Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2007., 12:33   #1
Baranja 91'

Zanima me višeo ratu u Baranji 1991',kako je počeo, gdje je bilo najviše borbi, kao i o Hrvatskoj invaziji koju godinu kasnije o kojoj sa ponešto čuo?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 12:49   #2
Bio je taj pokušaj oslobađanja u koji je krenuo Gorinšek devedeset druge; usred akcije stigla naredba iz Zagreba kojom se akcija zabranjuje, tako da je topnička podrška izostala, a Gorinšek smijenjen.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 19:51   #3
Ne znam previše jer nisam sudjelovao. Ovo što Manaslu11 kaže otprilike je točno. Akcija je organizirana, znam da su sudjelovale 106. osječka i 107. valpovačka, da je akcija bila više no uspješna i da su čede počeli bježati, a onda je došla ta famozna obustava akcije, a najviše stradalih dogodilo se prilikom povlačenja. To je ono što znam.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 20:38   #4
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Akcija je organizirana, znam da su sudjelovale 106. osječka i 107. valpovačka, da je akcija bila više no uspješna i da su čede počeli bježati, a onda je došla ta famozna obustava akcije, a najviše stradalih dogodilo se prilikom povlačenja. To je ono što znam.
Točno. Čak mislim da nije nikakva artiljerijska vatra bila otvorena na četničke položaje prije napada koji je usprkos tome bio uspješan. No kad je neprijatelj već bježao ko muha bez glave, iz Zagreba stiže naredba o povlačenju, pri čemu su naši imali najviše gubitaka.

Uglavnom, jedna od onih "izgubljenih pobjeda".
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 12:37   #5
Koliko je bilo poginulih s naše strane?
Uopće koliko je naših sudjelovalo?
Jel istina o spaljenih 30 rezervista iz Vojvodine u nekom bunkeru?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 13:00   #6
Quote:
TomislavM kaže: Pogledaj post
Točno. Čak mislim da nije nikakva artiljerijska vatra bila otvorena na četničke položaje prije napada koji je usprkos tome bio uspješan. No kad je neprijatelj već bježao ko muha bez glave, iz Zagreba stiže naredba o povlačenju, pri čemu su naši imali najviše gubitaka.

Uglavnom, jedna od onih "izgubljenih pobjeda".
potpuno ste u krivu , neprijatelj nije bježao nego naši i zato su imali puno gubitaka, 106 nije sudjelovala, a od 107 samo izviđaćka četa dok se pješadija uglavnom nije makla sa svojih položaja. u akciji je sudjelovao mali broj vojnika 107 br. u odnosu na njen broj.15 ranjenih u povlačenju od mb i nekoliko mrtvih.samo je jedan vojnik prešao nasip i taj je poginio na nasipu .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 19:36   #7
prije napada u svim birtijama se pričalo kako se ide u osvajanje baranje. pijani domobrani hv su bili prestravljeni time što moraju napadat pa su se neki i ubijali zbog toga.

bez obzira o zapovijedi o povlaćenju ta akcija bi sigurno propala.
lošija organizacija nije mogla biti,
domobranska 107 brigada nije bila sposobna za obranu a kamoli za napadna dejstva
sama je sreća što na tom području neprijatelj nije izveo nijedan napad s ciljem osvajanja i presecanja slavonije na tom pravcu 1991g.

1 laka brigada branila je 40 kilometara fronte prema neprijatelju , to se kosi sa svakom vojnom logikom, a o utvrđivanju obrane i njenom učvrščenju nije bilo ni govora.

onaj ko je organizirao obranu ili je bio genij ili totalna budala a iz istih razloga i napad 1992g.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 01:39   #8
tražio sam nešta po googleu i slučajno naletio na ovu lakrdiju, pa sam se registrirao da napišem par riječi "komšiji". naime, takve nebuloze koje je on nasr*o bi trebale biti izbrisane



