Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2013., 23:45   #9901
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
situacija je sljedeća, nestalo love za spremnik, pa da reko da preupitam znalce, dal mogu sistem ovak spojiti, znači bez spremnika (instalacija ima nepovratni i miš ventil na svakom krugu)


Uploaded with ImageShack.us
i mene zanima ista stvar, dal je moguće ovak spojiti, hoćel pumpe smetati jedna drugoj
mamic.jakov is offline  
Old 13.04.2013., 07:18   #9902
Quote:
mamic.jakov kaže: Pogledaj post
i mene zanima ista stvar, dal je moguće ovak spojiti, hoćel pumpe smetati jedna drugoj
šta je to kotlovski razdjelnik , mislim ja znam što je to, i znam kako se crta simbolički . Ali ovo što vi zovete razdjelnik šta ima u tom pravokutniku ???

Ovako kako je nacrtan taj pravokutnik je hidraulička skretnica , ali tada treba stajati vertikalno i na shemi i u kotlovnici.

Ako je to zaista razdjelnik onda fali još jedna crta po dijagonali kao simbol odvajanja tople od hladne vode.

Osnovno pravilo hidraulike je da se iza svake pumpe postavi nepovratni ventil , ili kao što je to u mojim shemama da se nepovratni ventil stavi na izlazu iz jednog kruga , u protivnom jedna pumpa koja radi može nagurati toplu vodu u krug koji je isključen.

Spoj sa pumpama kako je nacrtano , a bez troputnih miš ventila je bez veze kako mislite regulirati temperaturu u prostoru pojedinih krugova , gašenjem pumpi sa sobnim termostatima ??

Spoj laddamata odnosno LTC 100 na taj način a bez spremnika ili barem komada cijevi koja glumi spremnik ne valja , jednostavno ne bude radilo .

Jednostavno ne kužim te mlade izumitelje , novo pečene članove , kraj shema koje su oficijelne i izvedene na stotinama kotlovnica opet otkrivamo toplu vodu.
ramzay is offline  
Old 13.04.2013., 09:01   #9903
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Jednostavno ne kužim te mlade izumitelje , novo pečene članove , kraj shema koje su oficijelne i izvedene na stotinama kotlovnica opet otkrivamo toplu vodu.
kotlovski razdjelnik je kotlovski razdjelnik, inače bi pisalo hidraulička skretnica. u pitanju lijepo stoji da svaki krug ima miš ventil i nepovratni ventil.
pitanje nije bilo ni kako će regulirati toplinu u stanu, pitanje je bilo kako spojiti ove elemente da bi grijanje radilo dok se ne ugradi spremnik topline.
na ovom forumu ima ljudi kojima centralno grijanje i instalacije nije zanimanje i kojima je lakše razumjeti kada im se da direktan odgovor, a ne šaranje po oficijelnim shemama. jednostavno ne kužim zašto se od svega praviti višu matematiku.
pazi ovo:

"to ti tako ne bude radilo, jednostavno umjesto spremnika stavi komad cijevi".
mamic.jakov is offline  
Old 13.04.2013., 09:19   #9904
Quote:
mamic.jakov kaže: Pogledaj post
kotlovski razdjelnik je kotlovski razdjelnik, inače bi pisalo hidraulička skretnica. u pitanju lijepo stoji da svaki krug ima miš ventil i nepovratni ventil.
pitanje nije bilo ni kako će regulirati toplinu u stanu, pitanje je bilo kako spojiti ove elemente da bi grijanje radilo dok se ne ugradi spremnik topline.
na ovom forumu ima ljudi kojima centralno grijanje i instalacije nije zanimanje i kojima je lakše razumjeti kada im se da direktan odgovor, a ne šaranje po oficijelnim shemama. jednostavno ne kužim zašto se od svega praviti višu matematiku.
pazi ovo:

"to ti tako ne bude radilo, jednostavno umjesto spremnika stavi komad cijevi".
Nakon postavljenog pitanja na postu 9825 , dao sam shemu kako bez spremnika topline doći do komada cijevi koja omogućava rad , jer je pitanje bilo u smislu nema se love za spremnik.

