Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2008., 01:16   #1
Palikuće, a ne dobri ljudi

Nedavno sam čitala interviju sa Davideom Conti, autorom knjige "Talijanska okupacija Balkana" s podnaslovom "Ratni zločini i mit o dobrim ljudima(1940.-1943.)
Autor ističe kako se Talijanima uvijek govorilo da su njihovi vojnici kao okupatori bili dobri, da su širili kulturu i gradili objekte, a zapravo su bili "palikuće".
U knjizi su navedeni popisi logora u kojima su bili smješteni Hrvati i Slovenci i objavljen je popis zločinaca (koji se nalazi u talijanskom centralnom državnom arhivu u omotnici br 23), a kojima nikada nije suđeno.
Conti tvrdi kako su talijani javno iskazivali mržnju prema Hrvatima i Slovencima još prije II svj. rata, nacionalistička mržnja isticala se u zakonima Kraljevine Italije koji su nalagali zatvaranje hrvatskih i slovenskih škola, talijaniziranje imena i prezimena, preinačavanje natpisa na nadgrobnim pločama, te propisivali obaveznu upotrebu talijanskog jezika.Conti je objavio zakone prema kojima su Hrvatima u Istri oduzimane kuće i zemlja.Također je postojao specijalni fašistički sud u Istri koji je 42 ljudi osudio na smrt.Sam Duce je 19.09.1920. god. u Puli iznio fašistički program protiv Slavena za koje je kazao da su inferirona i barbarska rasa.Tridesetih godina u Istri se provodilo etničko čiščenje i samo iz Pule na eksodus je prisiljeno 20.000 Slavena. Iz Istre je između 1919. i 1935.g. "moralo emigrirati 100.000 Slovenaca i Hrvata". Oduzeta imovina se stavljala pod ovrhu, te se oduzimala, zajedno sa tvrtkama, zemljom, stokom hrvatskih i slovenskih stanovnika.
U ratu je otvoreno više od 200 kon logora u kojima su zatvarani Slovenci i Hrvati.Conti opisuje u knjizi život i smrt logoraša.Iz Ljubljane je deportirano i ubijeno više od 33.000 Slovenaca (10% stanovništva Ljubljane).Conti navodi da je u logorima umrlo oko 100.000 Hrvata i Slovenaca.
Jedan od takvih logora bio je Molat na otoku Rabu, a zatvarali su i djecu.
Ono što me iznenađuje je da se u Italiji malo zna o zločinima talijanskih fašista i sam Conti tvrdi: "U Italiji postoji uvjerenje da je Italija bila na strani saveznika pa prema tome nije zločinačka.I dalje se vjeruje da su talijanski vojnici bili "dobri ljudi-brava gente".O toj strani rata ne uči se u talijanskim školama.Tumači se kao da fašističke epizode nije ni bilo, odn da je riječ o nekoj drugoj Italiji."
I naravno, ponavljam, niti jedan ratni zločinac Talijan nije osuđen.
Kroz ovakvu zločinačku povijest u kojoj je ubijeno na tisuće Hrvata nije osuđen niti se ikad pokrenuo zahtjev ili postupak protiv bilo koga na popisu zločinaca.Kakva je to naša država koja nikada nije ništa poduzela s takvim dokazima?Ratni zločini nikada ne zastarjevaju.Kod nas stvarno vrijedi ona "tko zaboravlja prošlost, ona mu se opet dogodi".I dogodila se nažalost, ali se opet želi zaboraviti.Kroz prošlost nas se prikazuje kao najveće zločince na ovom teritoriju, a ovakve stvari se prešućuju.Svi smo učili u školi o stahotama Jasenovca, ali mi nismo učili o Bleiburgu, Jazovki, masovnim grobnicama na području Siska gdje su zakopani pobijeni nakon završetka II svj rata i na tisuće ovakvih slučajeva koji su zataškani i izgleda da neki žele da to i ostanu.
Dokle?
Agata1979 is offline  
Old 10.04.2008., 10:19   #2
...