@siniša

ne znam tko ti je glavu (očito praznu) napunio ovim sr*njima, ali nije ni bitno... u napadu na baranju je poginulo 15ak vojnika. u napadu na baranju su čede bili uzdrmani (i to jako) i to uz izostanak topničke paljbe (izdaja iz osijeka). da nije došlo naređenje o povlačenju (prljava, smrdljiva izdaja iz zagreba) i da je došlo do topničke podrške napravio bi se veliki korak prema izbacivanju i zadnje spodobe iz baranje. naime, položaji su im bili u takvom položaju da bi ih jedan proboj (koji bi se i dogodio da nije bilo naređenja o povlačenju) totalno onesposobio. u slučaju proboja držali bi četnička leđa na nišanu na ogromnoj livadi. o pijanim i drogiranim ustašama smo već svi puno puta čuli pa za to neću trošiti slova.

zbog 107. koja nije bila "sposobna za obranu" čedi nisu smjeli prismrditi šumi.

o pobedničkoj vojsci koja je mogla pregaziti slavoniju neću trošiti puno riječi kad svi znamo da je ta vojska bila sposobna poraziti jedino civile.

još jedna važna stvar, 107. je uspješno držala položaje na baranjskoj strani...





i još jedna stvar, ne pokušavaj nas uvjeriti da si "naš"...
user27 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.04.2008., 09:32   #9
Quote:
user27 kaže: Pogledaj post
tražio sam nešta po googleu i slučajno naletio na ovu lakrdiju, pa sam se registrirao da napišem par riječi "komšiji". naime, takve nebuloze koje je on nasr*o bi trebale biti izbrisane
Ako si se registrirao samo da bi došao vrijeđati, nisi se trebao truditi. 3 dana.

I ostalima koji bi nešto odgovarali:

http://tn3-1.deviantart.com/300W/ima..._the_Troll.jpg
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 09:51   #10
Quote:
user27 kaže: Pogledaj post
tražio sam nešta po googleu i slučajno naletio ...
samo ču ti se nasmijat na tvoj post, ja dobro znam što je bilo , u koliko sati je došla zapovjed o povlačenju i u koliko sati je poćeo napad i kakav uspjeh je postignut između tih nekoliko najvažnijih sati tokom napada.
pravce napada izviđača , pješadije, koliko je poginulo u povlačenju , koje jedinice se nisu ni pokrenule sa svojih položaja na baranjskoj strani pa i točno mjesto pogibije jednog od poginulih...

broj učesnika u akciji govori o ozbiljnosti onih koji su u organizirali i planirali tj od 1800 ljudi nije ni pola uzelo učešča a da je i kompletna brigada koja je bila laka bez teškog naoružanja sa tri tenka i dva oklopna vozila nebi postigla nikakav uspjeh .
to je pokazala operacija u kojoj se ništa nije postiglo , nije se linija(bent) ni na jednom mjestu probio a u povlačenju je došlo do nesnalaženja komandnog kadra i blagog rasula, usto izgubljeni su i položaji koji su se držali na baranjskoj strani i ponovno je obrana morala biti organizirana na desnoj obali drave .

ja ovdje nespominjem ničju nacionalnost i ovo je podforum o vojnoj povjesti i tehnologiji pa nema veze čiji sam .

107. je svojim neuspjehom pokazala da je nesposobna za napadna djelovanja.vojne jedinice uspjehom u borbi mjere svoju kvalitetu.

obrambene sposobnosti nije imala prilike pokazati jer nije nijednom napadnuta od strane neprijatelja .

Zadnje uređivanje rezon@tor : 12.08.2010. at 16:04. Reason: ....
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 16:13   #11
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
....
obrambene sposobnosti nije imala prilike pokazati jer nije nijednom napadnuta od strane neprijatelja .
hm, tu su prisutna dva problema;

1) nedisciplina... odbijanje napada i sl. kako se to trebalo rješiti? ono... ko' u neprijatelju pred vratima ili?

