Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2003., 16:07   #81
bismillah

Quote:
Minam kaže:
Joooj...samo vas gledam..pa ne brukajte islam svojim raspravama...
Heheh, Minam ti fakat mislish da je Islam toliko zatvoren, te da se ne moze raspravljati., cuj molim te. Samo da ti skrenem paznju, i navedem za primjer dva ucenjaka; imama Malika bin Enesa, (rodj. 712.)r.a., koji se je znao sav oznijiti raspravljajuci sa ucenjakom imamom Numanom ibn Thabitom,(Ebu Hanife) r.a.(rodj. 699.) Rasprava je ljepota i bogatstvo. Ovo sve sto mi raspravljamo je davno obradjeno od ovakvih slicnih ucenjaka, poput njih dvojice. Dakle, radi se o igri argumenata..... Primjera radi, Adura ima nashto bolje od mene, i hop ja to preuzmem i tako medjusobno se ispravljamo, ucimo, odnosno dogovaramo. Nismo svi isti, neko ima ljepse ideje, prijedloge, rjeshenja, itd...Nista nije novo, sve gledamo da bude podkrepljeno vjerodostojnom argumentacijom.

zdravce

PS. Islam se nikad' ne moze obrukati, jer za sve postoje dokazi, kako tradicionalni tako i racionalni.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 18:07   #82
Ašikovanje, u granicama, što da ne. Npr. smatram da dvoje mogu izaći na piće ili kolače, utakmicu ili koncert, razgovarati, upoznavati se... samo da nema osamljivanja i bluda.

Po meni, otkrivanje LIČNOSTI partnera kroz razgovor i druženje, je mnogo bitnije, nego ispipati ga, ili što više od toga.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 18:20   #83
bismillah

Da to ti smatrash, (i to je tvoje licno misljenje) no nije dio islamske etike. Pod rijec "ispipati" podrazumjeva se sve to sto si naveo. Nisam mislio na fizicki dodir, ili nedo Allah na sami 'onaj' akt - daleko od toga. Pitam se, zashto je po tebi Allaha, s.w.t, propisao instituciju braka, kad se mozemo (po tvom misljenju) i bez braka zabavljati, shetati, ici na koncerte, kahvane, itd. itd.

selamun'alejkum!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 18:25   #84
Eto ti, Shady. Da si krscanin, sad bi mu lijepo mogao citirati Pavla:"Sve sto radite, neka bude iz uvjerenja, sto nije iz uvjerenja, grijeh je."
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 18:28   #85
Quote:
Gospon Pes kaže:
Eto ti, Shady. Da si krscanin, sad bi mu lijepo mogao citirati Pavla:"Sve sto radite, neka bude iz uvjerenja, sto nije iz uvjerenja, grijeh je."

Sve sto radimo?

A sto taj Pavle nije bio malo konkretniji
Heheh, recimo meni je uvjerenje i ubjedjenje da opljackam banku,(jer me nece niko vidjeti) i et nije grijeh....

Ma daj....
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 18:56   #86
bismillah

Alqama, jedan od sahaba Ibn Masu'da, kaze: Ishao sam sa Abdullahom kod Mine, kad smo sreli Uthmana, r.a, Abdullah je popricao sa njim, i rece: O Abu Aderahman, zar se necesh ozeniti sa mladom djevojkom, da te podsjeti na dane koji su proshli? Abdullah mu rece: Kad si to rekao, sjetio si me na rijeci Poslanika, s.a.w.s.: "O omladino. Ko je od vas u stanju da se zeni, nek se zeni, jer ce tako najbolje sacuvati svoj pogled i svoj spolni organ, a ko nije u stanju da se zeni, nek posti jer to je shtit od grijeha."(Biljeze: El-Bukhari i Muslim)

A to znaci: - Covjek treba mlad da se zeni da bi se sacuvao od harama (zabranjenog) u koji moze upasti, blud i slicno. Kad se ozeni manje su mogucnosti, jer se covjek smiri kraj zene. - Ljubav i seksualni odnosi su zabranjeni prije braka: to je grijeh. Zabranjeno, kao shto smo rekli, je bilo kakvo osamljivanje mushkarca i zene koji nisu u srodstvu. Kontakt sa djevojkom mladic uspostavlja putem preporuke i to tek kad odluci da se zeni. Slijedeci korak je odlazak u njenu kucu i upoznavanje sa njezinim i starateljima.

