Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2011., 16:06   #101
Quote:
ninich kaže: Pogledaj post
od malena imam povećan kolesterol znači 10, 11
uzimala sam razne lijekove, riblje ulje, soja, kim... i nedavno se smanjio na 7 a kada sam počela piti tablete Pravastatin opet se povećao na 8,9 više ne znam šta da radim, imam 13 godina.
ENdokrinološka i ev. genetska obrada.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 01:24   #102
Quote:
ninich kaže: Pogledaj post
od malena imam povećan kolesterol znači 10, 11
uzimala sam razne lijekove, riblje ulje, soja, kim... i nedavno se smanjio na 7 a kada sam počela piti tablete Pravastatin opet se povećao na 8,9 više ne znam šta da radim, imam 13 godina.
Mislim da je upitno da li ima smisla išta radit,jer sve je više uvažena teza da je kolesterol obična izmišljotina farmaceutskih tvrtki i da zapravo uopće nije štetan.Prvo je bio normalan kolesterol 8 pa 6.5 pa sad 5,oko 70posto ljudi je po tome bolesno.
Postoji knjiga http://www.val-znanje.com/index.php?...ovi&Itemid=201
koju je napisao Profesor dr. W. Hartenbach ,koji je bio kirurg i radio operacije na srcima,medicinske je struke,navodi brojna istraživanja i mnogi drugi doktori odali su mu priznanje,tako da nije da vjerujem nekim teorijama zavjere,u knjizi se detaljno razmatraju mnoga velika i priznata vršena istraživanja.Glavni uzrok prema njegovoj teoriji srćanih udara i bolesti krvnih žila su:genetski faktor,nikotin,giht,šećerna bolest,prekomjerna težina,visoki tlak.Talog na krvnim žilama kod umrlih od ateroskleroze ima tek oko 1posto kolesterola.
Prema autoru ne postoji loš kolesterol,čak se na internetu navodi u nekim člancima da "loš" kolesterol ima svrhu,da utječe na izdržljivost.
I općenito da je visok kolesterol koristan i povezan sa očekivanim dugim životnim vijekom.
Na nijednom sistematskom pregledu za radno mjesto na američkim kompanijama nije mi mjeren kolesterol,mada su vadili sve ostalo moguće npr. volumen tromba,sve jetrene enzime,sedimentaciju krvi,slike srca i pluća,kapacitet pluća,itd. to očito nešto govori.

Zadnje uređivanje Zlatko99 : 29.12.2011. at 01:29.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 09:37   #103
Moj kolesterol iznosi oko 5.4 (ili 5.6, ne sjećam se točno što je pisalo). Na tu brojku se moja ginekologica prenerazila! Meni to niakd nije zvučalo puno jer sam čula za kojekakve veće brojke.
Bivša ginekologica nije toliko obraćala pažnju na to, ali ova me ubija u pojam. Pijem kontracepcijske tablete već godinama i vjerujem da mi je kolesterol povišen od toga. JEdem normalno - ne previše masnoga niti slatkoga, tu i tamo si dopustim svašta, ali onda jedno vrijeme jako pazim.
Rekla mi je da 3 mjeseca moram biti na strogoj dijeti jer je 5.6. kolesterol ABNORMALNO visok i da se pazim jako dobro.
Bojim je se jer sad moram ići kod nje, za tjedan dana, opet vaditi kolesterol.

Je li 5.6. stvarno tako abnormalno visok?
LadyMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 10:56   #104
Quote:
LadyMA kaže: Pogledaj post
Moj kolesterol iznosi oko 5.4 (ili 5.6, ne sjećam se točno što je pisalo). Na tu brojku se moja ginekologica prenerazila! Meni to niakd nije zvučalo puno jer sam čula za kojekakve veće brojke.
Bivša ginekologica nije toliko obraćala pažnju na to, ali ova me ubija u pojam. Pijem kontracepcijske tablete već godinama i vjerujem da mi je kolesterol povišen od toga. JEdem normalno - ne previše masnoga niti slatkoga, tu i tamo si dopustim svašta, ali onda jedno vrijeme jako pazim.
Rekla mi je da 3 mjeseca moram biti na strogoj dijeti jer je 5.6. kolesterol ABNORMALNO visok i da se pazim jako dobro.
Bojim je se jer sad moram ići kod nje, za tjedan dana, opet vaditi kolesterol.

