Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2004., 15:17   #1
Erythema nodosum

Bolovala sam od ove bolesti prije par godina i o njenim uzrocima se zapravo jako malo zna. Inače manifestira se tako da se po nogama (a koliko sam čula i po drugim dijelovima tijela) tako reći iz čista mira počinju pojavljivati modrice tj. hematomi, koji se povećavaju ako se tijelo izloži i najmanjem naporu. Ja nisam smila ni hodat ni plivat (propalo lito, šmrc) nekih 3-4 mjeseca, a rekli su mi da sam imala najblaži oblik te bolesti.

Ja sam do tada bila manje više prilično zdrava (imala sam onda 19 god.), osim strašne upale grla par mjeseci prije te bolesti zbog koje sam primala peniciline i bila na voltarenima nekih misec dana.

E sad doktori su se složili oko dijagnoze, ali kao šta sam već rekla uzroci se ne znaju, i koliko to (bar meni) blesavo zvučalo svima je pretpostavka da se ta upala grla nije u potpunosti izliječila i da se to odrazilo kao erythema nodosum, odnosno kao hematomi po nogama...zvuči mi blesavo jer nekako grlo i modrice na nogama hmmm i ne vidim neku povezanost
Ok, jasno mi je da kad je ljudsko tijelo u pitanju svašta je moguće, pa me zanima jel netko imao sličnih iskustava i što su njemu pretpostavili za uzrok i je li se nedajbože bolest vratila (jer znam sebe uvatit da ako primjetim neku modricu na nozi cila protrnem, a onda se sva srića sitim da sam se tuka smotana negdi opizdila )

Zadnje uređivanje Studentica : 18.06.2004. at 17:10.
Ella E is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 18:47   #2
Nodozni eritem nije bolest nego simptom ... i to vrlo nespecifični.

Može se ponekad javiti kao prateći simptoma upale grla, ali danas se ipak naćešće javlja kao simptom sarkoidoze - naročito u ovo vrijeme proljeće/ljeto

ne znam da li si slikala pluća u vrijeme kad si imala nodozni eritem? Sarkoidoza naime najprije i najčešće zahvaća pluća.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 19:35   #3
Moguće da je bila reakcija na streptokoknu infekciju, kao što allegra kaže.

U svakom slučaju, nadam se da nema veze sa sarkoidozom.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 19:51   #4
e ovako. prvo da ti kazem da ce proci i da se sama povuce za kojih max. 6 tjedana. sklona je recidivima (dakle da se ponovo javlja) i kada dodje napad traje oko 2-3 tjedna.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 19:54   #5
e sada. sto moze uzrokovati erythema nodosum?
to je dosta nespecificna bolest ako mozemo reci. pojavljujuje se na ekstenzornim dijelovima najcesce potkoljenica. prvo bude crvenkasto pa onda lividno (ljubicasto).

uzrok mogu biti lijekovi (npr. sulfonamidi), nakon streptokoknog infekta, nekih virusa, sarkoidoze....

najcesce su zahvacene zene.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 19:57   #6
potrebno je mirovanje i uklanjanje provocirajucih cimbenika. dakle, lijecenje streptokokne infekcije ili lijeka....koriste se salicilati i nesteroidni antireumatici u terapiji (npr. indometacin). to je sto se tice sistemskog lijecenja...moze se koristiti i kalijev jodid u 5 postotnoj otopini.
lokalno djeluju kortikosterodi....

e sada zasto se javlja to...vjerojatno se taloze kompleksi antigen i antitijelo u kozi...

toliko od mene....(i mog znanja dermatologije koju sam nedavno polozila)

savjet....pogledaj koje lijekove koristis i trebas slikati pluca da vidis jel sarkoidoza (nadam se da nije)

pozdrav
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 20:20   #7
ma nije ni sarkoidoza neka jako strašna bolest, pogotovo ona koja se javlja s nodoznim eritemom (takva najčešće protutnji, spontano se povuče i više se ne javlja, jedino su potrebne češće kontrole)
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 20:34   #8
Ma joj, ne znam...

moje alergije mi se cine kao jack pot u usporedbi sa sarkoidozom, barem s onim cega se sjecam iz opisa te bolesti...
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 20:42   #9
hm...nije da sam vidjela tone sarkoidoze, ali sasvim slucajno sam drzala seminar iz toga. ali nije bas da nije bed. osobito neurosarkoidoza (koja je rijetka, ali ipak je ima). da ne govorimo kako sarkoidoza osim zahvacanja pluca (bihilusna limfadenopatija), moze zahvatiti i druge organe...(autoimuna je bolest)
ali mislim da sada ne bismo trebali pricati o sarkoidozi, vec o tome sto nasa forumasica ima od nabrojenog gore , tj. da vidimo sto bi mogao biti potencijalni uzrok nodoznog eritema.

