Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2019., 13:30   #1
ŠBBDJB: SKH-SDP pobjeđuje na izborima 1990.?

Dakle scenarij je jasan.
U našem vremenu HDZ je imao 41% a SKH-SDP 35%
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvats...990.#Rezultati

Ali nije sam rezultat toliko bitan koliko komplicirani izborni sustav koji je relativnom pobjedniku davao apsolutnu vlast. SKH je uveo taj sustav jer su očekivali relativnu pobjedu. Pobjedio je pak HDZ.

U ovom scenariju scenarij je obrnuti, SKH-SDP dobiva 41% ali i apsolutnu vlast.

Pišite što hoćete i što mislite, ali želio bih nadodati da se Slovenci u ovome scenariju ponašaju isto kao i u našem svijetu, samo to tražim, dakle da se međunarodne okolnosti uglavnom ne mjenjaju od onih kakve su bile dan prije izbora 1990.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 13:44   #2
E ovo je prva tema u nizu ŠBBDJB koja mi je interesantna.

Za početak, ostala bi socijalistička obilježja. Verbalni delikt (u nekom blažem obliku nego ranije). Vjernici bi mogli biti visoko pozicionirani u SKH-SDP jer su ionako par mjeseci ranije čestitali Božić javno. (Božić 1989.)

Naravno, bilo bi više kritika režima iz opozicije i u birtijama. (opet, ne baš previše jer vjerujem da bi verbalni delikt ostao..možda!)

Dogodila bi se privatizacija ali u puno drugačijim (transparentnijim) okolnostima. Mislim da tajkuna ne bi bilo ali bi bilo visoke kase.

Ne bi ustaška emigracija došla u zemlju. Tuđman i HDZ ekipa bi vjerojatno bili iza rešetka, a njihovu popularnost bi preuzeli narodnjaci. (Savka) (možda!)

Više bi se govorilo o nekim taboo temama ali to je bilo već i prije. Evo Zorn je rekao da su u Startu (?) 1989. u nastavcima izlazili feljtoni o preživjelima sa križnoga puta.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2019., 18:30   #3
Znači Ivica Račan je premijer, odnosno predsjednik predsjedništva SR Hrvatske, Privatizacija bi se odvijala po Markovićevom modelu, ne bi se toliko isticalo hrvatstvo, NDH ne bi bila rehabilitirana kao izraz volje za samostalnosti hrvatskog naroda, ne bi se govorilo da su Hrvati bili potlačeni od 1102, pod mađarima, austrijancima, srbima. Ostalo bi bilo više manje isto.
HDZ bi možda vodio neku kampanju protiv komunista ili možda i ne bi jer bi Josip Perković i dalje bio šef UDBE. Mene više zanima što bi bilo u ljeto 1990 u Kninu, pod kojom izlikom bi počela balvan revolucija. Oružje TO bi bilo predano JNA. Mislim da bi Račan bio za nekakvu konfederaciju i sklon pregovorima sa srbima i JNA. Ne znam da li bi uopće i bio održan referendum za neovisnost, da li su se mogli skupljati neki potpisi u tražiti referendum, ako netko zna neka napiše. Račana bi bilo teže diskreditirati, no mislim da ni SDB Srbije našao načina da potakne pobunu, koji ni isto tražili pripajanje Srbiji ili status Republike Srpske Krajine, kakav je imalo Kosovo u Srbiji. Bilo bi veliki broj pregovora, Slovenija bi se 25.6 pokušala osamostaliti i tenkovi iz maršalke bi krenuli u Sloveniju. Hrvatska bi bila u statusu kakvog je BIH imala 91 kada je smatrala da do rata neće doći, jer je i Alija bio u početku sličan tip političara kakav je bio i Račan. Hrvatska bi bila manje spremna za rat, HOS bi vjerojatno bio još jači, a možda ni i HDZ osnovao neki stranačku vojsku po uzoru na HOS. Josip Perković bi i dalje pribavljao kvalitetne obavještajne podatke, Račan bi odbijao da povjeruje i spremi se za rat ( slično kao i Alija), možda policija ne bi bila poslana u Borovo selo, sve bi se pokušalo riješiti pregovorima. Kada bi počeo rat JNA i srbi bi zbog nepripremljenosti bi zauzeli više hrvatskog teritorija recimo: Sisak, Karlovac, Vinkovce, Zadar, Šibenik, Dubrovnik, možda Osijek i nadam se ne i Viroviticu. ZNG bi bio pripremljen na razini Armije BIH, uspijeli bi se obraniti uz puno veće žrtve. Ne smatram bitni što bi ZNG ili TO ne bi bili ustrojeni u 5 mjesecum negi malo kasnije, jer su ustvari osnovu brigada ZNG-a činile brigade TO, večina zapovjednuja je bila ista, brigade ZNG nisu imale vremena za uvježbavanje, no to su odradile u vrijeme SFRJ, na brojnim vježbama.
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 21:42   #4
Ja naprotiv mislim da ne samo da ne bi "RSK" zauzela te gradove, nego je pitanje bi li uopće bilo pobune u sektorima "Sjever" i "Zapad".