Je li 5.6. stvarno tako abnormalno visok?
1.Potreban je kompletan lipidogram.
2.Nije. Ali je potrebna hipolipmička dijeta.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 12:33   #105
Imam 25 god., 173 cm visine i 75 kg težinu.

Danas sam mjerio kolesterol i utvrđeno mi je da imam CHOL 6,5 i GUK 4,9., tlak u mirovanju 135/80.

Što to konkretno znači i kakav je nalaz, odnosno što bih trebao promjeniti?

Inače pušim vrlo malo uglavnom uz kavu i činjenica je da imam stresan posao.

Hvala
Nixon86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:54   #106
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1.Potreban je kompletan lipidogram.
2.Nije. Ali je potrebna hipolipmička dijeta.
Hvala!

Mislim da će opet poludjeti kao prošli put, ako mi i sad vidi povien kolesterol. Inače imam 23 godine, nemam viška kila i normalno živim. Ne znam zašto bi me tako napadala. Čak mi je rekla da mogu umrijeti s 50...

Nudila mi je kontracepcijske tablete Qlaira. Znate li pomažu li one? Kaže da su antilipidne...
LadyMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:21   #107
Quote:
LadyMA kaže: Pogledaj post
Hvala!

Mislim da će opet poludjeti kao prošli put, ako mi i sad vidi povien kolesterol. Inače imam 23 godine, nemam viška kila i normalno živim. Ne znam zašto bi me tako napadala. Čak mi je rekla da mogu umrijeti s 50...

Nudila mi je kontracepcijske tablete Qlaira. Znate li pomažu li one? Kaže da su antilipidne...
Ljudi koji imaju visok kolestorol jako teško mogu prehranom išta učinit,jer taman i da se prestane jest masno,jetra će tada proizvodit kolesterol dobiven od ugljikohidrata da nadoknadi razliku,što se jasno vidi po bezuspješnosti ljudi koji su uveli takve dijete.Na tvom mjestu nebi se ni najmanje zabrinjavao,jer prije 20godina bio je normalni kolesterol do 8.0,a farmaceutske tvrtke pritiskom na zdravstvene organizacije to su postepeno smanjile na 5.0 i sada dvije trećine ljudi ima kolesterol preko te granice.Sreća pa ga nemjere na tipičnim sistematskim pregledima pa mnogi i neznaju kolki im je.
Pogledaj moj post koji redak iznad.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 21:34   #108
Quote:
Nixon86 kaže: Pogledaj post
Imam 25 god., 173 cm visine i 75 kg težinu.

Danas sam mjerio kolesterol i utvrđeno mi je da imam CHOL 6,5 i GUK 4,9., tlak u mirovanju 135/80.

Što to konkretno znači i kakav je nalaz, odnosno što bih trebao promjeniti?

Inače pušim vrlo malo uglavnom uz kavu i činjenica je da imam stresan posao.

Hvala
Potrebno je napraviti kompletan lipidogram.
Uk.kolesterol je povišen,znači potrebna je promjena životnih navika,hipolipmička dijeta.

Quote:
LadyMA kaže: Pogledaj post
Hvala!

Mislim da će opet poludjeti kao prošli put, ako mi i sad vidi povien kolesterol. Inače imam 23 godine, nemam viška kila i normalno živim. Ne znam zašto bi me tako napadala. Čak mi je rekla da mogu umrijeti s 50...