iako mislim da je dosta cest od streptokoka i lijekova koji mogu se mogu priljepiti za nasa antitijela i taloziti u kozi...

ufff. ella javi se sta je bilo da mi tu ne bubamo svasta
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 08:58   #10
Evo ovako, napravila sam bila kompletne pretrage krvi, sve je bilo ok, pluća kristalno čista čak se i doktorica divila, samo to moje grlo....hmmm... Često mi se zna desit da mi "pukne" glas, posebno ako se malo više pivalo po noći , a i kad me uvati prehlada ili gripa najviše mi nastrada grlo, gutanje me onda zna ubijat...
Kako su nalazi bili uredni, doktori su pretpostavili da se erythema dakle pojavila zbog te upale grla koju sam imala, iako nisu bili sigurni jer mene grlo nije bolilo u to vrime ( bilo je ljeto a ja sam upalu imala u 2. mjesecu), tako reć ja sam bila zdrava u to vrime, al sam eto imala te simptome

Istina da sam bila dosta iscrpljena zbog nekih drugih stvari koje su mi se tada dešavale, (imala sam neke probleme u to vrime, zapravo to mi je bilo jedno od težih životnih razdoblja) al nalazi su eto bili uredni.
Znači češće zahvaća žene, a bidne i mi svaki vrag na nas

Srića erythema se nije vratila, a kako sam rekla ja nikad za zdravljem nisam imala većih problema osim ponekad sa tim grlom... a šta je točno sarkoidoza?
Ella E is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 09:12   #11
Quote:
Studentica kaže:
hm...nije da sam vidjela tone sarkoidoze, ali sasvim slucajno sam drzala seminar iz toga. ali nije bas da nije bed. osobito neurosarkoidoza (koja je rijetka, ali ipak je ima). da ne govorimo kako sarkoidoza osim zahvacanja pluca (bihilusna limfadenopatija), moze zahvatiti i druge organe...(autoimuna je bolest)
ali mislim da sada ne bismo trebali pricati o sarkoidozi, vec o tome sto nasa forumasica ima od nabrojenog gore , tj. da vidimo sto bi mogao biti potencijalni uzrok nodoznog eritema.
Mislim da bi trebalo biti riječi o sarkoidozi, jer je sarkoidoza najčešći uzrok nodoznog eritema ... moguće je čak da je i ova forumašica imala prije par godina neprepoznatu sarkoidozu
pa ću ja još malo divaniti o tome.

Sarkoidoza nije autoimuna bolest (nema autoantiijela).
To je bolest nepoznatog uzroka koja može zahvatiti više organa, ali ipak najčešće zahvaća pluća.
Postoji poseban oblik tzv. akutne sarkoidoze koji se najčešće javlja u proljeće i ljeto kod mladih ljudi i udružen je s nodoznim eritemom, a ima čak i poseban naziv - Loeffgrenov sindrom.
U tom sindromu mogu, osim hilusnih limfnih čvorova, biti zahvaćene suzne žlijezde i žlijezde slinovnice ... česte su nelagode u grlu, a na ždrijelu i nepčanim lukovima se ponekad vide male bjele pjegice (sluznički plakovi) koji se onda krivo protumače kao tonzilofaringitis (još ako je u brisu kolonizirana flora iz grupe Streptokoka, evo krive dijagnoze streptokokne angine).

Loeffgrenov sindrom je buran (zbog općih simptoma i nodoznog eritema), ali nije udružen s malignim formama sarkoidoze kao što je napr. neurosarkoidoza. Ima dobrou prognozu i prođe sam od sebe (uz mirovanje i simptomatsko liječenje, napr indometacinom) ... ali važno ga je prepoznati
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 09:15   #12
Quote:
Ella E kaže:
Evo ovako, napravila sam bila kompletne pretrage krvi, sve je bilo ok, pluća kristalno čista čak se i doktorica divila, samo to moje grlo....hmmm... Često mi se zna desit da mi "pukne" glas, posebno ako se malo više pivalo po noći , a i kad me uvati prehlada ili gripa najviše mi nastrada grlo, gutanje me onda zna ubijat...
Kako su nalazi bili uredni, doktori su pretpostavili da se erythema dakle pojavila zbog te upale grla koju sam imala, iako nisu bili sigurni jer mene grlo nije bolilo u to vrime ( bilo je ljeto a ja sam upalu imala u 2. mjesecu), tako reć ja sam bila zdrava u to vrime, al sam eto imala te simptome