I kad pogledamo, sasvim logicno.....

Poslanik, s.a.w.s., rece: "Vash Gospodar je Zadovoljan sa mladicem koji je slobodan od mladalckih prohtjeva."(Biljezi Ahmed)


Takodje se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao:

"Sedam je vrsta osoba koje ce Allah zashtiti Svojim hladom na dan kada nece biti drugog hlada. Pravedan vladar, mladic koji je bio dosljedan u pokornosti Allahu, covjek cije srce je vezano za dzamiju, dvojica koja se vole samo radi Allaha. Koji se srecu radi Allaha. Covjek kojeg pozove zena lijepa i dobrog polozaja u drushtvu, a on kaze: 'Ja se bojim Allaha', covjek koji daje sadaku (milostinju) u tajnosti tako da mu lijeva ruka ne zna shta dijeli desna, i covjek koji se sjeti Allaha u samoci pa mu suze poteku."(zbog straha od Allaha). /Biljeze El-Bukhari i Muslim/
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 19:22   #87
Kaleme,

Zavodjenje radi bluda nije dozvoljeno , i to je poznato iz price o Jusufu s.a.v.s.

Sura Jusuf

I onaj iz Misra koji ga je kupio reče ženi svojoj: “Časnim učini boravište njegovo. Možda će nam koristiti ili (da) ga uzmemo (kao) dijete.” I tako učvrstismo Jusufa na zemlji, i da bismo ga naučili tumačenju hadisa. A Allah je Taj koji dominira komandom Svojom, ali, većina ljudi ne zna.
22. I pošto dostiže zrelost svoju, dadosmo mu sud i znanje. A tako nagrađujemo dobročinitelje.
23. I htjede da ga zavede ona u čijoj je on kući bio i zamandali (sva) vrata i reče: “Dođi ti!” Reče: “MeazAllah! Uistinu, On, Gospodar moj, učinio je lijepim boravište moje. Uistinu, to neće uspjeti zalimi.”
24. A doista ga je željela i poželio bi (on) nju da nije vidio jasan znak Gospodara svog. Tako je bilo, da bismo otklonili od njega zlo i razvrat. Uistinu, on je bio od robova Naših iskrenih.
25. I potrčaše vratima, i razdera košulju njegovu straga, i zatekoše muža njenog kod vrata. Ona reče: “Šta je plaća onom ko tvojoj porodici poželi zlo, osim da bude zatvoren - ili kazna bolna?”
26. (Jusuf) reče: “Ona je htjela da me zavede.” I posvjedoči svjedok iz porodice njene: “Ako je košulja njegova razderana sprijeda, onda je istinu rekla, a on je od lažaca.
27. A ako je košulja njegova razderana otpozadi, onda je slagala, a on je od istinitih.”
28. Pa pošto vidje12:28 košulju njegovu razderanu otpozadi, reče: “Uistinu, to je neka vaša (ženska) spletka. Uistinu, spletka vaša je strašna.”
29. Jusufe! Ostavi se ovog. I traži (o ženo) oprost za grijeh svoj. Uistinu, ti si od onih koji čine greške.
30. I govoriše žene u gradu: “Žena Azizova je nastojala da zavede slugu svog, doista je nju zaludio ljubavlju. Uistinu, mi je vidimo u zabludi očitoj.”
31. Pa pošto je čula spletku njihovu, posla po njih i pripremi za njih naslonjač, i dade svakoj od njih pojedinačno nož i reče: “Izađi pred njih!” Pa pošto ga vidješe, zadiviše mu se i posjekoše ruke svoje i rekoše: “Hašelillah! Nije ovo čovjek! Ovo je jedino melek plemeniti.”
32. Reče: “Pa to vam je onaj zbog kojeg ste me korile. I doista, nastojala sam da ga zavedem, pa se uzdržao. I ako ne učini šta mu naređujem, sigurno će biti zatvoren i sigurno će biti od poniženih.”
33. Reče: “Gospodaru moj! Tamnica mi je draža od onog čemu me pozivaju. I ako ne odvratiš od mene spletku njihovu, težit ću njima i biću od džahila.”
34. Tad mu se odazva Gospodar njegov, te odvrati od njega spletku njihovu. Uistinu On, On je Onaj koji čuje, Znalac.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 19:33   #88
Ali opet sa druge strane ako se posgleda prica u Musi s.a.v.s. ocigledno je da je samo 'mjesanje' spolova nije 'rigorozno'(zna kalem o cemu pricam), kao ni uloga zene kao inicijatora (odnosno da i zena sama moze samostalno inicirati brak)

