Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 14:21   #21
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
projektna nastava ne služi "približavanju nastavnog gradiva klincima."

škola nije (ili ne bi trebala biti) mjesto gdje se učenicima lijevkom ulijeva u uho nastavno gradivo.
pa zapravo, to je žalosno, jer se kroz projektnu nastavu, na 1000 puta bolji i lakši nacin može klincima približiti gradivo...i, to ne samo jedno, vec više njih zajedno u istom projektu.

škola nije mjesto gdje se lijevkom ulijva klincima gradivo kroz uho al, je mjesto gdje se od klinaca ocekuje da im to neko gradivo bude uliveno u uho...

inace ovaj tvoj projekt (filmic) mi je vrhunski za psihologiju,
traženje jezicnih pogrešaka na javnim natpisima, analiza govora ..itd, super stvar za hj.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:58   #22
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
projektna nastava ne služi "približavanju nastavnog gradiva klincima."

škola nije (ili ne bi trebala biti) mjesto gdje se učenicima lijevkom ulijeva u uho nastavno gradivo.

komunikacija, suradnja, snalaženje u novim situacijama i razmišljanje izvan okvira samo su neke vještine koje bi škola trebala razvijati.

u hrvatskom školskom kurikulu za projektnu nastavu ostavljeno je vrlo malo prostora (u neslavno propaloj kurikularnoj reformi bila su predviđena dva projektna tjedna godišnje - dakle dva tjedna bez klasične nastave!) pa se takvi zadaci uglavnom ostvaruju izvan učionice.

za mene je projektni zadatak svaki zadatak koji traži kreativnost, domišljatost i razmišljanje izvan okvira. tako moji učenici lektiru često obrađuju pripremajući suđenja ili kostimirane izvedbe, traže jezične pogreške na javnim natpisima, analiziraju govor običnih ljudi ili tv voditelja, provode ankete i donose zaključke.

najdraži su mi pak projekti u koji se (barem na pasivan način) uključi cijela škola, a projekt izađe izvan učionice i domaće zadaće. takav nam je bio nedavni filmski projekt: svaki je učenik određenog razreda dobio zadatak pronaći osobu u svojoj okolini koja ga po nečemu podsjeća na lektirni lik i s njim snimiti trominutni intervju. na kraju smo od nekolicine najuspješnijih intervjua napravili dvadesetpetominutni dokumentarni film u kojem su stvarni ljudi pričali o sebi - a svatko od njih povezan je s određenim književnim likom.

za neke projekte nemam zeleno svjetlo - već godinama nagovaram ravnateljicu da mi dopusti organizaciju "avangardnog dana" u školi, ali ona mi ne dopušta iz straha da netko ne napravi neki "previše avangardan" () performans i da ne nastane skandal.


sve ovo divno zvuci. i, obzirom da CKR nije prosla, prepusteno je na volju nastavnika, ali i ravantelja.
kao i tumacenje sto projektna nastava je ii nije.

inace, ono citanje koje spominjes, kod nas je toga bilo u vrticu i to mi je odlicno. i cesto si mislim da su vrtici po tom tipu ucenja daleko napredniji nego skole.

javi mi za 7 godina na pp di radis, svakak cemo tu gimnaziju razmatrat za upis
ako ce ici u srednju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 10:51   #23
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post


sve ovo divno zvuci. i, obzirom da CKR nije prosla, prepusteno je na volju nastavnika, ali i ravantelja.
kao i tumacenje sto projektna nastava je ii nije.

inace, ono citanje koje spominjes, kod nas je toga bilo u vrticu i to mi je odlicno. i cesto si mislim da su vrtici po tom tipu ucenja daleko napredniji nego skole.

javi mi za 7 godina na pp di radis, svakak cemo tu gimnaziju razmatrat za upis
ako ce ici u srednju
joj, malo mi je zastrašujuća pomisao da ću za 7 godina živjeti identičan život na istom mjestu,u istoj školi, samo 7 godina starija.

muž me nagovara da se prijavim na lektorat u indiju ili neku daleku destinaciju. možda ga i poslušam.

ali vjerojatno se neću pomaknuti s mjesta.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 10:54   #24
Imam dvije kolegice s godine slicne Kakadu, jedna u obrtnickoj ima izvrsne rezultate s mladima, druga u osnovnoj radi projekte kojih bi se postidjeli neki drustveni fakulteti.

