Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2017., 22:50   #9281
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Nego, koliko ti znaš klima uređaja koje imaju "backup heater"?
Kod klima uredjaja se misli npr na El.grejalicu a ne da klima uredjaj treba da ima "backup heater".Kapiras !!!
1973zoran is offline  
Old 08.11.2017., 22:53   #9282
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
S

Puno teksta kolega, jel može konačno pojašnjenje kako se dolazi do te temperature i čemu ona služi? Evo sve nas zanima. Naime, čini mi se kao jako važan detalj za cijelu priču posljednjih stranica.

Eurovent je ponajprije nekim ljudima donio hrpu para i namjestio jedan broj projekata. Ali možemo to gledati i kao nekakvu standardizaciju koja baš i nije idealna.
Nismo mi kolege, jer ja nisam BETMEN.Sta ti nije jasno za Tbivalent ?
1973zoran is offline  
Old 08.11.2017., 23:00   #9283
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
Kod klima uredjaja se misli npr na El.grejalicu a ne da klima uredjaj treba da ima "backup heater".Kapiras !!!
Lol, zovi to kako god želiš. U svakom slučaju, klime nemaju nikakav dodatak/grijač koji radi po faktoru COP=1 kada klima ne može da da potrebnu energiju. I da, kapiram to, zar je toliko komplicirano?

Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
Nismo mi kolege, jer ja nisam BETMEN.Sta ti nije jasno za Tbivalent ?
Šta se odmah ljutiš? Kolege forumaši... isprika ako te je to povrijedilo.

Pitao sam te kako se bira Tbiv i čemu služi. Ti bi sad rekao - kapiraš?

Nema ti to veze s nekakvim fiksnim postotkom...
MrDeadpool is offline  
Old 08.11.2017., 23:08   #9284
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Nema ti to veze s nekakvim fiksnim postotkom...

T - oznacava Temperaturu a TJ je presek kapaciteta i T vanjske........i nemoj da mi saljes vise poruke,ja ne odgovaram svakome na PP, rekao sam da nisam BETMEN a nismo ni kolege jer si ti verovatno TV serviser.
1973zoran is offline  
Old 08.11.2017., 23:30   #9285
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
T - oznacava Temperaturu a TJ je presek kapaciteta i T vanjske........i nemoj da mi saljes vise poruke,ja ne odgovaram svakome na PP, rekao sam da nisam BETMEN a nismo ni kolege jer si ti verovatno TV serviser.
Samo sam mislio da se sramiš što ne znaš pa nisam želio opet pitati ispred svih, ništa više. Ok, sad smo na čisto, ne znaš kako se bira i čemu služi.

I još jednom da bude jasno - mislio sam kolege forumaši. Što se pak struke tiče, nisam ja toliko stručan da bih mogao biti TV serviser, ja sam više narodni tip pa mi oprosti ako nisam toliko arogantan kao ti. Isto tako, ne bi bilo dobro da si stvarno u HVACR struci, a da ne znaš kako se bira i čemu služi Tbiv.

Isprika još jednom, samo sam dobronamjerno želio svima skrenuti pažnju na neke stvari koje su jako važne u raspravi posljednjih strana, posebno kad pričamo o raznim vrijednostima i faktorima (dobro bi bilo da ih se malo bolje razumije). Neću više o tome ako smeta.
MrDeadpool is offline  
Old 08.11.2017., 23:37   #9286
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post

Isprika još jednom, samo sam dobronamjerno želio svima skrenuti pažnju na neke stvari koje su jako važne u raspravi posljednjih strana, posebno kad pričamo o raznim vrijednostima i faktorima (dobro bi bilo da ih se malo bolje razumije). Neću više o tome ako smeta.
Mi cekamo kad ces nas nesto naucit,a ti vec ode