"Jug" je bio prečetnički, "Istok" je bio važan Srbiji, ali Srbe u ova druga dva bi se možda moglo sporazumom neutralizirati kao Gorski kotar.

Ostalo manje više isto kao što se i dogodilo...
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 22:52   #5
Precjenjujete tadašnji SKH/SDP. Nisu imali blagu ideju kako riješiti situaciju s Miloševićem, a stranka je bila puna, što otvorenih, što latentnih kvislinga. Zato je Račan i rapisao izbore. Brigo moja prijeđi na drugoga. Nije to bio materijal za voditi državu. I "moćni" Šuvar, taj neustrašivi borac protiv "hrvatskog nacionalizma", podvio je rep kada je trebalo djelovati. To su bili ljudi koji su karijere izgradili na ušutkivanju vlastitog naroda i kako očekivati da se odjednom prometnu u nacionalne heroje? Poslušnik ne može biti vođa. Negativna selekcija nakon 1971. godine učinila je svoje. Drugovi su obavili svoj partijski zadatak i pripremili Hrvate da kao poslušne ovce stanu u kolonu i čekaju sudbinu.

Za razliku od njih, oni u Kninu su od početka znali što žele. S prvim pucnjevima SDP bi se raspao, a i Hrvatska zajedno s njima. Tada bi bilo puno teže formirati novu vlast. Nemojmo zaboraviti da je SDP dobio gomilu "taktičkih" glasova na konto straha od rata, pa i od lokalnih Srba koji su simpatizirali Miloševića. Jednom kada rat počne onda više nema taktiziranja i svatko trči svojima.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 22:56   #6
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Ne bi ustaška emigracija došla u zemlju. Tuđman i HDZ ekipa bi vjerojatno bili iza rešetka, a njihovu popularnost bi preuzeli narodnjaci. (Savka) (možda!)
Prestrašno, Suslove! Pa koliko li je tih strašnih "ustaša" došlo u zemlju?

(Znam za Artukovića, njega su nosili na rukama... )
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:07   #7
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Prestrašno, Suslove! Pa koliko li je tih strašnih "ustaša" došlo u zemlju?

(Znam za Artukovića, njega su nosili na rukama... )
Lako za staru gardu.

Ovi noviji kao Šušak su problem. Evo dan danas osjećamo u Zagrebu (i ne samo u Zagrebu) posljedice.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:11   #8
Quote:
Sherman25 kaže: Pogledaj post
(...)
NDH ne bi bila rehabilitirana kao izraz volje za samostalnosti hrvatskog naroda,
(...)


