Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2005., 15:16   #1
Porod kod kuće

Kad sam doznala da je snaha mog dečka, inače liječnica u Nizozemskoj, svo troje djece rodila kod kuće, bila sam malčice šokirana.
A onda sam doznala da to tamo sve žene rade (ili gotovo sve). Takva im je zdravstvena politika: samo žene s visokorizičnom trudnoćom rađaju u bolnici, a ako ostale žele roditi u bolnici, moraju nešto posebno plaćati. Ali uglavnom to ne čine jer je tamo rađanje kod kuće normalna stvar.
Kad počnu trudovi, pozovu babicu i ona je porodi.

Iako nisam sigurna da bih se sama odlučila na takvo nešto, ta mi se ideja čini sve prirodnijom. Porod kod kuće sigurno je puno manje stresan i za majku i za dijete. Pogotovo nakon svih onih horror priča o rodilištima, nadrkanim sestrama i nestručnim doktorima.

Kakvo je vaše mišljenje o tome? Znate li nekoga tko je rodio kod kuće? Događa li se to uopće u Hrvatskoj?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2005., 22:07   #2
Ja bih voljela roditi kod kuce, ali mislim da sam gotova sa porodima za oavj zivot. Iako je moj porod u bolnici bio fantastican. PRednost je to sto smo tamo bili dva dana na tudjoj brizi. Ja se nisam previse ustajala iz kreveta i uglavnom sam spavala.

U Hrvatskoj znam samo za jedan slucaj planiranog poroda kod kuce i nakon toga su majka i dijete nepotrebno zadrzani u bolnici jer su doktori bili sokirani i htjeli su se uvjeriti d aje sa njima sve u redu. Ne znam tocno koliko dugo su ih zadrzali, ali bit ce 3 tjedna ili tako neka strasna cifra.

Inace moja doula je zavrsila tecaj i za babicu, pa bi se bez problema mogla poroditi i doma. Jos kad bih si mogla priustiti doulu nakon poroda. Super!
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2005., 23:16   #3
poučena svojim iskustvom ne bi poželjela roditi kod kuće

uostalom, meni ionako idu na živce ta "vraćanja prirodi", odjednom se žene prestravljuju brijanja piške, klistira , dripa, epiduralne,..., a nijedna od istih ne bi vjerojatno pristala ni na vađene zuba bez inekcije, a zub je zub, a dijete zna imati i po pet kila

što se tiče stresa, ne vidim zašto bi porod kod kuće bio manje stresniji, djetetu je najveći stres izlazak na svijet, a to ne može izbjeći , a meni npr. porod uopće nije bio nešto posebno stresan, prije bolan . Stresan mi je bio prvi pogled u ogledalo
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2005., 23:51   #4
Pa nije bas tako, ne radjaju svi kod kuce. Evo ja sam u nl i rodila sam u bolnici, i to zato sto sam ja tako htjela. 80% zena navodno rodi svoje prvo dijete u bolnici (u nl).

Moju trudnocu je pratila babica , i ona je samnom i isla u bolnicu...e sad u bolnici nema brijanja i ciscenja i slicnih cudesa kao kod nas, nisu mi dali epiduralnu mada je i to moguce (e sad zasto nisu nemam pojma).

Oni ovdje tvrde da je hm ugodnije za majku radjati doma i da ako nesto i krene lose da se uvijek stigne u bolnicu... ja to nisam iskreno govoreci htjela isprobati.

Postoji jos jedna razlika uzmedju Nl i Hrvatske i to je sto iz bolnice izlazis isti dan nakon poroda no tu postoji pomoc za zene koje su rodile, tjedan dana mozes naruciti pomoc, zenu koja ce biti 8 sati dnevno kod tebe, spremati ti po kuci, kuhati, ici u ducan, pomoci ti u brizi oko djeteta...
Maxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2005., 23:59   #5
Onda griješim, ali od desetak novopečenih majki u Nl s kojima sam ja ovog ljeta razgovarala (7 s prvim djetetom) samo je jedna rodila u bolnici - a ona je nedavno operirala rak na dojci pa joj je trudnoća bila rizična. Tako da me ovih 80% iznenadilo (možda ovisi o gradu?).
Ali stvar je u tome da je u Hrvatskoj to toliko nenormalno da bi žena koja se na to odluči bila proglašena čudakinjom i osuđivana na sve moguće načine. I eto ti dodatnog stresa...
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 00:07   #6
I mene je to zaprepastilo. To sam procitala negdje i stvarno mi nije bilo jasno jer je kakti normalno radjanje doma....
a toliki postotak rodi u bolnici...
Maxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 00:52   #7
Quote:
tash@ kaže:
poučena svojim iskustvom ne bi poželjela roditi kod kuće