Nakon 4 sheme koje je trebalo isprintati , napraviti promjene na njima i bojicama označiti tokove vode , skenirati i postaviti ovdje , znači nekog utrošenog rada koji se nije sveo na copy -paste

Ti jednostavno kopiraš sliku i postavljaš isto pitanje , bez da si uložio minutu rada i razmišljanja u to , zašto je netko crtao shemu bez spremnika sa komadom cijevi.

i ponavljam umjesto spremnika stavi komad cijevi
ramzay is offline  
Old 14.04.2013., 21:32   #9905
najbolje drvo za ogrijev

citao sam izjave u vise navrata kako je bukva najbolje drvo za grijanje,kazu da dobro grije..(najveca kaloricnost)???!!

neznam dali ste vi ikad probali grijat na grab,ali mislim na onaj nas primorski koji raste na krsu,a ne vas slavonski ili brdcki...

bukva je za mene kurac od drva,pa covjece gori ko papir...

primjer.
lani sam sa obicnom peci na drva lozio na nas primorski grab, i kad bi nakurio pec, nebi se moglo stajat 2m od peci kolko je pec sijala toplinu.ona trumba bi se prakticki cijela uzarila/zacrvenila..

ove godine nisam sjeko drva,pa sam kupio tu bukvu.gori ko papir,u toj garazi di imam pec uvijek je bilo prehladno kolko god kurim,a trumba nema sanse da se zacrveni..

jedino koje jos cijenim je hrast ali medunac,a ne oni slavonski kitnjak i luznjak...

kakva su vasa iskustva?
istinatrue is offline  
Old 14.04.2013., 22:06   #9906
Imam jednu tabelu (skinuta sa nekog int. portala) toplinskih vrijednosti raznih vrsta drveta u kojoj pise:
Grab - 17,01 MJ/kg
Bukva - 18,82 MJ/kg
Hrast - 18,38 MJ/kg
Jasen - 17,81 MJ/kg
Javor - 17,53 MJ/kg
Bagrem - 18,95 MJ/kg
Breza - 19,49 MJ/kg
/* - podaci vaze za sadrzaj vlage w = 0%
.CAR is offline  
Old 14.04.2013., 22:37   #9907
grab vs bukva

Quote:
.CAR kaže: Pogledaj post
Imam jednu tabelu (skinuta sa nekog int. portala) toplinskih vrijednosti raznih vrsta drveta u kojoj pise:
Grab - 17,01 MJ/kg
Bukva - 18,82 MJ/kg
Hrast - 18,38 MJ/kg
Jasen - 17,81 MJ/kg
Javor - 17,53 MJ/kg
Bagrem - 18,95 MJ/kg
Breza - 19,49 MJ/kg
/* - podaci vaze za sadrzaj vlage w = 0%
ti podaci ti nista ne znace,zato sto drva kupujes po volumenu a ne po masi..
kad bi tako gledali jela koje je smece od drva ima vecu kaloricnost od graba.
jela 4.5kWh/kg.......grab 4.0kWh/kg

Iako je poznato da su neke vrste drveta "kaloričnije" nego druge, zapravo je prava istina da energetska vrijednost drva najviše ovisi o količini, odnosno udjelu vode, a manje i o vrsti drveta . Naravno, veliki utjecaj imaju smola i lignit, te drvo sa više navedenog u sebi ima i veću ogrjevnu moć, što znači da četinjače imaju višu ogrjevnu vrijednost po kilogramu od bjelogorice. Kako bjelogorično drvo ima veću gustoću, njegova ogrjevna vrijednost po prostornom metru je veća, te tako 1 prostorni metar bukve ima za oko 40% veću ogrjevnu vrijednost od prostornog metra smreke.

Razlog ovome leži u tome što četinjače sadrže više zraka u svojim stanicama, što ne doprinosi težini ali povećava obujam. Također, loženje sa crnogoričnim drvetom može biti prilično nezahvalno, jer smola stvara gusti dim, pa ložište i dimnjak treba češće čistiti.

kljucna rijec je gustoca,to je razlog zasto,cjepanica graba daje vise topline od cjepanice jele.

sta se tice graba i bukve, ta usporedba je smijesna,bukva je stvarno k,..ac naspram graba..

nasi ljudi u primorju koji su se godinama grijali na grab i hrast medunac,a sad su presli na tu kupovnu bukvu ,misle kao da loze na "papir"..
jive macola is offline  
Old 15.04.2013., 16:06   #9908
Ljudi upravo se prebacio na centralno na drva. nemam neku kvadraturu 110m2.
Kupio sam viadrus u22.. znam da je ta peć prvenstveno bolja na ugljen nego na drva. Ali eto ako bih potrošio oko 20m2 drva mješano grab/bukva. Zanima me da li netko zna koliko bi to otprilike bilo ugljena u tonama?

