Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2006., 17:24   #1
Zasto su sekte u ofanzivi?

Ne znam da li je vec pisano na ovu temu.

Svuda u svetu razne sekte su danas u punoj ofanzivi i svakodnevno "kradu" vernike i od katolika i od pravoslavnih.

Zasto su one tako privlacne za obicnog, malog coveka?

Zato sto imaju jasno naglasen SOCIJALNI MOMENAT! Stite svoje clanove na veoma razlicite i ponekad vrlo perfidne nacine! Nikad ih ne ostavljaju same u nevolji.

Kako se to ogleda na jednom primeru:

U Nemackoj, u jednom selu, ziveo je jedan jehovin svedok...Samo jedan u citavom selu...Svi su mu se podrugljivo smeskali...

Kada su dosle poplave pre par godina, skoro sve kuce su bile porusene.

Kada se voda povukla, za samo TRI DANA, taj Svedok je imao NOVU KUCU! Jedino on u selu! Sve ostale jehove iz Nemacke su pritekle u pomoc i sagradile mu na "bilc" novu kucu - gratis!

Tako SLICNO funkcionisu sve sekte!

I TO JE ONO sto VEOMA privlaci vernike.

Danas nije dovoljno samo propovedati veru. Treba i nesto vise od toga. savremenom coveku nedostaje SIGURNOST koju mu trebaju pruziti NJEGOVE crkve. Da se oseca ZASTICEN od njih.

Ako to ne shvate i ne koriguju ideolozi katolicanstva i narocito pravoslavlja, mogu u vrlo kratkom vremenskom roku ostati u manjini.
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 22:16   #2
hm... a ja bio uvjeren da su i jehovini svjedoci krscani.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 22:51   #3
Quote:
Hello Operator kaže:
hm... a ja bio uvjeren da su i jehovini svjedoci krscani.
Pa dobro ste bili uvjereni...
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 22:53   #4
a meni moj fraStanko na vjeronajuku reka da nisu
 
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 22:56   #5
Quote:
Noc leptira kaže:

I TO JE ONO sto VEOMA privlaci vernike.
Ono što veoma privlači ljude u razne sekte je iluzija sigurnosti i zajedništva, između ostaloga.
To se vrlo skupo plaća.
Ali, ja sam uvjerenja da svatko treba ići tamo gdje ga vuče.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 00:23   #6
Seccio (lat.) odcjepiti, odvojiti, odsjeći od glavnine ...


Quote:
Svuda u svetu razne sekte su danas u punoj ofanzivi i svakodnevno "kradu" vernike i od katolika i od pravoslavni
Zanimljivo razmišljanje. No što je zapravo sekta? Jedna od dviju religija koje si spomenuo zasigurno je sekta. Naime, medjusobno se prilično razlikuju u nekim učenjima.
Koja je dakle sekta? Koja je se odcjepila od izvornog kršćanstva.

Da ne duljim. Obje dakle. To su dvije največe sekte. A odcjepljene se desilo mnogo prije velikog raskola u 11 stoljeću.

Da se ipak malo osvrnem na polaznu tezu...

Katolička crkva i mnoge druge denominacije pokrovitelji su, brojnih humanitarnih pokreta. Oni ulažu mnogo truda u te aktivnosti, ali te aktivnosti ne daju ploda u smislu ušvršćivanja vjere u narodu i izgradnje povjerenja u crkvu. Zašto?
Zato što krščanski obrazac djelovanja zapravo prednost daje duhovnoj hrani a ne tjelesnoj.
A kršćanski obrazac je nastao po uzoru na Isusa Krista. On je prednost davao duhovnoj hrani, a ne liječenju bolesnih i rješavanju problema ishrane.
Jehovini svedoci prije svega, duhovno hrane svoj narod i sve druge duhovno gladne ljude.

Dužan si dakle definirati što je to sekta i pri tome navesti jasne kriterije.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 00:40   #7
Quote:
U Nemackoj, u jednom selu, ziveo je jedan jehovin svedok...Samo jedan u citavom selu...Svi su mu se podrugljivo smeskali...

