Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 09:22   #1
Lightbulb Zubar

Da li se kod zubara u zemlji gdje ste imigrant sjedi ili leži?

Koliko košta zubar u toj zemlji?P

Koliko je recimo popravljanje karijesa, čišćenje jkanala, most ili novi zub u odnosu na minimalnu i prosječnu plaću.

Da li su cijene među zubarima jako velike i da li su cijene iste za sve skupine ljudi
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:37   #2
Evo u njemačkoj imam različita iskustva. Kod jednog zubara sam plaćao participaciju za bolje plombe ovisno o površini zuba.
Kod novog zubara sve ide na Krankenkasse. Samo proteze, mostovi se dodatno plaćaju ali ne znam koliko točno, supruga je pitala za zamjenu krune na sjekuticu i to je oko 500€ mislim.

Leži se na onim ogromnim foteljama, s ugrađenim displayima pa ti zube i slikaju I snimaju video i sve ti na ekranu pokažu i objasne. Nisam takvo što vidio u HR. Ali ja sam iz Slavonije tamo su svi sirotinja, mozda zg zubari imaju bolju opremu

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
hystorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:09   #3
Za zubara ovdje mogu 100% reci da su im ordinacije "state of the art" kak oni to vole nazvati...naspram drugih stvari

Ako nemas dodatno osiguranje(koje ti firma placa ili ako si nezaposlen sam uplacujes) onda sam pokrivas troskove koji nisu jeftini.

Iskustva naspram hr su totalno bezbolna plus ti objasnjavaju sta rade u kojem trenutku plus imaju tv ugradjene u plafonu pa si gledas sta hoces. Tako da ti je paznja totalno odvracena.
Imaju xray masine skrivene u ormaru do pa odmah mogu slikati sve. I uvijek imas asistenta ili dva oko tebe

Root canal bez osiguranja bi me kostao 1200-1500$...vecina osiguranja pokriva 80% basic pa racunaj. A major surgery do 50%. I postoji godisnji limit...ovisno o osiguranju naravno.

Uglavnom, sa osiguranjem nisu tak skupi


Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:51   #4
Quote:
hystorian kaže: Pogledaj post

Leži se na onim ogromnim foteljama, s ugrađenim displayima pa ti zube i slikaju I snimaju video i sve ti na ekranu pokažu i objasne. Nisam takvo što vidio u HR. Ali ja sam iz Slavonije tamo su svi sirotinja, mozda zg zubari imaju bolju opremu
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post

Iskustva naspram hr su totalno bezbolna plus ti objasnjavaju sta rade u kojem trenutku plus imaju tv ugradjene u plafonu pa si gledas sta hoces. Tako da ti je paznja totalno odvracena.
Imaju xray masine skrivene u ormaru do pa odmah mogu slikati sve. I uvijek imas asistenta ili dva oko tebe
Dečki, opisujete situaciju kakva je i kod mog zubara u HR, doduše plaćam privatnog jer nemam hrvatskog osiguranja.

Valjda već pola sjeverne Italije ide liječiti zube u HR, jednom sam čak naišla na trojicu koji su stigli u Rijeku iz Gallipolija s krajnjeg juga ITalije. U Italiji je sva stomatološka praksa privatna i skupa, nije sigurno da ćeš u ruke doći školovanom zubaru, već možda zubnom tehničaru koji je naučio zanat, skandala k'o u priči, tako da dobar broj Talijana ide sređivati situaciju u ustima kada je već kasno i kada trebaju skupi radovi, pa zato i idu van u potrazi za jeftinijom solucijom.
NIkada nisam išla talijanskom zubaru, ali u zadnje vrijeme sam čula da je recimo cijena ortodontskog aparatića oko 3000 euro, dok je moja terapija istim 15.000 kuna.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 15:58   #5
Nisam ja nikad bio kod privatnog u hr pa neznam, ali su mi i drugi rekli da je isto kao i na zapadu.

Evo vam ova knjiga pa mozda vise necete trebati brinuti o zubaru i cijenama:

http://www.curetoothdecay.com/



Sent from my SM-G900W8 using Tapatalk
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 00:05   #6
U Londonu, kod socijalnog prilično jeftino, ali je nemoguce doći na red. Privatni zubari jako skupi, pregled 65 funti, oko 73 eura, čišćenje zubi 65 funti, most oko 1.000 funti, a implantat od 2.000 funti na više. Jedan naš zubar u ZG, Dentum, oglašava da implantat oko 600 funti.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 14:25   #7
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Da li se kod zubara u zemlji gdje ste imigrant sjedi ili leži?

