Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2012., 11:03   #1
Neem



Tradicionalno korišteno u ajurvedskim lijekovima kao antiseptik u borbi protiv virusa i bakterija, također je preporučano za urinarne tegobe, proljev, vrućicu, kožne bolesti, opekline i upalna oboljenja.

Moderna istraživanja potvrdila su izuzetna svojstva ovog drveta pa se nim, odnosno njegovi aktivni sastojci, sve više koriste u proizvodnji kozmetike i lijekova.

Zašto je nim tako čudesan? Istraživanja su otkrila da nim sadrži alkaloide i liminoide s mnoštvom medicinskih svojstava. Jedan liminoid koji se nalazi u lišću nima (gedunin) koristi se u tropskim krajevima protiv malarije. Dva druga alkaloida (nimbin i nimbidin) imaju antivirusna i antigljivična svojstva. Iako se u tradicionalnim ajurvedskim receptima koriste svi dijelovi tog drveta, tri su dijela od posebnog značaja – kora, listovi i ulje. Vjerojatno najčešća primjena kore nima je za čišćenje zubi. Tradicionalni način je otkinuti grančicu drveta i žvakati je. Trpka svojstva kore koristila su se protiv krvarenja desni, karijesa i lošeg zadaha mnogo prije pronalaska zubne paste. Listovi nima cijenjeni su zbog svojih antibakterijskih i antivirusnih svojstava. Čak i danas u Indiji ljudi posipaju svježe lišće nima oko postelje pacijenata s groznicom ili gripom, te vješaju kiticu lišća ispred vrata. Zrak koji dolazi u dodir s nimovim lišćem biva pročišćen od virusa i bakterija, i pomaže dezinficirati sobu te spriječiti širenje zaraze.

UPOTREBA PRAHA LIŠĆA NIMA


ORALNO


Čaj od nima

Odlično detoksicira organizam, čisti krv i jetru, jača imunitet, nokte i kosu, poboljšava vid, smanjuje bolove kod artritisa, reumatizma i bolove u mišićima. Najveća je prevencija protiv dijabetesa, te kontrolira dijabetes.Da bi primjetili očekivane rezultate potrebno je piti nim barem mjesec dana.

Priprema: u šalicu vruće vode stavite prstohvat praha (na 4 šalice potrošite ¼ žličice) i promiješajte. Njegov je okus gorak, pa možete dodati i malo meda i limunov sok. Preporučljivo je nim piti tri puta dnevno. Prvi put u danu treba ga popiti ujutro na prazan želudac.


PROBAVA
Nim čaj liječi probavne probleme. Također liječi i loš zadah iz usta. Osviježava usnu šupljinu i javlja se lijep miris. Nakon nekoliko tjedana upotrebe zadah će nestati. Oralnom upotrebom neema sprječavate nastajanje čireva, smanjuje i/ili potpuno uklonjuje oštećenje sluznice želuca koje je uzrokovano stresom



IZVANA


Lišće nima poznato je u Ajurvedskim tekstovima zbog posjedovanja gotovo magičnog učinka na kožu. Ono djeluje antigljivično, antiseptično i protuupalno. Učinkovito je kod tretiranja ekcema, lišajeva i akni.


ZUBI
Možete ga koristiti i kao zubnu pastu za pranje zubiju ‐ prahom natrljajte zubno meso i zube, ostavite da djeluje nekoliko minuta i zatim isperite mlakom vodom. Otkriveno je i znanstvenim istraživanjima potvrđeno da nim može spriječiti širenje streptokoka na površini zuba, odnosno da djeluje kao sredstvo za prevenciju karijesa, ublažava tegobe kod paradentoze i gingivitisa. Možete ga koristiti i u kombinaciji sa nekom prirodnom pastom za zube.


