Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2010., 13:48   #81
Slučajno naletih na ovu temu pa da se nadovežem...
U vezi boja Dubrovačkog grba, istina je da se i crveno-plava kombinacija koristila u nekim slučajevima(sa jednakim brojem crta) al sve u svemu puno rjeđe i puno kraće od crveno-bijele. No to i nije neki problem u uspordbi sa smanjenjem broja crta a pogotovo u slučaju estetskog razloga. Jeb o ja onoga koji mijenja "povijest" iz estetskih razloga...

Nadalje me zanima, ona slika o kojoj ste govorili na kojoj se nalaze grb Dalmacije, grb Hrvatske s "plavim" kvadratima i grb s neke tri živine, zna li netko gdje se nalazi i kada je izrađena? Po mojim saznanjima nalazi se u Jezuitima u Dubrovniku al zna li netko sa sigurnošću?
Hvala
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 15:40   #82
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
Interesantno je, da polumjesec lezi, kao da ga vidis sa ekvatora. Na zastavama onih zemalja, koje imaju mjesec u njoj on stoji tako, kako ga iz te zemlje vidis.

U Turskoj vertikalno:



U Pakistanskoj oko 40 stupnja skriven:



a u mauretanskoj lezi kao u nasem grbu.



Ljudi, zaboravite iransku, tursku ili slavensku teoriju, mi smo dosli negdje sa ekvatora

vjerojatno Sahara...
Vidim da odgovaram šest godina nakon ovog posta ali nema veze...

Ne bi vjerovao, ali baš neki dan sam našao poveznicu između imena jedne sestre iz legende o dolasku Hrvata imenom Tuga i marokanskog berberskog klana M`Tuga. Berberi su po mnogim prvim pisanim pričama o njima bili plavooki i plavokosi i nosili su naslijeđe koje seže sa područja Irana, Iraka, odnosno Perzije, Mezopotamije sa glavnim gradovima Sumerom i Babilonom. Oni su navodno i donjeli tu kulturu u Egipat koja onda postaje dominatna. Tu se još spominju i Feničani te Hetiti ili Khati kako su sebe nazivali. Bilo kako bilo, to uopće ne poništava vrijednost "Iranske teorije" No da ne duljim, dvije poveznice sa berberskim plemenima za sada postoje. Mladi mjesec postavljen vodoravno i ime sestre Tuge odnosno ime berberskog klana M`Tuga.
Poslovno-comp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 16:12   #83
Innsbruck , podrum u Herzog Friedrichstrasse 35, 1495/96



http://www.croatianhistory.net/etf/coat1.html
http://i40.tinypic.com/28bea21.jpg

Zadnje uređivanje vratanijac : 16.03.2010. at 16:22.
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 21:37   #84
Bila je neki dan u novinama slika iz Mađarskog ministrastva obrazovanja,lijep Hravstki,Slavosnki i Dalmatinski grb na zidu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 13:26   #85
Quote:
Poslovno-comp kaže: Pogledaj post
Ne bi vjerovao, ali baš neki dan sam našao poveznicu između imena jedne sestre iz legende o dolasku Hrvata imenom Tuga i marokanskog berberskog klana M`Tuga. Berberi su po mnogim prvim pisanim pričama o njima bili plavooki i plavokosi i nosili su naslijeđe koje seže sa područja Irana, Iraka, odnosno Perzije, Mezopotamije sa glavnim gradovima Sumerom i Babilonom. Oni su navodno i donjeli tu kulturu u Egipat koja onda postaje dominatna. Tu se još spominju i Feničani te Hetiti ili Khati kako su sebe nazivali. Bilo kako bilo, to uopće ne poništava vrijednost "Iranske teorije" No da ne duljim, dvije poveznice sa berberskim plemenima za sada postoje. Mladi mjesec postavljen vodoravno i ime sestre Tuge odnosno ime berberskog klana M`Tuga.
Vrijednost iranske teorije je mala, a berberske još manja.