Ma kada li je to "NDH bila rehabilitirana"? Zar se naši komunisti ne mogu dohvatiti nečeg konkretnog, umjesto što već trideset godina seciraju dvije ili tri, jedne te iste, dvosmislene, rečenice koje je izrekao i napisao FT?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:19   #9
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Precjenjujete tadašnji SKH/SDP. Nisu imali blagu ideju kako riješiti situaciju s Miloševićem, a stranka je bila puna, što otvorenih, što latentnih kvislinga. Zato je Račan i rapisao izbore. Brigo moja prijeđi na drugoga. Nije to bio materijal za voditi državu. I "moćni" Šuvar, taj neustrašivi borac protiv "hrvatskog nacionalizma", podvio je rep kada je trebalo djelovati. To su bili ljudi koji su karijere izgradili na ušutkivanju vlastitog naroda i kako očekivati da se odjednom prometnu u nacionalne heroje? Poslušnik ne može biti vođa. Negativna selekcija nakon 1971. godine učinila je svoje. Drugovi su obavili svoj partijski zadatak i pripremili Hrvate da kao poslušne ovce stanu u kolonu i čekaju sudbinu.

Za razliku od njih, oni u Kninu su od početka znali što žele. S prvim pucnjevima SDP bi se raspao, a i Hrvatska zajedno s njima. Tada bi bilo puno teže formirati novu vlast. Nemojmo zaboraviti da je SDP dobio gomilu "taktičkih" glasova na konto straha od rata, pa i od lokalnih Srba koji su simpatizirali Miloševića. Jednom kada rat počne onda više nema taktiziranja i svatko trči svojima.
Mislim da bi bila formirana vlada nacionalnog jedinstva kada bi počeo rat. Miloševića bi jedino JNA mogla zaustaviti državnim udarom jer je SDB imao iza sebe. A mitingaši bi dolazili u Hrvatsku i dizali bune. Ne znam da li bi HDZ oformio stranačku vojsku kao HSP. Tako da stvari i nebi bile puno drukčije.
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:29   #10
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Lako za staru gardu.

Ovi noviji kao Šušak su problem. Evo dan danas osjećamo u Zagrebu (i ne samo u Zagrebu) posljedice. :ka va:
Njegove zasluge ipak nadmašuju grijehe:

Quote:
As a member of the government, Šušak helped gather economic aid from wealthy emigrees in order to buy weapons. In an interview he gave in September 1991, he estimated that about 5,000 small arms used by Croatian forces were bought with emigre money.
Quote:
The US Government started working closely with the Croatian Government in spring 1994.[41] Šušak became the main person of the Croatian diplomacy towards the US and the Ministry of Defence was perceived as the key one in Croatian–American relations.[40] He was respected by military circles in Pentagon, especially by US Secretary of Defense William Perry, who considered him "a man of his word"
Quote:
Šušak died in Zagreb's Clinical Hospital Dubrava on the evening of 3 May 1998, at the age of 53. A day of mourning was declared and he was buried on 7 May at the Mirogoj Cemetery in Zagreb. William Perry attended Šušak's funeral as an official representative of the United States and said that "to Croatians he was crucial to the establishment of freedom here. To Americans he was crucial to the establishment of peace and stability in the region"
itd.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:31   #11
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Prestrašno, Suslove! Pa koliko li je tih strašnih "ustaša" došlo u zemlju?

