Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2010., 13:28   #341
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
..ovog proljeća ćemo na problematični zid staviti knauf...
Ne vidim razlog zašto knauf!! Ako mislite stavljati unutarnju topl. izolaciju i parnu branu - onda je to neko polovično rješenje i djelomično riješava problem - inače nema smisla (jedino ako niste ožbukali zid - pa stavljate knauf umjesto žbuke).
Za uklanjanje već postojećih gljiva - varikina ili HCl razrijeđena - najbolje i najjeftinije sredstvo- sve je ostalo bacanje love.
Riješiti uzrok nastajanja gljiva, pa ih nećete niti trebati brati.

Mnogi pričaju o "disanju zida". Kad se stavi parna brana (PE folija tj. "najlon") na sve zidove i strop - kakvo je to tek "disanje zida". O akumulaciji vlage u žbuci i zidu, te njenoj regulaciji istom i smanjenju vršnih opterećenja vlagom da se ne priča.

Zadnje uređivanje viz : 01.03.2010. at 13:34.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:48   #342
Quote:
Joe JJ kaže: Pogledaj post
Grijanje isijavanjem rjesava problem zidne napasti. Cak je najzdraviji oblik grijanja jer stvara anione. Stvara se uravnotezena temperatura u prostoru pa hladni mostovi nemaju mogucnost odrzavanja povrsine zida vlaznom. Stropno grijanje ima najbolji koeficijent iskoristivosti.
Zanimljivo je kako se grijanje isijavanjem rijetko koristi kao isključivo, a najbolje je (često je u kombinaciji sa konvekcijskim). No ovo kako nestaju problemi hladnih mostova i vlage u kutovima nije točno.
primjer: ormar ili neki drugi namještaj zakloni prolaz zračenju do ugla ili nekog topl. mosta - evo gljiva opet!
Stropno grijanje i ugoda boravka baš i ne idu zajedno, kao niti IC grijanje (zagrije vas na strani grijaćeg tijela, a druga strana tijela se smrzava - temperatrni disbalans i nelagoda).
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:58   #343
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Ne vidim razlog zašto knauf!! Ako mislite stavljati unutarnju topl. izolaciju i parnu branu - onda je to neko polovično rješenje i djelomično riješava problem - inače nema smisla (jedino ako niste ožbukali zid - pa stavljate knauf umjesto žbuke).
kod nas je problem kondenzacija a ne to da zid vuče vlagu izvana, iz temelja ili neznam već čega, kuća se grije, zid ( u ovom slučaju sjeverni) je hladan, nema vanjske fasade.... hladan zid + topao zrak = orošen zid,kapljice,gljivice.

kod postavljanja knaufa (+staklena vuna) dobivam barijeru, hladan zid i topao zrak nisu u direktnom kontaktu.

znam da bi bilo najbolje staviti izvana stiropor fasadu, no radi se samo o jednom zidu u jednoj prostoriji, a pare ne padaju s neba...
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:58   #344
Mali problem na zidu...

Pročitao puno pametnih stvari - svodi se na redovito provjetravanje kao rješenje velikog broja slučajeva vlage po zidu - što i činimo...
Stanujemo u kući građenoj oko 1940.g. već 2 godine - adaptirana je prije 10 godina, ali su je adaptirarali tadašnji vlasnici, pa ne mogu znati detalje... uglavnom, vanjski zidovi su od starinske pune opeke debljine 1 i pol cigle, vani je OK fasada, sumnjam da ima stiropora ili nečeg sličnog. Vanjska stolarija su starinski prozori sa dva okna (ono, otvoriš prozor, digneš venecijanere, pa otvoriš još jedan prozor).
Imam tri manja problema s vlagom ali se najviše bojim da se ne pojavi nešto novo...
1. u kupaonici mi se konstantno pojavljuje mala mrlja, točnije izbočina na zidu, koja onda popuca i napravi se bijeli suhi vjenčić i ako ideš brisat ljušti se zid. To je na mjestu gdje se spaja zidana tuš kabina tj.njene pločice i vanjski zid - sve skupa je 10ak cm od poda i ne širi se već dvije godine (dvaput sam sastrugao, čekao da se osuši, pogletao i obojao, ali opet isto)
2. pregradni zid između špajze (koja je hladna i negrijana) i spavaće sobe (koja se grije) je isto grbav i sklon ljuštenju. Soba se lufta dvaput dnevno i nema mirisa vlage, pikeca, mrljica...
3. kao što rekoh prozori su stari i starinski; kad je kiša s vjetrom, sjeverni prozori su znali pustit malo kiše unutra u prostor između dva okna; to sam poljepio gumicama za dihtanje između prozorskog okvira i vanjskog krila - sad imam dosta kondenzata koji se stvara na vanjskim prozorima - unutarnja strana stakla - znam da sam vjerojatno trebao predihtati unutarnja okna ali sam sanirao kišu a ne radi propuha.