Recimo, mene ono Buga asocira na rijeku Bug i Bugare, itd.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 00:45   #86
Quote:
Ferdibrand Boffin kaže: Pogledaj post
Ajme, još smo dobro i prošli!
martinb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 23:18   #87
Quote:
Poslovno-comp kaže: Pogledaj post
Vidim da odgovaram šest godina nakon ovog posta ali nema veze...

Ne bi vjerovao, ali baš neki dan sam našao poveznicu između imena jedne sestre iz legende o dolasku Hrvata imenom Tuga i marokanskog berberskog klana M`Tuga. Berberi su po mnogim prvim pisanim pričama o njima bili plavooki i plavokosi i nosili su naslijeđe koje seže sa područja Irana, Iraka, odnosno Perzije, Mezopotamije sa glavnim gradovima Sumerom i Babilonom. Oni su navodno i donjeli tu kulturu u Egipat koja onda postaje dominatna. Tu se još spominju i Feničani te Hetiti ili Khati kako su sebe nazivali. Bilo kako bilo, to uopće ne poništava vrijednost "Iranske teorije" No da ne duljim, dvije poveznice sa berberskim plemenima za sada postoje. Mladi mjesec postavljen vodoravno i ime sestre Tuge odnosno ime berberskog klana M`Tuga.
takodjer moderni portugalci sebe neknjizevno nazivaju "tuga" da li to znaci da su oni potomci Tuge??? [SARKAZAM NARAVNO]
Adriat1c is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 12:08   #88
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Ovo sam ja čuo, potvrdite dali je tako.
Grbovi su se radili neovisno o tome dali je prva kocka bijela odnosno crvena.
Ali, ako je zemlja bila u ratu, na prvo mjesto se stavljala crvena boja, a ako je bila u miru onda se stavljala bijela.
Ma to je mit; otkako postoji, hrvatski povijesni grb počinje bijelim poljem. Ali gledajući heraldički, dakle zdesna. Jer heraldika ima pravila tumačenja simbola, i nije tako jednostavna kako se misli. U heraldici kod šahiranih štitova nije bitno koliko polja štit ima niti kojom bojom počinje. Jedno od heraldičkih pravila određuje da boja ne smije ići uz boju, a metal (srebrno ili zlatno) uz metal. To znači da u raznim kombinacijama s drugim grbovima u prošlosti ovisilo o boji ili metalu drugoga grba koje će biti prvo polje hrvatskoga. Isto tako, boju prvoga polja kroz povijest su mogli odlučivati i estetski čimbenici. Hrvatski je grb kroz povijest prikazivan u brojnim kombinacijama polja, katkad s prvim crvenim, katkad s prvim srebrnim poljem. Također su i neke plemićke obitelji uključivale hrvatski grb u svoj obiteljski. Crveno i srebrno prvo polje bilo je podjednako zastupljeno. Tek će zakonom donesenim u NDH prvi put biti određeno koje boje mora biti prvo polje, kao i raspored polja od pet puta pet (ukupno 25).

Na dokumentu kojim Sabor Hrvatske i Dalmacije 1. siječnja 1527. godine potvrđuje izbor Ferdinanda Habsburškog za hrvatskoga kralja (tzv. Cetinski sabor) nalazi se šahovsko polje s osam puta osam polja unutar kružnoga pečata uz čije rubove polukružno piše Regni Sigillum (lat. pečat Kraljevstva). Heraldički gledajući (dakle zdesna), prvo je polje bijelo. I to je prvi sačuvani grb u službenoj uporabi.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:01   #89
negdje sam pronašao da ta crveno-bijela polja simboliziraju hrvatska plemena...13 bijelih + 12 crvenih, što onda daje 25 polja s početnim bijelim...no, nemam izvor za ovo, a nemamo niti povijesne dokaze...činjenica je da se šahovnica koristila u najrazličitijim varijantama, i također je činjenica da je najčešće bijelo polje prvo...zanimljiva je i sličnost s grbom Moravske, crveno bijeli orao raširenih krila....
...za najstariji predložak hrvatske šahovnice se danas sve češće uzimaju štitovi dva orla s čuvenog pentagrama s krstionice sv. Ivana koja se čuva u Jupiterovom hramu u Splitu, a datira se u 11 stoljeće...
...što se tiče leljiva, to je najstariji poznati hrvatski grb, a sastoji se od bijelog (srebrnog) polumjeseca i žute (zlatne) šesterokrake zvijezde na plavoj podlozi...interesantno je i samo ime, koje ukazuje na predkršćansko, vrlo drevno porijeklo tih simbola, s obzirom da se staroslavenski bog ljubavi zvao upravo Ljelj...
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:06   #90
nadam se da ste pročitali i prijašnje postove
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 22:34   #91
Quote:
gabal kaže: Pogledaj post
Polumjesec sa zvijezdom (najvjerojatnije Danicom) je predheraldički simbol koji se prvi put javlja (ako se ne varam) na nekom novčiću koji je nađen u blizini Osijeka ali pretpostavlja se da je postojao i ranije.
Gle ljudi, ja stvarno ne bi htio da ovo krivo shvatite na ovaj ili onaj način, možda cak i jest taj polumjesec i sesterokraka zvijezda prvi hrvatski grb, ja to sve postujem ovo ono... ali mene zanima, koja to jos neislamska zemlja ima polumjesec na grbu, jel mi moze netko navesti neki primjer bilo koje zemlje?