Nudila mi je kontracepcijske tablete Qlaira. [B]Znate li pomažu li one? Kaže da su antilipidne...
Zašto je tako napadna neznam,navodno kažu da jesu ja osobno nisam siguran.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 31.01.2012. at 19:41. Reason: popravak quota
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 00:40   #109
Pošto imam u obitelji člana sa visokim kolesterolom,vrlo detaljno sam se o tome informirao,uvažavajući sve argumente pa i onih koji tvrde da srčani ili moždani udar nastaju makar djelomično zbog masne hrane.Međutim primjeri iz prirode to opovrgavaju,pošto ljudi koji jedu ogromne,možda i najveće količine masne hrane na svijetu,Eskimi koji čak oko 60posto kalorija dobiju iz masti uopće ne umiru niti boluju od bolesti srca i krvnih žila,to kod njih nepostoji,a zanimljivo je da kod njih nema ni karcinoma.Razne su teorije da je to zbog omega3 masnih kiselina ili vitamina b17 koji kao spriječava nastanak raka,šta je uzrok mislim da je nedovoljno istraženo,ali zbilja je impresivno da kroz toliki unos masne hrane nepostoje bolesti srca i krvnih žila.Nadalje pleme Masai u Africi ima najniže razine kolesterola u svijetu,a jedu 80-90posto meso i mlijeko.
Detaljno gledajući forume,kakva bi dijeta eventualno pomogla da se smanji kolesterol,primjetio sam da su ljudi koji su probali nemasne dijete,na koncu nakon ponovljenih mjerenja imali još veći kolesterol nego na početku.
Slušao sam na radiju jednu nutricionisticu koja je rekla da nema smisla pokušavat smanjivat kolesterol,da je on tijelu potreban i ako ga tijelo nedobiva iz hrane da ga ono samo proizvodi unatoč posve nemasnoj hrani u kojoj nema kolesterola i da kolesterol obično tada poraste i iznad granica dokle je bio dok se unosio hranom.
Onda sam na internetu našao čuvenu knjigu koju sam već spomenuo i mišljenja nekih nutricionista http://istineilaziohrani.blogspot.co...a-najveca.html
http://istineilaziohrani.blogspot.co...zasicenim.html

I vidio da mnogi profesori i liječnici podržavaju tu tezu i da se sve savršeno poklapa sa primjerima iz prirode,iskustvima ljudi pa i mnogim vršenim istraživanjima.

Mislim da je doktorica od LadyMA prenapadna i možda je dobila nekakav poticaj da plaši sa kolesterolom kako bi baš te tablete bile prodavane,jer pošto dvije trećine ljudi ima kolesterol iznad 5.0,znači ako po njoj onaj sa 5.6 treba očekivat oko 50godina života,da bi po tome prosjećan životni vijek žena u Hrvatskoj bez statina(pilula) trebao bit oko 45-50godina.Dok se na drugoj strani znanosti navodi da ljudi sa visokim kolesterolom čak žive dulje.
Moj je savjet da bolje neuzimaš takve pilule,jer time u jednoj piluli dobijaš praktički dve tablete,jednu za kontracepciju,a drugu za smanjivanje kolesterola.Linkove gdje se spominju moguće nuspojave tableta za smanjivanje kolesterola sam već naveo.
Mislim zanimljivo ginekologija i rješavanje pitanje kolesterola istovremeno,čega će se sve dosjetit ti farmaceuti u kombinaciji sa podobnim liječnicima.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 19:33   #110
Hvala svima na pomoći i savjetima!
I ja smatram da je dr. gin. malo prenapadna u vezi tog mog kolesterola, a zašto je tako - ne znam...
Savjesna sam i nije mi teško odreći se nečega u životu zbog zdravlja. Tako da to i činim često. I tako ću i nastaviti, a zbog tog abnormalno visokog kolsterola od 5.6 neću se tako zabrinjavati.
Baš ću ju pitati kako bi te Qlaire trebale to riješiti...

Hvala još jednom!
LadyMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 22:20   #111
Znam da je mimo teme priča o kontracepskijskim pilulama,al kad je već započeto i u relaciji je sa temom.
Prvo sam mislio da pošto tvoja doktorica i dr. Hrvoje veli da te pilule navodno imaju antilipidna svojstva da je to tako.Al čini se da se ta svojstva nespominju čak ni u reklamama ni kod predstavljanja tih pilula,mada postoji logičko objašnjenje zašto bi ta pilula zaista mogla utjecat na kolesterol.Kad tijelu fali hormona ono počinje proizvodit više kolesterola,jer on pomaže u nastajanju nekih hormona,a ova pilula nudi umjetni hormon pa bi moglo bit nekog utjecaja na kolesterol.Evo jedan dokument gdje se predstavljaju te pilule: http://www.farmaceutskakomora.com.ba...813-MKFK29.doc

Ali istovremeno u tom istom dokumentu stoji sljedeće citiram:

"Fenomen eskalira zadnjih 20-ak godina, otkad je farmakologija orijentirana na zdravu populaciju - kaže dr. Gajski. Primjerice, lijekove za smanjivanje masnoće u krvi liječnici masovno propisuju iako kolesterol nije čimbenik rizika za žene i nema učinka."