ako netko ima kakav savjet, otvoren sam za sugestije - i napomena da prvi put pišem na forumu, pa isprika što ovo šaljem kao odogovor.

i da ... kuću luftamo po peesu - otvorimo prozore da se na par minuta napravi propuh i onda zatvorim sve, nikakvi stalno otvoreni prozori, kiperi, oberlihti...

HVALA
JuricaBI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 14:16   #345
Ne znam Igore, ali znam da je jedino taj Muffa killer uspio pobiti te gljive trajno. Probani su svi Xcidi od raznih firmi i ništa. Varikina nije probana.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 14:26   #346
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
kod postavljanja knaufa (+staklena vuna) dobivam barijeru, hladan zid i topao zrak nisu u direktnom kontaktu.
...
Ispričavam se , mislio sam da stavljate samo knauf bez topl. izolacije (kamene ili staklene vune).
Inače kod unutarnje topl. izolacije su još više izraženi problemi toplinskih mostova.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 16:06   #347
@Jurica
Jeste li sigurni da vam u kupaonici ne curi neka cijev, pa stvara tu mrlju na zidu?

Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Inače kod unutarnje topl. izolacije su još više izraženi problemi toplinskih mostova.
Mozete malo pojasniti sto ste htjeli reci? Ne razumijem bas.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 16:58   #348
Npr. kod unutarnje toplinske instalacije je teško smanjiti toplinski most između poda i izoliranog zida, noseća konstrukcija (drvo ili lim) od knaufa predstavlja uvijek toplinski most, toplinski most sa pregradnim zidom ili stropom međuetaže je teže smanjiti nego kod vanjske topl. izolacije.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 17:28   #349
Ja sam isto kupio nekakvo sredstvo u DM-u na bazi klore (varikine).
Ubija iz naočigled.
Ali meni su se opet vratile.

Završavam sa radovima pa kad sve završim onda ću napisat šta sam sve radio i s čime, a za dogledno vrime su konačni rezultati
__________________
Taj sam ;D
cipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 18:30   #350
Aha, shvacam sad. Imate pravo! Evo jos jednog razloga za vanjsku izolaciju.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 19:53   #351
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Problem je u zadržavnju hladnog zraka ispod kreveta, zbog loše ili nikakve cirkulacije toplog zraka. Topli zrak se zadržava uz strop. Kada vlaga u prostoru poraste, a temperatura padne do točke rosišta stvara se kondenzat koji u kombinaciji sa prašinom stvara gljivice.

Da li madrac leži na ploči od iverice ili nečem sličnom ili je na letvicama?

Po meni je problem u hladnom podu (loša izolacija), slaboj cirkulaciji zraka i slabom grijanju. Eventualno se može ispod madraca probati staviti nekakva drvena glatka ploča koja bi spriječila dolazak hladnog zraka i prašine do samog madraca ali to je samo prva pomoć
Hvala na odgovoru isto tako i YEYA, hvala.

Zaboravila sam nešto dodati. Krever je prilično nizak i sa svih strana zatvoren (to je sigurno još jedan razlog), madrac leži na podnici sa letvicama.

Interesantno je, da je prvi madrac na kojem je bila plijesan (kupljen na prezentaciji, pa sumnjam u negovu kvalitetu, ali prilično skup), bio plijesniv ispod letvica na podnici i letvice su bile mokre. Ovaj sada je ispod letvica suh i na tom mjestu nema plijesni. Vrlo čudno. Mislim da je vlaga na prvom nadracu nastala od samog tijela (moja je kći zimogrozna i natrpa na sebe poplune i deke).

