Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2013., 20:57   #81
@Saharun,

malo off, ali zar zaista govoriš kelj, a ne verzot ili verzet?
kelj mi nekako ne paše sa pomidorama , petrusimenom, kukumarima ...
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 20:07   #82
:)

Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
@Saharun,

malo off, ali zar zaista govoriš kelj, a ne verzot ili verzet?
kelj mi nekako ne paše sa pomidorama , petrusimenom, kukumarima ...
kelj mi je ostao iz mladosti


no sada me nešto drugo mući

imam ruže uz kuću i ruže su napale nekakve bube, a sada te bube vidim i na pomidorima

morat ću nešto poduzeti
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 00:01   #83
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
ja imam vrt okolo kuće

Omeđen je stazama, dijelim ga na tri dijela, dva su na južnoj, a jedan na sjevernoj strani.

trenutno na južnoj strani rastu tri vrste pomidora, balancane, tri vrste salate, kelj i jagode.

na sjeveru gdje ima manje sunca su kukumari, rikula i matovilac, raštika, paprika, ljutika te selen i petrusimen.

Kopam svako proljeće, koristim stajski gnoj pri kopanju, a poslije koprivu i za dohranu i za zaštitu.

A uokolo sadim kadife i nevene
ovaj mi se vrt po opisu sviđa, ali neznam što je to balancane i petrusimen... i s obzirom na raznovrsnost nekako mi odiše briga s ljubavlju.

Svako ljeto sanjam kako da se proširujem sljedeće godine - i moram priznati da me ta misao i dalje drži - pa dokle, dok drugi misle da se netreba opterećivati onim što ti nije struka
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 07:49   #84
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
ovaj mi se vrt po opisu sviđa, ali neznam što je to balancane i petrusimen... i s obzirom na raznovrsnost nekako mi odiše briga s ljubavlju.

Svako ljeto sanjam kako da se proširujem sljedeće godine - i moram priznati da me ta misao i dalje drži - pa dokle, dok drugi misle da se netreba opterećivati onim što ti nije struka
patlidžani i peršin
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 15:22   #85
Može od mene par pitanja?

Posadila ja peršin i imam dojam da je stalno isti. Ne vene, dobro se drži ali nije ni da raste nit da se širi. Da li kod peršina trganjem potičem rast? Ima li pravih i krivih načina trganja pešinova lišća, tj stapki&lišća?

Pitanje vezano uz paradajze: redovno čupam one zaperke kužim princip sa tim grananjem. Želim ga u vis a ne u širinu. E al što kad je zaperak zapravo cvijet? To pustim? Ili isto čupam?

I zadnje pitanje - najdonje one grane od paradajza jako su nisko, leže na zemlji maltene -to sve skidam? Na kojoj visini od zemlje da pustim prve grane?

Hvalaaa svima na odgovorima.

E,da, imam još jedno pitanje: kupila sam jednu sadnicu krastavaca i uopće ne znam kako ni kud s njim. moja baka je imala neke koje ak se dobro sjećam rasli su u krugu i položeni na zemlji. Sad sve što guglam, veli da one hoće u visinu.

Sad nisam pametna. Pretpostavljam da su oni teški. Kakva baza im treba?
MIslila sam napraviti rješenje kao za grah penjač - pored svakog graha kuke ("univerzalni držač" 20cm dugačak) zabiti u zemlju i od kuke prema balkonu vezati konopčić da po tom se veru.
Sve si mislim da to neće moći ni mahune držati. A krastavce pogotovo!
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 20:27   #86
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
ovaj mi se vrt po opisu sviđa, ali neznam što je to balancane i petrusimen... i s obzirom na raznovrsnost nekako mi odiše briga s ljubavlju.

Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Svako ljeto sanjam kako da se proširujem sljedeće godine - i moram priznati da me ta misao i dalje drži - pa dokle, dok drugi misle da se netreba opterećivati onim što ti nije struka
samo nastavi, ja sam nažalost limitiran veličinom parcele i ne mogu se širiti, zato koristim svaki komadić da nešto posadim.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 20:36   #87
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Može od mene par pitanja?

Posadila ja peršin i imam dojam da je stalno isti. Ne vene, dobro se drži ali nije ni da raste nit da se širi. Da li kod peršina trganjem potičem rast? Ima li pravih i krivih načina trganja pešinova lišća, tj stapki&lišća?

Hvalaaa svima na odgovorima.
polako, krenuti će, nije mu vrime baš sklono.
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Može od mene par pitanja?

Pitanje vezano uz paradajze: redovno čupam one zaperke kužim princip sa tim grananjem. Želim ga u vis a ne u širinu. E al što kad je zaperak zapravo cvijet? To pustim? Ili isto čupam?

Hvalaaa svima na odgovorima.
Zaperak se kida prije nego procvjeta, ako je procvjetao ostavi ga.
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Može od mene par pitanja?