TIJELO
Nim možete koristiti umjesto sapuna – prah pomiješajte sa vodom, namažite na tijelo i ostavite da djeluje par minuta, zatim isperite pod tušem. Osjetit ćete svježinu, a koža će biti prekrasna. Možete ga koristiti i u kombinaciji sa nekim prirodnim sapunom.


KOSA

Jednom tjedno stavite prah od nima na kosu, držite 1-2 sata i imat ćete lijepu boju i sjaj. Možete prah nima koristiti kod svakog pranja kose, tako da ga pomješate sa nekim prirodnim šamponom.


BUBULJICE

Napravite masku od praha nima tri dana za redom, te je svaki dan držite sat do dva na licu. Imat ćete prekrasnu kožu i prekrasnu boju kože.
Maske za lice i ljekoviti oblozi:
Prah lišća nima možete samo pomješati sa vodom ili možete napraviti mješavinu sa zelenom glinom i vodom, te koristiti kao masku za lice, oblog za ranu ili detoksikacijsko blato za cijelo tijelo. Možete staviti jednake količine nima i gline, ili omjer podesite prema osobnom nahođenju i ukusu.


RANE
3 do 4 dana stavljajte pastu od nima (nim pomoješan sa vodom) i vaša će rana potpuno zacijeliti.


ATLETSKO STOPALO
Kod atletskog stopala i ostalih problema sa stopalima napravite jaki čaj od neema ili jednostavno stavite žlicu nima u toplu vodu i natopite stopala.


GRLOBOLJA I UPALA GRLA
Za liječenje grlobolje i/ili upale grla bez antibiotika, ispirite grlo sa mješavinom neema i meda (nim pomiješajte sa mlakom vodom i medom po želji).


UPALA SINUSA

Kod upale sinusa koristite otopinu neema (jaki čaj od nim praha) umjesto kapi za nos. Nakapajte nos dvjema kapljicama ujutro i navečer.


ALERGIJE
Ako imate alergiju ili osip, tri dana za redom napravite kupku s nimom – stavite 5 žlica nima u kadu. Općenito, svaki puta kad se kupate možete staviti 3 do 4 velike žlice nima u kadu.
Ako imate alergiju na pelud, počnite piti čaj od nima na jesen i do proljeća ćete se izliječiti.


PRHUTI I UŠI
Pomiješajte vodu i neem prah sa maslinovim ili kokosovim uljem te utrljajte u tjeme i kosu. Ostavite da djeluje sat vremena. Ovaj postupak ponavljajte jednom tjedno, 3 tjedna za redom ili dok problemne nestane.


PROTIV KOMARACA
Spriječite razmnožavanje komaraca tako da posipate neemom područjja razmnožavanja. Neem će zaustaviti polaganje jajašaca tjedan dana.


Neem dolazi iz ekološki čistog, polupustinjskog kraja Indije.


Preuzeto sa Aromamedica.

__________________________________________________ _______________________

Jeste li koristili ovaj prah?

Koristila bih ga u skoro svaku spomenutu svrhu, posebice kao pastu za zube, masku za bubuljice, za kosu i kao sapun za tijelo pa lijepo molim podijelite svoja iskustava
__________________
Progress over perfection.

Zadnje uređivanje Ye Yo : 25.08.2012. at 11:10.
Ye Yo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 11:59   #2
Imam stalno prah kao i ulje doma i koristim ih u razne svrhe.

Prah oralno, za pranje kose povremeno, maske za lice, kupam peseka sa prahom neema, kad mi je iziritirano zubno meso natrljam ga prahom ostavim par minuta i isprem, perem zube njime u kombinaciji sa sodom i glicerolom, špricam biljke.