Madrac smo uspjeli očistiti sa DOMESTOSOM, odlično je ispao, nestala je plijesan. To je za sada prva stvar, slijedeće, kupit ćemo krevet na nogice, otvoren sa svih strana i viši nego ovaj sada, time da se u ovom zimskom periodu madrac svako jutro poslije spavanja podigne a navećer spusti. To bi sve moglo upaliti.

Slijedeće je, ali neznam kada, da se digne lamina i vinas pločice i stavi parket ili brodski pod. A sada trebam savjet. Šta da stavim kao izolaciju. Rekla sam već da je ispod beton, odnosno temelji kuće.

Hvala.
petunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 11:05   #352
Quote:
petunija kaže: Pogledaj post
...Slijedeće je, ali neznam kada, da se digne lamina i vinas pločice i stavi parket ili brodski pod. A sada trebam savjet. Šta da stavim kao izolaciju. Rekla sam već da je ispod beton, odnosno temelji kuće...
Problem je možda i u toku vlage iz tla u pod sobe. Kod rekonstrukcije poda bi bilo dobro da ispod estriha (može i suhi) postavite parnu branu - PE foliju koja mora biti nepropusna i dobro slijepljena i treba bočno izlaziti iznad poda uz dilatacijsku traku od pjenjenog PE.
Ona će uz postojeću hidroizolaciju temelja osigurati prekid toka vlage iz tla u pod sobe.
Detalje takve izvedbe možete naći na web-u. Ispod folije je pametno postaviti 2 ili 3 cm debeo EPS-T za bolju zvučnu izolaciju i za zaštitu od oštećenja folije i/ili obični EPS za topl. izolaciju i zaštitu folije.
Nisam građevinac, već strojar, pa ako sam nešto krivo rekao neka me netko kompetentniji ispravi!
Kod takve rekonstrukcije možete razmisliti i o ugradnji podnog grijanja.
Postoje kem. sredstva za kristalizaciju betona, pa možete njima tretirati betonsku ploču kako bi još više smanjili moguć dotok vlage iz tla.
Ako je neravna betonska ploča - postoji granulat za niveliranje poda.
Podne obloge se biraju prema namjeni prostorije i vašoj želji i nemaju velikog utjecaja na prodor vlage iz tla.

Zadnje uređivanje viz : 02.03.2010. at 11:19.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 17:12   #353
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Kod takve rekonstrukcije možete razmisliti i o ugradnji podnog grijanja.
.
Mislim da je ovo najbolje rješenje i da ću to napraviti. Soba je mala i to neće biti problem. Vjerojatno oni koji postavljaju podno grijanje znaju kako ide taj postupak. Momentalno to sada ne mogu, ali kod rekonstrukcije to dolazi u obzir. A šta staviti na pod, da li može parket?

Stvar je u tome da pod nije uopće mokar i na njemu nema nikakvih gljivica, što znači da tu nigdje ne propušta vlaga. Vjerojatno je to kondenzacija ili kako se to već zove.

Možda netko ima još kakvih pametnih ideja, sve prihvaćam
petunija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:10   #354
Riješenje za to je da stavite stiropor iznutra pogletate, pobojate i sve će biti pet.
Ja sam isto imao problema sa tim iako imam fasadu, ali nemam stiropor fasadu, pa sam stavio na unutarnji zid stioropor,mrežicu pogletao i više nemam opće problema sa vlagom.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:53   #355
Moram se nadovezati za ovu izolaciju zida. Sa stiroporom je privremeno riješenje što se tiće unutarnjih prostorija. Najidealnije riješenje je vani staviti stiropor fasadu. Zbog financija savjetujem barem stavljanja stiropora i mrežice sa ljepilom vani te grund, a završni sloj kad bude novaca s time sigurno riješavate vlagu i izolaciju u kući. Inaće radim stiropor fasade pa znam o ćemu pričam. Sa dobrom fasadom smanjujete grijanje čak za 40 %. Ako sad iznutra stavite stiropor te nakon nekoliko godina stavite fasadu na kuću u toj prostorji morate ponovno skidati stiropor sa zida jer ako zid zatvorimo sa obadvije strane stiroporom vlaga ostaje u njemu i on trune. Ukoliko ne želite vani ništa dirati jedino najkvalitetnije Vam predlažem mineralnu vunu i knauf s time ćete trajno riješiti problem. Matrijal Vam košta sa izolacijom cca 60-70 kn ovisi o debljini izolacije te posao 50-60 kn znači cca 120,00 kn dok vas fasada bez završnog sloja košta cca 130-150 kn ovisi o debljini stiropora.
domi0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 20:18   #356
Samo jedno pitanje: Koliko okvirno dođe m2 stiropor fasade debljine nekih 6cm sa rukama i sa svim. Nemam uopce predodžbe a fasada bi nam hitni trebala
__________________
Razumi me, vrime je da se sidro podigne, pomakli smo granicu, grube riči je priskaču....
plavusa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 20:55   #357
Quote:
petunija kaže: Pogledaj post
... A šta staviti na pod, da li može parket?

