Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 21:31   #1421
Quote:
lenko kaže: Pogledaj post

Molio bi vas povijest prezimena Bregović! Unaprijed zahvaljujem.
Postoji muško ime Brego (Bregan), pa je ime Bregović vjerojatno izvedeno od njega. U rječnicima stoji da je prezime zabilježeno tek 1849, ali to ne znači da nije starije.

Danas kod nas ima oko 580 Bregovića, velikim dijelom u Hrvatskom zagorju, u području Ivanca, ali i u području Zagreba i Varaždina (u Vinici i Maruševcu). Prezime je zabilježeno 1886. g. i u Bosni.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 21:39   #1422
Molio bih za povijest prezimena Ikić,havala unaprijed!
coolloli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 06:42   #1423
Quote:
KATE85 kaže: Pogledaj post

Poštovani, mene zanima prezime Labaš, zna li netko odakle su korijeni ovom prezimenu i njegovo značenje? Hvala i pozdrav!
Labaši su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Zlatara. Kod nas danas ima oko 910 Labaša: u području Varaždina 150, Starog Golubovca 130, Zagreba 120, Gornje Stubice 60, Sesveta 50 i drugdje. Tako piše u "Enciklopediji hrvatskih prezimena" (2008).

Žive većinom u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, pa bi i značenje prezimena trebalo tražiti u nekom lokalnom govoru tih krajeva.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 01:13   #1424
Pitanje

Pozdrav svima! Veceras sam prvi put neleteo na ovaj forum i nadam se da cete mi pomoci oko prezimena Trbović.


Nadam se d aneko moze imati neku informaciju, posto ja pokusavam bez ikakvog uspega da bilo sta saznam vec duze vreme.


Veliki pozdrav Aleksandar
trbovic55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 01:18   #1425
pozzzz

hteo bih jos samo da dodam....


Moji su rodom iz Hvravtske, ziveli su u Ogulinu-Dreznica do II svet.rata. Posle 1945 su dosli u Srbiju i tu su ostali. Dosta rodbine mi je ostala u Hrvatskoj i poceo sam skupljati sve sto mogu o njima i nasem rodoslovu. Video sam da su neki pisali da imaju podatke o prezimenu Trboivc, pa bih ti bio jako zahvalan ako bi mi bilo ko napisao poreklo, kada i gde se prvi put pominje. Ja prosto nema ideju kako bih mogao do tih podataka doci, pa ako ste raspolozen da mi malo pomognete, bio bih neizmerno zahvlan. Tek pokusavam da doznam odakle mi u Hrvatskoj i ko su mi predci.... Svaka informacija koju mozete da mi posaljete mi je dobro dosla.


Unapred se zahvaljujem, na pomoci, i nadam se da ce je biti :-)
trbovic55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 07:16   #1426
Quote:
lava72 kaže: Pogledaj post
Zanima me prezime DOBROSLAVIĆ.

Našao sam ga u Pelješkom zborniku i spominje se kao dubrovačko prezime. Također našao prvi spomen 1604. godine u selu Ravnom (iz okolice mi je i otac).

Također znam da postoji grb, ali ga nisam uspio pronaći. Ako netko ima neku informaciju, ili pristup dubrovačkom arhivu, molim da mi se javi na mail [email protected]

Hvala najljepša.
Ako netko ima potpunije informacije o ovom prezimenu, molio bih da mi javi. Također, za grb nudim i simboličnu novčanu nagradu za trud.
lava72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 09:20   #1427
Quote:
torcida_501 kaže: Pogledaj post

može nešto o prezimenima mešić, gaža, ban i mak
Mešići su pretežno Bošnjaci, ali često i Hrvati. Razmjerno ih najviše ima u Kladnju. U Hrvatskoj danas ima oko 370 Mešića, najviše u Zagrebu 170, zatim u Rijeci, Čepinu, Puli, Sesvetama, području Dalmacije i Like. Prezime dolazi od imena Meho, što je od milja za Mehmed. - Poznat je Ademaga Mešić (političar), Aleksandar Mešić (znanstvenik)...

Prema "Hrvatskom prezimeniku" Petra Šimunovića u Hrvatskoj živi samo 7 osoba s prezimenom Gaža, i to u Baranji. - Riječ "gaža" naziv je za jednu vrstu ribarske mreže, što je moglo nekome postati nadimak, ali je prezime moglo nastati i na drugi način.