Koliko košta zubar u toj zemlji?P

Koliko je recimo popravljanje karijesa, čišćenje jkanala, most ili novi zub u odnosu na minimalnu i prosječnu plaću.

Da li su cijene među zubarima jako velike i da li su cijene iste za sve skupine ljudi
Više je kao neki poluležeći položaj. Klinike su većinom odlično opremljene (no ne sve, ima i jadnih).

Zubari su u Americi ultra skupi čak i s dobrim osiguranjem (ali tu je za kompliciranije operacije dobra Costa Rica... avion, hotel i sve drugo košta oko 20% od cijene u SAD).

Brojke su astronomske, čišćenje (bazično) na Floridi zadnji put $220, plomba oko $400, root canal oko $2000-$2500, most oko $5000-$5500... osiguranje pokrije neki dio, ovisi kakvo imaš...

Zubari slobodno određuju cijene pa ih ima svakakvih, bolji naravno naplaćuju više. Znam zubare koji voze Maseratije i Ferrarije, jbg. idu po onom: ima se - može se, tako je to kad si dentist...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 04:27   #8
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Da li se kod zubara u zemlji gdje ste imigrant sjedi ili leži?

Koliko košta zubar u toj zemlji?P

Koliko je recimo popravljanje karijesa, čišćenje jkanala, most ili novi zub u odnosu na minimalnu i prosječnu plaću.

Da li su cijene među zubarima jako velike i da li su cijene iste za sve skupine ljudi


U Danskoj su zubrai kroz zandjih 40+ godina dosta svoje pakse izmjenili u nacinu poslovanja te i sami zakoni su isto izmjenili se.

Danas je po principu 100 zubara 100 nacina i 100 cijena. Tako da vuci neku paralelu i reci u vecini slucaja je tako i tako, je doslovno nemoguce. Neki zubari cak naplacuju tkz. razgovor tj. da im samo postavis pitanje ili da pricas s njima na racunu ti zaknjize xy kruna pod "konsultacija." Zakonske regulacije nema na ovom polju osim da do 18 god. starosti zubar je gratis. Dok su u osnovnoj skoli dosta ih imas vlastitog zbuara a poslje pa do 18 god. po vlastitom izboru.

Zubari su skroz odvojeni od samog zdravstva. Kao prvo u Danskoj zdravstveno osiguranje nije potrebno, jer svatko ima pravo na zdravstvo. No zubari nisu dio zdravstvenog sistema tako da zubi ne spadaju u zdravstvo. No, i ako svatko u Danskoj ima pravo na zdravstvo opet postoji zdravstveno osiguranje tko zeli da mu npr. tablete (odredjene) budu jeftinije, da moze jeftinije kod opticata kupiti naocale, lece, vakcine platiti jeftinije, pa tako u skloptu istog je moguce i za zubara. No nije moguce da ti pokriva citav racun vec cca. 1/3 samo.

Sto se tice cijena i niskih placa, zubari su preskupi i moze se reci ispada goli luksuz. Da bi kod zubara imao neki popust u smislu kao regulani gost u nekom lokalu, moras dosta godian biti pacient kod istog. Kao minimum bi reako 7, 8 godina.

Dosta ljudi ide letom plus smjestaj u Balticke zemlje ili Spaniju.


Samo ugradjivanje jednog zuba lagano kosta 2.500 - 3.000 € sto je abnormalno skupo za ljude s srednje/visim prihodom. Recimo root canal tretman lagano kosta po zubu 500 - 600 € a moze desiti da dobijes popust ako je vise u pitanju.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 20:59   #9
Bilo bi zanimljivo čuti iskustva iz Austrije, jer taman sam o zubarima čitao na ovome članku:

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...o-Hungary.html

Dakle grad koji je napravio dentalni turizam i s obzirom na natpise Zahnarzt na svakom uglu mislim da je dosta jasno na kog ciljaju.
Imam frenda čija je majka zubar tamo i familija mu je doslovno aristokratska. A otac je najobičniji državni službenik .