Obje su prosle pakao u zbornici I s ravnateljima dok se nisu izborile za takav rad. Kolektiv je, po objema, najgora stavka posla.

Na faksu su se isticale inovacijama I znanjem, dok se ostala klika zalila nama broj zadanih knjizevnih djela.

Druge kolegice vole imati gotove pripreme I poludjele su na mogucnost novih lektira jer ih nema na gotovs, sve redom proklinju djecu I njihove roditelje.

Zalosno je sto sve rade u boljim uvjetima nego prve dvije, s boljim ulaznim parametrima, u elitnijim kvartovima.

Mi u skoli projektne nastave vidjeli nismo, a zbog ekscesa jednog roditelja na pocetku prvog razreda sad djeca ne idu ni u kazaliste. Iako je vecina roditelja na famoznom sastanku rekla da ne dijele stavove tog manijaka.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 23:11   #25
Sa svojim ucenicima radim dosta toga jer u sklopu izborne nastave imam mogucnosti za to.
Tako da provode ankete na razini skole, analiziraju rezultate, pisu praktikume, rade opazanja u sklopu soc.psihologije, analiziraju reklame itd.

Nekim razredima sam podijelila teme za seminarske radove, i upute za izradu istih. Sve samostalno rade, dobiju literaturu, traze zanimljivosti vezane uz temu.
I moram reci da sam ugodno iznenadjena koliko ih ostali ucenici prate i zapisuju

Ucenicima se svidja takav nacin, steta sto nazalost dosta ravnatelja (moj prvi) nema sluha za to.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 08:22   #26
izdvojeno s druge teme.


Dok je moja bila u razrednoj nastavi, nama je učiteljica rekla ovako: ako dijete nema zadaću, to je njegova greška, a ako mu je neispravna zadaća, to je krivnja roditelja.

Nego, je li normalno da im na stranom jeziku zahtijevaju da rade prezentacije u PP-u i da im se ocjenjuje i sadržaj i način prezentacije itd.? Jer oni službeno ne uče izradu prezentacija. Moja zna i ja joj mogu pomoći pa nije bed, ali ne znaju svi roditelji i to mi se ne čini fer.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".

Zadnje uređivanje gargamišamel : 11.09.2017. at 11:08.
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 08:44   #27
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Dok je moja bila u razrednoj nastavi, nama je učiteljica rekla ovako: ako dijete nema zadaću, to je njegova greška, a ako mu je neispravna zadaća, to je krivnja roditelja.

Nego, je li normalno da im na stranom jeziku zahtijevaju da rade prezentacije u PP-u i da im se ocjenjuje i sadržaj i način prezentacije itd.? Jer oni službeno ne uče izradu prezentacija. Moja zna i ja joj mogu pomoći pa nije bed, ali ne znaju svi roditelji i to mi se ne čini fer.
Mislim da to nije normalno. I bratova djeca su trebala raditi prezentacije u PP, znali su to napraviti jer su valjda ucili na informatici (ili mozda nisu?) ali nisu imali komp pa su dolazili k meni. A ja nazalost ne znam PP i bilo bi problema da im je trebala moja pomoc.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 08:58   #28
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Mislim da to nije normalno. I bratova djeca su trebala raditi prezentacije u PP, znali su to napraviti jer su valjda ucili na informatici (ili mozda nisu?) ali nisu imali komp pa su dolazili k meni. A ja nazalost ne znam PP i bilo bi problema da im je trebala moja pomoc.
Možda u nekom višem razredu i uče, ali do sada su na informatici učili uglavnom bedastoće tipa koliko pohrane stane na disketu, cd i dvd...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:00   #29
meni nije normalno da ih trazi ni ako su ucili ukoliko nemaju opciju u skoli to napraviti. od mojih kolegica samo jedna ima komp doma. u eri smartfona ljudima zbilja ne treba komp kuci u velikom broju slucajeva
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:18   #30
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post