Kada su dosle poplave pre par godina, skoro sve kuce su bile porusene.

Kada se voda povukla, za samo TRI DANA, taj Svedok je imao NOVU KUCU! Jedino on u selu! Sve ostale jehove iz Nemacke su pritekle u pomoc i sagradile mu na "bilc" novu kucu - gratis!
u jebate, da su ovo znali oni azijati...
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 02:14   #8
Quote:
Bhalki kaže:
a meni moj fraStanko na vjeronajuku reka da nisu
Ma tko ce vise znati koji od ljudi kaj masu s Biblijom u ruci i spominju nekakvog Boga, Isusa ili duha su krscani ili ne. Svi oni meni izledaju isto.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 04:11   #9
Sekte su uvijek u navali... to im je jedna od glavnih karakteristika.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 10:56   #10
nije točno da su katolička i pravoslavna crkva sekte, jer niti jedna nije nastala odijeljenjem, već je podjela između njih plod raskola.
postoji razlika između toga kad se ljudi u braku rastanu, i kad netko nekoga ostavi.
postoji razlika između raspada sssr-a, i otcijepljenja recimo osetije od gruzije.
nisu se otcijepili ni katolici od pravoslavnih, niti obrnuto. i jedni i drugi imaju kontinuitet s predraskolnim krščanstvom.

što se pak tiće privlačnosti sekti, mislim da je to prije svega rezultat njihove malobrojnosti, koja im omogućuje dinamičnost. velike organizacije su često statične zbog svoje glomaznosti.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 11:33   #11
Quote:
Noc leptira kaže:
U Nemackoj, u jednom selu, ziveo je jedan jehovin svedok...Samo jedan u citavom selu...Svi su mu se podrugljivo smeskali...

Kada su dosle poplave pre par godina, skoro sve kuce su bile porusene.

Kada se voda povukla, za samo TRI DANA, taj Svedok je imao NOVU KUCU! Jedino on u selu! Sve ostale jehove iz Nemacke su pritekle u pomoc i sagradile mu na "bilc" novu kucu - gratis!

Tako SLICNO funkcionisu sve sekte!

.

Ovo nikako nije glavno obilježje sekti, niti to što ljude k njima privlači.
Takvo što se događa(lo) i kod nas sa nacionalnim manjinama i ne samo s njima.
Kad su se neki uhljebili npr. u Zagrebu, pomagali su svim svojim nadolazećim, recimo, zemljacima, pa danas imamo većinu pekarnica u vlasništvu određene nacije, ili cijele lobije zemljaka u nekim djelatnostima.
Stvar sa sektama je sasvim drugačija.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 13:58   #12
ja ne znam di to ljude 'ofanziraju' te raznorazne nadiruce sekte?
cak i famozni jehovci su me par puta presreli... dobar dan zanima li vas... dobar dan ne hvala... ugodan dan i svako dobro.... i vama isto... i to je to.
kome odgovara pridruzi im se ako ima volje i uvjeta, kome ne odseta svojim putem.
i od koga 'kradu' vjernike?
od najvecih kradljivaca i manipulatora u povijesti, koji sude po svojim manipulativnim mocima i nastojanjima i drze sve ljudi za predmete koji se daju pokrasti...
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:05   #13
čovjek u drugima obično zamječuje svoje vlastite mane koje ga smetaju, slično tome kršćanstvo u svemu vidi prijetnju, konkurenciju, sektaštvo, vraga itd.
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:15   #14
Quote:
Noc leptira kaže:
Zasto su one tako privlacne za obicnog, malog coveka?
A koje to, konkretno?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:17   #15
Quote:
Mano kaže:
čovjek u drugima obično zamječuje svoje vlastite mane koje ga smetaju, slično tome kršćanstvo u svemu vidi prijetnju, konkurenciju, sektaštvo, vraga itd.
Ne bi rekla da je tako. Dapače, sekte su skupina bolesnih fanatika koji misle da će pripojiti sebi cijeli puk i da će jedini oni ići u raj a mi ostala grešna govna u pakao bez obzira na to koliko dobra učinili za života.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:32   #16
Quote:
Piggy kaže:
Ne bi rekla da je tako. Dapače, sekte su skupina bolesnih fanatika koji misle da će pripojiti sebi cijeli puk i da će jedini oni ići u raj a mi ostala grešna govna u pakao bez obzira na to koliko dobra učinili za života.
kaj crkva ne misli to isto ili se varam ? (u blažem obliku al' u osnovi zar to svi ne misle za "svoju" vjeru)
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:48   #17
Nije tako, Mano. Dobro se zna da dobri idu u raj a loši u pakao! Sektaši koji su prošli sito i rešeto dođu u jednu od takvih i misle da će ih ta sekta spasiti, i da će im se svi grijesi izbrisati ako obave rituale određene sekte, bez obzira na to koliko su prije griješili! Misli čovječe šta hoćeš, ali meni je to apsurdno!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 15:02   #18
ako je Bog naš otac kako onda svoju djecu zbog par godina griješenja na Zemlji šalje na vječne muke i obratno... to ti nije sumnjivo mi imamo više milosti za svoju djecu nego On koji je Milost sama ... zar to nije apsurdno i van pameti ?