Nisam koristio ničije usluge van Zagorja jer je ovdje usluga jako dobra (u familiji isto imam zubare i oni su isto mala aristokracija ), ali s obzirom na temu vjerujem da je interesantno

U članku vam pišu sve cijene i uz to podatak da pola Austrijanaca ide u Mađarsku kod zubara.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 08:10   #10
istina je da se tamo podosta ide..jer ugradnja novih zubi ako kojim slucajem ostanes bez zuba,u austriji je jako skupo...mislim da je otprilike 1000€ po zubu (ili možda i više...zaboravio sad točno)
također i one krune (što je danas jako popularno u svijetu) su dosta dosta jeftinije u mađarskoj,te mostovi npr itd.....
al ajd ovi popravci zubi,wurzelbehandlung i tako to je u austriji sve besplatno (jedino platiš 7,48€ inekciju - ako želiš)...osim ako ideš kod privatnog zubara (ali dobro,tako je i u hrv...)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 11:15   #11
da se nadovezem..nije samo Sopron jako popularan po tome...
tu je i Mosonmagyaróvár..i tamo ima hrpa tih ordinacija gdje svi idu (vjerujem da ima jos dosta tih njihovih gradova,ali za ova 2 sam najviše čuo)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 12:36   #12
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
istina je da se tamo podosta ide..jer ugradnja novih zubi ako kojim slucajem ostanes bez zuba,u austriji je jako skupo...mislim da je otprilike 1000€ po zubu (ili možda i više...zaboravio sad točno)
također i one krune (što je danas jako popularno u svijetu) su dosta dosta jeftinije u mađarskoj,te mostovi npr itd.....
al ajd ovi popravci zubi,wurzelbehandlung i tako to je u austriji sve besplatno (jedino platiš 7,48€ inekciju - ako želiš)...osim ako ideš kod privatnog zubara (ali dobro,tako je i u hrv...)

Samo €7,48 inekcija... samo da povucem paralelu s Danskom, ista kosta od cca. €70 do cca. €85 standardno, no ako imas puno raditi oko zuba mozes istu dobiti po nekom popustu cca. €45-50.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 13:21   #13


evo nasao jedan racun...dakle 7.40€ (prije je bilo onda 7.28€,a ne 7.48€ kako sam napisao - jer je poskupilo eto za 12 centi 01.01.2017.)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 14:04   #14
Da li u Austriji zubari spadaju pod tkz. zdravstvo ili je to segment zase koji veze s vezom (po zakonu) nema s zdravstvom, kao sto je slucaj kod nas u Danskoj? Toliko je ovdje jedno od drugog odcjepljeno da cak nema izmjene podataka po pitanju konzumiranja medicine tj. zubar te sam mora upitati a ti kao pacijent moras sam znati odgovoriti, koje primjerice trablete pijes, koliko i za sto itd.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 14:07   #15
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Više je kao neki poluležeći položaj. Klinike su većinom odlično opremljene (no ne sve, ima i jadnih).

Zubari su u Americi ultra skupi čak i s dobrim osiguranjem (ali tu je za kompliciranije operacije dobra Costa Rica... avion, hotel i sve drugo košta oko 20% od cijene u SAD).

Brojke su astronomske, čišćenje (bazično) na Floridi zadnji put $220, plomba oko $400, root canal oko $2000-$2500, most oko $5000-$5500... osiguranje pokrije neki dio, ovisi kakvo imaš...

Zubari slobodno određuju cijene pa ih ima svakakvih, bolji naravno naplaćuju više. Znam zubare koji voze Maseratije i Ferrarije, jbg. idu po onom: ima se - može se, tako je to kad si dentist...
Jel u cijelom SAD-u tako, ili postoji velika rzalika npr, u Oklahomi, Kanzasu itd sa New York ili Kalifornijom?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 16:33   #16
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
istina je da se tamo podosta ide..jer ugradnja novih zubi ako kojim slucajem ostanes bez zuba,u austriji je jako skupo...mislim da je otprilike 1000€ po zubu (ili možda i više...zaboravio sad točno)
također i one krune (što je danas jako popularno u svijetu) su dosta dosta jeftinije u mađarskoj,te mostovi npr itd.....
al ajd ovi popravci zubi,wurzelbehandlung i tako to je u austriji sve besplatno (jedino platiš 7,48€ inekciju - ako želiš)...osim ako ideš kod privatnog zubara (ali dobro,tako je i u hrv...)
Prema onome što znam, mađarski zubari nisu samo jeftini nego i vrlo kvalitetni. Uostalom zato 50% Austrijanaca i ide tamo. Da je neki postotak tipa 5-10% to bi uglavnom bila sirotinja, ovako je jasno da tamo idu ljudi svih staleža. A bogati se sigurno neće liječiti jeftino i upitno.

