Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2017., 17:38   #41
Quote:
Pia5 kaže: Pogledaj post
Evo ovako... tablete sam prestala piti u dogovoru s psihijatrom. Hvala Bogu, to razdoblje je iza mene, a ja se sada odlično osjećam s te strane.
Na proljeće ove godine sam smršavila 7 kg u mjesec i pol, i sad mi se duplo vratilo. Iza Uskrsa sam počela jesti ko pomahnitala. I od tada, ne prestajem jesti. Jedem samo gluposti iz pekare i slatkiše. Njagore od svega što to jedem poskrivečki da me dijete ne vidi, jer njemu ne dozvoljavam da jede nezdravo, ali zato mama udri po nezdravom.

Povrće mi nije hrana koju bi mogla svaki dan jesti, kao niti voće. Voće još donekle jedema, ali pojedem dva puta tjedno. Na povrće se baš silim. Niti me zasiti, niti mi je to fino.

Što se tiče rekreacije, s tim nemam problema. Idem tri puta tjedno u teretanu na grupne treninge, jer sam oduvijek bila sportski tip i volim vježbati. Također, sto se tiče pića, tu isto nemam problema. Ne volim gazirano, uglavnom pijem vodu ili si iscjedim limun ili naranđu, bez šećera naravno.

Napravila sam veliki pomak što sam iz prehrane izbacila šećer, u smislu da ga ne koristim u čajevima itd. ali i dalje konzumiram slatko. Također, niti čipseve više ne jedem, a prije sam ih stalno jela.

Ne znam da li je moj slučaj za psihijatra, nikad nisam o tome pričala s psihijatrom, jer smo se više fokusirali na moj problem anksioznosti i depresije nakon poroda uz pregršt drugih obaveza koje su me dovele do stanja u kojem sam bila.

Meni je samo potrebno izaći iz tog kruga i nastaviti put. Međutim, ja ne mogu niti izaći iz tog kruga. Nisam dovoljna jaka niti sam tako veliki karakter da kažem samoj sebi sad je dosta.
A znam da bi trebala... znam to... prvenstveno jer se ne osjećam ugodno niti zadovoljno. Pored toga, upropaštavam svoje zdravlje unosom "smeća" u organizam.

Ne znam... mislim da sam previše time opterećena. Pokušat ću si napraviti plan unaprijed što jesti do kraja tjedna i opskrbit se svim namirnicama.

Eh da, vidjela sam da je netko spomenuo zobene. One mi u početku nisu bile fine. Sad su mi odlične sa rižinim mlijekom. Kad bih isto tako mogla reći i za povrće
Ali Pia, kazes da se ne mozes najesti od povrca.
Guess what, ne moze nitko.

Zdjela zelenog lisca nikad nikog nije nahranila pa nece ni tebe.
Alo zato zeleno lisce s recimo pilecim mesom i maslinovim uljem itekako hoce.

Ili punjena paprika s purecim mesom. Il juneca pasticada s tonom umiksanog povrca koju ces jesti uz jednu snitu kruha a ne 5. Ili sarma sa krtim mljevenim butom i bez puno masnoce.

Evo ja bi sve ovo nabrojano pojela s vecim gustom nego pizzu ili cokoladu a bog zna da obozavam oboje.

Da ne spominjem salate od sto cuda a u najgorem mozes si ispeci pizzu s tunom i tankim tijestom ili low carb tijestom i gore naslagati paprike rajcice, tikvice i cudesa.

Plus ovo kaj Milivojka nabraja - dodala bi tome krem juhe. Ono skuhas grasak brokulu luk, izmiksas to, malo vrhnja u to u pocetku (kasnije izbacis), sastrane jos drmnes kuhana jaja.. mislim ja sam sita od toga skroz.
Ima i sad butternut tikvi. To je najfinija juha ikad.

Povrce je vazno jer ti potice crijeva na rad i pomaze metabolizmu.

Ako imas ideju o istom samo u formi kuhanog karfiola ili prokula bez icega - morat ces biti malo kreativnija.

Jbg rekreacija ne koristi nis ako ne smanjis kalorije to je valjda jasno.

Glede anksioznosti i psihickih poteskoca koje te more - ne bih bas o tome, vjerujem da je o tome i na terapiji bilo rijeci.
Ali jasno je ko dan da ti je prejedanje povezano s tim stvarima. Nije ti bezveze dr pricala iskljucivo o njima. Jer jedenje je samo posljedica.