EL-KASAS * KAZIVANJE


23. Pa pošto stiže vodi Medjena, nađe na njoj zajednicu ljudi napajaju (stoku); i nađe pored njih dvije žene - odbijaju. Reče: “Šta je s vama dvjema?” Rekoše: “Ne napajamo dok se ne povuku čobani, a naš otac je starac uveliko.”
24. Tad napoji njima dvjema, zatim se okrenu sjenci, pa reče: “Gospodaru moj! Uistinu, ja sam - šta god mi spustiš od dobra - onaj kojem treba.”
25. Tad mu jedna od njih dvije dođe, idući stidljivo. Reče: “Uistinu, moj otac te poziva da ti isplati nagradu što si napojio za nas.” Pa pošto mu je došao i ispričao priču, reče: “Ne boj se! Spasio si se od naroda zalima.”
26. Jedna od njih reče: “O oče moj! Unajmi ga! Uistinu je najbolji taj kojeg bi unajmio, snažan, pouzdan.”

27. Reče: “Uistinu, ja želim da te oženim jednom od mojih kćeri, ovih dviju, da se unajmiš meni osam godina. Pa ako ispuniš deset, pa od tebe je; i ne želim da ti otežam. Naći ćeš - inšaAllah - da sam od pravednih.”
28. (Musa) reče: “To je između mene i između tebe. Koji god od dva roka ispunim, pa neće biti neprijateljstva prema meni. A Allah je nad onim šta govorimo Jamac.”
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:22   #89
bismillah

Pa naravno, a zar mislish da je (u datom momentu) svaka zabava motivirana radi bluda?
Pozuda, kako Resulullah, s.a.w.s, rece moze biti iz vishe pravaca/motivacija. Sotona, najlakshe odradi na bludu, i nema sumnje da sve sto vodi bludu smatra se haramom, poznato sheri'atsko pravilo.

Kaze Uzvisheni Allaha, s.w.t., sto dokazuje da sve sto vodi do bluda je zabranjeno:

<<ne priblizavajte se bludu, jer to je razvrat, kako je to ruzan put>>. ( Al-Isra’ - Nocno putovanj 32. ajet)

Pazi!! Vrlo vazna cinjenica Uzvisheni kaze: <<We la taqrebu-l zzina>> - "I ne priblizavajte se bludu," - nije rekao - "ne cinite blud".
Ono; "ne priblizavajte se igra znacajnu ulogu u ovom redku".

Allah Uzvisheni, zabranjujuci Svojim robovima blud, priblizavanje njemu i sve uzroke i povode za to, kaze: "I ne priblizavajte se bludu, jer je to razvrat", tj. veliki grijeh:
"kako je to ruzan put!", tj. to je losh put i postupak.

Svima nam je poznat hadith, pa de te podsjetim dragi moj Adura, a kasnije cemo se malo igrati logike.