Jesi li imao nesto nama ostalima reci,ili je jedina misija bila da se obratis ovom zoranu.Sta bi za te definicije.Hocemo li saznati pravu istinu sta je sta
rovaccccc is offline  
Old 08.11.2017., 23:50   #9287
Sad ce on, samo da malo iscita internet i pokupi podatke koje sumira u svojoj glavi.............stize revolucija u Klimatizaciji
Mozda lik voli da budem mistican i zagovetan kako krije velike tajne koje nece da podeli na forumu.Sto si vise tajanstven kao vise vredis...........
1973zoran is offline  
Old 08.11.2017., 23:56   #9288
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Nego, koliko ti znaš klima uređaja koje imaju "backup heater"?
niti jedan
ali to nije bitno
pročitaj si kako se računa scop, u formulu pored standby, termostat off itd ulazi i pretpostavljeni backup heater bez obzira jel ga ima ili nema, a obično ga nema ali se pretpostavlja kao da ga ima
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 09.11.2017., 00:07   #9289
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ulazi i pretpostavljeni backup heater bez obzira jel ga ima ili nema, a obično ga nema ali se pretpostavlja kao da ga ima
E to je jako lijepa napomena. Sad kad se malo igramo s tim i Tbiv, SCOP zna malo ići gore-dolje (znam to jer mi je posao da znam), a to jako lijepo izgleda na Euroventu i u katalozima. Neki proizvođači se jako zaigraju na tu temu. Ok, sve više se ide na istu točku, ali još ništa nije konačno. Nije to ništa revolucionarno, može kolega zoran odahnuti i ostati i dalje znalac br1.
MrDeadpool is offline  
Old 09.11.2017., 00:40   #9290
I na kraju nista .Prazna prica.Ja ocekivao da ces nesto konkretno da napises i objasnis.Ti ocigledno jos nisi ukapirao ono moje pitanje odavno, da li seces holender i varis cevi ?
1973zoran is offline  
Old 09.11.2017., 00:44   #9291
Vidim da ste se dali u teoriju, ali nema konkretnog odgovora na moje pitanje - zašto platiti 2000 kn više za Toshibu, ako to na papiru izgleda ovako: https://imgur.com/e1wbBSE ?

Otkud Toshibi taj skok uopće i zašto ga nitko drugi nema?
hellblade is offline  
Old 09.11.2017., 00:57   #9292
Tbiv i PdesignH....
Sebi objasnjavam na ovaj nacin uzimajuci u obzir fakte da se testovi rade na bar 3 sata vremena, i da na Tbiv maximum opterecenje uregaja (za ta 3 sata) treba biti 88% ili manje od onoga sto klima moze da preda kao 100%.

Recimo da treba da putujete kolima 3 sata primera radi od Zagreba do Dubrovnika.

Za ta 3 sata vi stignete u Dubrovnik, i za ta 3 sata auto vozite izmegju 100 i 150km/h.
Ali sledi pitanje?....koliko vremena u tih 3 sata vi vozite 100 a koliko vremena 150km/h ako je 150 maximalna brzina auta tjest kad auto daje maximum, kad motor glasno bruji i volan trza ko lud pa morate da namalite gas na pedali?

Ako ovo uporedim sa radom invertera, onda je voznja auta sa 100km/h skoro pa 100% ukupnog vremena od ta 3 sata voznje do Dubrovnika, ili veci deo vremena jednak je radu motora na 88% opterecenju (mozda i manje) kad motor ne bruji, voznja ugodna, nedrhce volan i rad motora nije opterecen do daske a ipak se brzo vozite(ili snaga motora na Tbiv)....a u tih 3 sata brzina od 150km/h kad je motor 100% opterecen bice zastupljena veoma kratko vreme i to je ono PdesigH ili extrim rada motora na maximum snage.
Eurovent oce da nam kaze da nije poenta klimu voziti na 100% vec na najvise 88% da bi uregaj dovoljno dugo nama i trajao. Pod-dimenzioniranje uregaja i precenjivanje svojih Toplotnih Gubitaka vodi direktno u kupovinu novog uregaja za veoma kratko vreme.
Klime koje imaju u oznaci 12 ili 35 ili oznacavaju 3,5Kw klimu, a imaju PdesighH manji od 3kw su jeftiniji modeli.....oni modeli koji za PdesignH imaju 3,5Kw su skuplji duplo i kod njih je obicno i Tbiv= -10 a ne -7, sto bi u prevodu znacilo da na onom dijagramu za Tbiv netrebate dogrejavati izmegju -7 i -10 i da klima potpuno ispunjava Deklarirani=Reklamirani kapacitet i u modu HEAT a ne samo u COOL.