2) naredbe iz zg o povlačenju i primirjima (o ovom posli)

Zadnje uređivanje rezon@tor : 12.08.2010. at 16:04. Reason: ...
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 17:16   #12
re

1 ja sam pucao tog dana iz topa 130 mm m46 na ciljeve prije napada...topnička priprema.....2 koliko ja znam akcija je bila organizirana da se linija iz blata i stare drave ispred benta ,pomakne na bent..voda je ulazila u naše položaje........3 koliko ja znam došlo je do velikog srpskog pomaka...pa se krenulo malo dalje...na čega je došao stop iz zagreba...4 dan prije prekopali smo top i prebacili sektor sa većeg dijela belog manastira,na manji dio...uz uzimanje većeg dijela ...lijevo prema madž. granici i b.p.selu....5 oko6 ujutro počinjemo....do prije podne oko 150 grananta...6 djelovali su i nečiji minobacači...budući da je akcija imala ograničeni karakter...dobro smo ih potprašili...6 prisluškivali smo srpski radio i u jednom trenu kažu...ne stvarajte paniku na mostu...7 momci na 1 crti su bili strašni...moj bratić iz belišća je iz velike blizine ubio četvoricu srpskih vojnika....a znam ih još koji su kasnije bili sa mnom...bio je to boj prsa u prsa sa srbima u rovu..8 da, par granata nam je palo u madžu jer je granica blizu...pa je padalo svagdje...borbe su bile oko b.p.sela jako blizu madže.....8 moje slobodno mišljenje...sranje...bezveze izginulo 20 -tak momaka...sve u povlačenju...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 21:51   #13
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
1 ja sam pucao tog dana iz topa 130 mm m46 na ciljeve prije napada...topnička priprema.....2 koliko ja znam akcija je bila organizirana da se linija iz blata i stare drave ispred benta ,pomakne na bent..voda je ulazila u naše položaje........3 koliko ja znam došlo je do velikog srpskog pomaka...pa se krenulo malo dalje...na čega je došao stop iz zagreba...4 dan prije prekopali smo top i prebacili sektor sa većeg dijela belog manastira,na manji dio...uz uzimanje većeg dijela ...lijevo prema madž. granici i b.p.selu....5 oko6 ujutro počinjemo....do prije podne oko 150 grananta...6 djelovali su i nečiji minobacači...budući da je akcija imala ograničeni karakter...dobro smo ih potprašili...6 prisluškivali smo srpski radio i u jednom trenu kažu...ne stvarajte paniku na mostu...7 momci na 1 crti su bili strašni...moj bratić iz belišća je iz velike blizine ubio četvoricu srpskih vojnika....a znam ih još koji su kasnije bili sa mnom...bio je to boj prsa u prsa sa srbima u rovu..8 da, par granata nam je palo u madžu jer je granica blizu...pa je padalo svagdje...borbe su bile oko b.p.sela jako blizu madže.....8 moje slobodno mišljenje...sranje...bezveze izginulo 20 -tak momaka...sve u povlačenju...
problem je u tome što se nemože nač nijedna operativna zapovjed za napad , niko ništa nije zvanično objavio , da se zna točan cilj akcije tj što je bila zadača brigade njena bliža i dalja zadača , dali samo osvajanje prednjeg kraja neprijateljske obrane ili ići u taktičku dubinu odnosno poslje zauzimanja "prve crte " prelazak u gonjenje .

ovako dok neko ko je zapovijedo akcijom jasno ne kaže što se dogodilo , koliko je operacija pripremana , zašto nisu i druge postrojbe , a koje su planom obuhvačene nisu učestvovale , zašto je uopče pokrenuta operacija u tom vremenu ( jedno od objašnjenja je da je voda ulazila u rovove ) ja u to nevjerujem .

dok to neko ne napiše , uvjek će se govorit o izdaji iz zagreba osjeka i pitaj boga odakle ne.

činjenica je da je operacija doživjela neuspijeh ,
da nije postignut rezultat utvrđen planom i zapovjedima
da je u povlačenju došlo do rasula
da nisu zadržani ni položaji koji su se držali u baranji

bataljon koji se nalazio nasuprot sela nard kod valpova nije se pomakao iz rovova .

oko 150 metara ljevo od pumpe bakanga nalazio se minobacački položaj samo jedan vojnik je istrčao na bent i on je herojskom smrču poginio ,bio je pripadnik izviđačkog voda .

izviđaćki vod je imao zadaču da poslje ovladavanja prednneg kraja neprijateljske obrane krene nevesinjskim kanalom u pravcu nove karaule međutim zbog jake vatre nije se uspio probit.

na traženje pojačanja jedan od zapovjednika pješačke postrojbe , odgovara da njegovi ljudi neče da idu .