Istina da sam bila dosta iscrpljena zbog nekih drugih stvari koje su mi se tada dešavale, (imala sam neke probleme u to vrime, zapravo to mi je bilo jedno od težih životnih razdoblja) al nalazi su eto bili uredni.
Znači češće zahvaća žene, a bidne i mi svaki vrag na nas

Srića erythema se nije vratila, a kako sam rekla ja nikad za zdravljem nisam imala većih problema osim ponekad sa tim grlom... a šta je točno sarkoidoza?
e sad sam vidjela da je i Ella pisala u isto vrijeme kao i ja

dakle, ovako
slika pluća u Loeffgrenovom sindromu (tip sarkoidoze povezan s nodoznim eritemom) pokazuje povećanje hilusnih limfnih čvorova - koje ponekad može biti jako izraženo, a ponekad i ne mora nego se vidi tek na slojevnim snimkama ... pa bi bilo dobro da to pogleda iskusan radiolog.

Vrijeme javljanja tegoba, umor i ove nedefinirane promjene s grlom bi se uklapale ... obične krvne pretrage najčešće nisu poremećene, osim što može biti nešto snižen udio limfocita u diferencijalnoj krvnoj slici. Obično je ACE povišen u sarkoidozi, naročito akutnoj, ne znam jesu li to radila?

Ma, ako je to kod tebe bio akutni oblik sarkoidoze, nemaš beda - očito je prošao sam od sebe, kao što uostalom taj oblik najčešće i prođe ... važno je jedino to napomenuti liječniku ako ti se za par godina ponove opći simptomi umora, eventualno kašlja, promjena na koži i sl. ... tak' da ne lutaš nego da se dijagnostički postupak pravilno usmjeri
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 10:12   #13
Quote:
česte su nelagode u grlu, a na ždrijelu i nepčanim lukovima se ponekad vide male bjele pjegice (sluznički plakovi) koji se onda krivo protumače kao tonzilofaringitis (još ako je u brisu kolonizirana flora iz grupe Streptokoka, evo krive dijagnoze streptokokne angine).
Da allegra, po krajnicima sam imala puno tih bijelih pjega, Isuse sad kad se sitim da mi je ona biserka od doktorice opće prakse, kad sam joj rekla da mi je to strašno sumnjivo, objašnjavala da su to komadići nefermentirane hrane , a ja je samo blido pogledala, ka ono jel vi mislite da ja ne perem zube???

Znači moguće da sam ja imala sarkoidozu a da nisam ni znala, aj fala puno na odgovorima, lipo je čut da taj akutni oblik nije toliko strašan, jer stvarno i ja sam mislila da je u pitanju samo malo žešća upala grla, a ni kasnije stvarno nisam imala nikakvih problema.
Ella E is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 10:14   #14
Quote:
lahor kaže:
Ma joj, ne znam...

moje alergije mi se cine kao jack pot u usporedbi sa sarkoidozom, barem s onim cega se sjecam iz opisa te bolesti...
to je zato što su opisi bolesti udžbenicima najčešće prepisani iz američke literature
naime tijek i prognoza sarkoidoze jako ovisi o rasi i podneblju gdje se javlja.
Tako na primjer teške forme sarkoidoze ima crna rasa u sjevernoj Americi, ali ne i u Africi ... Portorikanci koji žive u New Yorku, ali ne i oni u drugim krajevima Amerike ... Irkinje koje žive u Londonu, ali ne i one koje žive u Irskoj ...
daleko najviše sarkoidoze ima u Skandinaviji, ali tamo bolest ima potpuno benignu formu - ovu akutnu s nodoznim eritemom.
s druge strane, u Japanu uopće nemaju nodozni eritem

totalni cirkus, a ne zna se zašto

U Hrvatskoj je zasada najzastupljeniji "skandinavski" oblik
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 10:52   #15
Quote:
Tako na primjer teške forme sarkoidoze ima crna rasa u sjevernoj Americi, ali ne i u Africi ... Portorikanci koji žive u New Yorku, ali ne i oni u drugim krajevima Amerike ... Irkinje koje žive u Londonu, ali ne i one koje žive u Irskoj ...

Hehehehehe zato san i ja dobila to, jer san Splićanka koja živi u Zagrebu Hehhehehe šala mala cure, ma zakon ste, fala van puno!
Ella E is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 11:42   #16
allegra..hvala na malim ispravcima...joj ta sarkoidoza je totalno zanimljiva...da sada sam i ja pronasla da se uglavnom tretira kao bolest neprepoznatog uzroka