uostalom, meni ionako idu na živce ta "vraćanja prirodi", odjednom se žene prestravljuju brijanja piške, klistira , dripa, epiduralne,..., a nijedna od istih ne bi vjerojatno pristala ni na vađene zuba bez inekcije, a zub je zub, a dijete zna imati i po pet kila

što se tiče stresa, ne vidim zašto bi porod kod kuće bio manje stresniji, djetetu je najveći stres izlazak na svijet, a to ne može izbjeći , a meni npr. porod uopće nije bio nešto posebno stresan, prije bolan . Stresan mi je bio prvi pogled u ogledalo
beeep, wrong
i zub vadim bez inekcije. ili ih barem popravljam

Vracanje prirodi nije bez razloga. Recimo epiduralna je droga koja kroz pupcanu vrpcu ulazi u bebu. To moze odamrijeti misice, trudove i osamutiti bebu sto na kraju moze usporiti porod.

Brijanje piske, nisam sigurna u cemu je fora ali mislim da ostavlja otvorenu ranu. Meni noge bride nakon brijanja, a ostalo si ni ne mogu zamisliti kak se moze upaliti i inficirati.

Protiv dripa nemam nista jer sam ga i sama primila. To je ubrzivac poroda i daje se ako nestanu trudovi. Ja sam zapela na 9 cm, pa su mi dali samo malo - najblazi oblik, tek toliko da me malo pogurnu.

Klistir. Svaka zena se prirodno ocisti kada pocnu trudovi tako da nema potrebe da to rade i u bolnici. Ja sam se i pokakala i povracala prije izgona.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 00:57   #8
Quote:
Maxima kaže:
I mene je to zaprepastilo. To sam procitala negdje i stvarno mi nije bilo jasno jer je kakti normalno radjanje doma....
a toliki postotak rodi u bolnici...
gledah bas jucer BBC-ev dokumentarac Human Body..i zena se u njemu isto odlucila na porod doma. U kadi

Kod nas nisam nikad ni cula d aje to netko napravio.
Kao sto ni ranije nitko nije isao civilno sluzit vojsku-nije se bas ni znaloda se to moze radit niti se moglo to raditi

doci ce moda rađanja doma i u RH.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 01:17   #9
Quote:
NoWa kaže:

doci ce moda rađanja doma i u RH.
Nije stvar u modi već u - parama. Kod rađanja kod kuće moraš imati babicu koja će satima biti uz rodilju, moraš imati spremno prebacivanje u bolnicu ako se nešto zakomplicira (dakle, dovoljan broj sanitetskih vozila, dovoljno dežurnih ekipa), dovoljno provozne ceste za vrijeme špice i još dosta stvari...

