Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2024., 21:30   #6901
brzinsko pitanje, s obzirom da znam da u teoriji EU clanice razmjenjuju podatke medjusobno, kao i promet na bankovnim racunima (?), postoji li ista fora i sa svicarskom ili ne? pretpostavljam da ne jer svica nije u EU.

npr ako otvorim racun u svicarskoj i tamo primim dio place, jel ta informacije moze ikako moze doci do hrvatske ili ne? pretpostavljam da ne?

ovdje se naprosto radi o tome da zelim izbjeci natezanje s poreznom kasnije vezano na rezidentnost i opravdavat prihode na koje porezna ionako nema sape (ali nisam odradio jos TI obrazac...)
supersoldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 00:51   #6902
Ako si u Njemackoj ne trebaju ti te eskapade jer ti HR ne moze po nikakvoj osnovi naplatiti porez ako si ga vec platio u Njemackoj.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 20:27   #6903
znam ali pitanje i dalje stoji

necu zauvijek bit u njemackoj mozda
supersoldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2024., 14:05   #6904
Prema ugovorima, da, izmjenjuju se informacije sa drzavama eu-a da se sprijeci evazija poreza.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2024., 17:13   #6905
Ok, hvala
supersoldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 09:38   #6906
Može li mi netko tko živi u Švicarskoj napisati par stranica za oglašavanje (kupovina/prodaja/razmjena), tipa forum, njuškalo...
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 11:16   #6907
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Može li mi netko tko živi u Švicarskoj napisati par stranica za oglašavanje (kupovina/prodaja/razmjena), tipa forum, njuškalo...
Tutti.ch + ricardo.ch su ti standard tu
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2024., 18:13   #6908
Hvala.
Živi li netko od vas možda u Zurichu?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 10:49   #6909
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Može li mi netko tko živi u Švicarskoj napisati par stranica za oglašavanje (kupovina/prodaja/razmjena), tipa forum, njuškalo...
i ne zaboravi facebook market.
__________________
What are you trying to do, destroy a man who seeks the truth, or destroy the truth so no man can seek it? Either way you lose.
zuzi666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2024., 23:24   #6910
Quote:
Aubrigo kaže: Pogledaj post
Daje dosta banaka stambene kredite za hrvatske gradjane s prebivalistem unutar EU i s primanjima u eurozoni, ovako na prvu znam za PBZ i Erste takodjer.

Obzirom da smo na svicarskoj temi - ni jedna banka od ove dvije banke mi nije dala odgovor da li ponuda vrijedi i za prebivaliste u Svicarskoj i placi u CHF.

Stovise, iz PBZ su mi poslali nekakvo sluzbeno ocitovanje na dvije stranice ko da pisu odgovor novinama, trkeljali nesto da su to povjerljive informacije (?!) i da rade sve sukladno propisima (?!), valjda su mislili da je upit iz novina...

Iz Erste-a mi nikad nisu odgovorili na mejl
Vidiš
Ja sam isto slao mailove okolo i samo mi se iz ZABe javila gospođa koja je rekla da je moguće samo ako smo iz njemačke….

Svi ostali e-mailovi su bilo kompletno ignorirani…

Iskreno nije da imam vremena otići dole od banke do banke na razgovor.
Volio bih samo da dobijem informaciju u kojoj banci bi to bilo moguce, da ne moram ic od jedne do druge besmisleno ispitivati.
Hvala svima na odgovoru
Milkejwej is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2024., 00:56   #6911
OTP banka jos uvijek daje te kredite ali samo preko OVB-a, ne ide direktno vise.

Wüstenrot isto, ali su im uvjeti odvratni.

To je sto sigurno znam jer poznajem neke koji su to odradili prosle godine.

