Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2003., 11:20   #1
Radna Nedjelja

BOK SVIMA, AKO SAM DOBRO ZAPAZILA NITKO NIJE POTEGNUO TEMU O RADU TRGOVINA NEDJELJOM. ŠTO KAŽE ZAKON? ŠTO KAŽU PRODAVAČICE KOJE MORAJU DEŽURATI UZ TELEFON I DOTRČATI NA POSAO ČIM IH GAZDA POZOVE? ZAR SMO ROBOVI?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 11:57   #2
Re: Radna Nedjelja

Quote:
PEONIJA kaže:
BOK SVIMA, AKO SAM DOBRO ZAPAZILA NITKO NIJE POTEGNUO TEMU O RADU TRGOVINA NEDJELJOM. ŠTO KAŽE ZAKON? ŠTO KAŽU PRODAVAČICE KOJE MORAJU DEŽURATI UZ TELEFON I DOTRČATI NA POSAO ČIM IH GAZDA POZOVE? ZAR SMO ROBOVI?
O temi rada nedjeljom se moze pisati s vise strana, npr. prodavaca, kupca, gazde trgovine i sl. Tvoj pogled je samo jedan. Predpostavljam da nisi rob (izmedju ostalog to je i zakonom kaznjivo, npr. slucaj od prije godinu dvije u Osijeku).

Ja osobno nisam protiv rada trgovina nedjeljom.


PS.
Molim te, iskljuci Caps Lock dok pises. To se ovdje tumaci kao vikanje. Dobit ces vise odgovora. Potrazi termin netiquette po internetu, npr.
ovdje
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 12:14   #3
lose si zapazila
tema je vec nekoliko puta prezvakana

koliko jos sluzbi radi , ne samo nedjeljom nego i 0-24 ?

i dalje , ako sef zove zbog potreba posla , tko mu ionako moze reci da nece doci na posao ?

jedino kaj postoji kao problem je placanje redovito i u skladu sa zakonom i ugovorom o radu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 23:14   #4
vikanje

hvala na upozorenju da se derem, evo odmah prestajem, od sad ću biti dobra curica
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 03:39   #5
Re: Radna Nedjelja

Quote:
PEONIJA kaže:
BOK SVIMA, AKO SAM DOBRO ZAPAZILA NITKO NIJE POTEGNUO TEMU O RADU TRGOVINA NEDJELJOM. ŠTO KAŽE ZAKON? ŠTO KAŽU PRODAVAČICE KOJE MORAJU DEŽURATI UZ TELEFON I DOTRČATI NA POSAO ČIM IH GAZDA POZOVE? ZAR SMO ROBOVI?
Ej, gle, ko te *e*e, nije ti kapitalizam socijalizam pa da te mazi i pazi. Lijepo si imas slobodu da s poslodavcem ugovaras ugovor kakav hoces, a ako mu se ne to svidja, too bad, neka si nadje drugu budalu koja ce mu to raditi za te nofce. Kaj on misli da si ti vesla sisala?

A ako ti se pak svidja rad u "dynamic environment", "enthusiastic team player", "rapidly groving company", "meeting deadlines", "work under pressure", "career oportunity", sto da ti kazem, onda je to pravi posao za tebe.

Pas mater, debele kapitalisticke svinje. Samo bi grabili, a nis ne bi platili. Nezasitna stoka.

Papa je zakon !!!
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 12:39   #6
Mr Spiker, ti si kao ciklon.

Znate kaj, imam dojam da je Hrvatska pobrala jedino negativne zapadnjačke "odlike". Sve ono kaj ne valja na zapadu to naši poslodavci uvode, a ono kaj bi dobro došlo, je to košta.

Ko što reče Mr Spiker: "Papa je zakon!!!"

Mi moramo biti svjesni da imamo kulturu koja je znatno različita od npr. američke. Pretežno katoličko stanovništvo, koje bi htjelo svetkovati dan gospodnji, nedelju. Zašto tim ljudima to onemogućiti, da budu s familijom, kad već tijekom tjedna ne mogu biti.

Ja se zalažem za potpuno ukidanje rada nedeljom i za rigorozne kontrole, posebno trgovina koje zapošljavaju manji broj ljudi od potrebnog i ljudi koji gotovo uvijek rade prekovremeno.

Sad će skočiti poslodavci kako je država sve zakuhala, kao se teško živi itd. Je, malo morgen, moramo biti svesni da su naši nazovi poduzetnici spremni na sve samo ne usavršavati se. Ne bi oni uvodili ISO, nemaju pojma što znači kvaliteta radne sredine, svoje greške koje nastaju kao rezultat neznanja i neupućenosti, a često i bedastoće opravdavaju teškim uvjetima u turbulentnoj okolini.