Zadnje uređivanje StrelecMK : 09.11.2017. at 01:19.
StrelecMK is offline  
Old 09.11.2017., 01:16   #9293
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
Proizvodjac uredjaja daje vrednost za pDesign.Vrednost bira proizvodjac i to je neka projektovana vrednost od strane proizvodjaca i ta vrednost se uzima kao LOAD 100 %.Ta vrednost ne mora biti i MAX kapacitet tog uredjaja.
Ovo je potpuno tacno, nemora biti 100% load i to vazi za sve vrhunske modele koje imaju ugragjene jake kompresore i podosta vishka snage da je iskorise na minusima ispod -10. Do -10 gde se meri SCOP drze COP i ne prеdaju taj visak snage....al taj visak snage potrose i pokazu u dijapazonu ispod -10 gde Eurovent nemeri za Average zonu.....to su modeli koji su deklarisani kao 3,5kw jedinice a imaju ugragjene kompresore kao za 5,5Kw uregaje.

Zadnje uređivanje StrelecMK : 09.11.2017. at 02:09.
StrelecMK is offline  
Old 09.11.2017., 01:28   #9294
nesto nije jasno u ovom postu od prije 1,5 godine

Quote:
stikla kaže: Pogledaj post


Svaka klima koja poznaje SCOP grije dovoljno do Tbivalent, jer je tako dizajnirana.
Ispod Tbivalent vise nema dovoljni kapacitet. Svaka klima!

i kakve veze ima Eurovent s 88% ili bilo kojim drugim postocima? Te vrijednosti su definirane EU normama



.

Zadnje uređivanje stikla : 09.11.2017. at 02:02.
stikla is offline  
Old 09.11.2017., 06:08   #9295
Ajd se vi prvo dogovorite jel pdesignh 100% load ili nije?
Zoranu malo je pa malo nije

Takoder za moj ras 16 sta dodje na euroventu podatak ph@tol 2,7

Kad to objasnite onda tih 2,7 nadjite negdje u njegovom databooku

Hellblade,
Hitachi spec su mjereni po iso5151 a toshiba po onom drugom koji je sluzbeni za mjerenja u eu
Kod hitachija pol stvari ne ulazi u obracun recimo defrosti isl
Nasao sam u medjuvremenu da koda toshibe u obracun ulazi i crankcase heating
Tko zna koliki bi podaci bili za hitachi da mjeri istestvari na isti nacin
I gdi si uopce nasao taj hitachi da se prodaje i gdi pise koliko kosta
Koji mu je protok zraka?


I nema toshiba skok, nego pad
I po tome je toshiba poznata, na ustrb kapaciteta drzi dobar cop
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 09.11.2017., 06:14   #9296
Stikla
To je taj pravac o kojem ja pricah
I sad se vidi da pdesignh ode u nebesa na debelim minussa a stvarni kapacitet to ne prati
Sad bi izracunali potrosnju ili scop ali kako kad klima ne daje taj kapacitet po pdesignu? Onda kazu ma moze imati taj kapacitet ak ima grijac pa ubace grijac njegovu potrosnju racunaju s cop 1 ali je vremenski interval u formuli na -15 minoran i ne utjece znacajno na rezultat

Kao sto rekoh pdesignh na -15 je filozofska vrijednost zato i skracenica phd - doktor filozofije
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 09.11.2017., 09:02   #9297
Quote:
debaser kaže: Pogledaj post
U fazi zamjene Mitsubishijeve 14 godina stare klime koja je na izdisaju. Klimu koristimo uglavnom za grijanje. Vanjske temperature rijetko ispod -10. Skupljam ponude i sad... jednu od ove tri... koju izabrati...
https://www.hgshop.hr/klima-uredjaj-...roizvod/222152
https://www.ekupi.hr/Daikin-Comfort-...m_medium=click
https://www.elipso.hr/rashladni-ured...RA-AS18TD2HRA/
Naravno, na to još treba dodati i montažu.
Hvala unaprijed
Na izdisaju je Mitsu GA 35VA. Do nedavno je zadovoljavao potrebe za grijanje dnevnog, dok bi se gubio dogrijavanjem kuhinje (ukoliko se ne kuha), s tim da imam i kamin koji gotovo nikad ne koristim. Prostor je 30tak kvadrata (6x5m), strop krovna konstrukcija, brodski pod, visina ide od 2,70 do 4,20m. Kuća je stara s 1m debelim zidovima, malim prozorima s lošom drvenarijom. Na vrlo niskim temperaturama sam vrlo rijetko dodavao i drva kao ogrijev. Lokacija je prigrad Rijeke, gotovo nikad ispod -10.
Što mi preporučate? Uređaj do 6000kn (može i malo preko ako čini čuda)?
Hvala

