Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2011., 21:52   #1
Trudnoća i vegetarijanstvo

Evo otvaram ovu temu da pitam jer nisam nasao nista slicno. Ispricavam se ako postoji, neka moderatori premjeste.
Najprije da spomenem jer se cesto ovakve teme pretvore u glupo prepucavanje, nisam protivnik nikakvog nacina prehrane, cak nemam nista ni protiv kanibala

Uglavnom, cura je trudna, tek pocetak i sad se ja pitam neke stvari. Ona je vegetarijenka i znam da se vegetarijenke mogu normalno hraniti kao i do sad i roditi sve u redu. Problem je sto moja cura ne jede bas neke stvari specificne za vegetarijance, mozda jednom mjesecno soju, sve ostalo se svodi na priloge i salate, eventualno neke cuspajze od mahuna i slicno. Brine me sto takva prehrana meni ne izgleda zdrava i kompletna, dakle samo od krumpira, salate, njoka, tjestenine, rize i slicno prehrana nije cjelovita.

Inace je zdrava i nema nikakvih problema ali zanima me da li tijelo ipak vise trazi u trudnoci?

Znam da treba otici kod ginekologa i posavjetovati se sa njim ali jos par tjedana to zbog posla nije moguce, moguce je ali ako je to stvarno krajnji i neodgodivi slucaj.


Eto, molim savjet da li je njen nacin prehrane dovoljan za normalnu trudnocu? Kad najkasnije treba otici kod ginekologa, dakle ne zadnji cas, nego koliko je ok a da nije previse cekati ako me razumijete sto hocu reci.

I molim vas bez prepucavanja oko nacina prehrane razlicitih ljudi. Hvala.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 23:14   #2
jedna stvar koju, bila vegetarijanac ili ne, u ranoj trudnoći mora uzimati kao suplement, je folna kiselina. neka ne čeka ginića; folna je najbitnija u najranijim tjednima, i čim prije je počne uzimati, to bolje. Folacin ili štagod slično. Možda može nazvati gina i zamoliti ga da joj ga na e-recept napiše, da ne mora samo zbog toga ići do njega.

Što se vegetarijanstva tiče, nisam stvarno stručnjak u tome, ali znam da je vitamin B12 sadržan u namirnicama uglavnom životinjskog porijekla, pa možda ne bi bilo loše da i njega dodatno uzima.

Ako jede uglavnom škrobaste stvari, ne znam kako stvari tu stoje s esencijalnim aminokiselinama...neka barem pokuša što češće jesti mahunarke, one su bogate bjelančevinama...

Bilo bi dobro da se javi netko tko ima više znanja o vegetarijanskoj prehrani...moje znanje na tom području je prilično skučeno, ali sam sigurna za folnu i B12.
kaktusic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 23:23   #3
Da, to sam zaboravio. Uzima folnu vec neko vrijeme, dakle to je dobro. B12 cemo pricekati misljenje ginekologa, znam da toga fali u vegetarijanskoj prehrani.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 09:49   #4
ja nisam vegetarijanac, ali jedem samo piletinu i ribu, tj.tad sam jela dok sam bila trudna...
problem je bio što uz sve moguće dodatke, tipa centravita, hippovih sokova i sl., meni je željezo bilo katastrofa nisko, jedva sam hodala, i stalno mi se spavalo, bilo mi je loše...tako da sam se natjerala da jedem crveno meso jer drugačije više nije išlo, svaki dan sam bila sve slabija i to nikud nije vodilo
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 11:35   #5
b12 fali veganima, ali ti cura jede mliječne proizvode i jaja to ju ne bi trebalo brinuti. ne očekujte puno od ginekologa što se tiće nutricionističkih savjeta, oni uglavnom ne znaju baš puno o tome.
prehrana koja se bazira samo na prilozima i salatama nije baš pohvalna ni za netrudnicu, a za trudnicu je neprihvatljiva (nisi napisao jede li mliječno i jaja). koji su njezini razlozi za tako lošu prehranu? zašto ne jede mahunarke, ne zna da joj trebaju ili iz nekog razloga ne želi? predlažem ti da upućenije i konkretnije savjete potražiš na podforumu kuhinja bez mesa
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 11:49   #6
Jede mlijecne proizvode i jaja. Mahunarke tu i tamo, ali zbog nedostatka vremena se prehrana bazira na onome sto se moze na brzinu skuhati, znam da to nije pohvalno ali jbg.

