Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2003., 10:10   #41
Ispred konzuma bi trebao biti zeleni tapison, a ako malo mućnete glavom - zeleni tapisoni su već godinama ispred mnogih ulaza u kafiće, butike, i sl. ...
Daklem, što se čeka
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 17:22   #42
ja radim u trgovini pa ću vam reći.
moja firma kupuje vrećice od firme Ida Plast...ako ih kupuje, znači da plaća za njih po jednom komadu nekih 17 lipa...MPC je 50 lipa.
Vrećica je isto roba i to ne kao kutija koja je kad je prazna i bačena odigrala svoju ulogu ,pa je ti u dućanu uzmeš ,ako ih ima i u nju staviš svoju robu...to je roba koja je plaćena i zašto bi ja sad sebi stvorio 500 kuna gubitka po buntu vrećica (1000 kom)...vrećice sa logom se ne neplaćuju-taj se gubitak pokrije nekako,ali vjerujte sve vrećice koje dobijete besplatno ste platili-ne postoji besplatna vrećica.ako niste možda VI onda je mušterije poslije vas ili bilo ko ko kupi nešto na rasprodaji ,akciji i ili negdje.....
na paletu stane ovisno o tome jesu li euro palete ili one manje 20-30 000 pvc vrećica ,zvanih još i tregerice...koji normalan trgovac popuši 15 000 kuna dijeleći vrećice okolo????
kažem vam i oniko koji ih dijele-naplate ali vam to ne piše u računu koji ste dobili.Oi!
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 17:25   #43
Re: nisi skuzila poantu - ekoloska svijest

Quote:
Pajo Patak kaže:
zakaj bi vrecice trebale biti besplatne kad smo vec kod toga...(makar to nije bio smisao mog posta)...pa nije ih trgovac dobio za besplatno...

no moja poanta je bila da prestanimo biti razmazeni i stalno srati po trgovcima (koji jesu lopovi ), nego mozemo i sami napraviti nesto pozitivno i eliminirati problem....(znas ono u kenedijevom stilu...ask not what your country can do for you, bla bla...)

a crveni tepih ispred konzuma neces dobiti jer vise nismo u komunizmu
još jedan glupi hrvatski stereotip-trgovci su lopovi.ja sam trgovac i nikad nisam nikome ništa ukrao....
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 17:42   #44
Re: Re: nisi skuzila poantu - ekoloska svijest

Quote:
Kejos kaže:
još jedan glupi hrvatski stereotip-trgovci su lopovi.ja sam trgovac i nikad nisam nikome ništa ukrao....
znaci da si los trgovac
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2003., 19:30   #45
samo vrlo glup čovjek može doživjet da mu trgovac nešta ukrade.šta ja mogu ukrasi nekoj mušteriji osim možda kišobrana i sunčanih naočala koje sam ostavi...svagdje mora biti istaknuta cijena i još za 200 i više kuna dobije 5% popusta (za gotovinu)...i ko koga onda krade...ajde ne serite...ako vam ženska na pultu u da 20 deka salame sa onim trakicama .vratite joj to...i problem riješen
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 16:56   #46
Trgovci pljačkaju na sitno i krupno

Malo je off topic, ali me ovo stvarno ljuti, pa ću svejedno reći!

Nabavite sitnog novca na blagajnama!

Ako mi kojim slučajem fali 5 lipa za neki proizvod, ja ko posran izađem van iz dućana. Ne pada mi na pamet da žicam blagajnicu za tih 5 ili 50 lipa, nije bitno.

S druge strane, nije mi se jednom dogodilo da mi na blagajni:

-jednostrano i bez pitanja zaokuže cijenu na više
-kilavo se ispričavaju uz obavezno "mogu vam ostat dužna?"

Ako u poštanskim uredima imaju sitnog novca, onda nega ga bude i u Konzumu, a ne da se na takvim sitnim krađama još bezobraznije kradu ljudi nego s tim vrećicama.

Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 08:43   #47
moja sestra trguje vrrecicama,,,,,100 komada, 5-6 kuna , ovisno o veličini....jedan konzum te iste vrecice placa mane od 3 kune za 100 komada,,,,,,,

istina , netko gore reče , spličani su doveli u red veletrgovine,,,,,,

čarobna riječ je BOJKOT........

ja sam se tolko raspizdio u konzuma u zg, da sam ostavio sve na blagajni i lagano pun bijesa, odsetao,,,,,,,,
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 13:30   #48
Kejose - ti kažeš da niti jedan trgovac ne bi bacio 15.000 kn za vrećice...
Koliko ja znam - a možda griješim - po novom zakonu koji stupa na znagu najesen, ako je na vrećici logo dućana, one se više neće moći naplažćivati, ali se onda njihova vrijednost knjiži kao "promidžbeni materijal" pa ulazi u poreznu olakšicu. Ili griješim...

A gelde onog "nema besplatnih vrećica - sve se plaća" To je točno! Nema ni besplatnog računa od kase, ni besplatnog papira u koji se zamata salama, niti besplatno klimatiziranih dućana - sve se to naplaćuje kroz prodajnu cijenu pojedniog artikla... Pa to je bar elementarno...

Ali si i sam rekao - nabavna cijena vrećka je 17 lp. Prodaješ je za 50 to je zarada od gotovo 300%! Ja nisam nikada pomislio da su svi trgovci lopovi odnosno da je svako zarađivanje na razlici između nabavne i prodajne cijene krađa. Tos u gluposti.
Ali kada je margina toliko velika - kako onda to nazvati. Znaći ako paleta dođe 15.000 kn ti kad prodaš dobiješ 45.000 a od toga je 30.000 čiste zarade...

