Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2006., 15:17   #1
Krenuti u skolu ili ne??

Muci nas dvojba. Sa koliko poslati dijete u skolu. Po zakonu kaze da bi trebali ici rodjeni od 01.04 do 31.03.
Mala je rodjena u 6 mjesecu. Po inteligenciji bi mogla ici, zna citati velika i mala slova, pisati, brojeve, matematicke operacije voli uciti, strane jezike, sve je zanima, ide u vrtic, komunikativna i jos hrpa stvari iz kojih ja kao laik mislim da je intelektualno sposobna za skolu. A i tete u vrticu kazu da je prosle godine uspjesno rjesaval liste sa vjezbama za skolu

Ali...
Opet ona ce biti samo 6 god i 2mj kad krene. Da li je to premalo? Koliko je emocinalno spremna? Fizicki?

Oko mene hrpa savjeta. Iz krajnosti u krajnosti, i svi iz nekog svog iskustva. Od toga da dijete zbog dosade preskace razred, jer je krenulo sa 7 god i 2 mj, do toga da je cijelu godinu imalo glavobolje, trbobolju i proljev a krenulo sa 6,5 godina. A oboje su kretali sa priblizno istim predznanjem i vrtickim iskustvom i sl.

Nisam pametan...Zena bas nije da je saljemo...

Sto mislite vi?
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 15:30   #2
Nasa mala ce sredinom ozujka napuniti 6 godina.
Zna mala i velika slova. Upija "tell me more kids"..., voli pisati...itd...
Muz veli da je za skolu... Ja se dvoumim jel bi joj zeljala dati jos jednu godinu igre i bezbriznosti.

Bii smo na roditeljskom u vrticu za djecu koja su skolski obveznici. Sve su tete fino objesnile.... i onda su rekle recenicu koja me poljuljala...

Rekle su:" djete mozete prerano pustiti u skolu..ali nikad prekasno".
A sada ti budi pametan.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 15:30   #3
Mislim da je pitate, pa da eventualno dogovorite probu u školi (i to je moguće) ide tjedan, dva pa ako je preteško odustanete do dogodine.

Koliko će to utjecat na vaš tajming, tvoj i ženin?
Koliko dijetece iz vrtićke grupe ide? (S kojom djecom je mala vezana emotivno?)
Nije zgorega provjerit u školi koje učiteljice u kojoj generaciji vas kače (s tom ženom će te morat surađivat iduće 4 godine).
Postoji u vrtiću pedagog, konzultirajte ga, napravit će vam razgovor s djetetom za vrijeme vrtića.

Po mom iskustvu djeca su najsretnija u sigurnoj okolini, najbolje je po "kud svi turci tud i mali muju". Na žalost pre kasno sam spoznala.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 15:48   #4
mislim da je d@d@ u pravu...

a i dodala bih:
ja sam bila jedno od onih bistrica (citaju i pisu prije skole) i silno sam htjela ici u istu, ali me teta dokica nije pustila jer sam imala samo 18 kg sa 6 god, pa je preporucila da idem sa 7...
sjecam se dan danas vlastite tuge prevelike i kako sjedim pored balkona i gledam kako moja "ekipa iz male skole" ide u pravu skolu, a ja ne!
pored toga ja nisam bila zaigrano i jako druzeljubivo dijete, vise sam voljela nesto cituckati i pisati by myself, pa mi je utoliko to sve teze palo...

Tako da svakako pitate malenu da li zeli ici ili ne!
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 15:56   #5
Mene su poslali s tek navršenih 6 u školu.
I to mi je super, imam "godinu viška", pa ako i popustim na faksu, nije tak strašno. I uvijek mi se cude, kao kako možeš biti s 21 na postdiplomskom, pa ja samo kažem da sam prodigy. Dobro ne kažem to, nego kažem da sam krenula ranije u školu + bolonja, ali bi dobro zvucalo. Da kažem.
aktovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 15:59   #6
Amaterko Ja sam krenuo s 5 u školu i sa istih takvih nepunih 23 diplomirao na pravom fakultetu

















__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 16:05   #7
Quote:
GnothiSeauton kaže:
Amaterko Ja sam krenuo s 5 u školu i sa istih takvih nepunih 23 diplomirao na pravom fakultetu

Nemreš se samo tako doc hvalit. Moraš svoju samohvalu zamotat u neku ontopic varijantu.


A ovo o pravom fakultetu uopce necu komentirati.
aktovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 16:14   #8
Ja krenuh sa 6 god i 4 mjeseca iako su me htjeli upisat sa 5 jer mi je u vrtiću bilo dosadno a znala sam i čitat i pisat i računat.
Starci su ipak odlučili pričekati jednu godinu.

