Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2013., 18:08   #1
Stvaranje vrta usred grada - pomoć, savjeti, pitanja, ideje

Ova je tema zamišljena kao mjesto gdje bi "gradski ljudi" koji nemaju apsolutno nikakvog iskustva s lopatom, poljoprivredom, te uzgojem voća i povrća a imaju želju za malim vrtom u svom malenom dvorištu, balkonu stana itd., mogli naučiti osnove uzgoja, obrade zemlje, zaštite biljaka itd.

Ja recimo imam komad zemlje 4x4m, sasvim dovoljno za uzgoj nekih osnovnih namirnica, ali jednostavno ne znam gdje i kako da počnem. Naravno, mogao bih prevrndati google i naći odgovore na sva pitanja, ali puno je ljepše, realnije i sigurnije čuti izravna mišljenja različitih ljudi, te stvoriti jednu arhivu informacija u službi prenošenja drevnog znanja naših baka i djedova. Smatram to našom obvezom, pogotovo u ovim vremenima naglih odvajanja novih generacija od narodnih kultura i baština.

U svoj mali vrt namjeravao sam zasaditi sljedeće: krastavac, papriku, rajčicu, mini rajčicu, kelj, karfiol, peršin, mrkvu, možda češnjak...
-Kada je najbolje vrijeme za početak sijanja? U trenutku kada završavaju mrazovi ili svaka biljka ima svoje zahtjeve?
-Gdje je najbolje nabaviti sjemenje, ili je pak svejedno?
-Koliko duboko treba raskopati zemlju, te koliko ista treba biti rahla za određenu biljku?
-Koliko bi kompost trebao biti udaljen od vrta, te da li je dobro kantu punu ustajalih kora krompira i ostataka raznog povrća pomiješati sa zemljom u koju ću sve posaditi da ju obogatim mineralima? Ili je to glupa ideja?
-Koje se povrće može posaditi u posude, okačiti na prozor, i pustiti da raste po lotricama? (rješavanje problema manjka prostora)
-Bi li mi peršin preživio na prozoru, obasjan suncem samo 6-7 sati dnevno?
-Što bake kažu; koji su najbolji načini zaštite biljaka od napasnika? Zanimaju me prirodni, tradicionalni sistemi, bez kemikalija.
-Mini staklenik; koje biljke, kada i zašto?

Nije sramota ne znati, sramota je ne pitati (:
A s vremenom slijedi gomila pitanja, nadam se i odgovora.

(moderatori, sličnu temu nisam pronašao, nadam se da ova ne zaslužuje brisanje)
__________________
mrmlj
zdenkoooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 19:41   #2
Izvrsna tema!
Prošle sam godine krenula sa sadnjom vrta na balkonu, ali je završilo poprilično neslavno Na placu sam kupila sadnice paradajza, cherryja, paprike, jagode, bosiljka i peršina. Nadam se da ću ove godine imati više sreće i što je još bitnije, pameti.
Odgovore na puno pitanja koje si ovdje postavio mogao bi naći u knjizi Gayle Trail Uzgajajte svoju superhranu. Meni se kao početniku čini jako čitljiva i jednostavna, a opet puna korisnih savjeta i podataka. Govori baš o sadnji vrta na malim prostorima i u lončanicama.
Postoje i kalendari radova u vrtu, u kojima su kroz svaki tjedan u mjesecima posebno obrađene priprema i obrada tla, faze u sadnji i razvoju pojedinih kultura i slično. Možda bi bilo dobro nabaviti i tako nešto.
 
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 20:41   #3
Na 4 x 4 m možete imati više vrsta povrća koje trebate svakodnevno ili nekoliko puta tjedno ; mrkva , peršin ,itd . Izbjegavati papriku jer traži vodu , može nekoliko sadnica paradajza sa različitim redoslijedom sazrijevanja , nešto luka i dio salate .

Neke vrste možete presađivati iz uzgoja u pvc posudama ili slično . Zemlju prštijte 25 cm čim se procijedi , gornji dio okrenite prema dole , hvatajte po malo da se zemlja usitni .