Hvala puno
whopsi is offline  
Old 15.04.2013., 16:53   #9909
@jive macola, evo jos podataka koji te zanimaju

1 m3 volumena - kWh
Breza 2.700
Bukva, grab 2.800
Hrast 2.900
Jasen 2.900
Jablan, topola 1.700
Brijest 2.800
Vrba 2.000
Omorika 2.100
Bor, aris 2.800
Jela 2.000


1 m3 slozenih drva – kWh

Breza 1.900
Bukva, grab 2.100
Hrast 2.100
Jasen 2.100
Jablan, topola 1.200
Brijest 1.900
Vrba 1.400
Omorika 1.500
Bor, aris 1.700
Jela 1.400

..........................................
.CAR is offline  
Old 15.04.2013., 17:09   #9910
@whopsi

Ako mislis na ugljeve iz Bosne.
Ja ti mogu dati priblizne podatke za ugljeve iz TZ regije

Lignit, sadrzaj sumpora cca 0,8% - Mramor kaloricna vrijednost cca 12.000 kJ/kg

Mrki ugalj, sadržaj sumpora cca 2%
Banovići, 16 -17.000 kJ/kg
Djurdjevik, cca 15 - 16.000 kJ/kg

Evo podataka pa racunaj
Poz
.CAR is offline  
Old 15.04.2013., 17:29   #9911
Quote:
.CAR kaže: Pogledaj post
@whopsi

Ako mislis na ugljeve iz Bosne.
Ja ti mogu dati priblizne podatke za ugljeve iz TZ regije

Lignit, sadrzaj sumpora cca 0,8% - Mramor kaloricna vrijednost cca 12.000 kJ/kg

Mrki ugalj, sadržaj sumpora cca 2%
Banovići, 16 -17.000 kJ/kg
Djurdjevik, cca 15 - 16.000 kJ/kg

Evo podataka pa racunaj
Poz
Hvala,
Ja sam si sada računao ovako :
- 1 m3 tvrdog drveta (bukva, hrast) u suhom stanju je oko 430 kg sa vlagom
od 12 % - specifična gustoća je 0,43 t/m3 - kalorična moć je oko 10.000
kJ/kg

meni treba po zimi 86 k kj to je oko 20m3 to znaci da mi treba nesto sitno manje od 5 tona ugljena?? po toj kalkulaciji je drvo još uvijek jeftinije ja sam računao tonu ugljena 1000kn.

Lp,
whopsi is offline  
Old 15.04.2013., 22:31   #9912
grab vs bukva

Quote:
.CAR kaže: Pogledaj post
@jive macola, evo jos podataka koji te zanimaju

1 m3 volumena - kWh
Breza 2.700
Bukva, grab 2.800
Hrast 2.900
Jasen 2.900
Jablan, topola 1.700
Brijest 2.800
Vrba 2.000
Omorika 2.100
Bor, aris 2.800
Jela 2.000


1 m3 slozenih drva – kWh

Breza 1.900
Bukva, grab 2.100
Hrast 2.100
Jasen 2.100
Jablan, topola 1.200
Brijest 1.900
Vrba 1.400
Omorika 1.500
Bor, aris 1.700
Jela 1.400

..........................................
vrijednosti iz druge tablice (1m3 slozenih drva) nisu u korelaciji sa vrijednostima iz tablice 1m3 volumena.ukoliko naravno uzmemo u obzir da su sve vrste drva isto slagane,kod tih 1m3 slozenog drva..rezultati iz donje tablice bi svi trebali tada biti umanjeni za isti postotak,a nisu..
nesto je tu nelogicno..


vidim da su stavili grab i bukvu istu kaloricnost,sto je totalna glupost,osim ako to nije tamo neki slavonski ili brđanski grab,bukva je naspram primorskog graba ko papir..
istinatrue is offline  
Old 15.04.2013., 23:15   #9913
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
citao sam izjave u vise navrata kako je bukva najbolje drvo za grijanje,kazu da dobro grije..(najveca kaloricnost)???!!

neznam dali ste vi ikad probali grijat na grab,ali mislim na onaj nas primorski koji raste na krsu,a ne vas slavonski ili brdcki...

bukva je za mene kurac od drva,pa covjece gori ko papir...

primjer.
lani sam sa obicnom peci na drva lozio na nas primorski grab, i kad bi nakurio pec, nebi se moglo stajat 2m od peci kolko je pec sijala toplinu.ona trumba bi se prakticki cijela uzarila/zacrvenila..