Osobno mi škola nije predstavljala problem, dapače, čak sam se i veselila, s druge strane za neke je klince bolje da krenu kasnije, ovisno o sklonostima koje pokazuju.
Interesira li se za školu? Ili se radije igra?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 16:16   #9
curu koja je išla u moju osnovnu su upisali sa 6 godina jer je tad išla većina klinaca s kojima se družila. uvijek je osjetno zaostajala. nije mi to samo po sebi neki razlog.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 16:46   #10
Bitne su želje malene... ja sam u školu s tek navršenih 6 iako je doktorica preporučila da ostanem doma, i nitko sretniji od mene! Učenje mi nikad nije predstavljalo problem, naprotiv, veselilo me. Osim toga, krenula sam u školu skupa sa svojom predškolskom grupom, što je bilo pozitivno s obzirom na to da nisam bila pretjerano komunikativna ko klinka, pa bi mi uklapanje u novu sredinu sigurno bilo stresno.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 16:57   #11
I ja sam krenula sa 6 godina i 2 mjeseca i mislim da bi bila poludila od dosade u vrticu jos godinu dana. S onom djecom.

Necakinju su dali u skolu sa 7 godina i 3 mjeseca, i djetetu je dosadno, stalno trazi nove aktivnosti, cijelo izvanskolsko vrijeme si je popunila svime i svacime jer je ono sto uci u skoli ne zaokuplja dovoljno.

Mislim da svakako treba i uvaziti zelju djeteta. Ako se veseli skoli, nek ide. A ako se hoce jos igrati, nek se igra. Samo da i dogodine opet ne bude trazila odgodu...
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 17:06   #12
Ja krenuh godinu dana ranije nego što sam trebala.

Onda mi je tog brzanja bilo pun kufer pa sam pala razred u srednjoj

I nije mi žao.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 17:19   #13
ovako...mene su moji roditelji "pustili" u školu s nepunih šest godina...doduše, cijelu godinu sam ih nagovarala na to, znala sam čitati, pisati i računati i uspjeli smo nagovoriti ravnatelja škole da mi to dopusti...moram reći da nikad nisam zažalila, iako sam imala izgovor kad mi se nije dalo pisati zadaću "da se ja u životu nisam dovoljno naigrala"...

mislim da je samo stvar tog što vaše dijete želi...ako je kao ja, otići će u školu i neće imati problema...uostalom, što je dijete mladje, brže i lakše uči...
__________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
vlale is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 17:56   #14
Quote:
Cats kaže:
I .

Mislim da svakako treba i uvaziti zelju djeteta. Ako se veseli skoli, nek ide. A ako se hoce jos igrati, nek se igra. Samo da i dogodine opet ne bude trazila odgodu...
pa druge godine nema izbora, mora, tak da ju ionak niko vise nece nis pitat.

ja sam se veselila skoli, al sam bila i uzasno zaigrana i sa 7. i znalo mi je bit dosadno u skoli, al mislim da bi mi bilo i da sam isla sa 6. nema to veze s godinama

ako dijete ima potrebe za stimulacijom, moze se baviti i nekim drugim stvarima, nije intelekualna stimulacija jedino sto je potrebno djetetu u toj dobi. vazno je i umjetnicko izrazavanje, sport...
program u skoli je raden za prosjecne, tako da ako je dijete iznad prosjeka svakako ce mu biti presporo.

moja necakinja je izuzetno napredno dijete intelektualno, ali ju nisu dali u skolu sa 6. nisu ju ni upisali u stariju grupu u vrticu, makar su to tete predlagale jer je mala po ponasanju i zrelosti jednu generaciju ispred.
e,da, i ima vec sada nekoliko aktivnosti (ide 3. ii cak 4. godinu na balet, nisam siguna, 2. na tenis, ide na crtanje i slikanje kod jednog slikara, uci engleski na instrukcijama, ima malu sekicu koja joj zaokuplja dosta vremena), a to ce sve nastavit kad ide u skolu.

mislim da je bolje da dijete ima vise razlicitih aktivnosti, a ne da mu je skola sve na svijetu.
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 19:08   #15
Quote:
Cats kaže:
Mislim da svakako treba i uvaziti zelju djeteta. Ako se veseli skoli, nek ide. A ako se hoce jos igrati, nek se igra. Samo da i dogodine opet ne bude trazila odgodu...

moj je od svoje chetvrte godine pocheo gnjaviti da ide u shkolu. a kad je krenuo, nakon tjedan dana svechanog izraza lica rekao je da mu se bash i ne svidja kako to izgleda i da je odluchio da vishe nece ici


dajte djecu chim kasnije u shkolu...i njima [i vama] s pochetkom formalnog shkolovanja zhivot ce se zauvijek izmjeniti.


ima drugih nachina da ih zabavite ako im je dosadno. a ako se uistinu pokazhu 'posebnima' uvijek ima vremena da se u dogovoru s profesorima/psihologom 'preskochi' razred.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 20:03   #16
Quote:
ixox kaže:
Nisam pametan...Zena bas nije da je saljemo...