Isto tako bi mogla skočiti vlada i reći. "Ali mi jednim neradnim danom gubimo miljune kuna!" Pa kaj, a zdravlje nacije vam nije važno!

No ima i dobrih poslodavaca, ali takvi su rijetki.

Da skratim, u Hrvatskoj je trgovina doživjela bum! Svi bi samo nekaj prodavali i preko noći se bogatili, ali to tako ne ide. Veća prava radnicima jer su ih radnici zaslužili.
 
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 13:41   #7
honorar

Bitno je kak poslodavci plaćaju i određuju radno vrijeme. Evo jednog primjera: poslodavac me nazove i kaže da obavim jedan posao do sljedećega dana u podne. Nije bitno koji je dan, možda i nije nedjelja, ali je noć i ja moram posao obaviti makar radila do 3 u jutro. I onda kad se ja požurim i sve to lijepo ažurno obavim, moj dragi poslodavac mi za 30 takvih zadataka plati isto kao i prošli mjesec za 20. Znači da sam 10 poslova obavila za lijepe oči. Problem je u tome što poslodavac određuje vrijednost moga boda kako mu se sviđa i ja ne mogu na to utjecati. E to me stvarno razbjesnilo i ne pada mi na pamet da se žurim obaviti bilo koji posao koji će mi zadati. Osobito ako je nedjelja!!! Neka čeka do ponedjeljka, pa makar zarađivala manje!
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 13:55   #8
Re: vikanje

Quote:
PEONIJA kaže:
hvala na upozorenju da se derem, evo odmah prestajem, od sad ću biti dobra curica
Hvala, sad te bolje cujem.



Primjer koji si navela govori o tim i takvim poslodavcima i na zalost je hr realnost. I sama navodis da nije problem je li u pitanju nedjelja. U tome je cijeli problem. Ljudi ce se dici na zadnje noge da brane neki detalj koji u sustini uopce nije bitan.
1. Ja sam protiv zabrane rada nedjeljom.
2. Ja sam za reguliranje prekovremenog rada i pravednu naknadu.
Prvo nema nista zajednicko s drugim.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 14:09   #9
Zabraniti rad nedjeljom - ne!
Zahtijevati zakonske uredbe koje ce regulirati kompenzaciju rada nedeljom - da!

Posto sam u US, onda cu napisati kakve su regulacije ovdje. Radna sedmica traje 40 sati. Sve preko tih 40 sati se smatra prekovremenim radom i podlijeze dodatnim pravilima. Prekovremeni rad se placa minimum 50% vise od regularnog radnog vremena.

Svaka drzava ima takodje svoja definirana pravila koja su objavljena u state publications. Za konkretno Michigan, mozete pogledati ovdje.

Donosenje zakona o zabrani rada nedeljom nema smisla, jer neko uvijek mora raditi nedeljom, a izuzimanjem pojedinih sluzbi i usluga iz toga, taj zakon bi dozvoljavao diskirminaciju. Nekim ljudima odgovara rad nedeljom, jer im je to dodatni izvor prihoda. Kako taj zakon recimo da prihvate studenti koji radom u slobodno vrijeme finansiraju svoje skolovanje? Kako bi se taj zakon na kraju mogao provesti u potpunosti prema onima koji rade u svojim domovima, recimo programeri ili dizajneri...

Gledano dugorocno, takav zakon je veliki promasaj, jer ce nasi kineski prijatelji koji ce raditi nedeljom, za mnogo manje novca polako potisnuti nase proizvode i mi cemo ostati bez posla...

Osobno, ne radim ni subotom ni nedeljom, a ako se to zbog specijalnih prilika i dogodi, dobijem urednu naknadu za to.

"No U.S. law prevents me from working on Sunday."
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 16:43   #10
Eto, ni ja ne bih bolje rekao
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 17:29   #11
amerika

tako je, zato volim USA!
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 02:00   #12
U svezi s problemima s kojima se Hrvatska suocava danas

Quote:
PEONIJA kaže:
Bitno je kak poslodavci plaćaju i određuju radno vrijeme. Evo jednog primjera: poslodavac me nazove i kaže da obavim jedan posao do sljedećega dana u podne. Nije bitno koji je dan, možda i nije nedjelja, ali je noć i ja moram posao obaviti makar radila do 3 u jutro. I onda kad se ja požurim i sve to lijepo ažurno obavim, moj dragi poslodavac mi za 30 takvih zadataka plati isto kao i prošli mjesec za 20. Znači da sam 10 poslova obavila za lijepe oči. Problem je u tome što poslodavac određuje vrijednost moga boda kako mu se sviđa i ja ne mogu na to utjecati. E to me stvarno razbjesnilo i ne pada mi na pamet da se žurim obaviti bilo koji posao koji će mi zadati. Osobito ako je nedjelja!!! Neka čeka do ponedjeljka, pa makar zarađivala manje!
Opet ti kazem, a ti nikako da cujes.

