Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2008., 15:18   #1
Progesteron

molim vas može li mi netko pojasniti sniženu vrijednost progesterona 21 dan ciklusa.
naime u mom laboratoriju su vrijednosti vise od 22, a ja imam 4
Svrco5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 15:46   #2
mislim da ti pravi odgovor može dati samo ginekolog, jer on će na UZV vidjeti i po izgledu organa u kojoj si fazi

to bi značilo da si ti u folikularnoj fazi što nije logično s obzirom da ti je 21. dan ciklusa

jel inače imaš duge cikluse ili??? kakvi su ti cilusi, dobivaš li menge redovno?


Sniženo:
Koncentracija progesterona u serumu snižena je kod insuficijencije žutog tijela, membranozne dismenoreje, ljuštenja endometrija ili premenstrualne tenzije.

http://www.poliklinika-stela.hr/Progesteron.html

ovako laički ja bih rekla ili ćeš brzo dobiti ili još nisi ni ovulirala

ali u biti nemam pojma jer sa tim hormonima nikad čovjek da bude pametan

te vrijednost treba staviti u kontekst svega, a to može samo ginekolog ili neki stručnjak
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 11:55   #3
Bok!
Ne znam ti to točno "medicinski" objasniti, ali ti mogu reći svoj primjer.
Kasnila mi je menga poprilično (nekih mjesec dana) i otišla sam ginekologici.
Uglavnom, da skratim - ustanovila je da imam PCOS i nekakve polimikrofolikularne tvorbe na jajnicima, a između ostalog i da mi jajnici u tom drugom dijelu ciklusa ne proizvode dovoljno progesterona, te da zbog toga nemam ni ovulaciju, ni menstruaciju. Dakle, hormonalni poremećaj.
Dala mi je da pijem progesteron 200 mg dnevno i za petnaestak dana sam dobila mengu i od onda pijem kontracepcijske.

Znam curu koja ima isto problem s tim manjkom progesterona, ali ne smije piti kontracepcijske (nešto zbog štitnjače), pa onda od 15. do 25. dana ciklusa svaki mjesec pije progesteron da si tako regulira ciklus.
Ali, definitivno ćeš morati pitati ginekologa da ti objasni što je točno kod tebe slučaj.
Uglavnom, koliko ja znam, to je česta pojava kod PCOS-a, što je i uzrok izostanku i neredovitim menstruacijama.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 12:44   #4
mislim da jajnici ne luče progesteron, već žuto tijelo koje nastaje nakon ovulacije, u njega se u biti pretvara jajašce koje nije oplođeno

dakle problem je u tome što uopće ne nastupi sama ovulacija, a samim tim ni menga ne dolazi na vrijeme
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 21:37   #5
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
mislim da jajnici ne luče progesteron, već žuto tijelo koje nastaje nakon ovulacije, u njega se u biti pretvara jajašce koje nije oplođeno

dakle problem je u tome što uopće ne nastupi sama ovulacija, a samim tim ni menga ne dolazi na vrijeme
Da, luči ga žuto tijelo, zato i njegova razina u drugom dijelu ciklusa raste, ali ga luče i jajnici (odnosno primarni folikul), jer ga ima u čitavom ciklusu, a ne samo u drugom dijelu.
Samo što u prvom dijelu ciklusa prevladava estrogen - estrogen se također luči tijekom cijelog ciklusa iz folikula jajnika i iz žutog tijela.
Stvar je u tome što se tokom ciklusa omjer tih hormona mijenja, ovisno o stadiju ciklusa.

E, sada, točan mehanizam međusobnog djelovanja tih hormona ne znam.
Po mojoj logici, ako se ne stvara žuto tijelo (odnosno, ne dolazi do ovulacije), logično bi bilo onda da je problem u estrogenu koji bi valjda u prvom dijelu ciklusa trebao osigurati ovulaciju, te nastanak žutog tijela.
Ali, očito baš to nije tako, jer kod mene nije problem manjka estrogena, već progesterona.
Pitanje je onda što je tu uzrok, a što posljedica, a to mi ginekologica nije baš objasnila.
Činjenica je da nemam ovulaciju, niti menstruaciju, a uzimanje 200 mg progesterona dnevno je to riješilo - mengu sam uredno dobila.
Znam samo što mi je dijagnosticirano - između ostalog hormonalni poremećaj.
A je li taj hormonalni poremećaj posljedica izostanka ovulacije ili je izostanak ovulacije posljedica hormonalnog poremećaja.... moram priznati da ne znam.
A budući da doista žuto tijelo u nejvećoj mjeri luči progesteron u drugom dijelu ciklusa, opet mi je logično da je manjak tog hormona posljedica izostanka ovulacije.
Ali, što je onda uzrok izostanka ovulacije?
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 13:28   #6
Dobro pitanje! Što je bilo prije kokoš ili jaje? hahaha

i ja se to pitam i iste me stvari zbunjuju, međutim ti uzimaš progesteron i dobiješ mengu, ali to i dalje ne znači da imaš ovulacije (bar ne redovne) - jel da?