Nego, je li normalno da im na stranom jeziku zahtijevaju da rade prezentacije u PP-u i da im se ocjenjuje i sadržaj i način prezentacije itd.? Jer oni službeno ne uče izradu prezentacija. Moja zna i ja joj mogu pomoći pa nije bed, ali ne znaju svi roditelji i to mi se ne čini fer.
Prezentacija baš mora biti u PP-u? To znate sasvim sigurno da je profesorica naglasila? Dijete ne mora imati doma komp niti znati raditi prezentacije u PP-u pa mi je čudno da to trbaju napraviti baš na taj način.

Možda trebaju napraviti prezentaciju, a neko od djece je krenulo raditi u PP-u pa se među djecom prenijela "uputa" da svi trebaju tako. Nekako mi je to vjerojatnije nego da je profesorica zadala da naprave prezentaciju baš u PP-u. Ja bih svojoj maloj dala da napravi na plakat, PP-u joj ne bih slagala. Ocjenjuje se možda (vjerojatno) način na koji dijete prezentira svoj rad (koji može biti i na plakatu), usmeno izlaganje učenika, sadržaj plakata i sl. Tak bih ja to protumačila.

Zadnje uređivanje nightfall : 11.09.2017. at 09:54.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:43   #31
Do sada su radili umne mape (to ti meni izgleda kao neka vrsta plakata ) i moja je obožavala to crtanje, istraživanje podataka, rezuckanje i ljepljenje... Sad im je nastavnica rekla da više nema umnih mapa, nego da očekuje prezentacije.

Inače, prezentacije u PP-u su se očekivale i u nižim razredima, ako bi netko htio bolju ocjenu i sl. Učiteljica je morala znati da to zapravo rade roditelji... A očito je to duža tradicija, obzirom da je tako bilo još i kod nećakinje, sad već srednjoškolke.

Meni to malo miriše na "vidjela žaba da se konj potkiva, pa..."
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:53   #32
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Do sada su radili umne mape (to ti meni izgleda kao neka vrsta plakata ) i moja je obožavala to crtanje, istraživanje podataka, rezuckanje i ljepljenje... Sad im je nastavnica rekla da više nema umnih mapa, nego da očekuje prezentacije.

Inače, prezentacije u PP-u su se očekivale i u nižim razredima, ako bi netko htio bolju ocjenu i sl. Učiteljica je morala znati da to zapravo rade roditelji... A očito je to duža tradicija, obzirom da je tako bilo još i kod nećakinje, sad već srednjoškolke.

Meni to malo miriše na "vidjela žaba da se konj potkiva, pa..."
Ne znam, očito je do škole i profesorice. Ja se ne bih dala , moja bi dobila hamer papir za plakat. Prezentacija se čist dobro može i na plakatu napravit. Ako je dijete rječito može oko jedne slike na plakatu pričati pol sata i pokriti sve što treba reći o temi. Zato bih ja uvijek prezentaciju, usmeno izlaganje djeteta ocjenjivala, ne samo ono kaj je napravila na plakatu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:58   #33
Naravno da se ne moze traziti nista sto nije poucavano. Moze se ocjenjivati iskljucivo ono sto je tumaceno.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 10:02   #34
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ne znam, očito je do škole i profesorice. Ja se ne bih dala , moja bi dobila hamer papir za plakat. Prezentacija se čist dobro može i na plakatu napravit. Ako je dijete rječito može oko jedne slike na plakatu pričati pol sata i pokriti sve što treba reći o temi. Zato bih ja uvijek prezentaciju, usmeno izlaganje djeteta ocjenjivala, ne samo ono kaj je napravila na plakatu.
A ne, samo jednom sam imala hrabrosti prosrati se pred učiteljicom, i to za bezazlenu stvar kao što je hrana u kuhinji. Ostale mame su me gledale kao da su mi izrasle još dvije glave, a dijete mi je drugi dan osramoćeno na užini.