U nekim gradovima sam vidio da gradska vlast podijeli dio gradske zemlje na manje parcele i onda ljudi rade . To svatko neka pita u upravi grada .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 20:59   #4
Ako govorite engleski ovdje imate nešto veći urbani vrt, ali meni se ideje jako sviđaju.

http://www.gardengirltv.com/
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 22:13   #5
Imaš stvarno puno pitanja, pa ti je moj savjet, da malo google prije, a imaš 99 % odgovora ovdje na forumu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 23:53   #6
Komad zemlje 4 x 4 zaista je malen i sa te površine nemoj očekivati neke velike prinose. Na kakvom je položaju ta zemlja? Koliko sunca ima dnevno?
Na tako malom komadu zemlje možeš posaditi 8 stabljika rajčice, 8 stabljika paprike, 4 karfiola, 4 kelja i ostalo siješ ili sadiš u redove.

Quote:
-Kada je najbolje vrijeme za početak sijanja? U trenutku kada završavaju mrazovi ili svaka biljka ima svoje zahtjeve?
Već sad je vrijeme sijanja, ali u zatvorenom prostoru. Siju se vrste koje se uzgajaju iz presadnica ili flanaca, rajčica, paprika, cvjetača i kelj. Rajčica i paprika su toploljubive biljke i osjetljive su na mraz. Cvjetača i kelj nisu osjetljive na mraz.

Quote:
-Gdje je najbolje nabaviti sjemenje, ili je pak svejedno?
Svejedno...vrtni centar, cvjećarnica, poljoapoteka, trgovina.

Quote:
-Koliko duboko treba raskopati zemlju, te koliko ista treba biti rahla za određenu biljku?
Zemlju si trebao prekopati (preštihati) na jesen a možeš i u proljeće kad se prosuši. Prekopa se na dubinu štihače, nekih 25 do 30 cm. Što je zemlja rahlija ima bolji vodozračni režim pa biljke bolje rastu.

Quote:
-Koliko bi kompost trebao biti udaljen od vrta, te da li je dobro kantu punu ustajalih kora krompira i ostataka raznog povrća pomiješati sa zemljom u koju ću sve posaditi da ju obogatim mineralima? Ili je to glupa ideja?
Što bliže vrtu ili u samom vrtu. Ostatke povrća kompostiraš, ne stavljaš direktno u zemlju.

Quote:
-Koje se povrće može posaditi u posude, okačiti na prozor, i pustiti da raste po lotricama? (rješavanje problema manjka prostora)
Svo povrće možeš uzgajati u posudama ako su dovoljno velike. Samo nikako nemoj držati na prozoru, nije sigurno.

Quote:
-Bi li mi peršin preživio na prozoru, obasjan suncem samo 6-7 sati dnevno?
Preživio bi.

Quote:
-Što bake kažu; koji su najbolji načini zaštite biljaka od napasnika? Zanimaju me prirodni, tradicionalni sistemi, bez kemikalija.
Posaditi kadifice i nevene.

Quote:
-Mini staklenik; koje biljke, kada i zašto?
Koliko je to mini?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 01:13   #7
Biljka ?
Kak ti se da ?
Ja polako odustajem.
To su osnove.
Svaka čast.

Upisao sam u gugle "vrt za početnike" i dobio 100 odgovora, znam da im se neda čitati , istraživati, ali onda nema koristi pisati, tak i tak ne bu posadili niš. Onaj ko sadi, ne pita. Pita tek sljedeće godine.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 02:17   #8
Quote:
zdenkoooo kaže: Pogledaj post
Ova je tema zamišljena kao mjesto gdje bi "gradski ljudi" koji nemaju apsolutno nikakvog iskustva s lopatom, poljoprivredom, te uzgojem voća i povrća a imaju želju za malim vrtom u svom malenom dvorištu, balkonu stana itd., mogli naučiti osnove uzgoja, obrade zemlje, zaštite biljaka itd.
I ja sam dijete grada sa djedom i bakom na selu - pa sam u djetinjstvu gledala sa dvorišta preko ograde kako baka radi na vrtu. Danas i ja baka došla sam na selo bez alata osim osnovnog i primila se posla. Dok sam bila u gradu sakupljala sam knjige o povrtlarstvu i uzgoju cvijeća, ali knjige na polici i priroda su dva svijeta koja se s vremenom mogu razumijeti i koristiti, ali pošto mi to nije struka sve mi je izgledalo nekako daleko.