mislim inače da je sprega između hormona reverzibilna, upravo je sve ovo tako i komplicirano!


jedna stvar koja meni nije jasna je kad čujem da žene mogu dobivati mengu redovno, ali da su ciklusi anovulatorni? kako je to moguće ako razmatramo u ovom kontekstu hormona?
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 12:03   #7
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
jedna stvar koja meni nije jasna je kad čujem da žene mogu dobivati mengu redovno, ali da su ciklusi anovulatorni? kako je to moguće ako razmatramo u ovom kontekstu hormona?
E, pa ja sam imala anovulativne cikluse godinama, dok odjednom menga nije stala. Prije toga je bila savršeno redovita, ali anovulativni ciklusi.
Skužila sam da nešto "ne štima", jer nikada nisam imala PMS, nikakve bolove kada sam dobila, a menga mi je trajala 2 dana i to po par kapi.
Tako da od kada znam za sebe nisam imala "normalnu, tipičnu" mengu.
Moja je menga obilnija i dulje traje kada pijem kontracepcijske, nego bez njih, a kod svih "normalnih" žena je u većem broju slučajeva obrnuto.

Mislim da se to dešava kada jajnik nije sposoban "izbaciti" jajašce, jer sam nešto čitala o zadebljanju ovojnice jajnika koja to onda sprečava ili nešto slično. Doista ne znam.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 20:19   #8
U pravilu se uzima da ako je menstruacija bolna tj. ako je riječ o dismenoreji prvi dan ili drugi tada je ovulacija u tom ciklusu ovulacija postojola.

A progesteron se naziva i ''čuvar trudnoće'' pa osim toga što regulira ciklus ( ali samo ako je dovoljno lučenje estrogena iz jajnika jer ako nema estrogena dovoljno onda progesteron niti ne može djelovati tako da izazove menstruacijsko krvarenje - zato se daje u 2.polovici menstruacijskog ciklusa progesteron da bi se regulirao ciklus ) , do 8tj./12 tj- trudnoće se obično daje da bi se pospješila implantacija jajašca tj.sačuva rana trudnoća.Stoga u svakom slučaju ga je dobro regulirati a to će znati i tvoja ginekologica.
maryy84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 15:08   #9
Danas sam bila kod ginekologice i rekla mi je da je to dosta sniženo u odnosu na vrijednost koja bi trebala biti 21 dan.
Dala mi je piti dabroston idućih 6 mjeseci. i tada ćemo napraviti kontrolu progesterona.
Zanima me, u odnosu na to bi li ja ikada mogla ostati trudna ako menstruacije dobivam uz pomoć tog. Nikad mi nije bila redovita menstruacija, ali sad u zadnje vrijeme otkad sam završavala faks i počela raditi kasnila je po mjesec dana i tu je počelo.
inače nemam nikakvih cisti i ultrazvukom i na papi sve je uredno.
zbunjena sam i zabrinuta
Svrco5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 23:21   #10
molim vas odgovor, jel jako vazno otici na vadenje progesterona 21 dan?meni ginekologica rekla 22 odn 23?koja je razlika?
asdf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 10:16   #11
Quote:
asdf kaže: Pogledaj post
molim vas odgovor, jel jako vazno otici na vadenje progesterona 21 dan?meni ginekologica rekla 22 odn 23?koja je razlika?
pa uobičajeno je 7 dana poslije ovulacije, ja sam išla 20 dan jer mi 21 uvijek pada u subotu, a u bolnicama ne vade krv u subotu.
__________________
...Elvis is dead......
snupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 22:08   #12
to vam je sve do hipofize u mozgu,prednjeg reznja...
trebala bih napraviti snimak hipofize,ona utice na te hormone
utice na rad nedbubrezne zljezde i jajnika...

malo se bole raspitaj kod dr,endokrinologa...

ja pak imam povisen taj hormon...
__________________
voli te tvoja zvir
TRAVNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 11:14   #13
Kod mene je ustanovljena insuficijencija žutog tijela, bez obzira na školske ovulacije. Ginekolog je to vidio na folikulmetriji - folikul lijepo narastao do 20mm i nakon dva dana dođem da vidimo jel pukao, kad ono na uzv i dalje folikul, ali smanjen, tj samo napuknut (18x13mm).
Dobila dabrostone, odnosno duphastone 2x1 dnevno...