Prezime Ban nose uglavnom Hrvati. Danas ih kod nas ima oko 2850, razmjerno najviše u Podhumu kod Rijeke. U području Zagreba ih živi oko 400, Rijeke oko 160, Splita 140 itd. - Riječ "ban" značila je i "gospodin" i "službenik u državnoj upravi", "ugledna osoba", bila je nadimak a onda postala prezime. Kao prezime nalazi se od 15. st. - Među poznatima su Đuro (pisac), Matija (akademik), Zvonimir Ban (kemičar)...

Osobe s prezimenom Mak pretežno su Hrvati a ima i Mađara i Nijemaca. Kod nas danas ima oko 330 osoba, i to najviše u Čepinu kraj Osijeka - oko 60. Veći broj živi u Zagrebu, Osijeku, Zaboku i Sv. Križu Začretju. - Obično se kaže da prezime dolazi od naziva biljke "mak", ali u njemačkom postoji prezime Mack, i u tim slučajevima to ne vrijedi. Negdje je to prezime nastalo prema imenima Makarije, Maksim i sl. (od milja Mako, Mak). - Među poznatima je Nikola Mak (saborski zastupnik i proučavatelj povijesti njemačke nacionalne manjine u Hrvatskoj).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 09:07   #1428
Quote:
simpa mala kaže: Pogledaj post

Uglavnom, zanima me postoji li neka knjiga ili stranica na netu gdje jednostavno pretraživanjem po abecednom redu ili upisom određenog prezimena mogu dobiti podatke o porijeklu nekog prezimena?
Najavljuje se da će uskoro na netu biti "Enciklopedija hrvatskih prezimena" urednika Vlatka Pavletića (objavljena u papirnatom izdanju 2008).

Najopsežnije je djelo "Hrvatski prezimenik" Petra Šimunovića, koje obuhvaća 99% sadašnjih prezimena, i ima odličan lingvistički predgovor o nastanku prezimena. Knjiga je napisana prema popisu stanovništva 2001. Nedostatak joj je što nema tekstualnoga objašnjenja uz prezime. Osim mjesta gdje se prezime pojavljuje daje se samo broj pripadnika i broj kućanstava s tim prezimenom.

"Enciklopedija hrvatskih preziena" daje tekstualna objašnjenja (ali ne previše, i ne prestudiozna). Ona obuhvaća 10312 najčešćih prezimena, a to je oko 80% naših prezimena. To je znanstveno-popularno djelo, za koje sami autori kažu da nije posve egzaktno. U predgovoru pišu da će izdanje na netu biti znatno dopunjeno.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 12:34   #1429
Quote:
Nailed casket kaže: Pogledaj post

Zna li itko išta o podrijetlu prezimena Tomašić?
Jedan je dio Tomašića ogranak staroga plemićkog roda Mogorovića, porijeklom iz Like, i spominju se od 14. st. Ima ih u sjevernom primorju, Samoboru, Subotici i Mađarskoj. Najpoznatiji je ban Nikola Tomašić (1864-1918).

Drugi su Tomašići porijeklom s Korčule i okolice Šibenika. Postoje sela Tomašići kod Pazina i Karlovca. Dio grada Rijeke zove se Tomašići.

Danas kod nas živi oko 2400 osoba s tim prezimenom. Najviše ih je na području Zagreba - oko 300, Smokvice (Korčula) - 160, Rijeke - 80, Lopatinca (Čakovec) - 60, Varaždina - 60, a ostali u području Duge Rese, Nove Gradiške i drugdje.

Prezime je nastalo od imena Tomaš, a znači "mali Tomaš" ili "Tomašev sin".

Poznati su Tomašići: glumci i pjevači Hinko, Leo, Nevenka; pisci Stanko, Ivan, znanstvenici Dinko, Jelka, Ivan; podmaršal Franjo, političari Ljudevit i Nikola.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 20:56   #1430
A prezime Desanti? ili jos bolje, prezime Žuti? netko kaze da su oni mađari, a opet imam saznanja da su hrvati pobjegli iz Bihaća??
miomika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 21:28   #1431
Quote:
Ivjuko kaže: Pogledaj post
Alilović, Andrić, Anđelić, Aničić, Antunović, Arapović, Azinović,

Baltić, Banović, Barbarić, Barić, Barišić, Barunčić, Batićeli, Bebek, Bekavac, Biletić, Bilić, Bilojević, Biloš, Blažević, Bojčić, Bonić, Boras, Bošnjak, Božić, Bubalo, Bulaja, Bulajić, Buljan, Buljević, Buljina, Burić, Bušić, Buturović, Buzuk,