Dakle, vise jaja i mlijecnih proizvoda, takodjer i mahunarki te slicnog povrca. Moze, to nije problem, cak imamo i masu domaceg povrca i jaja pa je to jos jedan plus.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 12:16   #7
ne nužno više mliječnih proizvoda i jaja, to sam pitama samo jer je jako bitno konzumira li ih za davanje ikakvih savjeta oko prehrane.
prilično je neodgovorno izbaciti jedan tip namirnica iz prehrane bez dovoljno informacija ili volje da se prehrana nakon toga prilagodi novim uvjetima. od priloga i salata se ne živi. crvena leća se skuha za 20 minuta.

uglavnom, ako ti cura želi dobro sebi i bebi nek se malo informira o vegetarijanskoj prehrani svakako.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 00:16   #8
ja sam vegeterijanka i rodila sam prije 4 mjeseca. u trudnoci sam se savjetovala i sa gin i sa dr opce prakse i receno je da netrebam nista mijenjati nego piti pregnital koji pijem i sada radi dojenja. doduse , ja sam dosta jela soju, tofu, seitan itd. jako je bitno povrce narocito ako je domace kao i voce. a zasto ne jede soju cesce?
capoeira-zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 08:45   #9
Ne znam zasto te stvari ne jede cesce, pokazati cu joj ovu temu pa mozda pocne. Dakle i neki pregnital postoji, nikad cuo za to

Hvala vam svima na odgovorima
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 19:54   #10
mislim da treba poci od toga da napravi nalaze koje joj dr preporuci da vidi kakvo joj je stanje sa krvi itd. neka se javi onda tu pa ce mo joj pomoci sloziti neka jela . pozz
capoeira-zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 21:29   #11
Quote:
capoeira-zagreb kaže: Pogledaj post
mislim da treba poci od toga da napravi nalaze koje joj dr preporuci da vidi kakvo joj je stanje sa krvi itd. neka se javi onda tu pa ce mo joj pomoci sloziti neka jela . pozz
Ma nije problem sloziti neka jela, mene je samo zanimalo sto imate za preporuciti u njenom slucaju. Koje namirnice vise koristiti i tako. Snaci cemo se mi, oboje volimo kuhati a ljeto je pri kraju pa ce i vremena biti vise.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 21:43   #12
Evo, reći ću ti da sam 5-6 godina bila na vege prehrani, uz konzumaciju mlijeka (isključivo jer sam tada pila tursku kavu i nisam mogla ju piti onako čistu) i tu i tamo kakav probiotik, kefil, kiselo mlijeko i slično.
Godinama sam se borila s niskim željezom dok je ostatak KS bio odličan. U tih par god željezo mi nikad nije bilo bolje.

Za folnu znam, a glebe b12 njega ima i u jajima, m.proizvodima i ribi, ali nisam sigurna u kojim količinama. Svakako na to treba obratiti pažnju jer njega nam često manjka.

Mahunarke, svježe voće, povrće, različita variva, orašasti plodovi...Zbilja, od toga svega može napraviti mali milijun varijacija i to dosta brzo. Uostalom, povrće je i bolje što manje kuhati, ne?

Recepti vam ne bi trebali biti problem. Ono, isto je kao i za nekoga tko prvi put kuha sarmu ili grah, peče meso ili radi jetricu na ovaj ili onaj način.
A njih će vam sigurno dati net ali i hrpa vege forumaša ovdje.
Pixie777 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.