Ovaj dokument je nastao od medjukantonalne farmaceutske komore u BIH.

Dotične pilule vjerojatno ipak nemaju statinska svojstva i uzročno tome vjerojatno tada ni nemaju njihove nuspojave.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 22:46   #112
Odličan članak, hvala!
Niti ja nisam našla dovoljno poveznica o Qlairama i kolesterolu, a išla sam tražiti čim mi ih je ponudila.
Očito se niti tu ne govori toliko o toj vezi...
Mislite da su antilipidne samo zbog tog prirodnog hormona zbog kojeg tijelo nema potrebu proizvoditi svoj ili?
Nisam baš doktorski stručna pa mi možda treba malo više, a ova tema me jako zanima...

On topic: ima li možda kakav fizičćki dokaz, opipljiv dokaz na tijelu, zbog kojeg znamo da imamo viška kolesterola?
Ja se znam često brzo zapuhati u tjelesnim aktivnostima, a iako nemam viška kila, znam imati tu i tamo malo masnih nakupina. To niti ja ne mogu objasniti budući da sam inače koliko-toliko vitka. Ali, recimo, imam bucmaste ruke i noge, kao da je sav moj višak otišao tu... Je li to onda stvarno dokaz da imam previše masnih naslaga?
A rebra mi vire
Kao da mi tijelo ne raspoređuje dobro svagdje jednako nego negdje viška, a negdje manjka...

Mogu li to ikako povezati? Barem s mogućim viškom masti u meni? :S
LadyMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 23:24   #113
Quote:
LadyMA kaže: Pogledaj post
Odličan članak, hvala!
Niti ja nisam našla dovoljno poveznica o Qlairama i kolesterolu, a išla sam tražiti čim mi ih je ponudila.
Očito se niti tu ne govori toliko o toj vezi...
Mislite da su antilipidne samo zbog tog prirodnog hormona zbog kojeg tijelo nema potrebu proizvoditi svoj ili?
Nisam baš doktorski stručna pa mi možda treba malo više, a ova tema me jako zanima...

On topic: ima li možda kakav fizičćki dokaz, opipljiv dokaz na tijelu, zbog kojeg znamo da imamo viška kolesterola?
Ja se znam često brzo zapuhati u tjelesnim aktivnostima, a iako nemam viška kila, znam imati tu i tamo malo masnih nakupina. To niti ja ne mogu objasniti budući da sam inače koliko-toliko vitka. Ali, recimo, imam bucmaste ruke i noge, kao da je sav moj višak otišao tu... Je li to onda stvarno dokaz da imam previše masnih naslaga?
A rebra mi vire
Kao da mi tijelo ne raspoređuje dobro svagdje jednako nego negdje viška, a negdje manjka...

Mogu li to ikako povezati? Barem s mogućim viškom masti u meni? :S
Mislim da nemaš visok ukupni kolesterol u odnosu na prosjek pošto je prosjek u svijetu navodno 6.5,zato mislim da ta doktorica velikoj većini pacijenata priča priču o brzoj smrti ako neuzmu te pilule,dok kako kažeš ranija nije na to obraćala pažnju.
Mislim da debljina nema veze sa kolesterolom,jer vrlo debeli ljudi često imaju mali kolesterol,a oni mršavi znaju imat vrlo veliki.Čak se tvrdi da ni unos masne hrane nema veze sa debljinom,jer epidemija debljine se počela širit baš od trenda povećanja potrošnje onih najbržeizgarajućih ugljikohidrata i izbjegavanja masnoća.
Svi mi imamo taložišta masti,recimo kod muškaraca je to najčešće trbuh,dok su kod žena to bokovi i noge i to nema veze sa kolesterolom.Teško je iza 20e ostat posve mršav,nijedan moj prijatelj ni poznanik to nije,svi oni imaju makar manju škembicu,mada se preko majce baš i nezamjećuje.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 23:48   #114
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Mislim da nemaš visok ukupni kolesterol u odnosu na prosjek pošto je prosjek u svijetu navodno 6.5,zato mislim da ta doktorica velikoj većini pacijenata priča priču o brzoj smrti ako neuzmu te pilule,dok kako kažeš ranija nije na to obraćala pažnju.
Mislim da debljina nema veze sa kolesterolom,jer vrlo debeli ljudi često imaju mali kolesterol,a oni mršavi znaju imat vrlo veliki.Čak se tvrdi da ni unos masne hrane nema veze sa debljinom,jer epidemija debljine se počela širit baš od trenda povećanja potrošnje onih najbržeizgarajućih ugljikohidrata i izbjegavanja masnoća.
Svi mi imamo taložišta masti,recimo kod muškaraca je to najčešće trbuh,dok su kod žena to bokovi i noge i to nema veze sa kolesterolom.Teško je iza 20e ostat posve mršav,nijedan moj prijatelj ni poznanik to nije,svi oni imaju makar manju škembicu,mada se preko majce baš i nezamjećuje.
Razumijem, da.
Šteta da ne možemo svi ostati lijepo mršavi i vitki
No, hvala još jednom na savjetima!