Prenosi se hadith od Ebu-Umame, r.a,:
"Doshao je jedan mladic Vjerovjesniku, s.a.w.s., i rekao mu: "Allahov Poslanice, dopusti mi da ucinim blud." Narod se okupio oko njega, negodujuci, kritikujuci ga. Poslanik, s.a.w.s., je rekao: "Dovedite ga!" Kada je doshao blizu, rekao mu je: "Sjedi!" On je sjeo, a onda ga je Poslanik, s.a.w.s., upitao: "Da li bi volio da neko ucini blud sa tvojom majkom?!" Rekao je: "Ne, tako mi Allaha, Allahov Poslanice." Vjerovjesnik, s.a.w.s., rekao mu je: "Ni drugi ne vole da se to ucini njihovim majkama!" Zatim ga je upitao: "Da li bi volio da se to ucini tvojoj kcerci?!" Odgovorio je: "Ne, tako mi Allaha, Allahov Poslanice." Rekao je: "Ni drugi ne vole da se to desi njihovim kcerkama." Ponovo je upitao: "Da li bi volio da se to desi tvojoj sestri?!" Mladic je odgovorio: "Ne, tako mi Allaha, Allahov Poslanice." Rekao je: "Ni drugi ne vole da se to desi njihovim sestrama!" Upitao je: "Da li bi volio da se to dogodi tvojoj tetki po ocu?!" Odgovorio je: "Ne, tako mi Allaha, Allahov Poslanice." Ni drugi ne vole da se to dogodi njihovim tetkama po ocu!" Upitao ga je: "Da li bi volio da se to dogodi tvojoj tetki po majci?" Odgovorio je: "Ne, tako mi Allaha, Allahov Poslanice." Poslanik, s.a.w.s., je rekao: "Ni drugi ne vole da se to dogodi njihovim tetkama po majci." Tada je stavio svoju ruku na njega i proucio: "Allahu moj, oprosti mu grijehe, ocisti mu srce i sacuvaj njegov polni organ." Ebu-Umame, r.a., kaze: "Nakon toga ovaj mladic se nije na to vishe osvrtao." (Biljezi Imam Ahmed)

A sada ja tebe pitam, kao i sve one koji kazu, da je prije braka dopushteno nasladjivanje djevojkom/mushkarcem u obliku izlazaka na skupove, koncerte, kahvane, vecernje shetnje itd. Dali bi se, recimo, ti Adura pomirio sa tim, da ti komshija sa 4. sprata jedne veceri pozvoni na vrata i, - da Allah sacuva - 'iznajmi' ti majku na jednu vecernju shetnju, a poslije toga u kino, a potom u neki klub itd. Recimo da je hudovica.

Dokazi, da da sve te "igrice" nisu signal sotoni da nas josh vishe zavede. Nijeli to povod za to?

Allah u Kur'anu kaze: <<O vjernici, ne idite shejtanovim (sotonovim) stopama ! Onoga ko bude ishao shejtanovim stopama on ce na razvrat i odvratna djela navoditi...>> (An Nur - Svjetlost 21.)

Znaci, shejtan, Allah ga prokleo, u svom zavodjenju ima svoje korake, pa tako nece reci odmah hajde ucini blud, ili ubi covjeka i sl. nego ide polahko. Prvo, de pogledaj tu djevojku, pa onda de nasmiji se, de poselami je,(pozdravi) de da cujes glas njen, pa de, pa de, i ode daleko. Nije dzaba ove ajete Allah, s.w.t. rekao. Osjecaji se bude kada covjek cuje glas zene itd. itd.

U Kur'anu se savjetuju zene kada su u javnosti, na poslu, u kupovini, u drushtvu sa mushkarcima:

<<...na sebe paznju govorom ne skrecite...>>," tj. njeznim, utanjenim govorom kada se budete obracali mushkarcima. Razlog tome je
<<..pa da tada zudi onaj u cijem je srcu bolest...>> da dodje u iskushenje kao shto je vjerolomstvo i nasilje. Sljedece pravilo je:

<<...i neusiljeno govorite...>>"...(svojim muzevima*), tj. govorite ono shto je dobro i plemenito tako da u tom govoru nema njeznosti kada zena govori svome muzu.

Allah ih upozorava da budu njezne odnosno da se uljepshavaju prema svojim muzevima, a da se suzdrzavaju uljepshavanja pred mushkarcima (strancima)

I na kraju:

Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je rekao: "Allah je, uistinu, svakom potomku Ademovom propisao udio u bludu. "Blud ociju je gledanje, a blud jezika je govor. Dusha zeli i zudi (nada se). Polni organ sve to potvrdi ili odbije." (Hadith su zabiljezli El-Bukharija i Muslim).

Reci mi dragi brate, kako cesh se sacuvati svoje oci i jezik od bluda, kada budesh hodao sa djevojkom ili igrao se "kukuruza" i ostalih "igrica" koje, u ovom slucaju, ne mogu bit kompetabilne sa islamom, a sto je dakako nash stari bosnjacki obicaj?

