Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 23.08.2005., 00:42   #1
Volite li Andrica

Bosanci ga ne vole a evo i zasto:

HIPOKRIZIJA JEDNE AKADEMIJE

Nasa sugradjanka, gospdja Hatidža Mehmedović ostala je sama nakon zločina u Srebrenici. U ratu je izgubila dva sina, muža, dva brata, dva bratića, dva sestrića i brojnu rodbinu. Vratila se u svoju obiteljsku kuću u Srebrenicu i u njoj živi sama.

U svojoj izjavi, datoj novinskoj agenciji FENA ona kaze:

"Teško je živjeti sam. Ispred vrata imam urezano ime moga malog sina Almira.. Tu imaju i tri jelikice koje je moj sin zasadio. Umjesto da gledam svoju djecu, ja svako jutro otvorim prozor i gledam u te tri jelikice i zamišljam svoja dva sina i svoga muža", kazala je Mehmedovićeva. Ja želim da svaka majka sazna istinu. Ako njihova dijeca nisu imala pravo na život, majke imaju pravo na to da saznaju istinu o svojoj djeci".


Bez obzira na osobnu tragediju Hatidža Mehmedović smisao svog života našla je u pomoći drugima. Zbog toga je nominovana za ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir, koju ce kolektivno dobiti 1000 žena iz cijeloga svijeta.

Na prvi pogled ovaj gest Svedske Akademije nauka lici na human gest vrijedan paznje i postovanja. Medjutim dali je stvarno tako?

Ne tako davno (1961) ista Akademija dodjelila je Nobelovu nagradu za knjizevnost Ivi Andricu, nasem sugradjaninu, rodom iz okoline Travnika, za knjigu “Na Drini cuprija”. Ovaj roman je postao dio obavezne literature od Triglava do Djevdjelije, te sirom Evrope i svijeta. A u romanu Turci izjelice nabijaju na kolac srpsku nejac, u temelje cuprije zive sahranjuju srpsku djecu te jos niz fantasticnih zlodjela, za koje bi tesko i sam Vlad Drakula nasao smisao svojih vampirskih avantura. Na stranu sam Ivo Andric i njegovi motivi - problem je u tome sto su njegovae fantazije poprimile atribut historijskih cinjenica. Jedan od citalaca obaveznog stiva, nekadasnji kapetan JNA Ratko Mladic je na dan dugih nozeva u Srebrenici, posto je u par dana skratio za glavu 8000 Bosnjaka izjavio: “Konacno smo se osvetili Turcima”.

Tako se zatvorio krug jedne fantazije, kojoj su krila dali Svedska Akademija nauka, te “podobna” kultura druge Srboslavije, predvodjena dominantnom cetnickom-ustaskom nadri-kulturom sa Andrecim, Njegosem i Vukom Karadzicem kao vedetama jedne opasne ideologije.

Majka Hatidza i njen tri jelkice ce ostati svjedoci hipokrizije jedne akademije nauka iz daleke Svedske. Kao i svaka druga dobra dusa, koja ne moze da shvati postojanje stravicne skale unaprijed planiranog monstruznog zlocina, ona ce otici u Svedsku da primi “nagradu” i zahvaliti se tim “dobrim” ljudima sto joj ubise dva sina, muža, dva brata, dva bratića, dva sestrića i brojnu rodbinu.
Andaluz1 is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.