Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2017., 08:50   #81
Quote:
Danijela 1 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav! Tražim gdje bih mogla kupiti kod nas sadnice šumske borovnice, no to je izgleda nemoguća misija. Zna li netko gdje bih ih mogla naći? Također me zanima ima li netko nekih spoznaja o sadnji šumske borovnice u vrtu (želim ih posaditi na mjestu gdje sada rastu čempresi) i mogu li se one posaditi u Međimurju?
Baš šumsku teško da ćeš naći.
Teoretski je moguć uzgoj u Međimurju ali uspjeh je upitan. Kako uspijevaju u kiselom tlu zemlju bi trebalo prilično prilagoditi njihovim potrebama.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 16:19   #82
Ima li tko od borovnicara ovih dana ?


Nase borovnice ovih dana u okolici Petrinje

xxxxxxxxx
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20180212_123317.jpg‎
Views:	132
Size:	3.6 KB
ID:	19741  

Zadnje uređivanje fermina-daza : 10.03.2018. at 00:30. Reason: obrisan link
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2019., 01:43   #83
Čime mjerite pH? Imam ovakav mjerač od prošle god premda ga uopće nisam koristio https://www.bauhaus.hr/vrtni-mjerac-...cm-zeleni.html i htjel sam izmjeriti pH supstrata, ali ovisno koliko duboko upiknem pokazuje 6 do 7? https://i.imgur.com/G4jEkf9.jpg
Postoji li neka "caka"? Vlažnost čini se da ok pokazuje, svjetlost možda (ne znam svrhu tog?), ali pH je gdje god mjerim bilokoju zemlju u dvorištu tako oko 7. Radi se o tek kupljenim sadnicama borovnice koje su prebačene u veće tegle uz nadopunu specijaliziranim supstratom za rododendrone Florimo (pH 4.5).

Uglavnom, planiram imati par sadnica borovnice u dvorištu (Duke, Bluecrop i Spartan). Umjesto da ih imam na povišenom u vrećama razmišljam da iskopam rupe, u svaku postavim agrotekstil (ako je ovaj dobar? https://i.imgur.com/AwCLbgy.png u poljoljekarni se to zove mreža ili platno protiv korova), posadim borovnice sa supstratom (+ dodam malo perlita i neko gnojivo za njih), na površinu neki malč tipa iglice crnogorice. Ovo bi dakle bilo otprilike u ravnini sa zemljom, ali razmišljam da rub agrotekstila omeđim nečim, kamenom ili nešto da znam do kud seže, pa da tako održavam. Je li to ok ideja?
S obzirom da ne nalazim na to kako imaju amateri doma, nalazim samo filmiće poljoprivrednika gdje uzgajaju na većim površinama.

Ako je ok, koliko agrotekstil traje ovako u zemlji? Ako bi mi trebalo 50l supstrata po sadnici, za to bi trebalo pripremiti agrotekstil od min 2 m širine i dužine? (računam 50 cm da ide duboko, 50 cm u dužinu, pa se 50 cm opet penje do vrha, 25 cm je višak sa svake strane
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2019., 11:10   #84
Mjerač kao mjerač, istu vrijednost pokazuje jer je očito zemlja neutralna.

Nema potrebe stavljati bilo kakve folije u rupe jer će se tako pokvariti vodozračni režim tla, sakupljati će se više vode, korijen će ograničeno rasti...Dovoljno je iskopati dovoljno veliku jamu, 70 do 100 l volumena i napuni ju kiselom zemljom, za rododendrone na primjer, pa onda posadiš borovnice. Kiselost tla oko biljaka održavaj dodavanjem šumske zemlje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 12:48   #85
Pozdrav,

na početku proljeća kupila sam sadnicu borovnice Duke, posadila ju u zemlju koja je baš za njih te ju prihranjujem Kristalonom koji ima niski pH (zeleni Kristalon). Počela je rasti, no u zadnjih par mjeseci se drži ovako kao što je na slikama, što očito predstavlja problem s nutrijentima, a ne znam kako to popraviti, s obzirom da je u dobroj zemlji i koristim dobro gnojivo.

Može li mi netko reći gdje je problem i kako to najjednostavnije popraviti?

https://imgur.com/a/Yi8u9NM
m4j415 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2020., 08:55   #86
posadi u zemlju a ne drži u tegli? meni su se dvije u tegli tako osušile prošle god, borovnice su jako picajzlaste i traže baš konstantnu vlagu.
ove koje sad držim na gredici sam gnojil kupjlenim gnojivom za rododendrone na proljeće, prekril piljevinom i to je to, ništa više ne radim osim zalijevanja do iduće god
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2020., 11:39   #87
da li je netko sadio ili plani saditi borovnice u vrečama, zanimaju me iskustva.
hvala
nanino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:08.