Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2007., 19:10   #1
Fotinija (Photinia x fraseri "Red Robin")

photinia fraseri red robin
Jel ju ima netko? Posadila bi ih uz jedan dio ograde pa me zanima koliko ih blizu treba saditi, koliko brzo rastu, jel se podreziju...?
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 19:39   #2
Zainteresirala si me pa sam išla tražit po internetu i jako mi se sviđa, baš ono što mi treba! Gdje si ju kupila i pošto? Hitam tamo!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 12:15   #3
nisam jos kupila. vidjela sam ju u Pevecu. cca 80 kuna, jako visoka (oko 2m).
Jos bi pogledala u Zrinjevcu.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 12:21   #4
Ah, to mi ni ne stane u auto šteta.
Našla sam da je za zonu 8 do 10, pa ako ne namjeravaš sadit na moru moraš je zaštitit prvih par godina zimi.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 14:28   #5
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Ah, to mi ni ne stane u auto šteta.
Našla sam da je za zonu 8 do 10, pa ako ne namjeravaš sadit na moru moraš je zaštitit prvih par godina zimi.
Na forumu "svet biljaka", photinia ima svoj topic i sadil ju je jedan iz Sarajeva. Veli da nje dolje ima puno i podnosi niske temperature.
Ove u Pevec su provele cijelu zimu na otvorenom, u malisnim teglicama (idealno za smzravanje korjenove bale) i sve je oke.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:36   #6
Aha, super, onda uživaj, stvarno me osvojila! Ja si onda zacrtavam da ju kupim ako nađem neku manju, hodočastit ću u pevec...
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 17:50   #7
Bila sam u Zrinjevcu i odustala od kupnje jer mi tip pak rekao da je to biljka za mediteran i da ce se kod nas smrznuti.
Ne znam kaj da delam. Htjela bi neku brzorastucu "ogradu" ali s te strane nikako ne bi tuje. Posadila bi raznoliko, zimzeleno bilje al ne bi htjela crnogoricu.
Ima li tko ideju?
Da, narafski da ce tamo naci svoje mjesto i lovorvisnja.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 18:46   #8
Na internetu sam našla zone za vašu biljku. Možda vam pomogne. Nije za red robin već opčenito za photiniu fraseri.
Hardiness:
USDA Zone 7a: to -17.7° C (0° F)
USDA Zone 7b: to -14.9° C (5° F)
USDA Zone 8a: to -12.2° C (10° F)
USDA Zone 8b: to -9.4° C (15° F)
USDA Zone 9a: to -6.6° C (20° F)
USDA Zone 9b: to -3.8° C (25° F)
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 23:04   #9
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
Htjela bi neku brzorastucu "ogradu" ali s te strane nikako ne bi tuje. Posadila bi raznoliko, zimzeleno bilje al ne bi htjela crnogoricu.
Ima li tko ideju?
Da, narafski da ce tamo naci svoje mjesto i lovorvisnja.
evo ti još par tipova za zimzeleno bilje od kojeg možeš ogradu:
Berberis julianae - pika
Pyrachanta - isto pika
Euonimus japonica

vidjela sam grmove fotinije u kontinentu, već su dvije zime preživili, ali nije bilo onakve "udarne" zime.
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 14:16   #10
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
Bila sam u Zrinjevcu i odustala od kupnje jer mi tip pak rekao da je to biljka za mediteran i da ce se kod nas smrznuti.
Ako te još zanima photinia vidjela sam golemo, prekrasno stablo u botaničkom vrtu!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 18:51   #11
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
photinia fraseri red robin
Jel ju ima netko? Posadila bi ih uz jedan dio ograde pa me zanima koliko ih blizu treba saditi, koliko brzo rastu, jel se podreziju...?
Photiniu obavezno podrezivati.Na taj način ćeš dobiti na gustoći.Crveno lišće ima samo u mladoj vegetaciji a tokom starenja lista dobija normalnu zelenu boju.Ako je već kupuješ , kupi manju i gušću jer na visokim ćeš trebati napraviti povratni rez da bi je zagustila,a to ti na kraju dođe na isto.Raste dosta brzo.Podnosi temperaturu i do -15C.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 13:00   #12
Photinia - postupak kod sadnje

Nabavila sam photiniju, u tegli. Zanima me treba li ju prije sadnje potopiti u vodu i ako da, na koliko dugo? Na koju dubinu bi je trebalo posaditi?
Treba li na još nešto paziti?
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 20:02   #13
Nemam odgovore nažalost, samo par pitanja na koja bi molila odgovor:
po kojoj cijeni, koje veličine i gdje ste kupili, može li se oblikovati u drvce?
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 11:00   #14
Quote:
zuccotto rico kaže: Pogledaj post
Nemam odgovore nažalost, samo par pitanja na koja bi molila odgovor:
po kojoj cijeni, koje veličine i gdje ste kupili, može li se oblikovati u drvce?
Fitoniju sam vidjela prije mjesec dva u MBM-u. Bilo je visokih negdje do 1,5 metra (s posudom), ali i nižih. Cijenu nisam gledala. Nazovi pa pitaj. Vjerujem da je i ostali veći vrtni centri imaju, jer je postala prilično popularna.

Može se oblikovati u drvce:


A može i u veeeeliko drvo

__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 09.05.2014. at 12:09.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 14:52   #15
Prekrasno! Hvala.
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 18:20   #16
U Pevecu na Jankomiru, 170 kn, već je oblikovana u drvce. Bila sam danas, ima još.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 10:34   #17
Evo našla sam je i ovdje, povoljnija cijena:
http://www.vrtnicentar-gorica.hr/con...-glogi%C4%87-0
e sad kako to oblikovavati i drvce? Odrezati sve grane osim glavne?

Ispravak: kako oblikovati ovakav grmić u drvce?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 13.05.2014. at 19:49. Reason: spajanje postova
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 20:01   #18
Malo guglaj. Svakako upiši riječ topiar. Ovo sam ti na brzinu našla za kuglasti oblik:

Quote:
Početnicima preporučujemo da se prvo oprobaju s oblikovanjem loptastih oblika. Loptu i poluloptu najlakše je formirati jer mnoge žbunaste biljke po prirodi imaju loptastu formu, pa je uglavnom dovoljno redovno vršiti redukciju krošnje orezivanjem suviše izraslih grana. Kasnije, kada biljka dostigne željenu veličinu, orezuje se cijela krošnja, kako bi se održali željena veličina i oblik.
Pretpostavljam da, budući da se radi o grmu, trebaš odstraniti suvišne grane, a jednu, najjaču, ostaviti koja će predstavljati deblo. Ne znam prodaju li u nekom vrtnom centru već oblikovano stabalce fotinije s kuglastom krošnjom. Zovi, pitaj, javi!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 13:57   #19
Hvala @germina-daza, tak sam i mislila raditi: ostavit glavnu granu a ostale odrezati, ma ima za kupiti i formirano drvce, no ne želim ga iz 2 razloga:
1. formirano drvce je obično rezano na nekoj visini koja je meni preniska i mislim da dalje od te visine u kojoj su formirali drvce - drvce neće rasti, tak si mislim, malo vjerovatno hoće ali meni nedovoljno
2. dosta je skuplje negoli grmić
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 11:04   #20
Bila je žestoka zima na kontinentu, jesu li Fotinije preživile?

Također, gdje ih ima za kupiti ove 2015. godine?
Danijel Domazet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.