Cipetić, Cvitanović, Cvitković,

Čabrić, Čelan, Čemerović, Čerkez, Čorapina, Čović, Čuljak, Čutura,

Ćavar, Ćelić, Ćerluka, Ćojić, Ćubela,

Dika, Dodig, Dogan, Doko, Dragoje, Drežnjak, Drinovac, Drljić, Drmać,

Đaković,

Džaltić, Džalto, Džeba,

Ergo,

Filipović, Franjić,

Ganjto, Gašić, Glibušić, Golemac, Grgić, Grubišić,

Ilić, Ivanko, Ivanković, Ivić,

Jakovljević, Jelić, Jerkić, Jozinović, Jukić, Juričić, Jurić, Jurković,

Kaleb, Karamatić, Karlović, Kavelj, Kelava, Keveš, Kljajić, Knezović, Knežević, Kobačić, Kolar, Kolovrat, Konjevod, Konjicija, Kostić, Kovačević, Kozarić, Kozina, Kožul, Krajinović, Krešić, Križanac, Križanović, Krtalić, Kujundžić, Kutlović, Kvasina,

Lavrić, Leko, Lisičić, Livaja, Logarić, Lošetić, Lozić, Lučić, Lukić,

Ljoljo,

Majić, Mandić, Marčinko, Margetić, Marić, Marijanović, Markić, Marković, Martinović, Maslać, Matković, Matoš, Mihalj, Mijić, Milas, Miletić, Miličević, Milinkušić, Miloš, Milovac, Miljak, Miočević, Misanović, Mišić, Miškić, Mitrović, Mlikota, Mlikotić, Močiljan,

Nakić, Neborčić, Nikolić, Nikšić, Nuić,

Obradović, Obrinović,

Pandža, Pandžić, Pavić, Pavković, Pavlović, Pehar, Peko, Pekić, Perić, Petković, Petljarević, Petrović, Petrušić, Pinjušić, Piplica, Polić, Pranjić, Pravidur, Puljić, Purčić,

Radić, Raguž, Raič, Rajić, Rako, Raspudić, Rašić, Repovac, Ribar, Ribić, Ribičić, Romić, Rotim, Rozić, Ružić,

Sanković, Skender, Skočibušić, Smoljan, Stanić, Stenek, Stojanović, Sudar, Sušac,

Šagolj, Šekerija, Šilić, Šimić, Šimović, Šimunović, Šitum, Škobić, Šunjić, Šušnjar,

Tadić, Talajić, Tipurić, Tolić, Tomić, Topić, Trboglav, Trkovnik, Trlin, Trogrlić, Tuljo, Turić,

Verkić, Vidačković, Vidović, Vladić, Vlaićević, Vranić, Vrankić, Vrce, Vrcić, Vrljić, Vrtić, Vujičević, Vujinović, Vukadin, Vukoja, Vukojević, Vuletić,

Zadro, Zdilar, Zečević, Zekić, Zivlak, Zovko,

Žilić, Živković.
samim tim ako su katolici nemoraju biti hrvati!!!
religija neodredjuje nacionalnost zar ne?
pola od ovih prezimena imas po CG,od Mojkovca,Durmitora pa na dolje do primorja.
andjelic(mojkovac,durmitor),tadic(durmitor),vidovi c,vujinovic,vuletic,vukojevic,zecevic,vidovic,tomi c,pavic,pavkovic(djeneral),pavlovic(kod HN),petkovic,petrusic(moj kolega,porijeklo vuku sa kosova),petrovic(vladike crnogorske),obradovic,nikolic,mandic,markovic,mart inovic(cetinje i okolina),matkovic,miletic,milovac(niksic),mitrovic (okolina budve),lucic,lukic,kljajic(berane),knezevic,kostic ,ilic,djakovic,baltic(bijelo polje),bulajic(krivosije)...
nabrajao sam samo prezimena koja su starosjedilacka u CG,a u srbiji je mnogo vise istih prezimena sa spiska.
jovo cg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 22:41   #1432
Quote:
jovo cg kaže: Pogledaj post
samim tim ako su katolici nemoraju biti hrvati!!!
religija neodredjuje nacionalnost zar ne?
pola od ovih prezimena imas po CG,od Mojkovca,Durmitora pa na dolje do primorja.
andjelic(mojkovac,durmitor),tadic(durmitor),vidovi c,vujinovic,vuletic,vukojevic,zecevic,vidovic,tomi c,pavic,pavkovic(djeneral),pavlovic(kod HN),petkovic,petrusic(moj kolega,porijeklo vuku sa kosova),petrovic(vladike crnogorske),obradovic,nikolic,mandic,markovic,mart inovic(cetinje i okolina),matkovic,miletic,milovac(niksic),mitrovic (okolina budve),lucic,lukic,kljajic(berane),knezevic,kostic ,ilic,djakovic,baltic(bijelo polje),bulajic(krivosije)...
nabrajao sam samo prezimena koja su starosjedilacka u CG,a u srbiji je mnogo vise istih prezimena sa spiska.