ove godine nisam sjeko drva,pa sam kupio tu bukvu.gori ko papir,u toj garazi di imam pec uvijek je bilo prehladno kolko god kurim,a trumba nema sanse da se zacrveni..

jedino koje jos cijenim je hrast ali medunac,a ne oni slavonski kitnjak i luznjak...

kakva su vasa iskustva?
ajd da se i ja odazovem na ovo:
zapadna slavonija ,kuca 320 kvm,ne grijem dvije sobe,znaci caa 250 kvm grijem,dvije kamin peci 7 i 14 kw,u kratkim rukavima provodim zimu
lani imao nesto friskih drva ,katastrofa
ove godine dvije godine stara drva,milina,bukva i hrast
dva sepeta drva dovoljna na dan,a poboljso sam malo i nacin lozenja,svi mi znamo zakuriti pec ,al ispravno kuriti malo tko
http://www.youtube.com/watch?v=nJenxq3OTEo
http://www.youtube.com/watch?v=r5cr4R700WI
ovako nesto je moguce samo treba znati,ISPROBANO
i nema skoro nista dima iz dimnjaka,a peci hajcaju ko lokomotive ,samo dvije godine stari hrast ibukva
pozdrav
tamburasch is offline  
Old 15.04.2013., 23:54   #9914
http://www.youtube.com/watch?v=W5D0UoDEqAE
za ovako nesto trebam malo doterati jos kamine ,al bit ce i to
poz
tamburasch is offline  
Old 16.04.2013., 07:37   #9915
Treba razlikovati tri vrsta Graba koji raste u našem podneblju .

-Grab bijeli ( bjelograbić, kukrika , carpinus orientalis scop.)
-Grab crni (ostryacarppinifolia scop.)
-Grab obični ( carpinus betulusl.)

I ako se govori o grabu treba znati o kom se grabu govori , za usporedbu sa bukvom , ili bilo kojim drvom treba nešto mjeriti , znači vaga i mjerač vlage .


Hajde da čujem tko je stavio na vagu 20 kilograma drva i to potkurio , sve radite ofrlje , odokativno .

Načelno jedan prostorni metar ( kako mi to ovdje zovemo štosni metar ) Graba običnog, daje 2146 kWh.
jedan prostorni metar Bukve daje2076 kWh, a Hrast lužnjak 1937 kWh.

Razlike nisu tako značajne, ali je važan način na koji vam fakin slaže drva , način sušenja drva, skladištenja i naravno način loženja.

Dovoljan test je da odete na tržnicu drva i metrom izmjerite tovarni prostor u kamionu , ili pogledate na internetu dimenzije sanduka i onda se budete iznenadili kako odjednom od 18 prostornih metara drva koja su na kamionu kod vas na dvorištu to poraste na 24 pm.

Da se podsjetimo što to lijepo ovdje piše
http://www.regea.org/assets/files/ob...book_REGEA.pdf

Zadnje uređivanje ramzay : 16.04.2013. at 08:14.
ramzay is offline  
Old 16.04.2013., 13:43   #9916
bukva vs grab

sve to stoji,ali testirajte grab koji raste na moru i hrast medunac ,pa objavite rezultate.
vi gore kontinentalci nemate takva drva,pa ih valda niste ni testirali...nas grab i hrast su relativno niski (najvise 5-6m),grbavi i nepravilni.taj grab uzasno sporo raste,kad secete sumom 95% ima promjer debla do maks 20cm..debela stabla graba su prava rijetkost..
na slici se vidi kako to nema veze sa vasim vitkim visokim stablima hrasta i graba...
u manjini ima i hrasta cera koji je slicniji vasim stablima,i gori slicno bukvi brzo i slabo..

ne rasplazem tim podacima,ali zna se da grab i hrast puno jace griju od te bukve koja kod nas ne raste,nego se uvozi na paletama iz vasih krajeva..
istinatrue is offline  
Old 16.04.2013., 14:38   #9917
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
sve to stoji,ali testirajte grab koji raste na moru i hrast medunac ,pa objavite rezultate.
vi gore kontinentalci nemate takva drva,pa ih valda niste ni testirali...nas grab i hrast su relativno niski (najvise 5-6m),grbavi i nepravilni.taj grab uzasno sporo raste,kad secete sumom 95% ima promjer debla do maks 20cm..debela stabla graba su prava rijetkost..
na slici se vidi kako to nema veze sa vasim vitkim visokim stablima hrasta i graba...
u manjini ima i hrasta cera koji je slicniji vasim stablima,i gori slicno bukvi brzo i slabo..