I zadnje pitanje - najdonje one grane od paradajza jako su nisko, leže na zemlji maltene -to sve skidam? Na kojoj visini od zemlje da pustim prve grane?

Hvalaaa svima na odgovorima.
ja sam oko poma stavio slamu tako da ništa ne kidam, ali ti možeš i onda ih ostavi oko korjena.
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Hvalaaa svima na odgovorima.

E,da, imam još jedno pitanje: kupila sam jednu sadnicu krastavaca i uopće ne znam kako ni kud s njim. moja baka je imala neke koje ak se dobro sjećam rasli su u krugu i položeni na zemlji. Sad sve što guglam, veli da one hoće u visinu.

Sad nisam pametna. Pretpostavljam da su oni teški. Kakva baza im treba?
MIslila sam napraviti rješenje kao za grah penjač - pored svakog graha kuke ("univerzalni držač" 20cm dugačak) zabiti u zemlju i od kuke prema balkonu vezati konopčić da po tom se veru.
Sve si mislim da to neće moći ni mahune držati. A krastavce pogotovo!
Ja za krastavce imam drvenu rešetku po kojoj se penju. Oni idu u visinu, konop nije baš idealno rješenje, prije dva štapa cca 2 m visine.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 22:20   #88
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
samo nastavi, ja sam nažalost limitiran veličinom parcele i ne mogu se širiti, zato koristim svaki komadić da nešto posadim.
Eto, ja sam sretnica koja nije ograničena veličinom obradive površine. Nesretna okolnost je to da sam odrasla u gradu i zato se navikavam na ovaj poljoprivredni red i rad i nisam sposobna sve stavit u funkciju odma. Sad san došla na ideju da sadim puno više, što mi do sada nije bila ideja i da prodajem što izraste. Mislim da će ovo ljeto biti presudno za određivanje smjera

Ovdje ima ljudi koji puno pričaju o svemu - došli su iz grada kao i ja, ali kupili su samo stambene objekte sa minimalno zemlje. Kad im velim da imam zemlje dosta - samo nek dođu i koriste besplatno. te što im izraste nek si nose oni nekek s nevjericom gledaju. Nisam baš pri čistoj jel to oni meni ne vjeruju ili im se ne radi. Kao što grad daje parcele za zabavu i korist rado bi i ja dala na korištenje da imamo mi manje za održavanje a ujedno uz sadnju povrća imam s kim popiti kavu.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 22:45   #89
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Posadila ja peršin ?
Pitanje vezano uz paradajze?
E,da, imam još jedno pitanje: kupila sam jednu sadnicu krastavaca i uopće ne znam kako ni kud s njim. moja baka je imala neke koje ak se dobro sjećam rasli su u krugu i položeni na zemlji.
Peršin, celer i mrkva su i meni tantalova muka. Nikako na zelenu granu, jednostavno mi ne rastu po željama - zato ću ove godine na kraju ljeta posijati mrkvu, peršun i celer da vidim što ću dobiti u proljeće. I moj peršin je dugo kilav i ne raste i onda jednom bukne i dođe žega i onda gori prošlogodišnji peršin sam nedavno pobrala listove i stavila u led, a ostalo je ošlo u cvijet. Ovogodišnji i dalje niš - čekam kao vi jer "stoji".

Vezano za paradajz - obično ga sadim tako da stavim zemlju više nego što je bio u presadu na one donje zaporke i tako kad krene onda dva nivoa listova i
zaperke skinem i tako ostavljam dalje da raste. Sadim ga na dosta večem razmaku nego sam ga sadila od početka i nekada mi treba i po dva kolca da bi kvalitetno privezala i čuvala biljku od stradanja zbog težine plodova.

A po pitanju krastavaca meni su dosta dobro rasli i dok su se širili po zemlji pod uvjetom da nije godina bila mokra jer tada trunu. Sad je kod nas moda mreža za krastavce pa eto stavljamo je da se krastavci penju.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 23:21   #90
Zemljište u ZG

Pozdrav,
Ima li netko od Vas vrtlara ideju gdje bi se na trešnjevci mogao priskrbiti neki vrt za obradu?
Vidio sam da su na nekim mjestima ljudi zauzeli nekakve vjerojatno gradske parcele ali tamo više nema mjesta. Ovi novi urbani vrtovi uglavnom su u N. Zagrebu i Sesvetama, ali to je daleko.. potrošiš više goriva nego što imaš koristi, pa dok dodješ tamo....sve usahne.

jel ima tko konkretnu ideju?
__________________
klikni na link
Djukazgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 21:39   #91
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
ne znam gdje si, ali npr.sajam subotom u Samoboru...
a mislim i da Bauhaus ima dobar izbor, ali nisam sigurna...
znam da je bio i na gajničkom placu mali dućan sa košarama i sl.stvarima, i imali su i takav alat...
U tvom điru, izgleda

Našao ju je von suprug u Baumaxu.

