Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2006., 13:43   #1
Question Miješani brakovi nevjernika i vjernika sa odraslom djecom

Poštovani kolege forumaši,

prema tome što vidim tko sve posta na podforumu Religija (vjernici, ateisti, agnostici itd.), mislim da ću najviše podataka dobiti za možebitno produbljenje ili opovrgavanje hipoteze o tome da li postoji gen za vjerovanje u natprirodno.

Naravno, ukoliko budete davali točne podatke i ne zagadili previše temu odlazivši off-topic i svađavši se.

Naime, radi se o prikupljanju podataka za (amaterski) znanstveni eksperiment sa sljedećim "pravilima" (manja odstupanja može, ali molim navedite ih). Obitelj može biti i tročlana i sa više članova od 4, ali bi bilo zgodno da su djeca izašla ili bar na izlazu iz puberteta. Dolje ispod su definirani pojmovi:

Obitelj = uža obitelj (majka, otac, sinovi i kćeri)

Nevjernik = ne vjeruje u boga ni u zagrobni život, nikad ne ide u crkvu, Božić i Uskrs slavi zbog familije i praktičnosti (dobre klope i cuge).

Mali vjernik = vjeruje da "nešto postoji" (poput duše, drugih dimenzija postojanja - a la zagrobni život), skoro nikad ne ide u crkvu, Božić i Uskrs slavi zbog familije i praktičnosti (kao i nevjernik).

Umjereni vjernik = vjeruje u boga i zagrobni život, povremeno ide u crkvu (nedjeljne mise), Božić i Uskrs slavi zbog značenja koja ti pojmovi imaju u zapadnoj kulturi.

Veliki (tj. aktivni) vjernik = vjeruje u boga i zagrobni život, vrlo često ide u crkvu (skoro svakodnevne mise i/ili druge aktivnosti vezane uz crkvu), Božić i Uskrs slavi zbog značenja koja ti pojmovi imaju u zapadnoj kulturi.

Ovo je napisano u "katoličkom duhu" (jer je Hrvatska većinom katolička, ne?), ali neka to ne obeshrabri pripadnike drugih vjera i religija, kao i duhovnjake - samo određene treba "prevesti" u odgovarajuće termine za njih.

To treba izgledat otprilike ovako:

Obitelj No.X (izaberite si šifru i budite duhoviti ako želite):
Otac - nevjernik
Majka - umjereni vjernik
Stariji sin - veliki vjernik
Mlađi sin - mali vjernik


Također prihvaćam i podatke o kontrolnim skupinama (jednako važno) koje mogu izgledati ovako:

Obitelj No.4 (moja):
Otac - nevjernik
Majka - nevjernik
Stariji sin - nevjernik
Mlađi sin - nevjernik

Ili ovako:

Obitelj No.8:
Otac - veliki vjernik
Majka - umjereni vjernik
Stariji sin - veliki vjernik
Mlađi sin - veliki vjernik

Naravno da i kontrolna skupina može srušit hipotezu i nema u tome ništa loše - samo provjeravamo postoji li "gen za vjerovanje u natprirodno" ili ne...

Budući da ovdje vjerojatno ima i dosta mladih, molim ih da postaju relevantne informacije o svojim roditeljima ili svojim susjedima i prijateljima (ako znaju te podatke). Ukoliko želite pogledati izvornu temu, ovdje je.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 13:59   #2
Obitelj razvedenih

Otac: mali vjernik
Majka: veliki vjernik
Sin: mali vjernik
Kćer: umjereni vjernik
__________________
jer ja letim kad sam kraj tebe
Roza Fufa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 14:44   #3
Složna obitelj 1:

Otac - nevjernik
Majka - nevjernik
Sin - nevjernik


Složna obitelj 2:

Otac - nevjernik
Majka - nevjernik
Kćer - nevjernik
Sin - veliki vjernik

Prva obitelj je moja (ja sam sin). Kad sam bio nekih 5-6 godina, mamina tetka, inače velika vjernica, pokušala me indokrtinirati vodila me potajno u crkvu (Stari mi je bio partijac u ona mračna vremena i lokalni politički rukovodioc), i pričala mi je simpatične vizije pakla i sudnjeg dana . Imao sam jedno vrijeme noćne more jer sam se bojao da me ne odnesu vragovi i gledao sam svako jutro je li sunce izlazi na zapadu, što bi značilo da je došao sudnji dan. Valjda je bakica na propovjedi čula ponešto iz Otkrivenja.
Već u prvom osnovne sam doživio osvještenje, na njenu žalost. Ali tu ipak su tu malo i starci morali intervenirati, naglo sam smršavio zbog noćnih strahova, i pripaziti kome će me voditi na čuvanje.

No, kasnije je uspješno uspjela odgojiti u vjerskom duhu mog rođaka, iz nevjerničke obitelji 2, i to kad je možda već bio u 4. ili 5. osnovne. A njegova mlađa sestra ostala je neumoljiva prema svim pokušajima priedaje radosne vijesti.