ne rasplazem tim podacima,ali zna se da grab i hrast puno jace griju od te bukve koja kod nas ne raste,nego se uvozi na paletama iz vasih krajeva..
istinatrue hm, mislim si bi rekel nekaj ili ne, ali eto nisam mogel izdržati

Pa kaj ti misliš da si sad otkril toplu vodu! Naime, pa nije ti niti 'tvoj' grab iz najdonjeg dijela šuma, i na najvišoj točki te iste šume, jednak!
stoga, pričati o drvu samo tako je mislim bezveze...

Gospodin ramzay lijepo veli, vagu u ruke, kalorimetre, termometre u ruke i onda možemo pričati, jer vele, da brojke ne lažu.

Ali isto tako treba reći da nisu svi dani isti, pa opet to sve pada...

Najbolje bi bilo paralelno kuriti u isto vrijeme u dvije iste peći na potpuno istom mjestu na dva različita dimnjaka, a tko to ima, možda gospodin ramzay, drugi, ne vjerujem...

isto tako nije niti isto jel je 'tvoj' grab istinatrue, srušen zato što je to lugar naredio jer je vidio da se suši, bolestan je, ili si ti to odlučio jer ti je baš taman po ukusu! znači drvo u naponu snage, potpuno zdravo, ne može se mjeriti sa bolesnim drvom.

a to da ti 'mlatiš' po bukvi da gori kao papir, nah da, možeš mene dirati, ali zagorsku bukvu mi ne diraj
Ako hočeš možemo prokuriti malo tvog graba, i malo 'moje' bukve pa da vidiš kako maca vunu prede
To kaj ti kupiš u nekom bauhausu pod bukvu, kaj got, tko zna kaj si ti kupil a misliš da je to bukva
mranderson is offline  
Old 16.04.2013., 15:52   #9918
Nakon nekoliko desetljeća grijanja na drva, obična peć, bez centralnog, najveći dio na hrast grab i jasen iz primorskih šuma, nešto manje na goransku bukvu, mogu subjektivno zaključiti da navedena drva imaju približno istu ogrijevnu vrijednost po prostornom metru (pretpostavljam unutar 10%). Ostale vrste kao npr. lipu, ne bih komentirao.

Lokalni ljudi najviše vole upravo primorski hrast i grab, pretpostavljam, ne zbog njegove ogrijevne vrijednosti, već zbog toga što „traje“. Kvaka je vjerojatno u strukturi drva te pogotovo grčavi dio hrasta bez problema izdrži cijelu noć u peći i ujutro se samo doda sitnih drva i nastavlja loženje. Hrast će ostaviti dosta pepela, ali upravo se u tom pepelu sačuva žar.

S druge strane bukva, ako je dovoljno suha, izgorit će „kao papir“, ali će također i zagrijati. Od nje ostane vrlo malo pepela, ali ne mogu reći da me je loše zagrijala. S bukvom sam postizao više temperature u kući, zato je trebalo češće trpati u peć manje cjepanice.

E sad, ukoliko imamo centralno na drva s akumulacijskim spremnikom, suha drva i solidan kotao pretpostavljam da se prednost sporijeg izgaranja gubi, a upitno je i koliko će se iskoristiti od onog zadnjeg grumena žara kad se regulator zraka otvori do kraja.
GhanBuriGhan is offline  
Old 16.04.2013., 17:31   #9919
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
situacija je sljedeća, nestalo love za spremnik, pa da reko da preupitam znalce, dal mogu sistem ovak spojiti, znači bez spremnika (instalacija ima nepovratni i miš ventil na svakom krugu)


Uploaded with ImageShack.us

instalacija spojena kako je nacrtano i radi savršeno!
spojeve za spemnik sam ostavio na povratu, pa će u konačnici sve izgledati ovako :



Uploaded with ImageShack.us
crusader85 is offline  
Old 16.04.2013., 19:31   #9920
[QUOTE=crusader85;44648894]instalacija spojena kako je nacrtano i radi savršeno!
spojeve za spemnik sam ostavio na povratu, pa će u konačnici sve izgledati ovako :





Hajde mi objasni kud ide voda koju gura LTC 100, čemu služe te dopunske pumpe kad to sve radi pumpa na LTC 100 , i tebi je to savršeno ????
ramzay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.