Buduci da mi se cini da si na neki nacin ovisna o brzoj hrani i brzom zadovoljavanju, mozda ne bi bilo lose da uvedes u svoj zivot mrvicu priprema.
Recimo napunis fridz brzim zdravim grickalicama, svjezim sirom ili tunom koje mozes pojesti nabrzinu, skuhas unaprijed 4-5 jaja za kojima mozes posegnuti u krizi. Itd.
Zacrtas si da ne ides u pekaru pa makar sjekire padale i nemas kamo drugdje

Ili ak te bas vuce pizza napravis neku low carb.. ima hrpa recepata. Lagani su i brzi, a ne ides u pekaru. Isto vrijedi i za lazanje i slicno.


Ono moze se

Btw 7 kg u mjesec i pol je poprilicno i vjerojatno si sokirala organizam i sad ti nestasko vraca prejedanjem
Jer je to bioloska reakcija na gladovanje.
Radije krenut polako pa skidati 2-3 kg u mjesec i pol a ne 7
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 18:17   #42
Quote:
Pia5 kaže: Pogledaj post
...
Kad ti svi sole pamet evo i mene

Iz svega nadrobljenog mene dvije stvari bodu u oko:

1. Nije ti žao da dijete odraste kao povrćomrzac? jebemu, prisili se radi njega....Kako spremaš povrće koje ne voliš? Lešo? Pohano? Ćušpajz? Varivo? Pokušaj s povrtnim krem juhama - to se barem svakome svidi, a nekakav je početak. Npr bundeva, mrkva, korijen celera - nekakvi nepovrtni okusi. ne kreći s kupusnjačama.
2. Kad jedeš? Kad se sjetim svojih dana sa sitnim klincima, bila sam mršava kao štap jer ništa nisam stizala za sebe napraviti. Ali, mi smo dnevno barem par sati bili izvan kuće. Uništi vrijeme koje ti je kritično. Nisi glupa, znaš i sama da jedeš kad si u kuhinji, pored frižidera, pred televizorom.... Na toboganu bogami teško je jesti. Masni papir je gnjusoba - ne kupuj po cesti.
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:32   #43
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Guess what, ne moze nitko.
Moze
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:42   #44
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Moze
A ono, svaka cast
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 08:30   #45
Ja obozavam povrce, osim navedene brokule, ali nije bitno tko sta moze ili ne moze, bitno je sto Pia ne moze, a zeli.

Iskreno, po zadnjem procitanom Pia, zasto ne razmislis da krenes na razgovore sa psihologom, ali ovaj put vezane na problem sa hranom?

Inace, super savjeti od Tinch i Belane
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 09:23   #46
Eo ja cu si sad zbog ove teme za vikend pravit pasticadu
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 19:35   #47
Izbacil sam kruh.. Slatko... Imam osjecaj kao da sam krenula na dugi put na kojem nema povratka. Citam i trazim puno recepata zdrave prehrane. Znam da ce mi biti jako tesko, ali radi sebe, radi svijeg djeteta nadam se da cu uspjeti.
Pia5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 21:44   #48
ej, Pia, vidi ovo

ja to imala danas za ručak. povrće na način koji skoro svi vole
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 08:50   #49
Okej cemu forsirati povrce. Ima toliko drugih namirnica i nacina. Ja ovdje kao najgore vidim pekare. Makni se od tog i preporodit ces se.

Ne trosi pare na nekakve cudotvorne zdrave supernamirnice. Time sta su super" a i malo skuplje mislis da si puno ulozila u zdravlje pa mos opalit po kruhu. A nisi.

Moze se lijepo hraniti i sa zdravoseljackom spizom. Zgance (sa vrhnjm i jogurtom), jecam sa grahom i suhim mesom, heljdu i jetrica (ako volis), meso u saftu sa pire krumpir+povrce po izboru (vjerujem da volis krumpir plus neki kompromisni dodatak) ili barem integralna riza odnosno bilosto u razumnoj kolicini. Zobene sa jogurtom, svakakvi sirevi (ima krasnih u veronika ducanima ako su ti pri ruci), piletina gorgonzola...kiselo zelje sa kakvim domacim kobasama/krvavicama? Svjezi sir sa npr bucinim uljem. Variva sa suhim mesom i lecom, slanutkom. Toliko je toga da se ne treba uopce tjerati jesti povrce kojeg ne volis.

Sto se tice zamjene grickalica zdravima, suhim vocem, kikiriki, orasi, ljesnjaci-tu budi oprezna. Svakako baci na vagu prije nego ih uvedes jer ces se iznenaditi koliko je malo 50g kikirikija (ko 4 srka kave) a kak puno kalorija ima

Voce; mozes se prisiliti pojesti 1 jabuku na dan? Meni se to ne da zvakat pa je narezem. Banana vec ide lakse.


Zapravo, ako sam dobro zapamtila, prvo si smrsavila 7kg (u mjesec ipol?) a onda se zdebljala 13? Mani se takvih dijeta, znam puno tudjih jojo iskustava da mi je bilokakva dijeta big nono. Radije nista nego takva dijeta koja sjebe organizam.