Ukratko, jeftinije je prebaciti rodiljiu u bolnicu!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 01:22   #10
Babicu plati rodilja, ali problem kod nas stvarno je u logistici, znači u ovom prebacivanju u bolnicu u slučaju potrebe, pa kasnije dobroj patronaži za bebu itd.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 01:37   #11
Quote:
verica kaže:
Babicu plati rodilja, ali problem kod nas stvarno je u logistici, znači u ovom prebacivanju u bolnicu u slučaju potrebe, pa kasnije dobroj patronaži za bebu itd.
Zato takvi porodi i jesu popularni u Nizozemskoj i SAD - a njihov standard je neznatno veći od našeg...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 02:03   #12
A bebe?
Što ako porod prođe savršeno a beba ima neki problem i potrebna je hitna medicinska (stručna) pomoć? Da li je babica u Nizozemskoj dovoljno stručna?
Ja se ne bih usudila rodit doma, a rodila sam dvaput bez nekih većih problema.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 06:21   #13
Ja sam htjela rodit doma ali kad sam vidla kakva je tu bolnica i upoznala osoblje ma bilo mi je sve jedno. Muz je isto bio malo uspanicena na moje ideje ali moj porod je ovak i onak zavrsio totlano ne planirano i ja bi samo svima preporucila da se ljepo opuste i i ne racunaju na neke svoje planove jer ih cesto nemremo kontrolirat. Sta je tu je, ja sam si prestala predbacivati na mom carskom rezu i epiduralnoj jedino sto sam uspjela izbjec su sve one tablete protiv bolova koje ti nude poslje. Nisam im se dala.
Nego ja sam definitivno za vracanje prirodi pogotovo kod tak jedne jako normalne stvari kao sto je porod.
Tija moja bolnica nit nema uvjete za recimo problematicne slucajeve kod bebica pa sve salju(lete) u vecu bolnicu tak da se nesto tak i dogodilo stvavili bi bebu u helikopter i na put.
O brijanju, klistiru i slicnim pizdarijama nasih bolnica ne bi, u svjetu to smatraju prahistorijom. Narocito nabrijane sestre ili doktori-bogovi, ti bi letila u roku keks iz bilo koje civilizirane bonice.
BTW moj tata je rodjen u Mesnickoj ulici u centru grada u maminom krevetu 1951. godine. Nis cudno
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 11:55   #14
Pa zato i je potrebna dobra logistika, a i dobro obučena babica, i kasnije patronažna sestra, da se u slučaju bilo kakvih problema može bilo mamu bilo bebu prebaciti u bolnicu; nemaju niti sva rodilišta u ZAgrebu neonatologiju pa se bebe voze u druge bolnice ako treba; a niti ona koja imaju neonatologiju nisu opremljena za sve situacije - ali polazi se od pretpostavke da će zdrava trudnoća i završiti bez problema.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 12:36   #15
Što to znači dobra patronažna? Pa ono u čemu treba pomoći roditeljima valjda svaka patronažna zna i sposobna je za pomoć.
Ja ne mislim da je stvar u parama. Jednako kao što ni klistiri, dripovi i brijanja nisu stvar para. Kod nas svaka rodilja ostane 4 dana u bolnici. Koliko taj krevet, hrana itd. koštaju? Pa jeftinije je dobro organizirati prebacivanje u bolnicu u slučaju potrebe!

Slažem se s Nowom - ja mislim da je to u nas bauk kao što je nekad bila civilna vojska. Ipak smo mi Balkan, priznavali to ili ne!
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 12:37   #16
ja ne bih htjela roditi doma. ja bih htjela roditi u bolnici sa super uvjetima.

znam neke slucajeve radanja kod kuce, ne u HR, i njihova iksustva su odlicna, ali ja bi se nekako osjecala nesigurna i stalno bi strahovala da nesto ne pode po zlu, a onda bi me zivciralo da se moram dizat, oblacit i vozit do bolnice.

istina, u zagrebu mi je petrova bila par minuta udaljena od kuce, mogla bi komotno i pjesice otic na porod , ali ipak bi mi to bila prevelika tlaka u tom trenutku, pa da se i teleportiram.