Meni osobno to sa prezentacijama nije problem, klinku sam naučila kako se rade, priča i previše i uvijek je iz takvih radova dobivala dobre ocjene. Ali mi se općenito ne sviđa da se klince u startu stavlja u različite pozicije, ovisno o mogućnostima roditelja. Osim toga, jednom će možda netko tražiti nešto što joj ja ne znam pomoći...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:35   #35
moje iskustvo, s druge strane onog stola, je da ja kažem kako trebaju odraditi izlaganje popraćeno vizualnim materijalom - i naglasim da preferiram plakat, a onda više od polovine njih donese PPT. zašto? jer im je brže složiti powerpoint nego rezati, lijepiti, pisati po hameru. jer na toj prezentaciji lete slova, svira glazba, specijalni efekti za dobiti epileptični napad...
kada ocjenjujem sadržaj same prezentacije, ocjenjujem kako je to posloženo, ima li logičnog smisla u rasporedu informacija, jesu li pravopisno točne, koriste li učenici riječi kojima ne znaju značenje... ali puno veću ulogu mi igra kako će učenik to ispričati, prezentacija/plakat je samo pomagalo da to lakše i smislenije ispriča ostalima.
prezentacije su mi davež i zato što onda moram postavljati svu skalameriju makar taj sat nisam planirala spajati laptop na projektor, pa onda njihov stick od kojeg me uvijek strah da neću virus pokupiti, pa hoće se pokrenuti, neće se pokrenuti... s plakatom nikad nemaš problema s pokretanjem

disclaimer: ne kažem da svi tako rade, a tražiti od djece pod obavezno prezentaciju mi je vrlo nekorektno. to mi je kao učiteljica mojih rođaka, koja je davala nižu ocjenu ako su slike na plakatu bile crno-bijele. a tema neka lijeva, tipa ptice selice, a ne hrana ili namještaj što bi se moglo iz reklamnih letaka za lidl, bilu i primu izrezati. pa teta mora trčati u najbližu kopirnicu pljunuti fine novce da joj slike koje su kod mene na kompjuteru izguglali printaju u boji jer ako budu crno-bijele, kako im ih ja mogu isprintati, najviše je četvorka.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:43   #36
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
moje iskustvo, s druge strane onog stola, je da ja kažem kako trebaju odraditi izlaganje popraćeno vizualnim materijalom - i naglasim da preferiram plakat, a onda više od polovine njih donese PPT. zašto? jer im je brže složiti powerpoint nego rezati, lijepiti, pisati po hameru. jer na toj prezentaciji lete slova, svira glazba, specijalni efekti za dobiti epileptični napad...
kada ocjenjujem sadržaj same prezentacije, ocjenjujem kako je to posloženo, ima li logičnog smisla u rasporedu informacija, jesu li pravopisno točne, koriste li učenici riječi kojima ne znaju značenje... ali puno veću ulogu mi igra kako će učenik to ispričati, prezentacija/plakat je samo pomagalo da to lakše i smislenije ispriča ostalima.
prezentacije su mi davež i zato što onda moram postavljati svu skalameriju makar taj sat nisam planirala spajati laptop na projektor, pa onda njihov stick od kojeg me uvijek strah da neću virus pokupiti, pa hoće se pokrenuti, neće se pokrenuti... s plakatom nikad nemaš problema s pokretanjem

