojatno bi kao i ostali poslala dio vojske na istok. Možda bi se dočepala štogod sjeverne Grčke ili komadića Albanije. Onakva jadna i sklepana kakva je bila, na prvi dan rata bi doživjela krizu i međunacionalni raskol.
KPJ bi ionako 22.6. digla oružanu pobunu, Tito bi se bavio onim čime se bavio u realnom svijetu, samo što bi sada protiv srpske monarhije imao širu podršku u Hrvatskoj jer ne bi bilo formiranja NDH i njenih vojnih formacija.
Pavelić bi tu teško mogao što učiniti jer je njegov neprijatelj sada saveznik njegovih zaštitnika, možda bi se mogao prikrpati komunistima (kao poslije 1932) ili čak povesti nešto sam u krajevima gdje je njegov pokret imao podršku i ponovno bi došlo do sukoba ustaša i partizana(u puno manjem opsegu,naravno,jer program odcjepljena HR od YU sad nikom ne bi bio u interesu, te bi zagovaratelji te ideje bili prepušteni sami sebi), a HSS je u još konfuznijoj situaciji.

Klanja bi bilo sigurno, oćeš-nećeš Englezi bi nešto smutili i ubacili svoje prste, a mi kakvi smo po mentalitetu jedva bi dočekali da se imamo s kim klati i junačiti, bez obzira na posljedice i odmazdu.
Možda bi Pavelić potražio pomoć kod Engleza i Amerikanaca radi stvaranja NDH. Kako bi Jugoslavija bila na strani Sila Osovine, možda bi mu ovi i pomogli.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:38   #37
Quote:
TomislavM kaže: Pogledaj post
Možda bi Pavelić potražio pomoć kod Engleza i Amerikanaca radi stvaranja NDH. Kako bi Jugoslavija bila na strani Sila Osovine, možda bi mu ovi i pomogli.
Brzo bi ga otkantali. Pavelićev separatizam i plan razbijanja jugoslavije nije se uklapao u okvire versajskog poretka kojeg su oni i stvorili i održavali. Sjeti se da tijekom rata nisu priznavali nikakve novonastale države i da im je cilj bio vratiti stanje prije rata.
Jugoslaviju im nitko nije smio dirati,pa nije bilo mjesta za pavelića i njegove.

Eventualno bi možda bio u debeloj rezervi kao oporba protiv komunističke vlasti, ako kojim slučajem dođe do prevlasti sovjetske struje u Jugoslaviji i sukoba s sovjetima.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 20:10   #38
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Brzo bi ga otkantali. Pavelićev separatizam i plan razbijanja jugoslavije nije se uklapao u okvire versajskog poretka kojeg su oni i stvorili i održavali. Sjeti se da tijekom rata nisu priznavali nikakve novonastale države i da im je cilj bio vratiti stanje prije rata.
Jugoslaviju im nitko nije smio dirati,pa nije bilo mjesta za pavelića i njegove.

Eventualno bi možda bio u debeloj rezervi kao oporba protiv komunističke vlasti, ako kojim slučajem dođe do prevlasti sovjetske struje u Jugoslaviji i sukoba s sovjetima.
Kraljevina bi bila na strani Osovine, dakle protiv Britanije i SAD-a, a komuniste sumnjam da bi oni potpomagali. Dakle velike su šanse da bi pružili pomoć Paveliću
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 20:55   #39
a da princ ferninand nije bio toliki napuvanko i da se smjesta pokupija iz sarajeva nakon prvog atentata
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 00:08   #40
Quote:
TomislavM kaže: Pogledaj post
Kraljevina bi bila na strani Osovine, dakle protiv Britanije i SAD-a, a komuniste sumnjam da bi oni potpomagali. Dakle velike su šanse da bi pružili pomoć Paveliću
možda bi kratkoročno pomagali treću stranu npr. Pavelića,ovisno koliko bi imao uspjeha na terenu, ali u finalu bi ga sjeb... jer po pitanju FRA i UK pavelićev cilj izdvajanja Hrvatske iz Jugoslavije nije dolazio u obzir.
U međunarodnoj politici 20.st. Hrvatsku van Jugoslavije nitko nije htio ni vidio osim Italije (i možda Mađarske),a zašto oni svima je jasno.

Ne vidim zašto bi im bio problem pomagati komuniste i u ovoj "što bi-kad bi" verziji wwii kad su to i učinili, i kad su oni zapravo oni učinili od Tita ono što je Tito predstavljao 1945.
Točno da se ideološki ne podudaraju, ali po meni je britancima puno prihvatljiviji komunistički saveznik koji želi cijelu Jugoslaviju, nego potencijalni nepoznati suradnik koji teži separatizmu,destabilizaciji i razbijanju slike versajskog poretka.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.