__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 15.10.2003. at 00:15.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:28   #90
Quote:
Reci mi dragi brate, kako cesh se sacuvati svoje oci i jezik od bluda, kada budesh hodao sa djevojkom ili igrao se "kukuruza" i ostalih "igrica" koje, u ovom slucaju, ne mogu bit kompetabilne sa islamom, a sto je dakako nash stari bosnjacki obicaj?
kao i Jusuf

Jusufu je Allah bio stalno na pameti(Ishan, znash vec), tako da je to najbolje zastita od 'igrica'.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:35   #91
Ima dobar citat od Selimovicha, u njegovoj knjizi Dervish i Smrt.

Griješne misli su kao vjetar, ko će ih zaustaviti? I ne mislim da je to veliko zlo. U čemu je pobožnost, ako nema iskušenja koja se savladavaju? Čovjek nije Bog, i njegova snaga je baš u tome da suzbija svoju prirodu, tako sam mislio, a ako nema šta da suzbija, u čemu je onda zasluga? Sad o tome mislim drukčije, ali da ne pominjem ono što će doći kad bude potrebno.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:36   #92
bismillah

Da, tacno, i ja bih pozelio Jusufovu odluku u takvom teshkom stanju. Pazi! Znamo da je Yusuf (Yozef), u tom datom momentu, bio izlozen "napadu", a nije se sam upushtao u "igrice". Ona ga je pozvala.....No, za "kukuruze" i druge "igrice" - smo mi (mushkarci vecinom) - u glavnim ulogama. Dakle, mi smo autori, a sotona je reziser Slazesh li se? Pa bil' se upushtao u to?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 15.10.2003. at 00:49.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:37   #93
Pogledaj gore navedeni citat iz 'Dervish i Smrt', i razmisli malo
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:43   #94
bismillah

Eee bravo ovo je islamska etika, gdje si naveo predivan redak:

25. Tad mu jedna od njih dvije dođe, idući stidljivo. Reče: “Uistinu, moj otac te poziva da ti isplati nagradu što si napojio za nas.” Pa pošto mu je došao i ispričao priču, reče: “Ne boj se! Spasio si se od naroda zalima.”
26. Jedna od njih reče: “O oče moj! Unajmi ga! Uistinu je najbolji taj kojeg bi unajmio, snažan, pouzdan.”

¨

Dakle, to je to o cemu ja cijelo vrijeme govorim, dodji, pokazi se njezinim roditeljima sa iskrenom namjerom, a nemoj je krasti Zaista, nema nishta ljepshe nego kad josh punca pocnesh zezati (shalit se sa njim) To je moral, koji mora zasijati iz poshtenog vjernika, a ne one nashe bosnjacke 'pod pendzere' pa te njezin babo gadja/ganja tandzarom I kavi su odnosi? N I K A K V I, nazalost. Nema, tu ljubavi izmedju zeta i punca, jer te smatra lopovom kroz citav zivot.....A da ne govorim o punici..... Pa i gdje ce jadna, nema vishe povjerenja 'sturn'o' si joj kcerku.....konta huda mozda cesh joj i imanje....

Et' nadam se da smo se slozili.........
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 15.10.2003. at 00:51.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:44   #95
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Da, tacno, i ja bih pozelio Jusufovu odluku, u takvom teshkom momentu. Pazi! Znamo da je Yusuf (Yozef), u tom datom momentu, bio izlozen "napadu". A nije se sam upushtao u igrice. Ona ga je pozvala.....No, "kukurzi" i druge "igrice" smo mi (mushkarci) u glavnim ulogama. Dakle, mi smo autori, a sotona je reziser Salzesh se? Pa bili se upushtao u to.
Ali kaleme zena koje je htjela da zavede Jusufa je bila udata za covjeka koji je Jusufu ukazao povjerenje da upravlja njegovim poslovima.

Normalno da se ne bih gadjao kukuruzima sa zenom koja je udata, a posebno ako je udata za mog 'gazdu'.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:47   #96
Quote:
Et' nadam se da smo se slozili.........
Mah slazemo se mi samo sto se ne slazemo po nekim pitanjima.Ti naime vidish u 'osamljivanju' i 'mjesanju spolova' veliki grijeh(sam po sebi), toliko grijeh da ti to ne ne pada na pamet.Ja medjutim ne idem tom logikom,iako usamljivanje jeste iskusenje i moze biti , kao i mjesanje spolova , opet , kako rece Mesha "ako nema sta da se suzbija, u cemu je onda zasluga?"...eh sad ide ono o dobrom ahlaku(ponashanju)

zasto se Musa 'mjesao' sa onim zenama?Da je zabranjeno mjesanje medju spolovima onda im ne bi ni pomogao,zar ne?