Ja znam da ovaj polumjesec na hrvatskom grbu nema veze sa Islamom, uostalom, skoro pa identican ovakav grb imamo kao simbol grada Konstantinopola prije nego je pao u Turske ruke, kao sto je i činjenica da su Turci taj polumjesec i preuzeli upravo od Bizantinaca kad su ih pokorili, kao sto je (koliko je meni poznato) cinjenica da je poslije taj polumjesec postao simbolom ne samo Turske već Islama i islamskih zemalja generalno.

E sad, isto tako činjenica ostaje, da 80% svijetskog stanovnistva kad pogleda hrvatsku zastavu, vjerojatno pomisli da taj polumjesec asocira neku vezu hrvatske sa islamom ili "ne daj boze" da smo islamska zemlja, jer prosjecnom pojedincu u svijetu se stvarno ne da googlat po netu da provjeri da je to "najstariji" hrv simbol pa je on eto zato tamo, a naravno i ne cudim se tim pojedincima...Jer zna se cega je polumjesec danas simbol a to je Islama kao sto je i svastika nacizma iako svastika originalno nema veze nacizmom, ne usporedjivam nacizam i islam nego valjda shvaćate poantu, tako da sigurno neko neće nabiti svastiku na grb pa makar da je izravni potomak nekog naroda od prije tisuća godina koji su koristili svastiku, isto kao sto islamska zemlja nece križ nabiti na zastavu, ali eto zato mi hrvati "znamo bolje".

Onima kojima se ja cudim, jesu oni koji su stavljali taj simbol na naš grb, i uopce me ne zanima činjenica (ako je cinjenica) da je to nas najstariji grb, kojeg vraga onda njega nismo napičili kao glavni grb a ne isli sa nasim jedinim pravim tradicionalnim grbom koji predstavlja hrvate i hrvatsku i sve naše osjecaje - šahovnicu...

Ne samo da nam je bio nepotreban taj polumjesec na grbu vec i oni ostali grbovi hrv regija u kruni kao i sama kruna. Ali ponavljam, jos ni dan danas meni nije jasno i ne mogu doci k sebi glede ovog polumjeseca u kruni, da mi je to meni ili mojima netko rekao prije 1990 da cemo to imat na grbu, rekli bi: "Jesi ti lud"? Vjerojatno 99% hrvata bi reklo isto.

Zadnje uređivanje Dragon007 : 07.09.2011. at 23:00.
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 00:39   #92
kažete najstariji prikaz hrvatskog grba? pa evo ga, vjerojatno znate za to

http://i41.tinypic.com/1avtd.jpg
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 03:48   #93
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
kažete najstariji prikaz hrvatskog grba? pa evo ga, vjerojatno znate za to

http://i41.tinypic.com/1avtd.jpg
odakle je ovo
i kako znamo da predstavlja hrvatski simbol, i da ima ikakve veze s hrvatskim identitetom

