Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2004., 20:08   #1
Lightbulb Pužarstvo

Sta mislite o pužarstvu?
Ima li netko nekakva iskustva,pozitivna ili negativna?
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 21:49   #2
jako se dobro prodaju vani! mislim da je ili 50 ili 100 kn kila! znam par ljudi koji se bave time i kažu da sve što pokupe prodaju! sad neznam ima li kakve razlike u cijeni između uzgojenih i "ulovljenih" puževa,ali zanimanje bi trebalo bit profitabilno! pogotovo što velike konkurencije u hrvatskoj baš i nemaš !
rakoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 12:19   #3
pesimist

Clanak u novinama, prilog na dnevniku, svi naglasavaju kolko je profitabilno,,mislim da upravo hrpa ljudi kupuje puzeve..
 
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 13:44   #4
za pola hektara te košta oko 5000 eura uređenje nastambe, hranu im posadiš unutar nastambe a "matično stado" dobiješ na poklon iz Italije. platiš ga prvim "urodom". za detaljnije informacije pitaj arhivu večernjeg lista, prilog vrt
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2004., 18:07   #5
Ma ja sam cuo da se oformi cijela farma treba oko 100 000 kn i to za 2000 m2.
leglo se placa oko 18 000 kn,a tek unutarnje mreze 24 000 kn i to sve samo za 2000 m2 sto nije sve sto bi se trebalo kupiti..kazu da je zarada oko 5000
eura tek za dvije godine.
Ima li netko da je ove godine ostvario zaradu i kolika bi bila stvarna zarada za 2000 m2 ove godine?
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2004., 18:12   #6
čisti činčila sindrom!
__________________
For sale - cattle & horses
For rent - horses and rigs
Goats and donkeys neither bought nor sold
We don´t rent pigs!
Frame is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 09:19   #7
imate jako puno linkova na netu o puževima ! Nemoj biti budala i kupiti legla kao što su činčilaši morali ! Daj radije meni novce nego da to plačaš ! Na isto te dođe

www.poljoprivreda.info
www.plima.hr
na hgk imaš seminare o uzgoju itd.

Smanji troškove koliko možeš ne budi budala i ne kupuj te "strogo koltrolirane farme"
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 00:11   #8
Hvala na linkovima.
Treba vidjeti sta oni nude.U pocetku je sve lijepo napricaju, a poslije je nesto sasvim drugo.
Zar nema netko tko moze reci kako to sljaka iz prve ruke?
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 00:15   #9
Kazu da je zarada po hektaru 50 000 Eura. Mislim da se o tome treba dobro raspitati. Zasto bi Talijani ili Francuzi kod nas poticali uzgoj puzeva?
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 08:22   #10
Quote:
Avilu kaže:
Kazu da je zarada po hektaru 50 000 Eura. Mislim da se o tome treba dobro raspitati. Zasto bi Talijani ili Francuzi kod nas poticali uzgoj puzeva?
Nisam upoznat sa pužarstvom , ali najgore ti je kad ovisiš o jednom kupcu ! Isprva je odlično , uložiš pare a kasnije te ucjenjuje i na kraju skužiš da nema teorije da zaradiš .

Prije 10tak godina nije bilo farmi puževa , talijani su otkupljivali puževe iz prirode i isto tako je sve bilo lijepo i krasno dok u jednom trenutku nisu prestali sa otkupom.

Mislim da je takav vid uzgoja zabranjen u EU(provjeri) pa promisli da li želiš u to uložiti i kako ćeš se jednog dana iz toga izvuči .
Njima je to čista zarada jer svoju pamet prodaju za svoje novce .
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 09:29   #11
Quote:
ljuban kaže:
Njima je to čista zarada jer svoju pamet prodaju za svoje novce .
a trebalo je pisat "...za TVOJE novce." ma mudri su ti talijani...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 00:44   #12
Ma ima dosta linkova,ali nista ne obecavaju ili nisu iz Hrvatske.Plima.hr daje samo savijete,pa lako je pametovati.Sto kada se proizvedu,valjda ih nije briga - snalazi se sam.Lako je prevesti knjige i napraviti svoju, te za masne novce prodati. U ovoj zemlji svi bi zaradili na lak
nacin.
Tengu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 09:51   #13
pa moraš nešto i sam saznat...

ne želim te odgovarat, samo naprijed ali ako ne možeš SAM riješit par tona puževa ne upuštaj se u posao...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2004., 20:50   #14
Pužarstvom se sada masovno bave u Bosni. Najviše posluju s Italijom.
Ali kad pitaju te pužare kavi su im puževi, najcesci odgovor je da ih nisu probali- gade im se.

aktovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 10:08   #15
malo informacija iz prve ruke....kako se i sam bavim pužarstvom mislim da će ti koristiti iskustvo.
investicija za farmu od 2500-3000 m2(manje nije rentabilno) je samo u puževe opremu i tehnologiju cca 150000 kn,prvi prinosi postižu se u drugoj godini(za Helix pomatia-vinogradarski puž,koji se uzgaja na kontinentu i Helix aspersa-primorski,koji se uzgaja u priobalju a stasa za 1 g.)