Vrlo iskusno si to zaključio..
__________________
Fjaka , psihofizičko stanje težnje ni za čime.
Uzvišeno stanje uma i tijela kojem teži cijelo čovječanstvo.
lipkoslika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 07:34   #1433
Zanima me porijeklo i rasprostranjenost prezimena Knežević, dal neko ima informacija o tom prezimenu?
mata777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 07:56   #1434
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post

Shain, kratko pitanje, prezime Bubić? Često zastupljeno u Dalmaciji, pogotovo oko Zadra, Splita, Solina etc.), no ima nešto i u Slavoniji. Hvala.
Prezime Bubić nastalo je od nadimka Bubo ili Buba. Značenje nadimaka često je teško odrediti jer nemamo svjedoka a ni zapisa iz vremena nastajanja. Obično se uzima da je Bubo ime od milja (prema Budimir, Ljubomir, Ljubica i sl.), ali može biti i riječ kojom se tepa djetetu, ili sinonim za kukca, a ima i drugih značenja. Bubić je "mali Bubo" ili "Bubin sin". Bubić je i naziv jednoga cvijeta (latinski se zove Lotus corniculatus). - Postoji selo Bubić kod Skradina i Bubići kod Pazina.

Bubići su najčešće Hrvati. Danas kod nas ima oko 700 Bubića, najviše u Splitu - oko 120, Klisu - 90, Solinu - 80, Zagrebu - 50 i Puli - 40.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 07:57   #1435
pa sigurno ima više izvora.


što je sa toplek i želalić?
g.a.u.p.e.r.i.s is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 08:28   #1436
Quote:
drifterking kaže: Pogledaj post

Molio bih ako se nešto zna o prezimenu Plašić. Ima nas jako malo. Tešđko je doći korijena.
Kod nas danas ima desetak Plašića: u Dugom Selu 5, Samoboru 4 i Božjakovini 2. Ovo je prema podacima u "Hrvatskom prezimeniku" Petra Šimunovića.

Moglo je nastati od dosta proširenog prezimena Plašć/Plašč u koje je umetnuto "i", ili je nastalo od nadimka Plah sa značenjem: brz, žestok, jak, lakouman i dr. Prezime je zabilježeno u Rječniku JAZU/HAZU s podatkom da je postojalo oko 1900. godine (što ne znači da nije starije).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 13:48   #1437
evo jedno pitanje,prezime Jovovic?
i jos prezime Petrusic?
hvala unaprijed!
jovo cg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 13:49   #1438
Quote:
g.a.u.p.e.r.i.s kaže: Pogledaj post
pa sigurno ima više izvora.


što je sa toplek i želalić?
zelalica ima u Bijeloj kod Herceg Novog,cak ima i mjesto koje se zove Zelalici.
jovo cg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 13:51   #1439
Quote:
lipkoslika kaže: Pogledaj post
Vrlo iskusno si to zaključio..
pa zar nije tako,vjera neodredjuje naciju,ni na jednu stranu!
jovo cg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 15:52   #1440
Quote:
Spreiz kaže: Pogledaj post

Zanima me podrijetlog prezimena Šprajc. Otkud je došlo i slične informacije.
Bio bih zahvalan.
Šprajc je prezime hrvatskih porodica u Brinju i u susjednim selima Kamenici, Križpolju, Letincu i Stajnici, a također na području čabarskoga kraja, odakle su ti u Brinjskom polju i doselili. Porijeklom su iz Kočevja u Sloveniji. Žive i u Međimurju. Prezime je nastalo od nadimka Šprajc, a ono od njemačke riječi Spreize, koja znači podupirač, potporanj, stup.

Danas ih kod nas živi oko 450. Najviše ih je u području Slavonskog Broda - oko 80, Zagreba - 70, Križpolja - 30, Lopatinca i Velike Gorice po 20 i Male Subotice i Siska po 10.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.