a reci da li znas kolika je ucestalost sarkoidoze u nasoj populaciji (otprilike, jer pretpostavljam da nema radova, ili sam u krivu?)
i s cim je kod nas najcesce povezana?
tnx
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 12:03   #17
Quote:
allegra kaže:
to je zato što su opisi bolesti udžbenicima najčešće prepisani iz američke literature
naime tijek i prognoza sarkoidoze jako ovisi o rasi i podneblju gdje se javlja.
Tako na primjer teške forme sarkoidoze ima crna rasa u sjevernoj Americi, ali ne i u Africi ... Portorikanci koji žive u New Yorku, ali ne i oni u drugim krajevima Amerike ... Irkinje koje žive u Londonu, ali ne i one koje žive u Irskoj ...
daleko najviše sarkoidoze ima u Skandinaviji, ali tamo bolest ima potpuno benignu formu - ovu akutnu s nodoznim eritemom.
s druge strane, u Japanu uopće nemaju nodozni eritem

totalni cirkus, a ne zna se zašto

U Hrvatskoj je zasada najzastupljeniji "skandinavski" oblik
Ajme totalno zanimljiva bolest. Vidis, vidis, moze i ta pulmologija biti zanimljiva
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 12:15   #18
Quote:
Studentica kaže:
...joj ta sarkoidoza je totalno zanimljiva...
jest, jako je zanimljiva, podjednako s aspekta dijagnostike i epidemiologije ... /mali off topic za tebe: ako imaš interesa i smisla za dijagnostiku onda se pokušaj usmjeriti prema sistemskim bolestima - one zahtjevaju znanje svih područja medicine i pravi su izazov za dijagnostičara/

Quote:
... a reci da li znas kolika je ucestalost sarkoidoze u nasoj populaciji (otprilike, jer pretpostavljam da nema radova, ili sam u krivu?)
i s cim je kod nas najcesce povezana?
tnx
imaš podatak u zadnjem udžbeniku Interne medicine (baš sam sad provjerila)... za Hrvatsku se navodi podatak od 3-11/100 000 stanovnika Zemljopisna distribucija sarkoidoze kod nas se uklapa u onu evropsku ... znači, više je ima na sjeveru, a manje na Mediteranu

međutim, vjerovatno prilično sarkoidoze ostane neprepoznato jer liječnici nisu senzibilizirani za tako raznolike simptome pa ih najčešće tretiraju kao posebne bolesti, a ne objedinjuju ih u jednu bolest ... to je problem i s drugim sistemskim bolestima ... nerijetko se dogodi da bolesnik napravi hrpu pretraga u (privatnim) specijalističkim ambulantama, a onda ne zna što će s tim nalazima jer ih nema tko povezati i protumačiti.

evo ti jedan primjer ... kod ljudi koji imaju (ili su imali) bubrežne kamence od kalcijevog karbonata, a nemaju nasljednu predispoziciju za to, također bi trebalo posumnjati na sarkoidozu ... a nešto ne znam baš da se kod takvih radi daljnja obrada.

doduše, sve te sistemske bolesti su ipak relativno rijetke, pa onda nije čudo da se ne prepoznaju
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 12:47   #19
ali, da ne bi bilo zabune, nije samo kod nas tako
(sad mi se ne da ništ pametno raditi, pa bum se malo raspisala, sorry)

recimo, u Skandinaviji je bolest prilično česta, javlja se u više od 60/100 000 stanovnika, načešće u ovoj akutnoj formi (koju je lakše prepoznati, nego kroničnu) i njihovi medikusi je znaju prepoznati. Osim toga, ima jedna neobična povezanost s insolacijom - bolest bukne u ljetnim mjesecima kada je izloženost suncu veća (vjerovatno zbog stvaranja D vitamina, koji se i sam dodatno pojačano sintetizira u granulomima kod sarkoidoze) ... uglavnom, Šveđani kad odu na ljetovanje u južnije zemlje, često se vraćaju sa simptomima sarkoidoze ... to se zna, nije to kod njih ništa neobično, skoro k'o epidemija

e sad, zna tu biti i šašavih zabluda ... one godine kad je izbila bubonska kuga u Indiji (mislim da je to bilo 1995, ali nisam više sigurna) vratila se ekipa Šveda s odmora u Indiji i nakon par dana jedan od njih dobije karakteristični nodozni eritem, suze mu oči, povećani hilusni limfni čvorovi - sve karakteristično ... ali vraga, prvo se posumnjalo na kugu pa je cijela ekipa odsjedila u karanteni, cijela Švedska je bila na nogama, skoro pa izvanredno stanje, u Karolinskoj je malo falilo da ne hodaju u skafanderima, a ono ispala njihova domaća sasvim obična sarkoidoza
eto događa se i drugima

stoge EllaE, ti kao splićanka u Zagrebu nemaš beda, ali za svaki slučaj nemoj se selit' u Indiju
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2004., 14:33   #20
malo offtopic....ova diskusija je bila vrlo poucna...
treba se aktivirat
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.