a daaaj...zar drugi svjetski rat još traje?...završite s tim već
sleng is offline  
Old 10.04.2008., 11:26   #3
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
a daaaj...zar drugi svjetski rat još traje?...završite s tim već
Pa gle, kada su "zlocini" Hrvata u pitanju onda itekako traje, a kada se radi o zlocinima drugih (prema kojima su hrvatski zlocini "pizdin dim") onda je odavno gotov.
Kalif is offline  
Old 10.04.2008., 13:40   #4
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
a daaaj...zar drugi svjetski rat još traje?...završite s tim već
Fora je što su Talijani bili fašisti desetljeće prije Nijemaca, a dok Nijemce i danas se nabija na stup srama, Talijani su još za rata abolirani,iako to nisu zaslužili (iznimka kojih par tisuća partizana,ali i oni su se digli tek nakon 1943.)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 10.04.2008., 13:48   #5
Italijani su se na vreme pokajali... to je razlika... Politika je umetnost mogućeg
__________________
Za ekstremnog desničara čovek u centru je ekstremni levičar!
Rule #7-B: There is no topic so thoroughly covered that noone will ever bring it up again.
Slaven80 is offline  
Old 10.04.2008., 13:49   #6
Quote:
Slaven80 kaže: Pogledaj post
Italijani su se na vreme pokajali... to je razlika... Politika je umetnost mogućeg
Definiraj "pokajali"- oni su vojnički slomljeni, i promjenili su stranu,a bome nisu ni Amerima nešto previše koristili...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 10.04.2008., 14:02   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Definiraj "pokajali"- oni su vojnički slomljeni, i promjenili su stranu,a bome nisu ni Amerima nešto previše koristili...
Upravo tako, da su se pokajali priznali bi zločine, osudili zločince, ispričali se ili nešto, a ne iskrivljavali povijest i pravili se da se ništa nije dogodilo.
Agata1979 is offline  
Old 10.04.2008., 14:13   #8
Sve zločince kad tad stigne šaka pravde, ovako ili onako, prije ili kasnije, samo što zbog tih glavara i šaćice fašista/nacista ili kako se već zvali ispaštaju čitavi narodi !
maksxy is offline  
Old 10.04.2008., 14:33   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Fora je što su Talijani bili fašisti desetljeće prije Nijemaca, a dok Nijemce i danas se nabija na stup srama, Talijani su još za rata abolirani,iako to nisu zaslužili (iznimka kojih par tisuća partizana,ali i oni su se digli tek nakon 1943.)
Ono sto su Nemci uradili u periodu 39-45 (dakle, ne racunam na unutrasnjem planu vec susednim zemljama) je besmisleno porediti sa ucinkom Italijana. Ako im se ista moze pripisati priblizno kao ratni zlocin ili sl. onda je to napad na Etiopiju i upotreba tenkova i bojnih otrova protiv onih jadnika sa kopljima i strelama za lov.

Koliko su Nemci gradova sirom Evrope bombardovali i sravnili sa zemljom? A koliko Italijani? Logori za masovno unistenje? Podmornicki rat na Atlantiku? Robovska radna snaga i prisilno odvodjenje na rad u Nemacku?

A to ako su zabari zapalili nekoliko sela po ex-Jugi, dajte molim vas.
dr Mebius is offline  
Old 10.04.2008., 14:45   #10
Sjecam se da sam negdje procitao da je za razlicit odnos prema posljeratnom imidzu Nijemaca (zli ubilacki roboti) i Italijana (simpaticni nesposobni veseljaci) u dobroj mjeri zasluzna razlika u ponasanju prema Jevrejima.Na ostale zlocine se i nije mnogo gledalo.
Zasto se kada se radi o Italiji nikada ne spominu zlocini na Balkanu (sjecam se jedne slike gdje se fasisti zagrljeni smiju iznad tijela stotinjak strjeljanih zena..negdje u Hrvatskoj), zlocini u Abesiniji ili raniji Genocid u Libiji gdje su pobili trecinu tamosnjeg stanovnistva?
Tahvil-pasa is offline  
Old 10.04.2008., 15:05   #11
Quote:
Slaven80 kaže: Pogledaj post
Italijani su se na vreme pokajali... to je razlika... Politika je umetnost mogućeg
Quote:
dr Mebius kaže: Pogledaj post
Ono sto su Nemci uradili u periodu 39-45 (dakle, ne racunam na unutrasnjem planu vec susednim zemljama) je besmisleno porediti sa ucinkom Italijana. Ako im se ista moze pripisati priblizno kao ratni zlocin ili sl. onda je to napad na Etiopiju i upotreba tenkova i bojnih otrova protiv onih jadnika sa kopljima i strelama za lov.

Koliko su Nemci gradova sirom Evrope bombardovali i sravnili sa zemljom? A koliko Italijani? Logori za masovno unistenje? Podmornicki rat na Atlantiku? Robovska radna snaga i prisilno odvodjenje na rad u Nemacku?

A to ako su zabari zapalili nekoliko sela po ex-Jugi, dajte molim vas.
Vidi kako braca Srbi imaju razumevanja za Italijane. Vjerovatno zbog slicne politike i slicnog "kajanja" poslije te politike kojeg nema pa nema.....