(Znam za Artukovića, njega su nosili na rukama... )
Pamtim dobro onog Udba Bozidara Spasica, koji je nabrojao ljudi iz emigracije koje su morali pustiti u zemlju na insistiranje Racana, a od njega su to insistirali Tudjman i Mesic, i za mir u kuci... Pamtim da je pricao o Gojku Susku, a ostale sam zaboravio... Dakle to se desilo pre izbora...
__________________
Bolje izdati knjigu, nego najboljeg prijatelja...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:38   #12
Quote:
Sherman25 kaže: Pogledaj post
Znači Ivica Račan je premijer, odnosno predsjednik predsjedništva SR Hrvatske, Privatizacija bi se odvijala po Markovićevom modelu, ne bi se toliko isticalo hrvatstvo, NDH ne bi bila rehabilitirana kao izraz volje za samostalnosti hrvatskog naroda, ne bi se govorilo da su Hrvati bili potlačeni od 1102, pod mađarima, austrijancima, srbima. Ostalo bi bilo više manje isto.
HDZ bi možda vodio neku kampanju protiv komunista ili možda i ne bi jer bi Josip Perković i dalje bio šef UDBE. Mene više zanima što bi bilo u ljeto 1990 u Kninu, pod kojom izlikom bi počela balvan revolucija. Oružje TO bi bilo predano JNA. Mislim da bi Račan bio za nekakvu konfederaciju i sklon pregovorima sa srbima i JNA. Ne znam da li bi uopće i bio održan referendum za neovisnost, da li su se mogli skupljati neki potpisi u tražiti referendum, ako netko zna neka napiše. Račana bi bilo teže diskreditirati, no mislim da ni SDB Srbije našao načina da potakne pobunu, koji ni isto tražili pripajanje Srbiji ili status Republike Srpske Krajine, kakav je imalo Kosovo u Srbiji. Bilo bi veliki broj pregovora, Slovenija bi se 25.6 pokušala osamostaliti i tenkovi iz maršalke bi krenuli u Sloveniju. Hrvatska bi bila u statusu kakvog je BIH imala 91 kada je smatrala da do rata neće doći, jer je i Alija bio u početku sličan tip političara kakav je bio i Račan. Hrvatska bi bila manje spremna za rat, HOS bi vjerojatno bio još jači, a možda ni i HDZ osnovao neki stranačku vojsku po uzoru na HOS. Josip Perković bi i dalje pribavljao kvalitetne obavještajne podatke, Račan bi odbijao da povjeruje i spremi se za rat ( slično kao i Alija), možda policija ne bi bila poslana u Borovo selo, sve bi se pokušalo riješiti pregovorima. Kada bi počeo rat JNA i srbi bi zbog nepripremljenosti bi zauzeli više hrvatskog teritorija recimo: Sisak, Karlovac, Vinkovce, Zadar, Šibenik, Dubrovnik, možda Osijek i nadam se ne i Viroviticu. ZNG bi bio pripremljen na razini Armije BIH, uspijeli bi se obraniti uz puno veće žrtve. Ne smatram bitni što bi ZNG ili TO ne bi bili ustrojeni u 5 mjesecum negi malo kasnije, jer su ustvari osnovu brigada ZNG-a činile brigade TO, večina zapovjednuja je bila ista, brigade ZNG nisu imale vremena za uvježbavanje, no to su odradile u vrijeme SFRJ, na brojnim vježbama.
Ovako i jedan moj prijatelj kaže...Da je Račan dobio, vjerojatno bi situacija u Hrvatskoj bila kao u BiH...
E sad, zanimljivo je i pitanje što bi bilo da je tad na vlasti bio Gotovac...Taj isti prijatelj mi kaže da su mu njegovi rekli da se potkraj osamdesetih upravo njega vidjelo kao najizglednijeg vođu demokratizacije i neovisne Hrvatske, dok se Tuđman tek odjednom pojavio (navodno da su tamo '89./'90. počeli sa zasipanjem sandučića HDZ-ovim letcima)...Ali dobro, to je ipak materijal za neku drugu temu.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:39   #13
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Pamtim dobro onog Udba Bozidara Spasica, koji je nabrojao ljudi iz emigracije koje su morali pustiti u zemlju na insistiranje Racana, a od njega su to insistirali Tudjman i Mesic, i za mir u kuci... Pamtim da je pricao o Gojku Susku, a ostale sam zaboravio... Dakle to se desilo pre izbora...
Pokušaj shvatiti da ljudi iz emigracije nisu automatski ustaše. To je jugoslavenski komunistički narativ. Točno je da su delegati iz dijaspore došli na stranački skup, ali su se poslije vratili. Ti ljudi su iskeširali veliki novac za obranu zemlje kada nitko drugi nije prstom maknuo za nas.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:40   #14
Referendum je bio za konfederaciju
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:41   #15
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
E ovo je prva tema u nizu ŠBBDJB koja mi je interesantna.

Za početak, ostala bi socijalistička obilježja. Verbalni delikt (u nekom blažem obliku nego ranije). Vjernici bi mogli biti visoko pozicionirani u SKH-SDP jer su ionako par mjeseci ranije čestitali Božić javno. (Božić 1989.)

Naravno, bilo bi više kritika režima iz opozicije i u birtijama. (opet, ne baš previše jer vjerujem da bi verbalni delikt ostao..možda!)

