Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2012., 03:33   #401
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mislim da je plin jeftiniji od struje.
hvala Lozimka, ali to mi na žalost ništa ne znači.

jer ako grijalica nema odgovarajuću učinkovitost moglo bi ispasti da nije znatno jeftiniji (recimo, grijanje na plinsku grijalicu istog prostora do iste temperature po hladnoći me možda dođe 4 kn, a na struju 5 - što znači da mi se ne isplati uvoditi plin jer bi uvođenje koštalo cca 13000 kn i isplatilo se nakon cca 15 godina, pod pretpostavkom da omjer cijena energenata ostane isti).

mene zanima kolika je učinkovitost grijalice na plin, fasadne, u odnosu na električni bojler. ili bolje, kad bi se to izrazilo u kunama - koliko košta grijanje po danu na takvu plinsku grijalicu s termostatom, u odnosu na grijanje istog prostora, dnevno, na električnu grijalicu s termostatom.

je li to ispadne dva puta jeftinije, ili ne? i koju grijalicu treba uzeti.
nedoumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 15:36   #402
Mi imamo grijalicu Thermosole 2.98, Argo as.

Da smo ju koristili za grijanje mislim da bi se račun popeo do 300 - 400 kn, a ni onda ne bi bilo toplo u ovih 40 - ak m2 toliko da se može okolo u majici kratkih rukava jer imamo lošu izolaciju. Da nemamo lošu izolaciju račun bi bio cca 300 kn jer nama je ok temperatura 15 - 18 C.

Drugi ljudi imaju račune otprilike 400 - 1000 kn mjesečno kada griju skoro cijeli dan, prostore od oko 40 - 50 m2, koliko sam shvatila iz komentara na ovoj temi.

Najvažnije je u stanu ili kući imati dobru izolaciju jer ako ju nemaš toplina će izlaziti van grijala na struju ili na plin, svejedno.

Vidjela sam temu koju si otvorila. Zadnji ste kat, sredili ste izolacije. Možda bi valjalo pričekati još ovu zimu i vidjeti koliko će se račun promijeniti. Mislim da plin "leti" (oko 500 kn mjesečno i više) ako osoba voli imati ugodnu temperaturu oko 20 C i više. Tako da bi došlo na isto imali struju ili ne imali. Uvođenje plina je u tom slučaju besmisleno.

Primjerice, obitelj koja ima malo dijete troši daleko više od mene koja ovu zimu peć za grijanje skoro nisam uključivala.
Najvažnije pitanje ovdje je koliko i kako se grijete?

Cijene energenata svakako neće ostati iste nego će rasti.

Zadnje uređivanje Lozimka : 25.04.2012. at 15:42.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 12:14   #403
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mislim da plin "leti" (oko 500 kn mjesečno i više) ako osoba voli imati ugodnu temperaturu oko 20 C i više.
Zadnji kat u zgradi,zgrada stara 9g.,40m2,temp. između 20-23 C ovu zimu platili:12mj-300kn,1mj-350kn,2mj-350kn i u 3mj.obračun razlike potrošnje i potrošnja za tekući treći mjesec 272kn.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 18:32   #404
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Zadnji kat u zgradi,zgrada stara 9g.,40m2,temp. između 20-23 C ovu zimu platili:12mj-300kn,1mj-350kn,2mj-350kn i u 3mj.obračun razlike potrošnje i potrošnja za tekući treći mjesec 272kn.
Onda imate dobru izolaciju. Mi smo uključili peć na par sati. Nije zagrijala puno, a do jutra je sve "ishlapilo". U stanu je bilo vraški zima.