Javim se poslije posjeta dotičnoj
LadyMA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 19:03   #115
Trudnica sam, imam lagano povišen kolesterol 5.2 (ref je manje od 5).

Zanima me koji bi mogao biti uzrok? Naime, inače sam mršava (183 cm visoka, 67 kg), ne jedem često masnu hranu (povremeno pohano ili prženo, ali uvijek ocijedim na salveti nakon pečenja), ne jedem kobasice, salame, jedem voće i povrće, ne pijem gazirano, ne jedem jako slano, niskotlakaš sam.

Inače sam na kućnom mirovanju radi komplikacija u trudnoći pa se slabije krećem zadnja 2 mjeseca.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 23:05   #116
Spojih temu s već postojećom - Sashice

A iako sam već napisao odgovor na "Laboratorijskim nalazima", i ovdje ću, pa neka stoji. Pod utjecajem hormona u trudnoći dolazi do promjene u metabolizmu lipida, što dovodi i do blažeg povišenja razine kolesterola.

Da, tjelesna aktivnost poboljšava profil lipida, tj. kolesterola, pa tako i u trudnoći.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 23:20   #117
Hvala, vidjela sam odgovor tamo na Lab.nalazima pa sam se smirila
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 21:30   #118
Ja skinula kolesterol za 21 dan na normalu a bio je visok. Svako vece uzmem solju mlijeka masnoce do 0,3 do 0,7 u to stavim sok od jednog izcjedjenog limuna, promjesam i stavim u frizider. Ujutro nataste promjesam i popijem ovu smjesu. Nije lose malo kisi i ustvari ukisne mlijeko. Najvise 3 tjedna piti pa praviti pauzu od bar 2 tjedna i nastaviti ako nije kolesterol na normali. Ja sam uspjela ali cu opet piti bar tjedan ili dva.
mimozaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 21:08   #119
Ajd toleriramo spominjenje nekakvih prirodnih dodataka, spominjanje različitih prehrana, namirnica koje mogu pomoći kod različitih stanja ali na zdravlju nije dopušteno odgovaranje od terapije i pljuvanje po konvencionalnom načinu liječenja.

Molim vas ljudi da se toga držite, za pstalo postoji pdf Alternativa pa tamo možete nesmetano pisati o ovakvim stvarima, ovdje to neće ići bez sankcija.

I ps. hrvoje pored svakog posta imaš ovaj trokutić sa uskličnikom. Kad misliš da nešto krši pravila klikni na to i prijavi post, to dolazi nama modovima na mail pa ćemo mi procijeniti jel to za kazniti ili ne.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 22:00   #120
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Molim reakciju moderatora jer se odgovara od liječničke terapije. Te navodi neistina npr. statini uzrukuju rak
molim vas izuciti ovaj blog. covjek je doktor i analizirao je i prikupio hrpu javno dostupnih studija u vezi kolesterola pa i diabetesa i ostalih modernih degenerativnih bolesti. jos uz to je i zanimljiv.

iznenadit cete se. sto se mene tice to nije nikakva alternativna medicina vec jednostavno analiza studija koje je provela mainstream medicina, analize studija koje su provele same farmaceutske kompanije nad svojim lijekovima itd. covjek ima sve reference i linkove na javno dostupne priznate i drzavne online medicinske servise itd. nista suludo.

http://high-fat-nutrition.blogspot.com/

ovo nije nikakva reklama, covjek nista ne prodaje, samo pise blog, nadam se da je dozvoljeno. u svakom slucaju je dobronamjerno. ispricavam se ako nije dozvoljeno.
racija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.