Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2012., 10:08   #81
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje i bila bih zahvalna ako bi se našla neka dobra duša da mi odgovori: naumila sam posaditi češnjak u stanu, u neke tegle. Zanima me da li je to moguće?
Pa ako posadiš onda je i moguće, jedino je pitanje dal ćeš moći održavati vlagu zemlje... po želji češnjaka!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 00:30   #82
Na našem tržištu uvelike je prisutan kineski češnjak. Pa nije ni čudo kad bijeli luk potiče iz Azije, a imala ga je u davnini i južna Europa. Kod nas dobro uspjeva, a također se uzgaja i u staklenicima - što u mojoj okolini nije viđeno.

U malim teglicama možda i nije najbolji izbor, ali ako se u sanducima posade mirodije pa tako i bijeli luk sigurno bi rastao. Danas ljudi imaju na prozorskim daskama peršun, celer.... na balkonima paradajz...

Meni rekoše da se bijeli luk sadi tako da se s njega skine ljuska, popika se u zemlju na dubinu 5 cm i na razmak 15 cm. Moram priznati da moji obiteljski poljoprivrednici nikada nisu sa češnjaka skidali ljusku. I baš bi bilo zanimljivo vidjeti tko je to ikad radio.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 10:28   #83
Nepotreban posao a i ne škodi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 10:50   #84
da li je domači češnjak koji kupim na placu ok za proljetnu sadnju? zasadio bih, ne puno, ali ne znam di da kupim i kakav da kupim...
ask29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 11:14   #85
Moguće je saditi i taj češnjak ali se ne preporučuje. Kupiš češnjak za sadnju u nekoj poljoapoteci.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 00:49   #86
Na žalost na placu prodaju proizvođači al kad im usfali robe kupe bilo gdje pa preprodaju - tako bar znam iz iskustva - rekoše mi domaće-naše, a kad sam drugi put došla rekoše - prošli puta smo imali robu sa veletržnice, ali ovaj puta je stvarno domaće-naše.

Ako stvarno nemaš znanca koji sadi luk, pa od njega sjeme - i ja mislim da je najsigurnije kupiti u sjemenarnama, jer oni stoje iza sadnog materijala koji prodaju i to za ovo podneblje. Jedne godine sam popikala u vrt gredu divnod kineskog luka iz kauflanda koji mi je bio višak. Češnjak je bio zdrav, češnje velike. popikala ja... dobila sam neke tako slabe biljcice i zapravo od luka ništa. Tko zna u kakvim uvjetima tamo rastu - ova zemlja mu svakako ne odgovara.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 08:07   #87
Bok društvo da li ima koja dobra duša da mi još kaže koji savjet? Sa kojim sredstvom je najbolje tretirati sjeme prije sadnje, da bi se spriječile neke bolesti češnjaka? Unaprijed hvala!
kekykeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 12:21   #88
Odeš u ljekarnu, kažeš dobar dan, kako se zove onaj preparat koji se koristi za lukovu muhu ? Znate onaj koji se razrijedi i u koji se na 15 minuta potope češnjevi, pa se osuše i tek onda se sade ? Ubi me, znao sam 2 takva preparata, ali sam zaboravio kako se zovu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 14:23   #89
E hvala ti! Čitao sam dosta o zaštiti, prihrani i svemu ostalom što se tiće češnjaka, ali nekak mi je najbolje da mi netko da savjet tko već ima iskustva sa sadnjom češnjaka! Jer u tim stručnim člancima ima toga mnogo napisanog pa mi nije jasno da li za malu domaću proizvodnju mora biti baš tako.
kekykeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 14:30   #90
Sa čim je još najbolje špricati ili tretirati poslije sadnje zemlju ili list češnjaka da bi bio siguran da ga neće nekakva glupost uništiti?
kekykeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 17:38   #91
Quote:
kekykeky kaže: Pogledaj post
Sa čim je još najbolje špricati ili tretirati poslije sadnje zemlju ili list češnjaka da bi bio siguran da ga neće nekakva glupost uništiti?
Da, želite siguran rast i prinos. Češnjak traži pjeskovito, dobro obrađeno tlo, ne voli mokru zemlju. Moja svekrva je posipavala zemlju pepelom kad je porastao. Osobno nikad nisam ničim tretirala - jednostavno nekad su takve godine kad oče oče, raste ko ludo, a nekad neće pa da koristiš sva sredstva. Pošto mi je to hobi puštam da mi priroda sama pokaže put
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 12:06   #92
Quote:
ask29 kaže: Pogledaj post
da li je domači češnjak koji kupim na placu ok za proljetnu sadnju? zasadio bih, ne puno, ali ne znam di da kupim i kakav da kupim...
Ja sam sadio domaći i nisam gledao da li je za ozimu ili proljetnu sjetvu bilo je bitno da je domaća strainska roba.Nije bio nešto velik jer nisam bacao umjetno gnojivo niti s ičim tretirao ali bar znam što jedem.Za male površine i za svoju potrebu preporučujem.
Koliko je na placu domaće je veoma upitno.Skoči do najbližeg sela i tamo kupi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 13:44   #93
Je li moguće izbjeći muhu bez sredstava, samo pokrivanjem? Kakva su vam iskustva?
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 20:39   #94
Da, ali kako ćeš znati kad je napad muhe ? Ako prvi puta sadiš češnjak, nemaš opasnosti od muhe. Dok te ona pronađe..........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 23:05   #95
Quote:
jjadra kaže: Pogledaj post
Je li moguće izbjeći muhu bez sredstava, samo pokrivanjem? Kakva su vam iskustva?
Mi obrađujemo zemlju koja nije 10 godina obrađivana. Ovdje smo u obradi 5 - 7 godina, kako koji komad. Pošto sve jedem mlado - mladi luk, češnjak koristim dok je još biljka pa ju stavljam u jelo sa lišćem - mladu... u tom slučaju se luk nesmije tretirati s ničim. I nakon toliko godina nema nikakvih štetnih utjecaja na biljke, osim na mahunama i grahu. Oko nas nema vrtova i obrađene zemlje pa možda zato. sve obrasli brijegovi gdje šetaju srne...