Da smo tako svaki dan grijali vjerojatno bi imali i preko 500 kn račun (za održavanje ugodne temperature).
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 09:00   #405
hvala na odgovorima!
naš se strujni, za cjelodnevno "ugodno toplo" penjao do 900 kn.
pa bi i 500 bila značajna razlika.
vidjet ćemo što će biti ove zime, s izloacijom
nedoumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 18:20   #406
Može mi netko objasniti kako se to po novom od 01 05 računa potrošnja plina Nikao da to prokužim Kužim da sad ko i struja ide ona naknada od 16,50 plus na to potrošnja ali neznam koja je sad cijena plina
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 19:05   #407
Quote:
nety kaže: Pogledaj post
Može mi netko objasniti kako se to po novom od 01 05 računa potrošnja plina Nikao da to prokužim Kužim da sad ko i struja ide ona naknada od 16,50 plus na to potrošnja ali neznam koja je sad cijena plina
16.50+PDV i nova cijena kubika je 3.61 kn. Jadna li nam majka.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 21:46   #408
+ 4.8 kn u FINI naknada po uplatnici jer više ni to nije besplatno, ako je uopće bilo
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 01:24   #409
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
+ 4.8 kn u FINI naknada po uplatnici jer više ni to nije besplatno, ako je uopće bilo
ili sve skupa 2kn/račun netbankinga...

10 računa u fini/pošti = 50kn, u banci 80kn, a netbankingom 20kn neovisno o cifri (banka/pošta preko XYZkn uzima postotak, ovih 5/8kn je minimal)

trošak netbankinga - 5-10kn/mj
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 15:47   #410
hi

Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
pa plinomjer mjeri kubike ali nova racunica je uvedena kako bi mogao "tocnije" utvrditi cijenu jer ocito kvaliteta plina varira iz mjeseca u mjesec. a drugi razlog je da se u racune uvede sto vise razlicitih varijabli pa kad podignu cijenu jedne varijable vi se necete moci zaliti na visoku cijenu plina jer je plin ostao isti a povecala se neka od naknadi u racunu

Placanje po KW je uvedeno zbog EU standarda... Isto tako ce zbog EU standarda biti uvedena taksa (neka vrsta pretplate-kao kod moba)...
Kaj se tiće mjerenja po m3 - to mjerenje je dosta neprecizno jer se plin ovisno o temperaturi siri i skuplja. Mjerno stanje plina (po kojem distributeri placaju plin) se radi kod 15stupnjeva, e sad kad je temperatura manja plin se skupi i onda unutar 1m3 dođe više čestica plina, pogreška kod klasićnih plinomjera je oko 1% za svaka 3stupnja manja od 15stupnjeva na stetu distributera, naravno kad je toplije onda je stvar obrnuta -greska ide na stranu potrosaca, ali kad je toplije od 15stupnjeva rijetko ko koristi plin... :-)
Naravno da je kod većih potrošaća ta greška u mjerenju puno veća. -kod njih se na brojilo spajaju plinski korektori, to su uređaji koji ovisno o tlaku i temperaturi korigiraju stanje brojila. Ti uređaji su skupi pa ih se ne isplati ugrađivati na kućna brojila, iako postoje klasićna brojila koja u sebi imaju ugrađen korektor.... Kaj se kvalitete plina tiće ona je jednaka za sve koji su spojeni na isti međunarodni plinovod, priće da netko upuhuje zrak u plinovod su gluposti jer smijesa plin zrak u kojoj ima 5-15% plina stvara explozivnu smijesu tako da nitko normalan ne bi upuhivao zrak u plinovod... POZ
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 15:55   #411
Možda sam malo nejasno napiso ovo u vezi kvalitete plina...
Ona je ista za sve koji su spojeni na isti plinovod u istom trenutku...Naravno da od mjeseca do mjeseca kvaliteta može varirat al to ovisi isključivo o tome kakav plin dođe iz Rusije ili odakle vec koji dio dobija plin... Standard za prirodni plin je da ima 92-99% metana, i tu se može javit ta razlika u kvaliteti...
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:01   #412
hi

Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
pa plinomjer mjeri kubike ali nova racunica je uvedena kako bi mogao "tocnije" utvrditi cijenu jer ocito kvaliteta plina varira iz mjeseca u mjesec. a drugi razlog je da se u racune uvede sto vise razlicitih varijabli pa kad podignu cijenu jedne varijable vi se necete moci zaliti na visoku cijenu plina jer je plin ostao isti a povecala se neka od naknadi u racunu