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
očekuj da će biljke ovih dana izniknuti. ako ne izniknu pokušaj posijati ponovno.
ako je padala kiša nema potrebe za zalijevanjem. u slučaju suše zalijevaš ih barem dva puta tjedno.
Kod mene I dalje (nakon mjesec dana) ništa od mrkve, peršina, špinata, češnjaka I poriluka. Poriluk u posudici za flance raste, ali mi je neki dan ostao na kiši pa je dosta potopljen. Iscijedila sam vodu koliko sam mogla, valjda će preživjeti.

Rastu mi (nekako sve ide sporo ali lijepo izgleda): grašak, mahune (dvije vrste), grah (tri vrste), blitva (nju mi nešto napada), luk kozjak, obični luk, paradajz, paprika, kupus, kelj, krumpir, kuruza, krastavci (dvije vrste), cikla, celer, rikula, poriluk (od kupovnih flanci).

Korabica je na lošem mjestu sađena, ne znam hoće li biti nešto od nje. Ni tikvice ni salata ne izgledaju euforično. Lubenice su skroz žute (a one su mi baš za gušt bile).

I radim flance za kelj pupčar, zasad izgleda gut.

Edit: što mislite o gnojenju I špricanju koprivom? Mi smo špricali, gnojili još nismo.

Zadnje uređivanje Ćufta : 31.05.2013. at 21:44.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 22:13   #92
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
U tvom điru, izgleda

Našao ju je von suprug u Baumaxu.



Kod mene I dalje (nakon mjesec dana) ništa od mrkve, peršina, špinata, češnjaka I poriluka. Poriluk u posudici za flance raste, ali mi je neki dan ostao na kiši pa je dosta potopljen. Iscijedila sam vodu koliko sam mogla, valjda će preživjeti.

Rastu mi (nekako sve ide sporo ali lijepo izgleda): grašak, mahune (dvije vrste), grah (tri vrste), blitva (nju mi nešto napada), luk kozjak, obični luk, paradajz, paprika, kupus, kelj, krumpir, kuruza, krastavci (dvije vrste), cikla, celer, rikula, poriluk (od kupovnih flanci).

Korabica je na lošem mjestu sađena, ne znam hoće li biti nešto od nje. Ni tikvice ni salata ne izgledaju euforično. Lubenice su skroz žute (a one su mi baš za gušt bile).

I radim flance za kelj pupčar, zasad izgleda gut.

Edit: što mislite o gnojenju I špricanju koprivom? Mi smo špricali, gnojili još nismo.
očito je prehladno i ima previše kiše.
juha od koprive je dobro dušično gnojivo.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2013., 09:48   #93
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
očito je prehladno i ima previše kiše.
juha od koprive je dobro dušično gnojivo.
Da još čekam ili mogu na njihovo mjesto posaditi nešto drugo? Tj. mislila sam probati s kupovnim sadnicama na njihovom mjestu.

Zaboravih, I bob smo nedavno posijali, zasad nije izrastao.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2013., 14:29   #94
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Da još čekam ili mogu na njihovo mjesto posaditi nešto drugo? Tj. mislila sam probati s kupovnim sadnicama na njihovom mjestu.

Zaboravih, I bob smo nedavno posijali, zasad nije izrastao.
pričekaj da se zemlja malo prosuši pa onda posadi što želiš. a bob će izniknuti, ne može baš za dva dana...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 13:36   #95
Pozdrav svima na ovom forumu. Možda da se udružite po gradskim dijelovima, jer imati komadić zemlje za sebe prava je blagodat i veselje za naše ispaćene duše. zelenivrt.blogspot.com
abutilon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 11:01   #96
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
pričekaj da se zemlja malo prosuši pa onda posadi što želiš. a bob će izniknuti, ne može baš za dva dana...
Ipak su niknuli I mrkva I peršin, dan-dva nakon mog zadnjeg posta ovdje. Biljka, hvala
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 21:52   #97
Ova godina je katastrofa, i to zbog vlage, i što je zemlja još uvijek hladna. Nešto se događa zadnjih dana , ali odraziti će se kašnjejem i na prinos. Treba zaštititi bilje, jer se pojavljuje plamenjača i neke crne mušice na krastavcima. Iako sam imao prvu berbu krastavaca iz flanca od 329 gr/kom, oni koje sam sam posijao su 12 cm veliki. Ja šprico sve sa bakrom, pa što zaštiti, zaštiti. I 9 sekundi nakon šprica, potop iz vedra neba, čista ekologija, nema kaj.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 22:43   #98
e jeb'ga...nije dobro ako ima kiše, nije dobro ako kiše nema...čekaj sad da počne suša pa ćete plakati za kišom
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 21:07   #99
biljka, minus 2 iz odgovora, barem bi ti trebao znati da previše vlage nije dobro. Razočarao si me, nećeš dobiti posao voditelja moje farme kad dobijem na lotu i napravim posao iz snova.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 22:07   #100
znam da nije dobro previše vode ali nemožemo je izbjeći...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.