Ti sad nisi u tak losoj startnoj poziciji u odnosu na lanjsku zimu.
Racunaj sa tim da ces u prva 3 mjeseca skinuti 1kg/mj (sitne redukcije i dok se tijelo sjeti odreagirati). Ovo govorim po svom iskustvu, uzasno sporo se micem u rikverc sa kilama.

Iduca 3 mj po 2 kg/mj (jer kasnije ide brze) - to je, zaokruzimo na -10kg do iduceg ljeta.

Ne samo -10kg nego 10 puta bolji osjecaj i ocuvano zdravlje.




Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 07.12.2017. at 09:17.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 12:10   #50
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Okej cemu forsirati povrce.
Vjerojatno zato jer je to najbolji i najsigurniji savjet koji se može dati odrasloj osobi koja ima problema sa kilažom - jedi više povrća.
MaryM is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:24   #51
Quote:
Pia5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Natukla sam 13 kg od proljeca. Sama sam kriva za to jer poprilicno lose jedem - slatko, sendivici, pizze..
Imam osjecaj kao da sam upala u neki zacarani krug iz kojeg nikako ne mogu izaci. Nezadovoljna sam jer se debljam pa iz nezadovoljstva jos vise jedem. Vise puta uopce nisam ni gladna, ali jednostavno trpam sve u sebe kao da cu umrjet od gladi.
Na koji nacin se pokrenuti, poceti zdravije jesti i mrsaviti? Onaj "od sutra cu" nikako da dodje..
Jel možeš napisati što sve dnevno pojedeš i u kojim količinama? Tipa da opišeš bar jedan svoj cijeli dan što se tiče prehrane.
Zašto me ovo zanima? Ja sam inače osoba koja ima MANJAK kilograma i borim se da barem jednu kilu nabijem ali nikako ne uspjevam pa bih bila užasno sretna kad bih tih 13 kila mogla dobiti u tako kratkom roku.
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2018., 22:57   #52
Mislim, neću sad otkrit Ameriku, ali ja mislim ljudi da se vi trebate smiriti. Emocionalno jedenje treba tretirati kao svaku vrstu ovisnosti. Kad ti se počne jest, treba se zaustaviti, zatvoriti oči, smireno disati i promatrati gdje ti se to točno jede. (Jel u grlu, želucu, mozgu...) i nakon par minuta će prestat. Pa će opet doć, ništa, ponoviti postupak. Kad te počne bolit trbuh od gladi - ne boli te trbuh od gladi, nego boli jer se skuplja na normalnu veličinu da ne budeš tako stalno gladna. Opet se skoncentriraj na tu "bol", pa ćeš vidjet kako će prestat i vidjet ćeš da to zapravo nije tako neizdrživo. Vrti ti se? Opet pogrešno protumačen signal, to nije zato jer si slaba bez hrane i jer ćeš se onesvijestiti ako nešto ne pojedeš, nego iskreno nemam pojma što - možda detoks. Ali to isto prođe nakon koji dan. Ljudi mogu izdržati nekoliko dana bez hrane - a ti kao ne možeš bez jednog doručka jer ćeš se skljokat - c'mon, sve je stvar navike. Treba bit ustrajan i neće proć dugo vremena prije nego se stvori navika normalnog (nepretjeranog) jedenja.

Ako ovako nastavim, krenut ću na blogove o anoreksiji davati savjete.
Ali fakat mislim da je ovo suština svega.

Quote:
tirkizno kaže: Pogledaj post
Jel možeš napisati što sve dnevno pojedeš i u kojim količinama? Tipa da opišeš bar jedan svoj cijeli dan što se tiče prehrane.
Zašto me ovo zanima? Ja sam inače osoba koja ima MANJAK kilograma i borim se da barem jednu kilu nabijem ali nikako ne uspjevam pa bih bila užasno sretna kad bih tih 13 kila mogla dobiti u tako kratkom roku.
Ja mislim da je zdravo biti mršav/a i da ćeš si samo upropastiti zdravlje na taj način. I ne samo to, nego se možeš navuć na ovo emocionalno jedenje, pa ćeš se svaki put kad si u bedu nekontrolirano trpati smećem koje nije nikakva hrana, narušavajući si polako ali sigurno fizičko zdravlje. I di si onda.

Jedi zdravo i ne previše i to je to. Radije se odi bavi sportom pa da dobiješ kile i masu u mišićima, nego toliko mučit svoj organizam i probavni sustav. (Pa i mozak jer znaš i sama kako ti se spava i ne možeš razmišljati nakon što se prejedeš - pa što želiš pola dana svaki dan provesti u tom tupilu i tromosti. Ne isplati se, treba živjeti život)
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.