Prva knjiga na netu mi je bila: Renate i Zdravka Dajčbar - Alternativno poljodjelstvo a druga favorit knjiga Ruth Stout "Vrt bez motike" pa sam tako krenula sa https://www.forum.hr/showthread.php?t=618035 Povrtlarstvo bez oranja i kopanja Za sada sam došla do nivoa kad ne orem već samo vilama "štiham-prozračujem" i nisam došla do tog stupnja da mi je sve pod steljom pa da mogu samo lopaticom saditi redove - još uvijek motikom i željeznim grabljicama obrađujem mjesta gdje ide sjeme ili presadnica ... sve ogrtala suhom travom. A sad vidim da osim čuvanja vlage za biljku moram ju štititi i od sunca jer gori!

Moj prvi vrt je bio mali - red peršina, red mrkve, red salate, red lučica a iza toga možda 6 presadnica paradajza i 6 kolaca sa žutim mahunama. I kad mi je sve rodilo pa sam imala što ubrati osjećala sam se vrlo moćno i sposobna i za veće stvari

Moja prijateljica je na balkonu sadila "ukrasno" povrće. U velike kante zasadila je krompir i visoke sorte paradajza pa je osim lijepog zelenila imala što ubrati. Velika kanta sa peršinom pa kod kuhanja ubiranje listova uvijek dobro dođe. Dekorativna je ljuta papričica i feferoni. U velikim centrima sve mirodije kaj su u teglama može se kupiti i držati i u gradskim uvjetima. Jagode sam vidjela u teglama na balkonu.

Kad sam tražila rješenje za sebe kako napraviti nešto za gredicu preko čega ću staviti zaštitu za bilje od sunca - našla sam rješenje za sebe po obliku, ali tamo vidim da ima i zasađenog povrća u teglama http://www.pvcplans.com/trellis.htm pa kad jednom kreneš to ti je kao na stazi duhovnosti - svaki dan možeš vidjet promjene na onom što radiš i da te vesele. Kad držim u ruci zrna kukuruza osjećam toplinu - eto tako tumačim snagu prirode koja čeka da nam da plodove!

Ako na tražilicu upišeš uzgoj povrća na balkonima sigurno ćeš nalaziti svakakvih lijepih slika.... i rado ću pratiti kako kod vas u gradu ide uzgoj

Zadnje uređivanje komar : 02.03.2013. at 02:24.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 11:20   #9
komar, ova kućica od plastičnih cijevi dobro izgleda ali puno posla i malo koristi. Najjednostavniji način zasjenjivanja je mreža postavljena na nekoliko kolaca. I obavezno ju privežeš za kolce da ju vjetar ne odnese. Kod kupovine mreže pitaj samo koliko svjetla propušta, odnosno, koliko zasjenjuje jer ima različitih. Nekako je optimalno staviti mrežu koja propušta 60% svjetla. Ujedno je i dobra zaštita od tuče.

Quote:
Biljka ?
Kak ti se da ?
Treba ljude educirati...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 14:29   #10
Ovdje imate o papričicama dosta.
Stvarno je tip objasnio do detalja sve.
Vrijedi pročitati cijelu temu.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 21:55   #11
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
komar, ova kućica od plastičnih cijevi dobro izgleda ali puno posla i malo koristi. Najjednostavniji način zasjenjivanja je mreža postavljena na nekoliko kolaca. I obavezno ju privežeš za kolce da ju vjetar ne odnese. Kod kupovine mreže pitaj samo koliko svjetla propušta, odnosno, koliko zasjenjuje jer ima različitih. Nekako je optimalno staviti mrežu koja propušta 60% svjetla. Ujedno je i dobra zaštita od tuče.



Treba ljude educirati...
Hvala na pažnji i savjetima. Ja stavarno nemam novaca za takvu investiciju, samo ću ovaj oblik napraviti od letava i dasaka te obući u mrežu koju savjetujete i tako budem mogla prenositi sa gredice na gredicu....