To vrijedi za Njemacku, ne znam za druge drzave.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 06:36   #6912
Pozdrav, da li je tko nakon 5 godina boravka u Švicarskoj tražio C Bewilligung i uspio? Ili nije? Hvala.
n0thing is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 10:28   #6913
Quote:
n0thing kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li je tko nakon 5 godina boravka u Švicarskoj tražio C Bewilligung i uspio? Ili nije? Hvala.
Ja sam uspio prije xx godina. Trebala je hrpa papira (ne sjecam se vise tocno kojih, ali nije ni bitno, jer ionako moras provjeriti sto se sad trazi). Osim toga nije bilo komplikacija.
Za vecinu ljudi za koje znam da su trazili su dobili, ali znam i za par primjera gdje su bili odbijeni, bez nekog velikog razloga.
C viza ima smisla samo u slucaju da namjeravas dulje vremena ostati u Svicarskoj (tipa 10+ godina). Ako se namjeravas za koju godinu seliti, hja, mozes je traziti, ali ti nije vrijedno truda. Realno, C viza ti ne mijenja nista dramaticno u svakodnevnom zivotu.
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:12   #6914
Hvala na odgovoru.
Prema švicarskom zakonu, Hrvatska ne spada u EU države čiji državljani nakon 5 godina dobivaju C dozvolu, ali sam isto čuo da ipak i nama dodjeljuju. Nisam siguran da li to ovisi o kantonu, općini ili o samom subjektu.
n0thing is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 14:29   #6915
Quote:
n0thing kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Prema švicarskom zakonu, Hrvatska ne spada u EU države čiji državljani nakon 5 godina dobivaju C dozvolu, ali sam isto čuo da ipak i nama dodjeljuju. Nisam siguran da li to ovisi o kantonu, općini ili o samom subjektu.
Dobro si cuo. Dodijeljuju nama, ali moras sam traziti. Ako ne trazis, neces dobiti, kao sto je stvar s vecinom stvari u zivotu....
Sam subjekt mora ispuniti neke uvjete (stabilna zaposlenost, nekaznjavanost, ne pljuje po cesti, uredno je pocesljan i sl.), o tome odlucuje Migrationsamt kantona u kojem subjekt zivi, a njihove odluke cesto znaju biti racionalno tesko objasnjive. Vecina dobije, ali, kako rekoh, ne svi i nitko automatski. Opcina je tu izmedju subjekta i Migrationsamta, ali u cijelom procesu nista vise od postara.
Da, drzavljani nekih EU drzava dobija to automatski, cak i kad nisu uredno pocesljani, i da, to nije pravedno, ali jbg, takva su pravila. Kako rekoh, nije da ti se sve u gorkom iseljenickom zivotu okrene na lakse kad dobijes C vizu.
trekker is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 22:03   #6916
Nekada je uslov za C vizu bilo 10 godina boravka u CH.
Razlika je bila u tome da se B morala svake godine produzavati, a C ne.
Osim toga C viza je bila uslov da se moze podneti zahtev za drzavljanstvo.
Sada su sve olaksali i olabavili. Ni CH nije vise sto je nekad bila. Nazalost.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 07:11   #6917
Hvala na odgovorima.
n0thing is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 23:41   #6918
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
“Što ti se sviđa u Švicarskoj?” pitao je moj njemački kolega. On se vratio - ja sam ostao
Prije deset godina pisac Attila Albert preselio se iz Njemačke u Švicarsku. Mnogo toga mu se dogodilo u to vrijeme. Ovdje priča svoju priču.
......
Zaista pogodjeno u srz.

Na zalost, konstantiram vec neko vrijeme da se ova CH promijenila - na gore. Quo vadis? Nekako mi fali ona CH od prije 20 godina. Da pisem o svim tim promjenama, trebalo bi mi nekoliko sati - odoh u krevet da ne budem sutra zombi.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 23:46   #6919
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Nekada je uslov za C vizu bilo 10 godina boravka u CH.
Razlika je bila u tome da se B morala svake godine produzavati, a C ne.
Osim toga C viza je bila uslov da se moze podneti zahtev za drzavljanstvo.
Sada su sve olaksali i olabavili. Ni CH nije vise sto je nekad bila. Nazalost.
Pa nisu uopce olaksali, sada je podosta teze nego prije. Recimo - moras dokazati ceertifikatom da vladas njemackim. I dvadeset drugih papira. Prije 20 godina toga nije bilo. Prije je svaka susa udana za Svicera automatski dobila nakon 3 (ili 5 godina, ne sjecam se vise)- drzavljanstvo! Hvala Boze da toga nema vise. Eto, jedna pozitivna promjena.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.