Ja svoje biljke zaljevam umjesto običnom vodom - namočim ili kao čaj napravim koprivu i lavandu. A osvjedočila sam se da je za muhe i komarce odlična biljka koju držim obavezno ispred i oko kuće. Obično je imam uz viseće cvijeće na prozoru ili samostalno u teglama. Ove godine ću zasaditi par komada i u vrt.

Tamjan - http://www.google.hr/imgres?q=tamjan...:0&tx=53&ty=71
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 10:17   #96
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da, ali kako ćeš znati kad je napad muhe ? Ako prvi puta sadiš češnjak, nemaš opasnosti od muhe. Dok te ona pronađe..........
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Mi obrađujemo zemlju koja nije 10 godina obrađivana. Ovdje smo u obradi 5 - 7 godina, kako koji komad. Pošto sve jedem mlado - mladi luk, češnjak koristim dok je još biljka pa ju stavljam u jelo sa lišćem - mladu... u tom slučaju se luk nesmije tretirati s ničim. I nakon toliko godina nema nikakvih štetnih utjecaja na biljke, osim na mahunama i grahu. Oko nas nema vrtova i obrađene zemlje pa možda zato. sve obrasli brijegovi gdje šetaju srne...

Ja svoje biljke zaljevam umjesto običnom vodom - namočim ili kao čaj napravim koprivu i lavandu. A osvjedočila sam se da je za muhe i komarce odlična biljka koju držim obavezno ispred i oko kuće. Obično je imam uz viseće cvijeće na prozoru ili samostalno u teglama. Ove godine ću zasaditi par komada i u vrt.

Tamjan - http://www.google.hr/imgres?q=tamjan...:0&tx=53&ty=71
Inače prvi puta sadimo češnjak. Ali oko nas su susjedi koje muha redovito posjećuje. Po internetu sam pročitala da se flisom može držati pokriveno do početka ljeta, a tada se zamijeniti sitnom mrežom, s obzirom da se pod flisom može skuhati od topline. Mislim da bi za ovo bila idealna povišena gredica. S obzirom na neiskustvo, svaki savjet je dobrodošao.