disclaimer: ne kažem da svi tako rade, a tražiti od djece pod obavezno prezentaciju mi je vrlo nekorektno. to mi je kao učiteljica mojih rođaka, koja je davala nižu ocjenu ako su slike na plakatu bile crno-bijele. a tema neka lijeva, tipa ptice selice, a ne hrana ili namještaj što bi se moglo iz reklamnih letaka za lidl, bilu i primu izrezati. pa teta mora trčati u najbližu kopirnicu pljunuti fine novce da joj slike koje su kod mene na kompjuteru izguglali printaju u boji jer ako budu crno-bijele, kako im ih ja mogu isprintati, najviše je četvorka.
a gdje djeca uce kako to ispricati? to je dio nastave nizih razreda, hrvatskog, cega?
kak predmetni nastavnik zadata prezentaciju tj dal djeca dobee upute kak se to radi? vremenska ogranicenja, broj slajdova, velicina slika? teksta?
kak uvjezbat prezentaciju? s kim? gdje? kada?
to na dobru volju roditeljima?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:55   #37
Moja mrzi prezentacije. Frka ju je da će joj riknuti stick i ode mast u propast... S druge strane obožava škljocati škarama, mrljati glitter ljepila, crtati, lickati, ukrašavati... Pa započne, pa nije zadovoljna, pa sve iz početka, pa može na papiru u boji, pa idemo zajedno tražiti slikice za isprintati i rezuckati... Cjelodnevna zabava... 😀

A gle, ovo je škola u malom gradu... Nastavnici pate od kompleksa seoske škole, roditelji pate od uvlačenja i od toga da pokažu da su baš oni hoh i nobl, a djeca im još neprepoznati talenti i genijalci... Ja sam valjda jedina koja se čudi nekim stvarima.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:02   #38
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a gdje djeca uce kako to ispricati? to je dio nastave nizih razreda, hrvatskog, cega?
kak predmetni nastavnik zadata prezentaciju tj dal djeca dobee upute kak se to radi? vremenska ogranicenja, broj slajdova, velicina slika? teksta?
kak uvjezbat prezentaciju? s kim? gdje? kada?
to na dobru volju roditeljima?
Do sada je bilo samo pravilo da prezentacija mora biti povezana s gradivom koje se tada obrađuje i nije smjelo biti više od dvije po učeniku godišnje. Sve ostalo je bilo kako tata ili mama naprave.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:10   #39
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a gdje djeca uce kako to ispricati? to je dio nastave nizih razreda, hrvatskog, cega?
kak predmetni nastavnik zadata prezentaciju tj dal djeca dobee upute kak se to radi? vremenska ogranicenja, broj slajdova, velicina slika? teksta?
kak uvjezbat prezentaciju? s kim? gdje? kada?
to na dobru volju roditeljima?
počinjemo s mini-izlaganjima u četvrtom odnosno petom razredu, gdje trebaju pričati o poznatoj temi (poput svoje obitelji ili svog ljubimca) uz vođena pitanja. u šestom razredu proširujemo teme, a u sedmom i osmom razredu zadajem istraživačke prezentacije (recimo, poznata osoba iz prošlosti, kada obrađujemo prošlo vrijeme). gdje im, naravno, objasnim kako to treba izgledati da bude smisleno - da treba započeti s najbitnijim informacijama, tko je ta osoba i zašto je važna, onda se kronološki ispriča djetinjstvo, život, djela, zanimljivosti, završava sa smrću. u udžbeniku ima nekoliko tekstova o poznatim osobama tako koncipiranih, pa se mogu time voditi.
ne dajem vremenska ograničenja niti broj slajdova, vizual mi nije presudan (poželjno je da nitko ne dobije epileptični napad od prezentacije, sve ostalo se preživi). upozorit ću ako je bila previše šizofrenična ili tekst trčao prebrzo, ali neću zbog toga smanjiti ocjenu.
što se uvježbavanja tiče, tu potičem suradničko učenje, odnosno da uvježbavaju prezentacije zajedno. ja ću slušati tebe, ti ćeš slušati mene. (ako se roditelji žele uključiti u sam proces uvježbavanja, neću se ljutiti. ako se upetljaju u izradu - a to redovito nanjušim po korištenom vokabularu i konstrukcijama - ljutit ću se.)
ima još pitanja?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 13:10   #40
nasi su vec u prvom razredu radili plakate i imali prezentacije ali nisam pitala malu je li im uciteljica nesto govorila, upucivala ih kako da izvedu to ili ih je pustila.
btw, na slikama sam vidjela da je samo cetvero djece samo radilo plakat u prvom razredu jbt, sta ce tek kasnije biti kad ocjena fakat bude vazna
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.