svakakvim prićama o belom manastiru sigurno da je on kao grad u kojem se vjerojatno nalazila komanda vojske koja je bila tamo pretstavljala važan artiljeriski cilj, pješadija ni blizu belog manastira nije bila.

dali je došlo do panike kod neprijatelja treba provjerit , i ako je koliki je njen utjecaj bio na tok operacije .

kada gospodin koji me vređa kaže da smo ih mogli na čistini iza benta pogazit možda je i u pravu i ja bi volio da sae to desilo , međutim prema nekim podacima u selu majške međe se nalazila jača oklopna formacija ( po mom sudu bataljon) koja je bila spremna krenut u protunapad, anije krenula jer nije bilo potrebe.


borbe , bojevi i opreracije u zahvatu rijeke su jedan od najtežih oblika bd.

moje mišljenje je da je takvu operaciju uz aktivnu obranu sa čestim nasilnim izviđanjima trebalo poduzet ranije a napose u vrjeme bitke za vukovar , a sve radi rasterećenja okruženog grada i boraca u njemu.

mislim da je jna odmah poslje pada baranje nastavila ofanzivu u pravcu belišča ili između belišča i sela gat te na tom mjestu forsirala rjeku presjekla komunikaciju miholjac -osijek i nastavila prema đakovu i odsjekla slavoniju od ostatka hrvatske uspjela bi okupirat i osvojit taj dio slavonije.

da sada neko nemisli da san četnik , nisam , samo razmišljam vojnički.

kasnije o brani , ako hočete . bog i razgovarajmo bez vređanja .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 08:10   #14
ako sam dobro shvatio ti navodiš pješačke borbe oko baranjskog petrovog sela , ja pišem da se prednji kraj obrane koji je bio na tzv bentu nije probio ni na jednom mjestu , a kamoli oko tog sela koje je oko 7 kilometara u dubinu pzt .
bps je na samoj mađarskoj granici i ispred nje je nevesinje ljevo od ceste i novi bezdan desno po logici prvo je trebalo očistit ta sela pa onda bps.

prije operacije baranja , umislim u 12 mj 91 , bila je neka akcija u pravcu sela torjanci takođe uz mađarsku granicu , ali mislim da je to bila diverzantska akcija na neprijateljski utvrđeni položaj na bivšu karaulu na samoj granici .
isto je grupa razbijena i u neredu se povlačio jedan dio preko mađarske.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 20:48   #15
Čitao sam malo o ratu u Bogdanovcima i spomenuli su i mještanina koji je poginuo izvan Vukovarskog područja, na prilazu Švajcarnici...

To je Srpsko selo u Baranji,ali ne znam što se točno tamo dešavalo,cijelo to područje je pod nekim oblakom magle, ama baš ništa se ne zna o Baranji 91',bar ne danas...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 21:50   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko je bilo poginulih s naše strane?
Uopće koliko je naših sudjelovalo?
Jel istina o spaljenih 30 rezervista iz Vojvodine u nekom bunkeru?
Ja koliko se sjecam napad je bio 3. aprila 92. Nisam tada bio u Baranji jer sam bio u JNA i ono sto znam cuo sam od oca,striceva i prijatelja koji su bili tamo.U Baranju sam se vratio 15 maja 92.

Ukratko napad je poceo tako sto su vasi uhvatili na spavanju rezerviste iz Odzaka i tu ih je dosta izginulo mozda oko 20tak (Ne secam se dali je tenk pogodio direkt u ulaz bunkera ili su bas poklani na spavanju,moram vidjeti s ocem ). Tad je krenuo opsti napad na kompletnu liniju

Borbe su trajale 3 ili 4 sata mislim i bilans je na nasoj strani oko 50 poginulih a na vasoj oko 1200. Znam da cete reci da to nije istina, ni ja nisam u prvi mah povjerovao ali znam da su posle nekoliko dana svi zakopani u sumi jer je sve smrdilo od leseva a i svinje su ih pocele jesti pa je sve bilo za povracanje.
Otkud toliko mrtvih?
Otac mi je pricao da su vasi krenuli u masovni juris a nasi ih docekali na bentu a ko je bio tamo zna da od sume do benta ima dosta da se pretrci brisanog prostora,e tu su svi zavrsili.
Znam jos da su nalazili vojnike vezane lancima u transporterima i da je bilo puno spriceva kad si zauzeli vase polozaje.