to bi i mala djeca trebala skužiti, a pola svijeta vjeruje u tu glupost...

npr. pogledaj ovo -
http://www.net.hr/vijesti/page/2006/10/06/0044006.html
po kojem kriteriju to funkcionira... meni je to strašno.. ISTINA koja se mjenja što je onda sa svim ostalim dogmama... metoda rekla kazala
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 15:06   #19
Quote:
Piggy kaže:
Nije tako, Mano. Dobro se zna da dobri idu u raj a loši u pakao! Sektaši koji su prošli sito i rešeto dođu u jednu od takvih i misle da će ih ta sekta spasiti, i da će im se svi grijesi izbrisati ako obave rituale određene sekte, bez obzira na to koliko su prije griješili! Misli čovječe šta hoćeš, ali meni je to apsurdno!
crkva to misli mozda odnedavno. Vecinu svoje povijesti vjerujem da je vjera bila na liniji da nema spasenja osim po kristu, ta "blagonaklona liberalizacija raja" je novija pojava u skladu s promjenama u drustvu. Al pitam se ja da li crkva odredjuje istinu ili joj sluzi? Jer raj ili postoji ili ne, u njga nekrsteni il idu ili ne, oni koji ne poznaju Krista ili mogu biti spaseni ili ne... ne moze sto godina vako, pa sto godina nako, ocito je onda da se samo teoretizira.
 
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 15:11   #20
Quote:
Mano kaže:
ako je Bog naš otac kako onda svoju djecu zbog par godina griješenja na Zemlji šalje na vječne muke i obratno... to ti nije sumnjivo mi imamo više milosti za svoju djecu nego On koji je Milost sama ... zar to nije apsurdno i van pameti ?

to bi i mala djeca trebala skužiti, a pola svijeta vjeruje u tu glupost...

npr. pogledaj ovo -
http://www.net.hr/vijesti/page/2006/10/06/0044006.html
po kojem kriteriju to funkcionira... meni je to strašno.. ISTINA koja se mjenja što je onda sa svim ostalim dogmama... metoda rekla kazala
a sta ja znam.. dozivljaja Boga ima razlicitih.. ocinskih i majcinskih i "strogosudnih"...

Kako je receno.. taj nikad ne prestaje iznenadjivat i "zabave nikad ne dosade"

hmmm ou well... izgleda da nemrem nijedan post bez Ramakrishne napisat

Enivej zalio se na nekog ucenika koji je trazio da mu pokaze boziju moc rekavsi da ce izgubit ljubav prema njemu ako vidi taj aspekt.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:32.