Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Da li po vašem mišljenju većina ljudi voli raditi svoj posao?
Da 5 16.13%
Ne 26 83.87%
Glasovatelji: 31. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2021., 08:48   #1
Vole li ljudi raditi svoj posao?

Želio bih uz pomoć anonimne ankete saznati što mislite da li većina ljudi voli raditi svoj posao ili ne. U postovima možete opširnije napisati svoje mišljenje o tome.

Unaprijed hvala svima koji budu sudjelovali u anketi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 14:40   #2
Ja volim raditi svoj posao, ali volim raditi i druge poslove. Idealno bi bilo da se može u životu raditi više poslova, recimo, svakih pet godina neki drugi, ali, na žalost, zbog specijalizacije odnosno jer je potrebna poprilična količina znanja da bi se poslovi obavljali to nije moguće. Čovjek mora biti stručan u svom poslu a da bi postao stručan treba vremena i učenja i teorije i prakse.

Ne znam što je s drugim ljudima pa zato nisam sudjelovala u anketi. Nekad mi se čini da ljudi ne vole svoje poslove i rade ih samo zbog novca, odnosno egzistencije, a opet onda mislim da samo tako govore, jer ljudi vole njurgati. Međutim, možda sam subjektivna pa mislim da, ako ja volim raditi to vole i drugi.

Ne raditi ništa - to bi za mene bila strašna kazna.

Imam koju godinu i osiguranu egzistenciju, ali radim još uvijek i raditi ću dok me zdravlje bude služilo. To je siguran znak da volim svoj posao. Naravno, smanjenim kapacitetom, ali i tako više nego mnogi drugi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 14:57   #3
Volim raditi svoj posao... radila sam i poslove koje nisam voljela... radim i neke koji nisu profitabilni, ali me vesele...

ne bih mogla bez posla... mogu neko vrijeme dok se malo ne "odmorim" ali baš da nisšta ne radim danima, tjednima, mjesecima.... nope, nikako...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 17:25   #4
Ne mislim da većina ljudi voli raditi svoj posao. Kad ih slušam, čujem uglavnom žalopojke. Iznimke su umjetnici i ljudi koji se bave nekom human(itarn)om aktivnošću, koji ga ne shvaćaju kao posao nego kao poziv. Na njima se vidi da su sretni, sretniji od onih koji samo popunjavaju izvještaje i formulare. Nekreativan, mehanički posao čovjeku ubije volju. Radi zato što mora, a ne zato što to silno želi. No čak i među liječnicima, profesorima, učiteljima... ima onih koji su zalutali u tu struku. Nije pravilo da svi gore od želje da pomognu drugima, da im unaprijede život.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 19:44   #5
"Svi plaćeni poslovi zasjenjuju i degradiraju um"

Aristotel
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 19:55   #6
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"Svi plaćeni poslovi zasjenjuju i degradiraju um"

Aristotel
Sasvim razumljiv stav iz doba robovlasništva.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 20:04   #7
Mislim da većina ljudi ne voli svoj posao jer su struku odabrali kao još mladi i nezreli za odluku čime će se baviti i od čega će zarađivati tokom svog cjeloživotnog radnog vijeka.
Manjina se uspije prekvalificirati u kasnijoj zrelijoj dobi za odabir čime se žele baviti i što žele raditi.
Rješenje je u svima lako dostupnom obrazovanju i prekvalificiranju tijekom života.
Mislim da bi to povoljno uticalo na opći društveni napredak i bolje društvo kao i zadovoljnijeg pojedinca.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 20:43   #8
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Mislim da većina ljudi ne voli svoj posao jer su struku odabrali kao još mladi i nezreli za odluku čime će se baviti i od čega će zarađivati tokom svog cjeloživotnog radnog vijeka.
Manjina se uspije prekvalificirati u kasnijoj zrelijoj dobi za odabir čime se žele baviti i što žele raditi.
Rješenje je u svima lako dostupnom obrazovanju i prekvalificiranju tijekom života.
Mislim da bi to povoljno uticalo na opći društveni napredak i bolje društvo kao i zadovoljnijeg pojedinca.
Sa svim tim što predlažeš možeš se slikati. Nikakva korist od toga.

To ti je kao i kod natjecanja bilo koje vrste. Što god da ljudi poduzmu, kako god se pripremali, ništa ne može promijeniti činjenicu da samo prva trojica dobivaju nagradu. Tako je i kod poslova. Ako je 90% posto poslova nezanimljivo za 90% ljudi, onda što god da tko poduzme i što god da tko izabere, ništa ne može promijeniti činjenicu da će većina biti nezadovoljna svojim poslom. To je čista matematička nužnost.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 21:25   #9
Najbitniji faktor su pare. Puno bi više ljudi volilo svoj posao da im je duplo veća plaća. Ja svoj volim raditi jer je izazovan, i jako stresan, ali to mi ne smeta.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 22:14   #10
Po meni je najbitniji faktor radno vrijeme. Većina ljudi bi volilo svoj posao da traje duplo kraće.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 22:45   #11
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sa svim tim što predlažeš možeš se slikati. Nikakva korist od toga.