Dogodila bi se privatizacija ali u puno drugačijim (transparentnijim) okolnostima. Mislim da tajkuna ne bi bilo ali bi bilo visoke kase.

Ne bi ustaška emigracija došla u zemlju. Tuđman i HDZ ekipa bi vjerojatno bili iza rešetka, a njihovu popularnost bi preuzeli narodnjaci. (Savka) (možda!)

Više bi se govorilo o nekim taboo temama ali to je bilo već i prije. Evo Zorn je rekao da su u Startu (?) 1989. u nastavcima izlazili feljtoni o preživjelima sa križnoga puta.
Ja mislim da je Racan isto kao i ovdasnji celnik komunista, malo bio uplasen sto se sve moze desiti, pa je bez otpora odmah predao vlast, a ovaj nas je cak odbio i ponudjeno premijesko mesto...

Ne znam, nove stranke su ocito bile jake, sa druge strane slobo, nedavno iskustvo Causeskua... A jos i sama stranka komunista u raspadu... Mislim da je sve to uticalo, a kao kadrovi jednopartijskog sustava bili su po definiciji inertni i nespremni za takve promene...
__________________
Bolje izdati knjigu, nego najboljeg prijatelja...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:43   #16
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Pokušaj shvatiti da ljudi iz emigracije nisu automatski ustaše. To je jugoslavenski komunistički narativ. Točno je da su delegati iz dijaspore došli na stranački skup, ali su se poslije vratili. Ti ljudi su iskeširali veliki novac za obranu zemlje kada nitko drugi nije prstom maknuo za nas.
Ama nisam ja nikoga proglasio za ustasu, samo kometiram ono sto znam, jer Udba ih je smatrala za takve elemente, a i mnoge nase ovde takodjer...
__________________
Bolje izdati knjigu, nego najboljeg prijatelja...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:51   #17
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ovako i jedan moj prijatelj kaže...Da je Račan dobio, vjerojatno bi situacija u Hrvatskoj bila kao u BiH...
E sad, zanimljivo je i pitanje što bi bilo da je tad na vlasti bio Gotovac...Taj isti prijatelj mi kaže da su mu njegovi rekli da se potkraj osamdesetih upravo njega vidjelo kao najizglednijeg vođu demokratizacije i neovisne Hrvatske, dok se Tuđman tek odjednom pojavio (navodno da su tamo '89./'90. počeli sa zasipanjem sandučića HDZ-ovim letcima)...Ali dobro, to je ipak materijal za neku drugu temu.
Teško je reći bi li Gotovac imao dovoljno hladnokrvnosti za vođenje rata. No bio je inteligentan i znao bi se okružiti sposobnim ljudima. On bi bio najbolja opcija u nekoj normalnoj situaciji. No bio je rat koji smo po svakoj logici trebali izgubiti, a Tuđman ga je dobio. Kad se podvuče crta, zaslužio je spomenik u Zagrebu. Da smo izgubili rat, bojim se pomisliti kako bismo prošli.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:56   #18
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Ama nisam ja nikoga proglasio za ustasu, samo kometiram ono sto znam, jer Udba ih je smatrala za takve elemente, a i mnoge nase ovde takodjer...
Sve ok.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 00:00   #19
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
Referendum je bio za konfederaciju
Šta seljak zna što je konfederacija?

Referndum je bio za i protiv. Svi su znali što znači za (Hrvatsku), a što protiv.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 00:03   #20
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Teško je reći bi li Gotovac imao dovoljno hladnokrvnosti za vođenje rata. No bio je inteligentan i znao bi se okružiti sposobnim ljudima. On bi bio najbolja opcija u nekoj normalnoj situaciji. No bio je rat koji smo po svakoj logici trebali izgubiti, a Tuđman ga je dobio. Kad se podvuče crta, zaslužio je spomenik u Zagrebu. Da smo izgubili rat, bojim se pomisliti kako bismo prošli.
I Gotovac je bio miroljubiv čovjek, Tuđman je ipak bio general i služio je u 10 korpusu, tako da je imao ratno iskustvo, kao i Bobetko i Špegelj.

Jedino ne znam da li je privatizacija mogla biti poštenija, kao recimo u Sloveniji.
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.