A Mebius upotrebljava jos i genijalnu logiku, ono, pa sto ako je netko nekog ubio, ima budala koji su ubili po 20 ljudi, to su pravi zlocinci!
I normalno, Mebius je tamo daleko pa ne zna da su Italijani poceli ubijat Slovence i Hrvate 20 godina prije Hitlera a uz to i zabranjivat jezik, nasilno asimlirat, itd. No, mozda i zna, pa mu se to cini samo kao malo zesci folklor na kosovski nacin, nista strasno....
lutnik is offline  
Old 10.04.2008., 18:00   #12
Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
Vidi kako braca Srbi imaju razumevanja za Italijane. Vjerovatno zbog slicne politike i slicnog "kajanja" poslije te politike kojeg nema pa nema.....

A Mebius upotrebljava jos i genijalnu logiku, ono, pa sto ako je netko nekog ubio, ima budala koji su ubili po 20 ljudi, to su pravi zlocinci!
I normalno, Mebius je tamo daleko pa ne zna da su Italijani poceli ubijat Slovence i Hrvate 20 godina prije Hitlera a uz to i zabranjivat jezik, nasilno asimlirat, itd. No, mozda i zna, pa mu se to cini samo kao malo zesci folklor na kosovski nacin, nista strasno....
Izvrces moje reci. Samo sam rekao da je poredjenje italijanskih i nemackih zlocina za vreme ww2 smesno. Ti mozda mesas svoje simpatije prema Nemcima (poredeci nekakve srpske prema Italijanima), ali nema veze. Dobro znam da je hrvatski i slovenacki odnos sa Italijanima nesto komplikovaniji od npr. srpskog ili bugarskog, a to je zato sto ste neposredni susedi. Cudi me jedino potpuno odsustvo objektivnosti i nakon toliko godina, gde se sad odjednom trpaju u isti kos Italijani i Nemci (kad su zlocini u pitanju). Uostalom ti isti Italijani su istrebljeni i proterani iz Istre 45.
dr Mebius is offline  
Old 10.04.2008., 18:04   #13
Talijanska zastupnica u parlamentu Roberta Angelili ima pet amandmana u svezi prijema Hr u EU a naravno da je jedan od njih i "prihvaćanje moralne odgovornosti za masakr više od 20 000 Talijana koji je napravila hrvatska milicija u ex YU" bla,bla....
Ostali amandmani su već davno prožvakane teme o nekretninama optanata i sve u tom stilu! Naravski da se u taj kontekst zloćini talijanskih fašista ne spominju niti u tragovima,oni su se,naime,"pokajali" još 43. tako da već,tisuću puta opjevana hrvatska genocidnost, ponovo postaje top tema hrvatsko -EU snošaja!
Btv,primjedbe Jelka Kacina u usporedbi sa ovim ucijenama izgledaju poput kamiličnih obloga!
A mi mislili da nam slovenci o glavi rade!?
Clancy is offline  
Old 10.04.2008., 18:18   #14
Ono sto su Nemci uradili u periodu 39-45 (dakle, ne racunam na unutrasnjem planu vec susednim zemljama) je besmisleno porediti sa ucinkom Italijana. Ako im se ista moze pripisati priblizno kao ratni zlocin ili sl. onda je to napad na Etiopiju i upotreba tenkova i bojnih otrova protiv onih jadnika sa kopljima i strelama za lov.

Koliko su Nemci gradova sirom Evrope bombardovali i sravnili sa zemljom? A koliko Italijani? Logori za masovno unistenje? Podmornicki rat na Atlantiku? Robovska radna snaga i prisilno odvodjenje na rad u Nemacku?

A to ako su zabari zapalili nekoliko sela po ex-Jugi, dajte molim vas.


Pa naravno da tebi nisu krivi Talijani. Nisu vas zatvarali niti ubijali, cak naprotiv. Koalirali su sa tvojim bradatim pretcima
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Received Infraction
Old 10.04.2008., 18:20   #15
Quote:
dr Mebius kaže: Pogledaj post
IUostalom ti isti Italijani su istrebljeni i proterani iz Istre 45.
Zločina je bilo, ali reći da su Talijani istrebljeni, pa svaka druga ulica ili kvart u Istri imaju talijanski naziv, imaju dvojezične natpise, neznamštasvene. Kad dođeš u, primjer, Rovinj, kao da si u Italiji.Talijanski im je drugi jezik.Ovo ne nabrajam kao nešto negativno, nego kao dokaz.Naravno sve je to posljedica gore navedenih zakona Kraljevine Italije koji su istrebljivali Hrvate na području Istre od 20.-tih godina prošlog stoljeća.
Agata1979 is offline  
Old 10.04.2008., 19:53   #16
Talijani su narod koji je u WW2 jasno pokušao Hrvatima oteti zemlju. Bili su kao neki saveznici, ali su ustvari temeljem sile ishodili pola Hrvatske obale, a zatim još i potkopavali Hrvate potpomažući četnike. Stoga mi je jako drago kako su prošli od strane Tita i partije. Ustvari, to je jedna od rijekih stvari koje kod partizana poštujem.
odbojkašcro is offline  
Old 10.04.2008., 20:20   #17
Quote:
dr Mebius kaže: Pogledaj post
Ono sto su Nemci uradili u periodu 39-45 (dakle, ne racunam na unutrasnjem planu vec susednim zemljama) je besmisleno porediti sa ucinkom Italijana. Ako im se ista moze pripisati priblizno kao ratni zlocin ili sl. onda je to napad na Etiopiju i upotreba tenkova i bojnih otrova protiv onih jadnika sa kopljima i strelama za lov.