Sto mislite vi?
mislim da ne mozes pogrijesiti ako pustis dijete jos tu jednu godinu da se igra. sad uziva u vrticu, ucvrscuje se, upoznaje, afirmira, jer je na samom pocetku jos bilo zbunjeno i malesno.
ako posaljes dijete koje emocionalno nije zrelo za skolu tu godinu ranije moze nastati steta.

zapitajte se koje su pozitivne strane ranijeg kretanja u skolu, a koje mogu biti negativne.

iz ovoga sto vidim jedine negativne posljedice kasnijeg kretanja u skolu su da si dijete natrpa aktivnosti (ili roditelji? ) sto opet nije lose, jer to djecu cuva od ceste.

moji su isli sa 7.
isto su (kao i sva nasa djeca ) pametni, znali su citati, pisati, racunati...votever, ali ja uopce nisam dvojila.

i dogodilo se to da sam kod oboje cula onaj "klik" kad su presli tu vrticku dob. promijene se, ne mogu to bas opisati rijecima, uglavnom siguran si. ako nisi siguran, ne salji.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 20:54   #17
Naša mala je krenula ranije u školu, znala je čitati i pisati i bila je jako znatiželjno dijete. Jako se veselila zbog toga, tako da je čak i školsku psihologicu uspjela nasmijati svojim odgovorima na pitanje, zašto želi ići u školu. Za malo zabave prilažem razgovor:

Psiholog: Zašto želiš ići u školu?
Mala: Zato da što prije završim osnovnu, pa onda srednju školu i onda fakultet.
Psiholog:????? A zašto to mora biti što prije?
Mala: Zato da se onda što prije zaposlim, zaradim novce i odem u posjet teti u Ameriku...

Neš' ti motivacije...

Slažem se sa Cats, ukoliko dijete ima jaku želju i normalno napreduje u razvoju, ja bih je upisala... Mi do sada nismo zažalili, a eto ide već u osmi razred.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 21:15   #18
Mislim da je važno osluhnuti dijete , ako zna čitat, pisat, ima veliku želju abožemoj, zašto ne.
Ja imam drugi problem, moj sin će na ljeto napuniti 7 godina, znači u devetom mjesecu kreće u školu sa punih sedam godina, al njemu se baš i ne da , kaže da ne bi u školu, da će rađe biti doma i vozit biciklu. Na moju primjedbu kako mora u školu jer je ona zakonom obavezna i kako će mamu stavit u zatvor ako ne ode, on odgovara 'a dobro...ako baš moraš...tata će ostat doma?
jebatga
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 21:28   #19
ne znam kolko je pametno dati djeci na izbor hoce li ici u skolu kasnije ili ranije. ne cini vam se to malo previse za dijete?

mislim, koliko dijete moze objektivno procijeniti sto je za njega dobro i za sto je spreman. nije mi to bas jasno.

ja ne bi stavljala na djetetova leda tezinu te odluke.
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 21:43   #20
Quote:
Clea kaže:
ne znam kolko je pametno dati djeci na izbor hoce li ici u skolu kasnije ili ranije. ne cini vam se to malo previse za dijete?

mislim, koliko dijete moze objektivno procijeniti sto je za njega dobro i za sto je spreman. nije mi to bas jasno.

ja ne bi stavljala na djetetova leda tezinu te odluke.
Pa ne doživljavaš to valjda ko poslovni sastanak, ono sjednemo za stol pa istresemo opcije, grafikone i malac ima da bude (du du ima mamu ludu)

To ono kroz igru, ajmo se igrat škole, pa testiraš koncentraciju, pa u proljeće za rukicu pa na igralište pa mu pokažeš sat tjelesnog, od igre do drečanja, pa ušetate u školu pa malo gledate oramariće, slikice, ako se najde koji profesor ili đak popričate, malo dulji put, ali steknete oboje sliku i vidiš kako ti dijete misli. Pa popričaš sa starcima drugih kikiča iz vrtića da vidiš ko ide i u koju školu, tako nešto na zaokuke ne dum u glavu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.