Ovo su ako se ne varam krastavci.... lijepa slika i dobra kreacija.

I što se tiće mreža vidjela sam po netu da ima od 95%-tne za zaštitu od pogleda do onih za poljoprivredu različitih namjena. Veselim se tome što se topi snijeg, da mogu krenuti
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 22:57   #12
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Hvala na pažnji i savjetima. Ja stavarno nemam novaca za takvu investiciju, samo ću ovaj oblik napraviti od letava i dasaka te obući u mrežu koju savjetujete i tako budem mogla prenositi sa gredice na gredicu....

Ovo su ako se ne varam krastavci.... lijepa slika i dobra kreacija.

I što se tiće mreža vidjela sam po netu da ima od 95%-tne za zaštitu od pogleda do onih za poljoprivredu različitih namjena. Veselim se tome što se topi snijeg, da mogu krenuti
Jeftinija varijanta je ona koju sam napisao. U proljeće u šumu po nekoliko visokih kolaca, popikati ih po vrtu i preko njih mreža. Sigurno nije estetski lijepo kao ova kućica ali služi svrsi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 10:41   #13
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Jeftinija varijanta je ona koju sam napisao. U proljeće u šumu po nekoliko visokih kolaca, popikati ih po vrtu i preko njih mreža. Sigurno nije estetski lijepo kao ova kućica ali služi svrsi.
ovaj puta ne govorim o estetici ... Kod mene su stalno jača strujanja zraka pa onda si mislim da moram bolje fiksirati mrežu za mjesto koje natkriva. Prošle dvije godine sam ja bila zbog djeteta neupotrebljiv stvor za vrtlarstvo - trčeći sam napravila tu i tamo nešto, a ove godine MM i obaveze. Vidjet ću što će biti u konačnici.

daske i letve na krače učvrstiti mi nije problem jer sam vješta s čekičem i bušilicom-šrafilicom i pilom, a ako sama zabijam u zemlju visoke kolce bojim se svog slabog rezultata.

Ova tema stvaranje vrta usred grada otvorila mi je vidike na moje dvorište. Pošto imam vrtove - za sve moram ići tamo negdje po povrće. Pa stvarno bi mogla umjesto neke fuksije ili pelargonije staviti koju povrtnu biljku

http://img844.imageshack.us/img844/3...ts20122256.jpg

Kreirati na bilo koji način mali prostor i kombinirati povrće sa cvijećem kraj ulaza bilo bi zanimljivo!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 16:34   #14
otkad sam vidjela ovu fotku i ja razmišljam o svom malom povrtnjaku.
http://i50.tinypic.com/jjo9ah.jpg

moram malo proučit ove linkove što ste stavljali, možda se i odvažim na to
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 18:04   #15
Quote:
vedra kaže: Pogledaj post
otkad sam vidjela ovu fotku i ja razmišljam o svom malom povrtnjaku.
http://i50.tinypic.com/jjo9ah.jpg

moram malo proučit ove linkove što ste stavljali, možda se i odvažim na to
Dobro izgleda ali za urediti tako mali povrtnjak treba novaca kao za uređenje vrta...Gredice su povišene, drveni okviri, kupovna zemlja na gredicama, staze malčirane korom...Osim toga, smješten je odmah uz cestu.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 09:23   #16
i ja se upuštam u to prvi put ove godine.
imala sam baku koja je aktivno uzgajala sve i svašta i ja s njom tad kao dijete, pa ta sjećanja su ujedno sve što znam o poljoprivredi.

planiram posaditi sjeme rajčice u kutije od jaja (i ljuske) pa ako što uspije super ako ne lako kupimo sadnice. imamo vrtić, nekih 40m2 (odokativno).. i probat ću zapiknuti malo paprike, mahune, blitve, peršin, celer, korabu, tikvice..ne znam bi li patlidžan...možda batat?moram još istražiti detaljnije što to povrće voli, kakve uvjete..