Znam i za još jednu obitelj:

Otac - vjernik (nisam siguran oko stupnja)
Majka - veliki vjernik
Kćer (srednjoškolka) - prestala je vjerovati, ali ne usudi se priznati starcima.
__________________
Stari mačor
Mačak Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 19:16   #4
@ Superskeptik

Zaboravio si još jednu kategoriju:

Nezainteresiran - nije ga briga
ro rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 21:49   #5
Gen za vjerovanje u natprirodno? MOžda eventualno geni (množina) i to jako mnogo gena koji kontroliraju razvoj mozga pa tako i razvoj (hipotetičnog) centra za trascedentno, tako nešto. Bez obzira koliko podataka prikupio (recimo da prikupiš 10000 podatka različitih tipova vjernika i nejvernika djece i roditelja), zanima me kako to misliš odrediti postoji li taj (ili ti) gen(i)? Nije li prije u igri odgoj i dosljednost roditelja u onome u što vjeruju i kako žive praktično svoju vjeru, nego u genima? Našu osobnost, pa tako i religioznost u većoj mjeri određuje naš protekli život, iskustvo, odgoj, a ne geni, pogotovo ne jedan jedini "gen za religioznost". Moj zaključak: ova anketa ti neće dati nikakav odgovor, beuz obzira koliko postova na njoj bilo.
Kraval is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 22:52   #6
Obitelj luda kuca:

otac-nevjernik
majka- veliki vjernik
sin-mali vjernik
kcer-veliki vjernik

Obitelj luda kuca 10 god. poslje:

otac-veliki vjernik
majka-nevjernik
sin-umjereni vjernik
kcer-umjereni vjernik
Mary09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 10:05   #7
Suprugova obitelj

otac- aktivni vjernik
majka- aktivna vjernica
sinovi-aktivni vjernici
kći-aktivna vjernica


Moja obitelj

otac-nevjernik
majka-nevjernica
kći-nevjernica


naša obitelj

muž-mali vjernik
ja-mala vjernica
kći-mala vjernica
pas- nije se izjasnila


Ne postoji "gen za vjerovanje u natprirodno", već okruženje, promišljanje i iskustveno spoznavanje, vodi ili ne vodi pojedinca tim putem.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 11:15   #8
Složna obitelj 3 - izgubila jednog člana:

Otac - nevjernik (pokojni)
Majka - nevjernik
Kćer - nevjernik
Sin - nakon očeve smrti, pod utjecajem djevojke (kasnije supruge) veliki vjernik
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 18:50   #9
Quote:
ro rob kaže:
@ Superskeptik

Zaboravio si još jednu kategoriju:

Nezainteresiran - nije ga briga
Takvi me ne interesiraju...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 13:29   #10
Evo jedne za temu.
Dedo nevjernik , u ratu se okrenuo vjeri i crkveno vjenčao moju majku veliku vjernicu. (problem ona je i praznovjerna i vjeruje u čini, vještice, i vradžbine jer ima samo 4 razreda osnovne škole. Snaga njene vjere ju je iznesla živu kroz rat jer je hodala 3 godine u crkvu dok su oko nje granate padale da je nijedan šrapnel nije ozlijedio. Čak su ostale žene čekale da ona krene da bi išle uz nju jer su smatrale da je to garancija preživljavanja.
Ja sam nevjernik po tvojoj definiciji a opet vjerujem da nikome neće biti oprošteno i da nema zagrobnog života.
Moja supruga ne ide u crkvu osim kad je neka misa za članove obitelji. Nevjernik.
Moja odrasla djeca prošli sakaramente ali su -nevjernici.
Volim Svoj Narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 15:47   #11
Ej Superskeptik, kako napreduje projekt? Ima li kakvih pokazatelja, ili je uzork pre mali?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 21:40   #12
Tata-nevjernik
Mama-nezainteresirana
Brat-nezainteresiran
Kći-mala vjernica
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 21:57   #13
Svi nevernici, a ja sve pomalo: i vernik i nevernik i agnostik.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 11:05   #14
Quote:
arna kaže:
Ej Superskeptik, kako napreduje projekt? Ima li kakvih pokazatelja, ili je uzork pre mali?
Napreduje polako, ali je uzorak još uvijek premali.

Međutim, na istoj temi na prirodnim znanostima su se javili ljudi sa boljim uvidom od mene u ovu tematiku, te sam saznao da su obavljena i veća i puno profesionalnija istraživanja i eksperimenti sa amino-kiselinama (serin i alanin), te da se pokazalo da duhovnost izgleda jest genetski uvjetovana...

Ima i linkova na druga istraživanja na drugoj strani, pa pogledaj ako te zanima...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 10:05   #15
Trla baba lan - da joj prođe dan . Lane, lane ...

Quote:
Superskeptik kaže:
...obavljena i veća i puno profesionalnija istraživanja i eksperimenti sa amino-kiselinama (serin i alanin), te da se pokazalo da duhovnost izgleda jest genetski uvjetovana...


A što ako su geni (struktura naslijeđenih osobina) duhovno uvjetovani ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 12:51   #16
Interesantno, da.

Ako mi biramo svoje roditelje, onda duhovno odabire genetsku strukturu koja će mu najbolje odgovarati za željenu iskustvenu realizaciju.
A onda opet ispada da određena (izabrana) genetska struktura omogućava duši postizanje željenog iskustvenog nivoa samoosvješćivanja.


E da, čudni su božji putevi u tom našem relativnom svijetu.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.