Stvar je u tome da pod nije uopće mokar i na njemu nema nikakvih gljivica, što znači da tu nigdje ne propušta vlaga. Vjerojatno je to kondenzacija ili kako se to već zove.

Možda netko ima još kakvih pametnih ideja, sve prihvaćam
Na pod kod opcije podnog grijanja se stavlja sve što ima certifikat za podno grijanje. Npr. gotov parket višeslojan, laminat, pluto kao gotova višeslojna podloga za sobu ili ker. pločice i granit za kupaonu, kuhinju i blagovaonu, hodnik i sl.
Što je podna obloga većeg otpora prijenosu topline i što su toplinski gubici prostorije veći - potrebna je viša temp. polaznog voda podnog grijanja.

Inače pod ne treba niti biti mokar - na njemu se vrši isparavanje, a kondenzacija se dešava npr. ispod kreveta ili ispod ormara i u uglovima sobe, na prozorima i sl. mjestima gdje je niža temperatura ili postoji otpor cirkulaciji zraka.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 10:31   #358
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
A sto muz kaze, zasto su mokra?
Muž misli da je zbog toga jer na plafonu, na zidu kod prozora s gornje i donje strane nema kosine, više s gornje str. prozora a i prema dolje, dosta je duboko na van prozor, kao da ima štengu, nemrem to objasniti, nije onako skroz uza zid već ima sigurno 10cm uz rubove prozora onako ravno na van štengicu na koju možeš nešto odložiti. Znači nije kao na ovoj slici na dolje kosina. Nije se moglo drugačije napraviti ili se nije znalo kako radi deke gore i tavana.
zajecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 14:28   #359
[QUOTE=cipal;25317558]Ja sam isto kupio nekakvo sredstvo u DM-u na bazi klore (varikine).
Ubija iz naočigled.
Ali meni su se opet vratile.

Završavam sa radovima pa kad sve završim onda ću napisat šta sam sve radio i s čime, a za dogledno vrime su konačni rezultati[/QUOTE

pa naravno da će se vratiti, sve dok se ne otkloni uzrok nastajanja. varikinom i muffa nešto samo otklanjamo posljedice.

ja sam trenutno na privremenom boravku u jednoj kući i svjesno sam se pomirio sa činjenicom da ću narednih godinu, 2 ili 3 ubijati gljivice varikinom, dakle rješavati posljedice. za rješavanje uzroka, tj postavljanje termoizolacije na fasadu nemam vremena, čitaj novca. zapravo imam, ali njime rješavam jedan drugi objekt.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 12:42   #360
Gljivice su posljedica napravljene lose toplinske izolacije gdje na tim djelovima dolazi do kondenzacije vlage koja se upljesnjivi!!

Znaci ako je moguce poboljsati termo izolaciju zidova itd...

vazno je redovito odvlazivati prozracivati prostor..

I za prvu pomoc pocistiti gljivice premazati fungicidom iz boje i lakova..

Kad se boja kupiti boju sa fungicidom ili sto ja napravim posebno kupim fungicid te posto je takuci razrijedim boju dostatnu za farbanje!! Napravi visoku koncentraciju fungicida u boji!!
Tako sam napravio na nekoliko zidova kod nekih ljudi bas sam koncentraciju u boji napravio i vec godinama nemaju gljivice na zidovima pa se cude..
No problem je termo izolacija!!! To se treba rijesiti..

Znaci na jednu veliku kantu boje umjesati i fungicidom razrijediti boju... ici na koncentrat..
logicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.