Ovo pisem bez trunke laganja i ne zelim da se svadjam jer ono je bio glupi rat u kom su ljudi izginuli da bi neki sa zapada a i neki nasi i vasi dobro zaradili.
d72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:12   #17
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
ako sam dobro shvatio ti navodiš pješačke borbe oko baranjskog petrovog sela , ja pišem da se prednji kraj obrane koji je bio na tzv bentu nije probio ni na jednom mjestu , a kamoli oko tog sela koje je oko 7 kilometara u dubinu pzt .
bps je na samoj mađarskoj granici i ispred nje je nevesinje ljevo od ceste i novi bezdan desno po logici prvo je trebalo očistit ta sela pa onda bps.

prije operacije baranja , umislim u 12 mj 91 , bila je neka akcija u pravcu sela torjanci takođe uz mađarsku granicu , ali mislim da je to bila diverzantska akcija na neprijateljski utvrđeni položaj na bivšu karaulu na samoj granici .
isto je grupa razbijena i u neredu se povlačio jedan dio preko mađarske.
Da bio je upad vasih diverzanata iz Madjarske,tada su napali Karaulu u kojoj je komandir bio Kles imena se ne sjecam znam samo da je bio Hrvat.Tu su vasi zaklali dosta civila u selu Torjanci medju njima i roditelje od Klesa.Za njega znam jos da je posle rata presao u Vojsku Srbije i da je tamo komandir na nekoj karauli mislim kod Bezdana
d72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:21   #18
Na raskrscu od BPSela prema Nevesinju i Torjancima na strani prema Kompi sam licno vidio 2 vasa unistena oklopnjaka.

Zadnje uređivanje d72 : 14.05.2010. at 22:43.
d72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:43   #19
Quote:
d72 kaže: Pogledaj post
Ja koliko se sjecam napad je bio 3. aprila 92. Nisam tada bio u Baranji jer sam bio u JNA i ono sto znam cuo sam od oca,striceva i prijatelja koji su bili tamo.U Baranju sam se vratio 15 maja 92.

Ukratko napad je poceo tako sto su vasi uhvatili na spavanju rezerviste iz Odzaka i tu ih je dosta izginulo mozda oko 20tak (Ne secam se dali je tenk pogodio direkt u ulaz bunkera ili su bas poklani na spavanju,moram vidjeti s ocem ). Tad je krenuo opsti napad na kompletnu liniju

Borbe su trajale 3 ili 4 sata mislim i bilans je na nasoj strani oko 50 poginulih a na vasoj oko 1200. Znam da cete reci da to nije istina, ni ja nisam u prvi mah povjerovao ali znam da su posle nekoliko dana svi zakopani u sumi jer je sve smrdilo od leseva a i svinje su ih pocele jesti pa je sve bilo za povracanje.
Otkud toliko mrtvih?
Otac mi je pricao da su vasi krenuli u masovni juris a nasi ih docekali na bentu a ko je bio tamo zna da od sume do benta ima dosta da se pretrci brisanog prostora,e tu su svi zavrsili.
Znam jos da su nalazili vojnike vezane lancima u transporterima i da je bilo puno spriceva kad si zauzeli vase polozaje.

Ovo pisem bez trunke laganja i ne zelim da se svadjam jer ono je bio glupi rat u kom su ljudi izginuli da bi neki sa zapada a i neki nasi i vasi dobro zaradili.
1200 ljudi akoliko ih je krenulo u napad 10000? ili su svi izginuli
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:51   #20
mislim da je odnos snaga bio 5000 naprema 2000
volio bih da se u raspravu ukljuci jos neko ko je bio tamo cisto radi cinjenica ali mogao bih da pogresim najvise 10%
nasi su tvrdili oko 1500 ali navodno je Glavas u nekoj radio emisiji priznao oko 1200 i zbog toga je nekog u Osijeku smjenio

Zadnje uređivanje d72 : 14.05.2010. at 22:58.
d72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.