Koliko su Nemci gradova sirom Evrope bombardovali i sravnili sa zemljom? A koliko Italijani? Logori za masovno unistenje? Podmornicki rat na Atlantiku? Robovska radna snaga i prisilno odvodjenje na rad u Nemacku?

A to ako su zabari zapalili nekoliko sela po ex-Jugi, dajte molim vas.
Volio bi da možeš čuti što moja baka misli o tome koja je bila u logoru s mojom mamom i mojom tetom. Mama je tada imala ispod 2 (dakle godinu i nešto) godine a teta 3 i nešto.

Ako zatvaranje djece s nepune 2 i 4 godine u logore ne smatraš ratnim zločinom, što je onda zločin? Naravno ni moja baka, kao ni tiko drugi, nije zaslužila to zatvaranje.

Samo da te podsjetim, neka od te djece i tih ljudi su i umrli u tim logorima. Moje je spasila kapitulacija.

Nemoj govoriti o stvarima o kojima očito nemaš informacija!

Kada bi sve uspoređivali isključivo sa Hitlerom i nacistima bilo bi vrlo malo zločina na svijetu i kroz povijest, a nažalost nije tako.

Dajte molim vas? Što da ti dam? Informacija? Očito ti fali znanja i informacija!
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Old 11.04.2008., 09:49   #18
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
Stoga mi je jako drago kako su prošli od strane Tita i partije
I ne samo oni, vec i svi ostali koji su bili na strani sila osovine. Partizani su znali kako treba s tim olosem.
dr Mebius is offline  
Old 11.04.2008., 09:51   #19
Quote:
Korto kaže: Pogledaj post
Volio bi da možeš čuti što moja baka misli o tome koja je bila u logoru s mojom mamom i mojom tetom. Mama je tada imala ispod 2 (dakle godinu i nešto) godine a teta 3 i nešto.

Ako zatvaranje djece s nepune 2 i 4 godine u logore ne smatraš ratnim zločinom, što je onda zločin? Naravno ni moja baka, kao ni tiko drugi, nije zaslužila to zatvaranje.

Samo da te podsjetim, neka od te djece i tih ljudi su i umrli u tim logorima. Moje je spasila kapitulacija.

Nemoj govoriti o stvarima o kojima očito nemaš informacija!

Kada bi sve uspoređivali isključivo sa Hitlerom i nacistima bilo bi vrlo malo zločina na svijetu i kroz povijest, a nažalost nije tako.

Dajte molim vas? Što da ti dam? Informacija? Očito ti fali znanja i informacija!
Ne sumnjam u to sto govoris. Zaboravljas samo jednu stvar, a to je da su i mnogi drugi, narocito na nasim prostorima to isto radili svojim susedima. Da ne nabrajamo. Ja sam samo imao prigovor na poredjenje nemackih i italijanskih zlocina, koje je besmisleno.
dr Mebius is offline  
Old 11.04.2008., 09:59   #20
Quote:
Agata1979 kaže: Pogledaj post
Zločina je bilo, ali reći da su Talijani istrebljeni, pa svaka druga ulica ili kvart u Istri imaju talijanski naziv, imaju dvojezične natpise, neznamštasvene. Kad dođeš u, primjer, Rovinj, kao da si u Italiji.Talijanski im je drugi jezik.Ovo ne nabrajam kao nešto negativno, nego kao dokaz.Naravno sve je to posljedica gore navedenih zakona Kraljevine Italije koji su istrebljivali Hrvate na području Istre od 20.-tih godina prošlog stoljeća.
Italijani su sitematski u Istri (a i severnoj Dalmaciji) proterani posle rata. Ono sto je ostalo je taman toliko da u narednih 200 godina ne pravi probleme. Ne ulazim u razloge, mada svi naslucujemo.
Onako kako neki od vas pravdaju istrebljenje Srba, Jevreja i Cigana u NDH nekakvom pobunom protiv nove drzave i sta-ti-ja-znam glupostima, primenite sad na sopstvenom primeru. Znaci, ako su se neki bunili protiv drzave, trazili odvajanje, pljuvali vlast i ostalo, naravno da su zavrsili u zatvoru.
dr Mebius is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.