Okus je kaj da kažem i više nego gorak, no sve je stvar navike


Ulje korisim u razne svrhe, najčešće pri izradi aromakozmetike.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 13:27   #3
A kada se preporuča maska od nima, a kada od zelene gline?
Ovisno o tipu kože ili?
__________________
♪..CRAZY LITTLE THING CALL LOVE..♪
mory222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 13:40   #4
Merlina hvala na postu

Nisam znala da postoji i u uljnoj varijanti - prijedlog modovima da se naziv teme promijeni samo u ˝Nim˝ ili ˝Neem˝

Kada ga koristiš za pranje kose, pomiješaš li ga sa šamponom ili samostalno? Spomenula si i špricanje biljaka, pretpostavljam da ga razrijediš sa vodom? Ako da, u kojem omjeru? I još jedno, vjerojatno glupo, pitanje: špricaš li listove ili zemlju?

Ako može i jedno off topic pitanje: gdje kupiti glicerol?



mory222 znam da se maska od zelene gline preporuča za masnu/mješovitu, a od bijele za osjetljivu kožu. U uputsvima gore piše da se nim može koristiti samostalno ili u kombinaciji sa maskom zelene gline pa pretpostavljam da je namijenjen tipovima kože kojima i ona, no upućeniji će znati točno reći
__________________
Progress over perfection.
Ye Yo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 18:19   #5
Upravo sam ga kupila u ljekarni prije pola sata.
Trazila sam neki noviji( ili bareme meni novi) šampon za seboreičan dermatitis na tjemenu.. Sve što su mi preporučile tete mi je ili preagresivno ili sam već koristila i ne paše mi.
I na kraju smo došle do Neema, kako mi je teta ljekarnica objasnila super je za one koji imaju problema sa jetrom ( jedna od) jer kao večina kožnih problema dolazi baš od tuda, što mi je i logično a i primjetila sam kod sebe.
Objasnila mi je da si u svoj šampon kad idem prati kosu u ruku zajedno sa dozom kojom perem umuljam i žličicu neema i tako ostavim 10 min, pa isperem..I uglavnom sve kako je i općenito navedeno u uputstvima da je dobro i korisno.. Da bi trebala nakon mjesec dana vidjeti pomake, da prije ni ne može.. I da imaju jako dobre i pozitivne feedbackove ... Pa sad ćemo vidjeti, ali eto ako netko ima dodatnih iskustava i načina korištenja i mene zanima
Btw 35 kn nije ni puno, a biti će dobro barem za nešto.
__________________
:)
zirovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 19:03   #6
zirovski super

Iskreno se nadam da će pomoći, i zbog tebe i naravno iz vlastitih sebičnih razloga

Veliko hvala na prijenosu informacija o uporabi
__________________
Progress over perfection.
Ye Yo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 17:25   #7
Za špricanje biljaka:

U 2 l vode staviti 3 žlice nima i 25 g duhana. Ostaviti tu otopinu da stoji 10-ak dana, zatim uzmite 1/4 l otopine te je pomiješajte sa litrom vode i prskajte biljke svaki dan. Djeluje na vitalnost biljke i pomaže protiv nametnika.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 18:11   #8
radim masku od nima sa vodom..ličeko je divno..ima divan sjaj, fino je zategnuto i meko..malo mi isuši tako da mi je nakon njega obavezan hidr.serum..prah od nima
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 12:21   #9
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Za špricanje biljaka:

U 2 l vode staviti 3 žlice nima i 25 g duhana. Ostaviti tu otopinu da stoji 10-ak dana, zatim uzmite 1/4 l otopine te je pomiješajte sa litrom vode i prskajte biljke svaki dan. Djeluje na vitalnost biljke i pomaže protiv nametnika.
Hvala na receptu! Pretpostavljam da to vrijedi i za kućne i za vrtne biljčice?


Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
radim masku od nima sa vodom..ličeko je divno..ima divan sjaj, fino je zategnuto i meko..malo mi isuši tako da mi je nakon njega obavezan hidr.serum..prah od nima
Jedva čekam da i sama isrobam pa da mogu opiz*iti ˝Potpis!˝
__________________
Progress over perfection.
Ye Yo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:11   #10
Ja sam si donijela neem iz Indije, kutijica s kapsulama 9kn . Odlična stvar.
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 17:18   #11
koristim ga dosta dugo...za kupanje odnosno peeling tuširanje (1 put tjedno)..i kao masku za lice. Predivna stvar. No na oštećenoj koži tijela ostavi malo zelene boje.
Nisam probala na kosi....ne bi je preporučila za svijetle nijanse.
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 20:35   #12
Quote:
lusy kaže: Pogledaj post
koristim ga dosta dugo...za kupanje odnosno peeling tuširanje (1 put tjedno)..i kao masku za lice. Predivna stvar. No na oštećenoj koži tijela ostavi malo zelene boje.
Nisam probala na kosi....ne bi je preporučila za svijetle nijanse.
Eto ja jucer oprala kosu, inace sam blond platinasta... I nisam ispala ni siva ni zelena ... Dobro isprala i sve super
Za sad me ne čoha tjeme, nadam se da bu tak i ostalo .
__________________
:)
zirovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 23:16   #13
super zirovski..hvala ti na info ja se nisam usudila na svoje svijetle pramenove.

ma probala sam i prati sube s neemom. gorko je ko sam vrag al preživi se.
ali najbolje mi se pokazao kao maska za lice i za pranje tijela.

p.s. čak se neem zbog svojih antiseptičkih svojstava može koristiti za pranje intimnih dijelova tijela prilikom nekih blažih upala
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 23:30   #14
Kako kupati psa sa tim prahom?
lida is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 00:57   #15
znam da se ulje neema (možda s još nekim eter.uljima )koristi protiv parazita i nametnika ..kao prirodni spray.
a kupanje..a da probaš "suho pranje" ? ne znam koliko dugu pas ima dlaku,ali prvo ga dobro "naprašiš" pa onda sve ispereš sa njega ili prvo napraviš neku rijeđu mješavinu neema i vode.
Inače se sa neemom špricaju mjesta gdje ljubimci spavaju i ostali namjestaj. Ubija i grinje.
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 10:30   #16
S obzirom da ima namjenu za sve.. Uskoro ocekujem kod kupnje i besplatan set nozeva
__________________
:)
zirovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:19   #17
Quote:
lida kaže: Pogledaj post
Kako kupati psa sa tim prahom?
baš si o tome mislim i ja..mislim da ću je namočiti vodom, posuti prah po njoj, blago ga utrljati, ostaviti minutu-dvije, isprati i onda sa šamponom u kojeg ću isto staviti malo praha..
valjda bu dobro..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:20   #18
Quote:
zirovski kaže: Pogledaj post
S obzirom da ima namjenu za sve.. Uskoro ocekujem kod kupnje i besplatan set nozeva
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:34   #19
Imam shih tzua i ima maaalomduzu dlaku pa nisam bas sigurna kako bi to kupanje izgledalo. Akonostanu prah neema na kozi , znaci ako radim suho pranje, da li mu to moze naskoditi tj. iziritirati kozu. Ovo za nametnike je veliki plus, super!
lida is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:35   #20
Quote:
lida kaže: Pogledaj post
Kako kupati psa sa tim prahom?
ja svog šicu perem ovako:

razmočim otprilike 1 veliku žlicu neema u 2 dcl mlake vode (teško se rastapa), dodam malo kokosova ulja u vodu (1 malu žlicu), 1 malu žlicu jabučnog octa (domaćeg) te malo sode bikarbone (pola male žlice). Sve to dobro rastopim u 2 dcl mlake vode. Istuširam šicu zatim ga polako poljevam tom smjesom i dobro trljam, te nakon toga dobro isperem.

Inače radim i mješavinu kokosovog ulja te ulja neema kojim ga poslije njegujem tako da umasiram svako malo tu mješavinu u dlaku. Djeluje dobro na dlaku, kožu a neem odbija i nametnike.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.