Placanje po KW je uvedeno zbog EU standarda... Isto tako ce zbog EU standarda biti uvedena taksa (neka vrsta pretplate-kao kod moba)...
Kaj se tiće mjerenja po m3 - to mjerenje je dosta neprecizno jer se plin ovisno o temperaturi siri i skuplja. Mjerno stanje plina (po kojem distributeri placaju plin) se radi kod 15stupnjeva, e sad kad je temperatura manja plin se skupi i onda unutar 1m3 dođe više čestica plina, pogreška kod klasićnih plinomjera je oko 1% za svaka 3stupnja manja od 15stupnjeva na stetu distributera, naravno kad je toplije onda je stvar obrnuta -greska ide na stranu potrosaca, ali kad je toplije od 15stupnjeva rijetko ko koristi plin... :-)
Naravno da je kod većih potrošaća ta greška u mjerenju puno veća. -kod njih se na brojilo spajaju plinski korektori, to su uređaji koji ovisno o tlaku i temperaturi korigiraju stanje brojila. Ti uređaji su skupi pa ih se ne isplati ugrađivati na kućna brojila, iako postoje klasićna brojila koja u sebi imaju ugrađen korektor.... Kaj se kvalitete plina tiće ona je jednaka za sve koji su spojeni na isti međunarodni plinovod, priće da netko upuhuje zrak u plinovod su gluposti jer smijesa plin zrak u kojoj ima 5-15% plina stvara explozivnu smijesu tako da nitko normalan ne bi upuhivao zrak u plinovod... POZ
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 22:16   #413
@ KH5 sve je bilo jasno i prvi put! Ne moraš dva puta pisati istu poruku.

Jedno pitanje: zar nismo već dobili taksu, onih 16.5 kn + PDV?
Quote:
morrak kaže: Pogledaj post
ili sve skupa 2kn/račun netbankinga...

10 računa u fini/pošti = 50kn, u banci 80kn, a netbankingom 20kn neovisno o cifri (banka/pošta preko XYZkn uzima postotak, ovih 5/8kn je minimal)

trošak netbankinga - 5-10kn/mj
Uz to, uštedjela bih vrijeme odlaska do poslovnice. Problem je što se ne razumijem u net bankarstvo. Morala bih otvoriti devizni račun, registrirati Pay Pal ili wire transfer, a potom dobiti nekakavu (kreditnu?) karticu. Svi mi ovi nazivi samo stoje u glavi, ali zapravo ne znam ništa o njima.

Ovaj mjesec računi su ukupno bili 536 kn i k tome 15 kn naknade (jer za 2 uplatnice FINA ne naplaćuje naknadu). Ako plaćam preko neta onda 5 računa x 2 kn i to je oko 10 kn. Razlika je 5 kn. Ipak, pay pal je dobro imati i za druge stvari.

Zadnje uređivanje Lozimka : 24.05.2012. at 22:26.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 23:14   #414
@KH 5, kako molim te objašnjavaš, pošto sam siguran u zimi bojler mora u jednom danu više vremena potrošiti da zagrije vodu koja cirkulira kroz radijatore. O tome sam tu pisao jednom ili dva puta. Stvarno me zanima, zašto jednom bojler radi 4 sata, karikiram, da postigne zadanu temperaturu, a inače mu je potrebno 2 sata? Kao primjer jučer je temp bila -2, daqnas isto -2, ali bojler radi duže , dakle grije vodu, iako su vanjske i unutarnje temp iste u tim danima. Dali se tu može reći o manjoj kalorijskoj vrijednosti plina u navedenom periodu za dan kada je bojleru potrebno više vremena da postigne zadanu temp ? U prosjeku trošim 5 m3 na dan, a taj dan sam trošio 8m3, a vanjske i unutarnje temperature nisu se drastično promijenile.
Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 23:46   #415
OnTopic: račun za plin od 2000kn košta nekoliko puta više od 5kn za platiti u pošti

OffTopic:
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Uz to, uštedjela bih vrijeme odlaska do poslovnice. Problem je što se ne razumijem u net bankarstvo. Morala bih otvoriti devizni račun, registrirati Pay Pal ili wire transfer, a potom dobiti nekakavu (kreditnu?) karticu. Svi mi ovi nazivi samo stoje u glavi, ali zapravo ne znam ništa o njima.