Ti s poslodavcem sklapas ili si vec sklopila deal (ugovor), sto, kako, na koji nacin, koje poslove i pod kojim uvjetima obavljas za njega. I to je kraj cijele price.
Ako pak netko od ugovornih strana krsi odredbe ugovora, onda ti predlazem da prvo prigovoris poslodavcu i podsjetis ga sto i kako radis za njega i kako si za svoj rad placena.
Ako mu je to i dalje nejasno, bad luck, goodbye. Daj otkaz i trazi si drugi bolji posao, i ako k tomu jos mislis da si ostecena onda ga tuzi sudu ako hoces.
Tako ti nekako izgleda slobodno drustvo.

Ali, ustvari postoji jedan veliki ALI, vi dragi Hrvati u domovini, cini se meni i nemate bas previse izbora, nego ste prisiljeni prihvatiti mrvice koje vam tu i tamo dobace vasi mrski gospodari poznatiji pod nazivom poslodavci. Zakoni, ovakvi ili onakvi, svejedno, kod vas ne vrijede niti ce vrijediti, jer uvijek se nadje jadnika koji moraju pristati na diskriminatorne uvjete, cistu exploataciju i potcinjenost, i jos uz to reci hvala, svaki puta kad mu mrzovoljni gospodar dobaci mrvicu.
I naravno, stvara se idealna klima za dupelisce i slicne beskicmenjake i sitne duse, koji ce za zalogaj umjesto mrvice poslodavcu i popusiti. I onda ce se tebi predstaviti kao netko i nesto.

Mislim da vi bas i nemate previse izbora. Djelomicno ste si krivi sami, a djelomicno su vas sjebali. I *e*ace vas do daljnjega.

I jos jedna stvar. Vi tamo ne mozete gledati kao je to rijeseno u drugim drzavama, pogotovo zakonski, iz razloga sto druge drzave egzisgiraju u drugacijim uvjetima od vas, u uvjetima u kojima njihovi zakonski propisi imaju smisla za njih.
Tako jednostavno preuzimanje naoko "dobrih" zakonskih rjesenja kod vas manje-vise nece igrati nikakvu ulogu.

Primjer:

Navodi se recimo kao razlog zabrane rada nedjeljom okupljanje porodice i posvecivanje obiteljskom zivotu.

E, sad, ovo u Americi nema nikakvog znacaja jer tamo nedjeljom u trgovinama (koje vi spominjete) rade samo djeca, studenti i ostali kojima porodica ne igra ulogu u datim uvjetima, niti im je pri ruci da bi s njom proveli vrijeme, a usput zarade koju paru sto im dobro-dodje za dofinanciranje svojih potreba.
Kod vas, pak, u trgovinama rade majke koje uzdrzavaju obitelj i staraju se i o drugim potrebama. Normalno da je krucijalno za majku da provede subotu i nedjelju s obitelji, a ne da mora ici na posao u ponizavajucim uvjetima, jer je u strahu da ce izgubiti i to sto ima. Too bad.

Vi dragi moji morate prestrukturirati vase drustvo iz temelja i re-definirati vrijednosti iz pocetka. A ovo se nece desiti do daljnjega, jer jeli, molim, pa tek ste ostvarili slobodno drustvo u demokraciji, i manje vise vam je svima krasno, samo da popravite neke sitnice. Toliko su vas sjebali da ni sami ne znate koliko, a dok se osvjestite proci ce vam nekih pedesetak godina dok trepnes. Too late za neke, dvije izgubljene generacije, a tek onda vam predstoji borba.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 04:00   #13
Ne bih rekao da u Hrvatskoj apsolutno nista ne valja. Bilo je i gorih dana, a vlast polako uci i prilagodjava sistem potrebama, doduse za sada vise drzavnim nego individualnim, ali i to krece na bolje.

Problem kod nas je sto drzava tapka u mjestu bez odlucnih ljudi koji ce poduzeti jos odlucnije korake. Radnici nemaju zakonsku zastitu, a posto drzava nema tacno regulirane propise kako za poslodavce, tako i za radnike, onda ih poslodavci postavljaju sami.