nego, prvo imam pitanje vezano uz ove moje rajčice iz sjemena. ako ih posadim sad, ovaj tjedan i onda za mjesec dana odemo na put na 5 dana i ne povedemo rajčice sa sobom, hoće li preživjeti?
da kartone od jaja stavim u neku tacnu sa vodom da pije vodu (a jaja su u ljusci ) ?

i da, još sam htjela pitati, oko pesticida. je li ih moguće potpuno izbjeći? ili je bez baš ikakvog sredstva (šta prirodnog šta kemijskog) sve osuđeno na propast ( izjedu bube, napadnu bolesti)? postoji li nešto univerzalno što je dobro uvijek doma imati (ko lupocet u kućnoj apoteci) da odbije crvuljke, bubice.
ili ne treba ništa imati unaprijed nego po potrebi, ovisno o nametnicima koji se pojave i ovisno o bolesti, ovisno o biljci, tražiti nešto određeno u poljoapoteci.

dakle ne znam ništa o tim sredstvima za tretiranje.
može jedan osvrt za početnike, level nulti.
hvala
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 04.03.2013. at 09:56.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 10:15   #17
Quote:
nego, prvo imam pitanje vezano uz ove moje rajčice iz sjemena. ako ih posadim sad, ovaj tjedan i onda za mjesec dana odemo na put na 5 dana i ne povedemo rajčice sa sobom, hoće li preživjeti?
Nećeš ih posaditi nego posijati jer sjeme se sije. Preživjeti će tih 5 dana i bez tebe sako se dovoljno razviju i ako im osiguraš dovoljno vode da se ne zasuše dok te nema.

Quote:
da kartone od jaja stavim u neku tacnu sa vodom da pije vodu (a jaja su u ljusci ) ?
Kupi u bauhausi ili baumaxu tresetne tablete i tresetne lončiće. U tablete siješ sjeme rajčice, paprike i patlidžana. Pogledaj post broj 10.

Quote:
i da, još sam htjela pitati, oko pesticida. je li ih moguće potpuno izbjeći? ili je bez baš ikakvog sredstva (šta prirodnog šta kemijskog) sve osuđeno na propast ( izjedu bube, napadnu bolesti)? postoji li nešto univerzalno što je dobro uvijek doma imati (ko lupocet u kućnoj apoteci) da odbije crvuljke, bubice.
ili ne treba ništa imati unaprijed nego po potrebi, ovisno o nametnicima koji se pojave i ovisno o bolesti, ovisno o biljci, tražiti nešto određeno u poljoapoteci.
Za početak oko povrtnjaka i u samom povrtnjaku posadi nekoliko kadifica i nevena.
Apoteka se nalazi na livadi...kopriva protiv lisnih ušiju i dobro dušično gnojivo. Preslica protiv lisnih ušiju. Cvijet maslačka protiv gljivičnih bolesti. Gavez dobro kalijevo gnojivo.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 15:27   #18
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Komad zemlje 4 x 4 zaista je malen i sa te površine nemoj očekivati neke velike prinose. Na kakvom je položaju ta zemlja? Koliko sunca ima dnevno?
Zemlja je u sasvim vodoravnom položaju (ako si na to mislio/la), izravnog sunca dnevno ima kratko vrijeme tokom jutra, pa od 12 do zalaska (susjedova "šupa" na krivom mjestu; barem imam lijepo mjesto za kompost gotovo usred vrta koji je većinu dana u hladu (navodno kompost ne bi trebao biti dugo na izravnom suncu zbog truljenja))

Ipak će biti više od 4x4, preštijao sam svaki slobodni centimetar, sad imam otprilike 5x5-6m obradive površine. Zemlja je prije par godina navodno miješana sa nekakvom crnicom i stvarno je predivna za sadnju bilo čega. Na par mjesta sam na 15-20ak cm dubine pronašao nekakvo debelo korijenje, pojma nemam od čega ali mi ga je bilo žao kidat. Hoće li isti biti problem, ili da ga caparim?