Ovaj mjesec računi su ukupno bili 536 kn i k tome 15 kn naknade (jer za 2 uplatnice FINA ne naplaćuje naknadu). Ako plaćam preko neta onda 5 računa x 2 kn i to je oko 10 kn. Razlika je 5 kn. Ipak, pay pal je dobro imati i za druge stvari.
Većina banaka ima netbanking uz račun u banci za npr. 6 ili 8kn dodatno. Za to dobiješ pregled i plaćanje sa svih računa u banci.

Ne moraš otvoriti devizni, Pay Pal nema veze sa netbankingom, a wire transfer možeš obaviti i netbankingom (što je zapravo devizno plaćanje iliti uplatnica prema nekom u inozemstvo)

PayPal je posrednik kome daš neku karticu koja podržava internet plaćanje i onda umjesto da daješ podatke za plaćanje nekom od koga kupuješ, samo se ulogiraš u PayPal i potvrdiš, a oni ti skinu s te kartice/računa. Ispadne te otprilike kao plaćanje POS-om kod nas u dućanu - ne daješ podatke kartice trgovcu nego banci (kroz onaj uređaj iliti POS - engl. "Point Of Sale")

Za netbanking samo dođi u svoju banku gdje imaš račun s kojeg bi plaćala (bio on žiro, devizni, tekući...) i zatraži da ti otvore netbanking.
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 11:40   #416
Hvala na odgovoru! Ako je 6 - ili 8 kn dodatno onda mi dođe na isto plaćala račune tako ili u FINI. Ostavit ću to još za sada neka miruje.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 13:43   #417
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Ako je 6 - ili 8 kn dodatno onda mi dođe na isto plaćala račune tako ili u FINI. Ostavit ću to još za sada neka miruje.
Ako imaš 3-4 računa mjesečno, onda ti je isto (ukoliko zanemarimo što moraš otići do fine i stajat na šalteru). Ja mjesečno imam 10-20 računa za sve nas (stan, vikendica, razna osiguranja i posmrtne...) pa se itekako osjeti.

A počelo se štediti i spajanjem računa, pa si to oni ručno proknjiže, a ja uštedim da umjesto 5 platim jednu uplatnicu ili sitne avanse platiš 6mj unaprijed (što te na 10-20kn računa ne smeta tolko) i uštediš 5 uplatnica...
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 19:57   #418
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
Placanje po KW je uvedeno zbog EU standarda... Isto tako ce zbog EU standarda biti uvedena taksa (neka vrsta pretplate-kao kod moba)...
Kaj se tiće mjerenja po m3 - to mjerenje je dosta neprecizno jer se plin ovisno o temperaturi siri i skuplja. Mjerno stanje plina (po kojem distributeri placaju plin) se radi kod 15stupnjeva, e sad kad je temperatura manja plin se skupi i onda unutar 1m3 dođe više čestica plina, pogreška kod klasićnih plinomjera je oko 1% za svaka 3stupnja manja od 15stupnjeva na stetu distributera, naravno kad je toplije onda je stvar obrnuta -greska ide na stranu potrosaca, ali kad je toplije od 15stupnjeva rijetko ko koristi plin... :-)
Naravno da je kod većih potrošaća ta greška u mjerenju puno veća. -kod njih se na brojilo spajaju plinski korektori, to su uređaji koji ovisno o tlaku i temperaturi korigiraju stanje brojila. Ti uređaji su skupi pa ih se ne isplati ugrađivati na kućna brojila, iako postoje klasićna brojila koja u sebi imaju ugrađen korektor.... Kaj se kvalitete plina tiće ona je jednaka za sve koji su spojeni na isti međunarodni plinovod, priće da netko upuhuje zrak u plinovod su gluposti jer smijesa plin zrak u kojoj ima 5-15% plina stvara explozivnu smijesu tako da nitko normalan ne bi upuhivao zrak u plinovod... POZ
ok zrak se ne upumpava,a dušik?
sem toga naravno da nitko neće upumpavati 85-95% zraka,ali 10-20% nebi stavio ruku u vatru
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 23:31   #419
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
ok zrak se ne upumpava,a dušik?
sem toga naravno da nitko neće upumpavati 85-95% zraka,ali 10-20% nebi stavio ruku u vatru
ne mozes upumpat 10% zraka jer ne znas kamo se taj zrak otić... plinovod nije ravna cijev nego je razgranat i nikad ne znas u koji rukavac ce ti otici tih 10% upumpanog zraka (ili dusika kak je neko prije napisal).
npr.- zamislite da imate konstantnu potrosnju plina u nekom kvartu i onda neka veca firma koja koristi plin u proizvodnji pojaca drasticno potrosnju i povuće večinu od tih 10% upumpanog zraka ili dušika ili čega već ... :-)