Zadnje uređivanje jjadra : 31.01.2012. at 10:23.
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 16:58   #97
OPIS I SIMPTOMI: Odrasli oblik vrlo je sličan kućnoj muhi. Štetu na lukuizaziva ličinka koja se hrani sadržajem stabljike. Na oštećenom mjestu razviju se gljivice uzročnici truljenja. U polju ili vrtu napadnute biljke prepoznaju se po žućenju lista i naglom venuću. Srednji list lako se izvlači iz stabljike. Ako stabljiku s takvim listovima uzdužno prerežemo naći ćemo više ličinki lukove muhe. Pri jakom napadu može ih se naći do 50 (Maceljski, Cvjetković, Ostojić, Igrc Barčić, Pagliarini, Oštrec, Barić, Čizmić, 2004.).
Lukova muha čini velike štete u kišovitom proljeću. Prva, proljetna generacija, čini najveću štetu jer napada napada još nerazvijene biljke i obično to čini u travnju i svibnju. Lukova muha razvija 2-3 generacije godišnje.
RAZVOJNI CIKLUS: Ličinka prezimi u tlu u obliku kukuljice. Iz kukuljice izlijeće kao odrasli oblik tijekom travnja, pari se i odlaže jaja između listova luka, na vrat korijena biljčica, na lučicu ili tlo uz mladu biljku. Jaja su u skupinama od 5-12, a jedna ženka odloži 50-100 jaja u jednom tjednu (Maceljski, Cvjetković, Ostojić, Igrc Barčić, Pagliarini, Oštrec, Barić, Čizmić, 2004.). Iz jaja izlaze ličinke i ubušuju se u stabljiku gdje rade već opisanu štetu. Na mlađim biljkama štete su veće i obrnuto. 20 dana od ubušivanja ličinka izlazi van, zavlači se u tlo i kukulji.
Druga generacija lukove muhe može napraviti veće štete na poriluku.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 17:17   #98
Luk štiti mrkvu od mrkvine muhe a mrkva štiti luk od lukove muhe.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 12:53   #99
Poštovani svi,
Trenutno je u programu jedan projekt imenom "revitalizacija autohtonih sorti i ekotipova češnjaka" kojeg provodi Udruga Bioteka, Hortilab d.o.o., Agronomski Fakultet, sa još drugim raznim partnerima.
Cilj projekta je sakupiti što više autohtonog češnjaka, razmnožavanje "in vitro" (za one koji neznaju- to je najisplativija i najkvalitetnija proizvodnja sadnog materijala gdje se na kraju dobivaju sadnice bez gljivica, raznih nametnika a po potrebi i virusa.) na taj način planiramo uzgojiti autohtone sorte i ekotipove.
Postavit će se pokusna polja, za usporedbe uspjevanja raznih sorti, što u zagrebu i oklici , tako i u dalmaciji za uspoređivanje južnih sorti.
Rezultati če se iznjeti na predavanjima koja če se održavati na agronomskom fkultetu, besplatna su za sve zainteresirane. Dijelit će se manje količine sadnog materijala zainteresiranim uzgajivačima, da ga usporede s dosadašnjim uzgojem.
Dakle još namjeravamo, preko medija i letaka informirati javnost o kvaliteti domačeg češnjaka naspram kineskoga, radit će se analize aktivnih tvari te ljekovitih svojstava domaćeg češnjaka s kineskim te se također predočiti razlike.
TREBAJU NAM:
Zainteresirani koji bi sudjelovali n apredavanjima
Uzgajivači koji bi podjelili savjete, neke stvari s kojima s oni imali probleme, da svi učimo jedni od drugih
Uzgajivači koji misle da imaju specifične ili zanimljive ekotipove češnjaka da nam pošalju par glavica za analizu i razmnožavanje
Također ako ima uzgajivaća koji žele financijski podržati Udrugu u projektu mogu se obratiti i njima.
Lp,
Vilim Elez, Hortilab d.o.o. - Laboratorij za in vitro uzgoj biljaka
www.hortilab.hr
Hortilab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 13:10   #100
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Znači posadio si ga neki dan.Što kaže mjesečev kalendar ili ne gledaš na to?Imam i ja još za posadit domaćih sorti.Misija će bit jako teška s obzirom na cijenu domaćeg i kineskog češnjaka ali, puno sreće.
ne, ne krivo si me shvatio, kada sam napisa prijasnji post zavrsio sam sa sadnjom a posadili samo u razmacima od kraja 10 mjeseca do prvog.
inace sto se tice mjeseca; http://www.moongrow.com/vegetable_pl...de/garlic.html

nijedna misija nije teska; ovisi o tvome stavu kako ces ju privesti kraju.
mkultra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.