Kuzish
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:50   #97
bismillah

Eh da vidimo i ovo:

U čemu je pobožnost, ako nema iskušenja koja se savladavaju?
Tacno, sad ti meni reci, iz kojeg ti ovo ugla posmatrash....
Hocesh da kazesh da sam sebe 'bacish' u iskusenje ili cekash strpljivo i molish Allaha da ti podari iskushenje koje cesh savladati, i normalno, iza toga, popeti se na vishi "level" bogobojaznosti.



, a ako nema šta da suzbija, u čemu je onda zasluga? Sad o tome

Tamam! Istinu je rekao ovaj covjek. Pa, eto suzbi se od pozude prije braka.... Pa cesh, ako Bog da, (Allah nagradjuje) zasluziti lijep i tako harmonican brak, jer si se suzdrzao prije nego ti je bilo dozvoljeno. Mudre rijeci, samo bojim se da ih nisi shvatio kako treba.

__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:54   #98
Nakon svega procitanog, a niste bas morali chatat u mom lancu, mislim da je Kalem mlad i ruzan i da se nada da ce na brzake uhvatit nesto na prepad.

Nego, prica tamo Kalem kako on sve cuje od prijatelja o potencijalnoj kandidatkinji, a zaboravlja da nije po Islamu lijepo skuditi (ruzno govoriti) o potencijalnoj mladi. Tako moj Kaleme o svim curama za koje pitas, muslimani pravi ce ti samo lijepo reci. Dobices macku u vreci o kojoj nista neces znati.

Ono supljarenje da nece biti slasti u braku ako se ljudi vec znaju, je supljarenje po definiciji. Onaj strah da neces biti potentan u braku ako se tucas u braku je indicija da si vec sad impotentan. Tebi treba u tom slucaju ozbiljan hecim (doktor, psihijatar). Odakle tebi ideja da je covjek manje zainteresiran za seks ako ima seks prije braka. Ja ti iz vlastitog iskustvamogu rec da me ta zelja vec evo 20 godina ne prolazi.

A sad da se vratim na vrecu i macku. Ako su vehabijke totalno zastrte, pod nikabom, kako ti mislis vidjeti curu koju ces ozeniti? Sta ako se monstrum pojavi ispod nikaba? Pa kad je vidis prevrne ti se zeludac, pa njen babo to primjeti na tvojoj faci. Pa ga onda uvrijedi sto sad eto nesto neces njegovu "krasoticu".

Ili sta ako ona tebe vidi i kaze: "Babo, jesi mi mogo nac ista ljepse i mrsavije?" Kako ces se ti osjecat?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:55   #99
Quote:
Hocesh da kazesh da sam sebe 'bacish' u iskusenje ili cekash strpljivo i molish Allaha da ti podari iskushenje koje cesh savladati, i normalno, iza toga, popeti se na vishi "level" bogobojaznosti.
Ako neko kani da se zeni, svjesno i odgovorno, da ne muti nekoga zbog trenutne strasti onda tu nema nikakvog iskusenja vec je samo pitanje na koji nacin, prakticno prici djevojki(sestri) sa lijepim ahlakom i svidjeti joj se.

Normalno da joj neces prici zbog bluda, niti imash namjeru za tim,kao sto je normalno da nesec se 'gadjati kukuruzima' sa onima sa kim je sam odnos ne dozvoljen.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:56   #100
Quote:
Adura kaže:
)

zasto se Musa 'mjesao' sa onim zenama?Da je zabranjeno mjesanje medju spolovima onda im ne bi ni pomogao,zar ne?

Kuzish
Eee, poslanik Musa, a.s., nije imao nijjet da se igra "kukuruza" i ostalih igrica. Bio je bogobojazan, i eto, usljed njegove dobrote, sto je igrom slucaja naishao tuda, pomogao je tim djevojkama koje su ga, nakon toga "zapikale". I gle' namah, nema ba igranja, nego, idu babi da ga nagovore kako bi on pitao Mojsiju, jer su bile stidne. Cak su se postidjele i kad je on nabasao kraj njih, jer im to nije bio obicaj da se susrecu sa nepoznatim mladicem.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 15.10.2003. at 00:54.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.