inace mi je super taj metalitet netretiranja svakog poroda kao medicinskog slucaja, kao i trudnoce same. antipaticna mi je praksa uspostavljanja kontrole nad tijelom. potpunu kontrolu nad mojim tijelom nemam ni ne zelim ni ja sama kud ce ju imat neki doktor koji me vidio par puta u zivotu.
meda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 12:42   #17
Ne bih voljela rađati kod kuće.Ukoliko nešto krene krivo u bolnici ipak imaju sve što treba da brzo pomognu.Ali ako neko želi roditi doma ja nemam ništa protiv .Niti mislim da je taj neko čudak.I nije istina da epiduralna oduži vrijeme poroda tj otvaranja.Dapače ona to vrijeme skrati.I to ne tvrdim ja nego to tvrde doktori.Ja sam rodila za 5 sati ,dobila epiduralnu.Isto tako anestezija ne može ući preko pupčane vrpce u krvotok dijeteta i to isto tako ne tvrdim ja nego doktori.I nije me boljela glava poslje niti imam problema sa kičmom.
I mislim da medicinu ipak treba poštivati.Da te medicine nema ja sigurno ovu trudnoću ne bi iznjela ( rh negativna sam muž pozitivan) .Pred sto godina umrlo bi i dijete i ja.Napominjem nemam ništa protiv ako neko želi roditi kod kuće, ali opet što to znači visoko rizična trudnoća.Moja prijateljica je imala najnormalniju trudnoću , a porod joj je bio izuzetno težak.Na kraju je završila u operacionoj sali.Ne znam što bi bilo da nije bilo doktora u blizini.Porod jest prirodan, ali koliko žena umire na porodu u zemljama gdje im nije dostupna bolnica.Nizozemska nije takva zemlja i to je neusporedivo.Jedno je rađati u Nizozemskoj, a drugo u Pakistanu.Isto tako nemam apsolutno ništa niti protiv brijanja niti protiv klistira.Dobro protiv rezanja imam , ali opet nisam dovoljno stručna da bi dala mišljenje o tome koliko je to potrebno.Ne bih voljela popucati na porodu (moj prvi klinac je imao 4750 g, a ni ovaj sad nije manji) jer mislim da je lakše zašiti nešto što je zarezano nego pokidano.Jedno je zašiti porub na hlačama , a drugo poderotinu.
Isto tako mislim da je povika na doktore pretjerana.Možda da se usporedi statistika smrtnosti novorođenčadi i rodilja pred 50 god i sada? vjerojatno je sada daleko manja.
Ja sam rodila u riječkoj bolnici i nemam nikakvih loših iskustava.Dapače svi su bili više nego ljubazni.Nadam se da će i sada biti tako.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 12:43   #18
Quote:
meda kaže:
ja bih htjela roditi u bolnici sa super uvjetima.

Ovo u našim tužnim hrvatskim prilikama zvuči kao sarkazam.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 12:49   #19
Quote:
Kakadu kaže:
Što to znači dobra patronažna? Pa ono u čemu treba pomoći roditeljima valjda svaka patronažna zna i sposobna je za pomoć.
Ja ne mislim da je stvar u parama. Jednako kao što ni klistiri, dripovi i brijanja nisu stvar para. Kod nas svaka rodilja ostane 4 dana u bolnici. Koliko taj krevet, hrana itd. koštaju? Pa jeftinije je dobro organizirati prebacivanje u bolnicu u slučaju potrebe!

Slažem se s Nowom - ja mislim da je to u nas bauk kao što je nekad bila civilna vojska. Ipak smo mi Balkan, priznavali to ili ne!
Pa ipak je stvar u novcima jer bolnice već imamo kakve takve, a u logistiku za porode kod kuće i valjalo uložiti - treba obučavati babice, treba imati dovoljan broj sanitetskih vozila, a i ustanove u kojima bi na brzinu mogli primati eventualne zakomplicirane slučajeve. Dobra patronaža bi značila patronažnu sestru dovoljno obučenu da može pregledati dijete na način na koji to zapravo rade pedijatri u bolnici.
(btw. nažalost u zadnje vrijeme smo svjedočili slučajevima koji su se zakomplicirali pa ženama i bebama nije puno pomoglo to što su bile u bolnici)

Normalno da svatko tko ima bilo kakve komplikacije treba biti pod liječničkim nadzorom, a i svatko tko se tako osjeća sigurnije.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 13:00   #20
Quote:
verica kaže:
Normalno da svatko tko ima bilo kakve komplikacije treba biti pod liječničkim nadzorom, a i svatko tko se tako osjeća sigurnije.
S tim se slažem. Ali u ovo s novcem nisam sigurna. Ako u Nizozemskoj (ja stalno govorim o Nizozemskoj jer tamo situaciju poznajem, a u ostalim zemljama ne) žene koje i rode u bolnici izađu dan nakon poroda, a kod nas nakon 4 ili više dana, gdje je tu računica?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.