To ti je kao i kod natjecanja bilo koje vrste. Što god da ljudi poduzmu, kako god se pripremali, ništa ne može promijeniti činjenicu da samo prva trojica dobivaju nagradu. Tako je i kod poslova. Ako je 90% posto poslova nezanimljivo za 90% ljudi, onda što god da tko poduzme i što god da tko izabere, ništa ne može promijeniti činjenicu da će većina biti nezadovoljna svojim poslom. To je čista matematička nužnost.
Mislim da bi se već puno postiglo da je posao u skladu sa temperamentom ili prirodom osobe. Npr neko više voli dinamičan posao pun kretanja ( npr vozač , stjuardesa ) a neko je skloniji statičnom poslu glede kretanja npr urar ili knjižničar , neko je skloniji timskom radu a neko je individualac, zatim nekom više odgovara rutina a drugom novi izazovi i kreativnost itd.
Ja kad sam nezadovoljan svojim poslom pomislim na dečke što razminiravaju pa si onda pomislim da meni i nije tako loše.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 22:59   #12
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Po meni je najbitniji faktor radno vrijeme. Većina ljudi bi volilo svoj posao da traje duplo kraće.
Moj nikad ne prestaje, a znaš koliko ga volim.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 23:05   #13
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se već puno postiglo da je posao u skladu sa temperamentom ili prirodom osobe. Npr neko više voli dinamičan posao pun kretanja ( npr vozač , stjuardesa ) a neko je skloniji statičnom poslu glede kretanja npr urar ili knjižničar , neko je skloniji timskom radu a neko je individualac, zatim nekom više odgovara rutina a drugom novi izazovi i kreativnost itd.
Zaboravljaš da poslovi nisu organizirani po tom principu da po svojim karakteristikama budu proporcionalni broju onih kojima takav posao odgovara.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 23:08   #14
Quote:
MMovca kaže: Pogledaj post
Moj nikad ne prestaje, a znaš koliko ga volim.
Znam, imaš najljepši posao na svijetu. Jako mi je drago što imaš taj posao.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 23:24   #15
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš da poslovi nisu organizirani po tom principu da po svojim karakteristikama budu proporcionalni broju onih kojima takav posao odgovara.
Novac ( plaća ) može kompenzirati eventualne nedostatke tako da posao ipak bude prihvatljiv i odgovarajuć.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 23:33   #16
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Novac ( plaća ) može kompenzirati eventualne nedostatke tako da posao ipak bude prihvatljiv i odgovarajuć.
Ne može. Jer većina takvih poslova su ujedno i slabo plaćeni. Ljudi ih rade jer moraju od nečega živjeti, nisu u mogućnosti postavljati uvjete.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2021., 23:44   #17
Za dosta vrsta poslova vrijedi: želiš li dobro zaraditi, morat ćeš pišati krv. Želiš li živjeti opušteno, imat ćeš laganiji i manje plaćen posao. Rijetko kome upadne sjekira u med, uglavnomje kombinacija dobra zarada/težak posao ili obratno.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2021., 00:00   #18
Čitala sam nedavno nešto na ovu temu i ispalo je da većina ljudi ne voli svoj posao i da rade samo zato što moraju platiti račune i ostalo. realno, većina poslova je monotono / dosadno.

Zanimljivo je da generacija Z odbija pojam rada do penzije i radije će živjeti minimalistički s povremenim, nesigurnim primanjima nego stabilno, a biti vezani ugovorom za firmu i raditi 5, a živjeti samo 2 dana tjedno.

Smanjenje radnih sati i dana je po meni neminovno za sreću u životu i u budućnosti mislim da možemo očekivati kraći radni tjedan i češće mijenjanje poslova.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2021., 11:04   #19
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne može. Jer većina takvih poslova su ujedno i slabo plaćeni. Ljudi ih rade jer moraju od nečega živjeti, nisu u mogućnosti postavljati uvjete.
Da ali to su posljedice njihovih odluka koje su ih dovele u tu situaciju.
Ruku na srce mogao sam i ja završiti više škole od ovih koje sad imam ali sam procijenio da ima važnijih stvari. Zato bi baš bilo dobro ( kad ti dođe iz guzice u glavu) da imaš pristup cjeloživotnom obrazovanju i nadogradnji koje ne bi značajno opteretilo kućni buđet.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2021., 11:09   #20
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Čitala sam nedavno nešto na ovu temu i ispalo je da većina ljudi ne voli svoj posao i da rade samo zato što moraju platiti račune i ostalo. realno, većina poslova je monotono / dosadno.

Zanimljivo je da generacija Z odbija pojam rada do penzije i radije će živjeti minimalistički s povremenim, nesigurnim primanjima nego stabilno, a biti vezani ugovorom za firmu i raditi 5, a živjeti samo 2 dana tjedno.

Smanjenje radnih sati i dana je po meni neminovno za sreću u životu i u budućnosti mislim da možemo očekivati kraći radni tjedan i češće mijenjanje poslova.
Poslovi koji su dosadni i monotoni se pomalo rješavaju automatizacijom i robotikom. Ide se u smjeru da ljudi rade poslove u skladu sa njihovim afinitetima. Zamisli samo da ti se poklopi da ti je hobi i posao isti.... to je moj san ali imam brdo izgovora zašto ga nisam ostvario.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.