i kad smo kod prikaza grba, koja je razlika između toga detalja i crveno-bijelih kockica na čarapama škotskih gajdaša, ili stolnjaka u francuskim caffeima s kockičastim uzorkom.
I oni mogu biti dokaz hrvatstva Škota i Provanse
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 08:12   #94
grb ceske

http://hr.wikipedia.org/wiki/Grb_%C4%8Ce%C5%A1ke

evo ovdje nase sahovnice? Ima li itko ikakvo objasnjenje?
Dabamaiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 10:26   #95
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
odakle je ovo
i kako znamo da predstavlja hrvatski simbol, i da ima ikakve veze s hrvatskim identitetom

i kad smo kod prikaza grba, koja je razlika između toga detalja i crveno-bijelih kockica na čarapama škotskih gajdaša, ili stolnjaka u francuskim caffeima s kockičastim uzorkom.
I oni mogu biti dokaz hrvatstva Škota i Provanse
ovo su kockice, linije iznad jasno dokazuju da se može datirati u period 9-11 stoljeća, a s obzirom da kasnije pa sve do danas imamo šahovnicu kao grb, logično je zaključiti da je onda bila i tada, a ova ploča dokazuje postojanje iste

a tvoje bulažnjenje o Škotima ću ignorirati, po istoj logici bi ti mogao tvrditi da polumjesec i zvijezdna ne mogu biti hrvatski simboli, jer se nalaze i među arapski, turskim i ranijim balkanskim narodima, što je moronizam ovdje često viđene razine, kockice nisu samo Hrvati koristili, baš kao ni polumjesec


PS nalaz je iz crkve Sv. Petra i Mojsija u Solinu
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 10:29   #96
Teško da je šahovnica bila simbol Hrvata, jer tada još nije bilo heraldike.
Avinox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 10:45   #97
to što nije bilo razvijene "znanosti" heraldike ne znači da nije bilo grbova
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 14:47   #98
Quote:
Dragon007 kaže: Pogledaj post

E sad, isto tako činjenica ostaje, da 80% svijetskog stanovnistva kad pogleda hrvatsku zastavu, vjerojatno pomisli da taj polumjesec asocira neku vezu hrvatske sa islamom ili "ne daj boze" da smo islamska zemlja, jer prosjecnom pojedincu u svijetu se stvarno ne da googlat po netu da provjeri da je to "najstariji" hrv simbol pa je on eto zato tamo, a naravno i ne cudim se tim pojedincima...
milion i pol hrvata je muslimanske vijere. imamo itekako veze sa islamom
041 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.09.2011., 15:07   #99
da, Turci došli ovdje i pokazali svima koji su se spremni lako odreci svoga naroda i poturčiti, tako da imamo kontakt s islamom, ništa više
uostalom čak i ako su bili Hrvati, više nisu, sad su zaseban narod, istu krizu identiteta koju vidimo kod muslimana Srba i Hrvata, vidimo i kod islamskih Grka i Bugara, jedini narod na Balkanu koji je duoreligiozan su Albanci.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.09.2011., 15:24   #100
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
da, Turci došli ovdje i pokazali svima koji su se spremni lako odreci svoga naroda i poturčiti, tako da imamo kontakt s islamom, ništa više
uostalom čak i ako su bili Hrvati, više nisu, sad su zaseban narod, istu krizu identiteta koju vidimo kod muslimana Srba i Hrvata, vidimo i kod islamskih Grka i Bugara, jedini narod na Balkanu koji je duoreligiozan su Albanci.
to ti je sve politička kuhinja. nekome je odgovaralo da to nebudu hrvati i godinama ih pretvarao u tzv. bošnjake. Ok nek oni budu Bošnjaci, oni su Bošnjaci Hrvati. Kao što su i Ličani Hrvati i Zagorci Hrvati, tako su i Bošnjaci Hrvati. Hrvati su po nacionalnosti a Bošnjaci su po regiji koju obitavaju. A po vjeroispovjesti su muslimani. Kada bi to prihvatili svima bi bilo bolje a najviše njima i Hrvatima katoličke vjeroispovjesti u BIH. Dok su ovako razjedinjeni nije dobro. A nitko od političara po tom pitanju ništa ne radi. Žalosno.
041 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.