Posao nije nimalo lak ni jednostavan(a postoji li takav?) ali nakon kriznih početnih godina ostvaruje se stabilan godišnji prihod.Dobit otkupljivači računaju povodeći se za cijenama na burzi(Pariz,Verona)....i ona je više manje stabilna 2,2-3,5 eur/kg.
tržište je neograničeno i ne ovisi o domaćim potrebama (ako proizvedeš više možeš na burzu ali je tlaka sa papirima).
Biološkim uzgojem može se uzgojiti 1-1,5 kg po kvadratu.
Puž iz prirode ne može u evropu(zaštita okoliša isl.
Puž je čista životinja-nije ljigav,slinu stvara ispod sebe i po njoj se kreće(čak ne jede bilje po kojem je prošao drugi puž),uostalom prije konzumacije se čisti poznatim tehnikama i onda je to druga priča...uostalom tko jede kokošu sa perijem...očišćena je ipak nešto drugo
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 10:52   #16
Quote:
Highlander kaže:
investicija za farmu od 2500-3000 m2(manje nije rentabilno) je samo u puževe opremu i tehnologiju cca 150000 kn
da li bi ovo moglo malo detaljnije? da li je u tome zemljište? gdje si nabavio puževe? kakva tehnologija?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 19:34   #17
nažalost u cijeni nije zemljište,to je samo ono što se tiče pužarstva ako se koristi oprema i tehnologija za tkzv.otvoreni biološki ciklus iz kojeg uzgoja su puževi najkvalitetniji.Ipak cijelokupna investicija može se umanjiti i izborom zadruge u kojoj ćeš biti kooperant,kod nas posluju dvije Helicikultura iz Matulja kraj Rijeke(ja radim sa njima i za sada su ok,premda su investicije nešto veće nego kod Delicije mislim iz Darde,http://www.deliciae.hr/)

Puževe za izvoz sve je manje poželjno skupljati u prirodi jer su sve veće poteškoće za izvoz (premda je to najoptimalniji način osnivanja mat.stada obzirom da su dobro aklimatizirani.)

Knjigu koju ti mogu preporučiti za puno više detalja izdaje Plima,link je već naveden u forumu "Mini farme Puževa",izvrsna je....

Zašto je to sve tako skupo ?
Pa za primjer uzmi samo da ti je cijela farma od 2500-3000m2 ograđena ukopanim limom+žičanom ogradom+stupovi i sitan materijal to je oko 300m ograde i to je već prilično preko 20 000 kn,(izvedbu_kopanje kanala i postavljanje ni ne računam).....a to je samo početak....
Nemoj me krivo shvatiti,ne želim te demoralizirati,dapače dobro je znati što možeš očekivati,....međusobno si ionako ne možemo biti konkurencija obzirom da je potencijalna proizvodnja mala a potražnja je velika..

možda najbitnije od svega NEMA DOBITI barem 2 a možda i 3 godine a to bome nije lako izdržati(znam po sebi ((
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 19:36   #18
Pa za matično stado puževa treba ti za tu površinu cca 25 000kn,.....
Vidiš kako lova curi...
Naravno ako otvoriš obrt možeš pdv dobit nazad...
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 13:35   #19
Puzarstvo

Tko je ovdje uzgajivac puzeva?
molio bih odgovore
Koliko dugo uzgajate puzeve?
Tko je izvezao puzeve u zadnji 5 godina iz Hrvatske u periodu poslije 15.5.?


A ZA OSTALE, SJETITE SE CINCILASA I NOJASAMolio bih odgovore
kelier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 22:49   #20
Sigurno da je skepsa opravdana,ako se sjetimo nojeva i cinchila,no tko je rekao da se sa njima nije moglo zaraditi!?
Ljudi moji naš je problem što svi očekujemo da če netko drugi učiniti nešto za nas.....
Vani su sve to lijepi poslovi,no tamo postoje burze,plasman,udruženja uzgajivača itd.
Uostalom kod nas nije lako prodati ni pšenicu ni jabuke pa zašto bi onda bilo činčile,puževe,isl...
Nitko ovdije ne govori da je to lagan posao i 1005 siguran ali ako se ne okušaš kako ćeš znati.
eto ja sam naprimjer uzgajivač puževa,i kako za sada tek uhodavam farmu prodajem samo malo ali nisam imao problema bitnijih problema sa plasmanom.
Farma moje veličine jedva da može nahraniti 1000 ljudi u jednom obroku pa je onda možda jasno zašto je tržište teško zasititi.
Još jedna stvar:ljudi koji su krenuli u pužarstvo preuzeli su na sebe stvaranje domaćeg tržišta i ukazivanja na ovu zdravu hranu sa preko 90% čistih proteina(Uostalom postoje i u nas krajevi gdje se ljudi tradicionalno hrane puževima-dalmacija,rab,istra,baranja gdje se puževi pripremaju na nebrojeno načina i po starim receptima-tako da nema riječi o egzotici.
Još jednom :nije lak posao i nema brze zarade .Po mojoj kalkulaciji uhodana farma može dohodovati 2-4eur po 1m2 pod puževima a to je 70% ukupne površine farme.

p.s.
ne bi bilo loše da na ovom mjestu komentiraju uzgajivači i oni koji to žele postati te oni koji barataju argumentima ali ne tipa rekla-kazala
Highlander is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.