Mislio sam samo da je Sopron poznat po ovome, hvala na informaciji.

Ono što je za pretpostaviti je da se u tim mjestima ne radi samo o dentalnom turizmu, mada evidentno je to core business, ali pretpostavljam da ima i dosta ginekologa i svih mogućih specijalista.
Jako fin i moderan način da od relativno siromašnog grada napraviš grad obrazovanih i imućnih.
Izrazito cijenim poduzetnike, a još više one koji svoje poduzetništvo temelje na izrazito ekspertnom znanju.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 20:56   #17
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Prema onome što znam, mađarski zubari nisu samo jeftini nego i vrlo kvalitetni. Uostalom zato 50% Austrijanaca i ide tamo. Da je neki postotak tipa 5-10% to bi uglavnom bila sirotinja, ovako je jasno da tamo idu ljudi svih staleža. A bogati se sigurno neće liječiti jeftino i upitno.
Nisam imala priliku vidjeti kako rade mađarski zubari, ali moj zubar u Hr je jednom prilikom postavio jako zanimljivo pitanje: ako svi zubari u regiji idu na iste sajmove opreme po Italiji, Njemačkoj i Austriji, i ako kupuju materijal svi od istih firmi, kako je moguće da jedna navlaka košta koliko košta u Mađarskoj, kada je to manje od nabavne cijene?
Recimo, kod nas u HR se zna da liječenje i popravak zubiju košta manje jer nam je jeftinija radna snaga, jer je najam prostora manja stavka u troškovniku, jeftinija nam je struja, ali materijal s kojim naši zubari rade je isti onaj s kojim rade kolege u Italiji. Ovaj moj zubar je imao informacije o cijenama u Mađarskoj gdje jednostavno nije razumio kako može tako malo koštati kada zna kolika je nabavna cijena.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 03:06   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel u cijelom SAD-u tako, ili postoji velika rzalika npr, u Oklahomi, Kanzasu itd sa New York ili Kalifornijom?
Iskreno, ne bih znao točno odgovoriti...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 05:56   #19
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nisam imala priliku vidjeti kako rade mađarski zubari, ali moj zubar u Hr je jednom prilikom postavio jako zanimljivo pitanje: ako svi zubari u regiji idu na iste sajmove opreme po Italiji, Njemačkoj i Austriji, i ako kupuju materijal svi od istih firmi, kako je moguće da jedna navlaka košta koliko košta u Mađarskoj, kada je to manje od nabavne cijene?
Recimo, kod nas u HR se zna da liječenje i popravak zubiju košta manje jer nam je jeftinija radna snaga, jer je najam prostora manja stavka u troškovniku, jeftinija nam je struja, ali materijal s kojim naši zubari rade je isti onaj s kojim rade kolege u Italiji. Ovaj moj zubar je imao informacije o cijenama u Mađarskoj gdje jednostavno nije razumio kako može tako malo koštati kada zna kolika je nabavna cijena.
Stvar je vrlo jednostavna - tvoj zubar laže.

S druge strane, možda im nešto pokriva država, pa snižava cijenu, no sumnjam da bi to moglo značajno utjecati na cijene.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 08:08   #20
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Stvar je vrlo jednostavna - tvoj zubar laže.
Ne znam zašto bi lagao ... nije da gubi pacijente radi Mađara, a teme smo se jednom prilikom dotakli razgovarajući općenito o cijenama po Europi. NJegov point je bio da ako ordinacija reklamira da koristi materijal/implant/štoveć marke XY, onda mu jednostavno nije jasno kako gotovi posao može biti po cijeni koju navode, kada time samo pokriju nabavnu cijenu tog materijala. On nije izrazio sumnju u njihovu stručnost, samo mu nije jasan troškovnik.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.