Quote:
Za početak oko povrtnjaka i u samom povrtnjaku posadi nekoliko kadifica i nevena.
Apoteka se nalazi na livadi...kopriva protiv lisnih ušiju i dobro dušično gnojivo. Preslica protiv lisnih ušiju. Cvijet maslačka protiv gljivičnih bolesti. Gavez dobro kalijevo gnojivo.
Za ovo nisam znao, sutra odmah idem po sadnice nevena i kadifica te u potragu za koprivom. Susjed mi je rekao da već godinama ne uspijeva uzgojiti nikakvu vrstu rajčice zbog smrdljivih martina. Nisam uspio pronaći nikakav prirodni način zaštite osim ručnog uklanjanja ili pak postavljanja ljepljivih traka oko biljaka. Ideje?


Quote:
Koliko je to mini?
Recimo 0,5x1x5 m, visine kolko treba. Što bi i kada mogao u to ubacit? Ima li smisla sad?

Nego, rečeno mi je da češnjak kupim domaći na pijacu, te da jedan češanj samo ubacim u zemlju?

Sutra ili preksutra ću napraviti mali rasadnik u vrtu. Imam nešto lijepe crne zemlje te najlon kojim ću to sve prekriti. Valja?

Biljka, puno ti hvala (:
__________________
mrmlj
zdenkoooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 15:36   #19
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

i da, još sam htjela pitati, oko pesticida. je li ih moguće potpuno izbjeći? ili je bez baš ikakvog sredstva (šta prirodnog šta kemijskog) sve osuđeno na propast ( izjedu bube, napadnu bolesti)? postoji li nešto univerzalno što je dobro uvijek doma imati (ko lupocet u kućnoj apoteci) da odbije crvuljke, bubice.
ili ne treba ništa imati unaprijed nego po potrebi, ovisno o nametnicima koji se pojave i ovisno o bolesti, ovisno o biljci, tražiti nešto određeno u poljoapoteci.

dakle ne znam ništa o tim sredstvima za tretiranje.
može jedan osvrt za početnike, level nulti.
hvala
Moguće ih je izbjeći.

Od svih "pesticida" ja u svojem vrtu (kojeg radim u gradu, evo, dvadesetak godina) koristim mlijeko i koprive.
Mlijeko, razrijeđeno sa vodom u 1/1 omjer, lijek je protiv peronospore, a namočena kopriva odlično je gnojivo.

Također, kao što kaže biljka, neven i gavez.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 15:58   #20
da li na ovoj il na sličnim temama ( o vrtu i početnicima) netko je rekao da na internetu ima tone savjeta. moji rezultati guglanja vode na knjige koje treba kupiti u kojima je kompletno objašnjeno sve za početnike malošto sam našla da je sve na jednom mjestu, nadugo i naširoko. i sistematično.

no, nema veze, sistematiku lako sama napravim. kao i plan (tlocrt) i bilješke, ključne datume (volim ja to sve tkao napismeno), opise i napomene :kontrolfrikbirokrat:

nego, nisam se fokusirala na 3-4 kulture pa se lijepo pripremila i usmjerila (mentalno ) na to nego idem po principu: probat ću svašta pa šta uspije.
Pogrešan pristup?

Za sad znam sigurno da sadim
A lista: peršin, celer, paradajz, salaticu (matovilac, kristalka) i mahune.

što bi još rado probala:
B lista: blitvu, korabu, tikvice, ciklu,
C lista: možda poriluk, možda batat, možda cvjetaču ili brokulu.
za mrkvu vele da nije nikad dobro uspijevala na toj zemlji. pa neću ni pokušavati

moje sljedeće pitanje je ima li među ovima sa liste B i C nešto što je zeznuto za početnika pa ne preporučate (poriluk?) odnosno nešto što lako uspijeva pa biste mi preporučili.

Teren je velik dio dana u hladu, zapadna strana, kontinentalna klima, dosta je vlažno jer je na kosini i sve skupa da ne otkliže drži onaj duboki zid (2,5m), ima drenažnu cijev, ofkorz.
Zemlju ne znam opisati kakva je po sastavu, kiselosti..znam samo da se 20 godina ništa nije sadilo, a prije dok se sadilo bilo je sve uspješno i rodno (osim mrkve), ima puno glista, svaku treću lopatu maznem jednu na pola

i drugo pitanje: od ovih sa liste B i C, što se sije drito u zemlju? da nema presađivanja?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.