A da nešto ne štima skužila sam po zadnja dva ciklusa, kad mi je menga bila potpuno bezbolna, trajala 1,5 dan i bila više kao tamni, gotovo crni, iscjedak
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 23:39   #14
Poviseni progesteron?

Quote:
snupy kaže: Pogledaj post
pa uobičajeno je 7 dana poslije ovulacije, ja sam išla 20 dan jer mi 21 uvijek pada u subotu, a u bolnicama ne vade krv u subotu.
cure, danas sam vadila progesteron, 22 dan ciklusa kako mi je ginekologica i preporucila i nalazi su odmah danas bili gotovi. u laboratoriju u kojem sam radila pretragu referentni interval za lutealnu fazu je 5.3-86, a kod mene je progesteron bio 93.3, dakle povisen je u odnosu na normalnu razinu i sad sam prilicno zbunjena. cijelo me vrijeme ginekologica slala na te pretrage zbog sumnje u snizenu razinu progesterona, a sad se ispostavilo da je povisena. sto znaci kad je progesteron povisen, cemu on steti, sto mi je ciniti?da li se i za to takoder uzimaju hormonske terapije?
asdf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 23:46   #15
da, zaboravila sam reci da su mi svi drugi hormoni unutar referentnih intervala(tsh, t4, t3, lh, fsh, testosteron, estradiol, dhea-so4, androstendion), jedino kako sam vec rekla progesteron nije!ove sam hormone vadila 2 dan ciklusa.
sad gledam te nalaze pa ne vidim da pise estrogen, jel to estradiol?
oprostite nisam u to sigurna...ukoliko nije onda mi jos on fali?
asdf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 09:01   #16
estradiol je estrogen
__________________
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju i na leđima konja
Irving is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 17:42   #17
tenx, a sto je s povisenim progesteronom?
asdf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 00:05   #18
evo nasla sam niz clanaka o toj temi
"High Estrogen and Progesterone Levels
High levels of estrogen and progesterone increase the risk of ectopic pregnancy because these hormones slow the movement of the fertilized egg through the Fallopian tube."
dakle, povecana razina progesterona, al moze biti i estrogena, uzrokuje vanmatericnu trudnocu
a ja sam je imala prije 10godina

Zadnje uređivanje asdf : 01.03.2009. at 00:24.
asdf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 15:35   #19
Bok, da li mi netko moze prokomentirati ove nalaze:

21. dan ciklusa:

Estradiol, 201 pmol/L, (luteinska faza: 360 -1100)
Progesteron, 21.8 nmol/L, (luteinska faza > 22)

Ovulacija je bila na 14. i/ili 15. dan ciklusa...

Prolaktin uredan, hormoni hipofize inace uredni... stitnjaca prije 2 mjeseca bila ok...
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:39   #20
Quote:
maryy84 kaže: Pogledaj post
U pravilu se uzima da ako je menstruacija bolna tj. ako je riječ o dismenoreji prvi dan ili drugi tada je ovulacija u tom ciklusu ovulacija postojola.

A progesteron se naziva i ''čuvar trudnoće'' pa osim toga što regulira ciklus ( ali samo ako je dovoljno lučenje estrogena iz jajnika jer ako nema estrogena dovoljno onda progesteron niti ne može djelovati tako da izazove menstruacijsko krvarenje - zato se daje u 2.polovici menstruacijskog ciklusa progesteron da bi se regulirao ciklus ) , do 8tj./12 tj- trudnoće se obično daje da bi se pospješila implantacija jajašca tj.sačuva rana trudnoća.Stoga u svakom slučaju ga je dobro regulirati a to će znati i tvoja ginekologica.
ginekolog mi je rekao da zene s niskim progesteronom obicno imaju teske trudnoce, tj moraju je cuvati. a manjak progesterona moze dovesti do toga da non-stop imate menstruaciju.

ukratko, ukoliko sumnjate da vam nesto "dolje" nije u redu, kod ginekologa pa na vađenje hormona (ima i preko hzzo-a ili privatno /120 kuna po hormonu/) i tako rijesite nedoumice.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:37.