napomena: da bi upumpao nesto u nesto pritisak upumpavanja mora biti veci od pritiska plina u cijevi tako da se veci dio zraka vjerojatno ne bi promješao sa plinom nego bi se stvorila neka vrsta zračnog čepa - nesto slicno kao kad nakon sto nije bilo vode pa onda kad dođe voda a vi otvorite slavinu ide malo vode malo zraka(zracni cepovi).

Kaj se ovih firmi i njihove potrosnje tice: sjetite se da svake godine INA bar jednom isključi petrokemiju jer ona trosi ko pola HR. Onda jedna ozbiljna ciglana trosi kao jedan grad od 15 000stanovnika - zamisli da takvoj firmi pošalješ zračni čep umjesto plina...
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 23:55   #420
oj

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
@KH 5, kako molim te objašnjavaš, pošto sam siguran u zimi bojler mora u jednom danu više vremena potrošiti da zagrije vodu koja cirkulira kroz radijatore. O tome sam tu pisao jednom ili dva puta. Stvarno me zanima, zašto jednom bojler radi 4 sata, karikiram, da postigne zadanu temperaturu, a inače mu je potrebno 2 sata? Kao primjer jučer je temp bila -2, daqnas isto -2, ali bojler radi duže , dakle grije vodu, iako su vanjske i unutarnje temp iste u tim danima. Dali se tu može reći o manjoj kalorijskoj vrijednosti plina u navedenom periodu za dan kada je bojleru potrebno više vremena da postigne zadanu temp ? U prosjeku trošim 5 m3 na dan, a taj dan sam trošio 8m3, a vanjske i unutarnje temperature nisu se drastično promijenile.
Hvala
Tako drasticne razlike u kalorijskoj vrijednosti plina sigurno nema ... Kaj se tice primjera koji navodis: možda ti je dan prije ovog prvog dana(koji navodis u primjeru)bilo hladnije pa je trebalo duze da zagrijes stan, nego drugi dan kad si već imao temperaturu koju si samo morao odrzavati.

Drugi mogući razlog ti je da si prostoriju u kojoj je termostat prije zagrijao na zadanu temperaturu(možda je bila duže zatvorena) pa je termostat prije isključio bojler a u ovim drugim prostorijama je možda bilo 1-2stupnja manje nego dan prije al to nisi primjetio...

Trece i vrlo bitno: Mnogo ljudi ne zna da u zimi za dići temperaturu sa 21na22stupnja treba više energije nego za dići temperatu sa 19na20stupnjeva iako je u oba slučaja rijeć o dizanju temperature za 1stupanj . Naravno bitno je i napomenut da vecina termostata koji nisu digitalni nema baždarenje stupanj po stupanj nego npr. po 5stupnjeva (15,20,25itd..) tako da je dovoljna samo mala greska u okretaju i onda se vracamo na ovu pricu o dianju temperatura sa 19-2 ili sa 20-21stupanj...

Četvrta mogučnost ti je neka greska u elektronisi bojlera koji nekad možda bude osjetljiviji isl...

Za više pitaj servisera centralnog jer sistem rada centralnog grijanja i nije bas do kraja moje područje .
poz...
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.