O kakvoj zastiti govorim? Prije svega, drzava bez pravosudja ne moze funkcionirati. Sadasnje sudstvo je zasnovano uglavnom na zaostalim rjesenjima (ali i ljudima) iz predhodnog sistema, koje radi po sistemu "sutra cemo" ili "lako cemo". Revizijom sudstva kao i stimulansom za skolovanje novih ljudi, mozda nece doci do trenutnih promjena, ali na dugorocnom planu ce se visestruko isplatititi.

Ovo takodje podrazumijeva reviziju radnickih sindikata, koji vise brige vode o sebi nego o radnicima. Kroz sindikate, kao sto znate, prolazi mnogo novca. Sindikati i njihovi fondovi ne smiju biti pod kontrolom drzave, ali drzava mora imati uvid i njihovo poslovanje. Imam osjecaj da se sindikati "probude" samo kada njima zagusti, a ne radnicima.

Dalje, Hrvatska jos uvijek nema jasno definirane vlasnicke odnose. Mnogi slucajevi nezakonito stecene imovine iz predhodne, kao i nove vlasti jos uvijek smetaju stranim investitorima da donesu kapital u Hrvatsku. Kapital naime dolazi, ali na krivi nacin, kroz prodaju kompanija. Ako se nastavi kao do sada, mozemo ocekivati u roku od par godina i drzavu na prodaju.

Za sada u kratkim crtama toliko, iako ima mnogo toga za diskutirati. Nastavim prvom prilikom.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 11:58   #14
radna nedjelja

Mr Spiker, hvala ti na savjetima, moš si mislit kakav sam ugovor sklopila. Bila sam sretna da sam dobila posao i u mom ugovoru ti ama baš ništa ne piše o obavezama poslodavca. Plaća mi kak mu puhne u glavu. A ja se ne usudim uopće pitat na koji način se meni obračunava honorar!
A što se tiče zakona, mogu ti oni biti najbolji na svijetu, al tko će ih se pridržavat?
I znate kaj još? Mi smo vam se u zadnjih pedesetak godina navikli da se za sve brine netko drugi. Tzv. socijalizam nas je naučio da tak i onak sami ništa ne možemo poduzeti! I sad kad bi nešto i mogli, treba nam dugo da to naučimo. Mislim da će to moći tek naša djeca. Za nas starije od 40 je prekasno. Mi ćemo ovako životariti do penzije.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 13:20   #15
hmmmmmmmmm

u USA se isto tako nista nije dogadalo slucajno i ljudi su morali kroz vrijeme odrasti od divljeg zapada do dogovorenih drustvenih normi = zakona

ako se sjetimo tko je izmislio sindikate i kako su oni "poslovali" u pocetku , jasno mnam je da nazalost i ovdje postoji potreba za takvim sindikatima
ukratko , onima koji ce poslodavcu doci u 3 ujutro doma , slomiti mu nogu u koljenu i obecati nastavak ako nastavi zajebavati radnike preko mjere

cak i strajkovi i mirni prosvjedi nisu sami sebi svrha , nego su iz necega proizasli
medutim , istina je da nase sindikate jedino zanima da se njihove premije isplacuju uredno i da je njima dobro

jadno bijedno i zalosno
... i nase
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 01:49   #16
Re: radna nedjelja

Quote:
PEONIJA kaže:
Mr Spiker, hvala ti na savjetima, moš si mislit kakav sam ugovor sklopila. Bila sam sretna da sam dobila posao i u mom ugovoru ti ama baš ništa ne piše o obavezama poslodavca. Plaća mi kak mu puhne u glavu. A ja se ne usudim uopće pitat na koji način se meni obračunava honorar!
A što se tiče zakona, mogu ti oni biti najbolji na svijetu, al tko će ih se pridržavat?
I znate kaj još? Mi smo vam se u zadnjih pedesetak godina navikli da se za sve brine netko drugi. Tzv. socijalizam nas je naučio da tak i onak sami ništa ne možemo poduzeti! I sad kad bi nešto i mogli, treba nam dugo da to naučimo. Mislim da će to moći tek naša djeca. Za nas starije od 40 je prekasno. Mi ćemo ovako životariti do penzije.
Tako je sve je istina. Nego zalosno je da se sve tako jadno svrsilo.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 09:17   #17
Quote:
Mr Spiker kaže: Pogledaj post
"dynamic environment", "enthusiastic team player", "rapidly groving company", "meeting deadlines", "work under pressure", "career oportunity" !!!
Haha... Ovo je drugim riječima rečeno "radil buš ko magarac za crkavicu"
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2020., 13:59   #18
evo nakon skoro 20 godina u trulom kapitalizmu gdje vara ko-go-koga stigne mi još rapravljamo treba li raditi nedeljom...
toliko smeća i nepravilnosti imamo u državi a pojedinci bi nedelju za "dom.obitelj.crkvu"
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.