Zadnje uređivanje debaser : 09.11.2017. at 09:26.
debaser is offline  
Old 09.11.2017., 09:25   #9298
Iz HG Spota mi odgovaraju da je ovaj Mirai 16 EOL (end of life?) te da više nije dobavljiv. Jel to stoji?
Šta je s ovom klimom
https://www.sancta-domenica.hr/klima...u-re15rke.aspx
debaser is offline  
Old 09.11.2017., 09:28   #9299
Quote:
StrelecMK kaže: Pogledaj post
Klime koje imaju u oznaci 12 ili 35 ili oznacavaju 3,5Kw klimu, a imaju PdesighH manji od 3kw su jeftiniji modeli.....oni modeli koji za PdesignH imaju 3,5Kw su skuplji duplo i kod njih je obicno i Tbiv= -10 a ne -7, sto bi u prevodu znacilo da na onom dijagramu za Tbiv netrebate dogrejavati izmegju -7 i -10 i da klima potpuno ispunjava Deklarirani=Reklamirani kapacitet i u modu HEAT a ne samo u COOL.
Možda da ja lupim nešto ali ovo gore što je navedeno i nemora biti točno, gledajući Daikin koja je klima deklarirana kao 35-tica a ima Pdesign na grijanju od 2.5 kW a kapacitet grijanja na max joj je 5.2 kW dali griješim??.

Ja sam ovako gledao kako je slučaj kod mene čitajući ovdje na forumu a i malo okolo na net-u, ja za svojih 47 m2 stambenog prostora imam gubitke na -7c nešto malo ispod 2 kW ja računam 2 kW jer je razlika mizerna.

Gledajući specifikaciju za moju klimu ona za -7c uz Load (100 %) pokriva toplinske gubitke pošto klima nemože toliko opterećeno raditi potrebna je još jedna klima za taj prostor da bi što ravnomjernije pokrila toplotu u navedenom prostoru i da bi te dvije klime pokrile gubitke prostora na -10c one će raditi na opterećenju od oko 55%.

E sada čitam ne Euroventu za istu klimu da na -7c daje 2.65 kW što ne odgovara po tablici koju je naveo proizvođač.
Dali ja to sve pogrešno vidim, ja se držim tablice koju je proizvođač naveo u svom dokumentu kao što se vidi dole na sliki.



A Eurovent je naveo:


Uspoređujući recimo Toshibu Daiseikai8 10-tka i Suzumi plus 10-tka daju pa skoro isto snage u grijanju na -7c što suzumi ima slabiji scop i veću potrošnju a ta potrošnja je mala u odnosu na razliku u cijeni gdje se neće nikada isplatiti.


Iz mog gledišta kako čitajući ove tablice od Toshibe i podatke sa Euroventa te dvije navedene 10-tke imaju jako male razlike kapaciteta u grijanju, pa se svodi da je bespotrebno kupovati skupi model Daiseikai ako gledamo samo kao osnovno grijanje upali i nek grije.
Ako u isti prostor sa toplinskim gubicima od 2 kW stavim dva Suzumija 10-tke i dva Daiseikai razliku od 6.000 kuna se za života neće isplatiti.

Evo kod mene u spavaćoj sobi Suzumi je upaljen i grije više uopće niti ne obraćam pozornost na nju.

Kome treba klima sa grijanje a netreba mu senzor pokreta plazma filter i drugi dodaci u top klimama bolje mu je uzeti dve klime recimo Suzumi plus 10 i Mirai 13 pa će imati bolje grijanje nego sa jednim Daiseikai 10.

S druge strane opet ove tablice od Toshibe mi nisu jasne da top klima Daiseikai i Suzumi Plus imaju pak skoro indetične podatke u grijanju recimo za -7c, kako je to moguće da jedna unutarnja jedinica ima 14 kg a druga 10 kg a vanjska 42 kg a jedna 33 kg jednoredni i daleko veći dvoredni izmjenjivač kod Daiseikai i veliku razliku u kompresoru a snaga praktični pa ista po meni Daiseikai bi trebao imati po tablici najmanje 20-30% više snage na istim temperaturama ali ga nema nažalost.

Ali opet netko voli imati top klimu pa da se može i pohvalit što je razumljivo.

Zadnje uređivanje BatmanBg : 09.11.2017. at 09:43.
BatmanBg is offline  
Old 09.11.2017., 09:30   #9300
Mirai je novi model predstavljen prošle godine.
Možda je EOL verzija sa R410 plinom. Ima nova s R32

Pogledaj onda Suzumi RAS 16 a tebi bi možda bio dovoljan i RAS13
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:07.