Samo pretvorimo lipe u kune - zamisli da ti je nabavna cijena limenke Nessice 17 kn, a ti je pokušaš prodati za 50. Mislim da bi čuo svoje od kupaca!¨

Isto tako ja u jednom dućanu tjedno ostavim po 250 kn. za odnijeti to trebalo bi mi 3-4 vrećice, što je po nabavnoj cijeni 51-68 lp. To bi bilo kao da mi daješ popust od čak 0,204-0,272% odnosno ako mi oprostiš maloprodajnu cijenu onda se popust penje na "vrtoglavih" 0,6-0,8 posto!

Koristim tvoje podatke o cijenama vrećica. Jesam li pogriješio
 
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 20:42   #49
17 lp su one najjadnije koje pucaju ..
cijene vrećica se kreću od 17 do 35 lipa po komadu ali im je popularna cijena 0,50 (u trgovinama koje se bar trude biti povoljne-ito su une obične bijele,bez natipsa).da to je velika zarada,ali na nescafeu nije tako.različiti dobavljači imaju i različite cijene .
nescaffe kapućno je 15,50 npr..na to se dodaju marže,porezi i ostalo tako da je MPC 23,60...ako uskoro izlazi rok trajanja to se snizi pa bude neznam.....19,9 npr....cijena nije nikad čvrsta i nepromjenjiva....
vjeruj mi da je cijena 25 k a ja je pokušavam prodati po 50 i to bi uspio ... nekad ...nekome...ali to nikome nije cilj.vise se novca zaradi porodavajući veće količine po manjoj cijeni nego obrnuto ...
one škarnicle niko nikad nije naplatio nikome a cijene su od 0,09lp pa do 0,20 ovisno o veličini...ali one imaju i težinu isto kao i papir za salamu...tražiš 200 grama salame .na vagi piše 0,200 ali to ti je 0,002 vrećice i ostalo salame...a znaš koliko se tog proda...pa računaj ...nek je kila salame 40 kuna
...ak te nekaj zanima još pitaj...
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 02:45   #50
Vrecice bi se trebale naplacivati i to u kunama, a ovdje u dolarima. Onda bi potrosaci malo dosli k sebi i ili recillirali stare vrecice ili kupili platnene. Mada to s reciklazom starih obicno ide tako da ih skupljas, skupljas pa ih zaboravis ponijeti kad ides u ducan pa ti se skupi jedno 200 vrecica koje ti dopizde jer ih vise nemas gdje drzati pa ih bacis sve u kantu !
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 09:22   #51
ma i ja ih ima doma 10000000 komada ali uvijek zaboravim ponijeti i kad dodjem u trgovinu ,nemam u sta staviti...jedno vrijeme sa se pravio amerikanac pa sam nosio u onim velikim škarniclama...
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 12:29   #52
Quote:
Kejos kaže:
17 lp su one najjadnije koje pucaju ..
cijene vrećica se kreću od 17 do 35 lipa po komadu ali im je popularna cijena 0,50 (u trgovinama koje se bar trude biti povoljne-ito su une obične bijele,bez natipsa).da to je velika zarada,ali na nescafeu nije tako.različiti dobavljači imaju i različite cijene .
nescaffe kapućno je 15,50 npr..na to se dodaju marže,porezi i ostalo tako da je MPC 23,60...ako uskoro izlazi rok trajanja to se snizi pa bude neznam.....19,9 npr....cijena nije nikad čvrsta i nepromjenjiva....
vjeruj mi da je cijena 25 k a ja je pokušavam prodati po 50 i to bi uspio ... nekad ...nekome...ali to nikome nije cilj.vise se novca zaradi porodavajući veće količine po manjoj cijeni nego obrnuto ...
one škarnicle niko nikad nije naplatio nikome a cijene su od 0,09lp pa do 0,20 ovisno o veličini...ali one imaju i težinu isto kao i papir za salamu...tražiš 200 grama salame .na vagi piše 0,200 ali to ti je 0,002 vrećice i ostalo salame...a znaš koliko se tog proda...pa računaj ...nek je kila salame 40 kuna
...ak te nekaj zanima još pitaj...
Kejos, bojim se da smo na najboljem putu da se krivo razumijemo.

Ness je bio samo primjer. No krenimo od početka.
Mislim da je prodaja robe po većoj cijeni od nabave još od kad je izmišljen novac jedan od temelja naše civilizacije, pa o tome načelno ne mislim ništa loše.
Međutim kada je razlika prevelika - narodski se kaže da je nešto "bezobrazno skupo".
Mislim da u to spada i prodavati nešto po triput većoj cijeni od nabavne; bez obzira što ta svota u slučaju vrećice iznosi samo 33 lp.
Primjer Nessice (ili predmeta X) je bio samo za elementarnu ilustraciju jer se bez puno matematike (pretvori lipe u kune) može vidjeti o kakvoj se ogromnoj razlici radi.
Potpuno je prirodno da je iz perspektive trgovca vrećica u jednakoj mjeri izvor zarade kao i - makaroni i konzerve tunjevine. No ne bih se složio da se smanjenje zarade na vrećici s 33 lp na recimo 8 lp (zarada je još uvijek 47%!) jednako gubitku.

Po mom skromnom mišljenju ukoliko se prosječni ceh po jednom računu podijeli sa brojem vrećica prodanih tog mjeseca - dobiveni rezuiltat bio bi toliko majušan da bi možda bilo dovoljno da se pet najčešćih artikala poskupi za jednu lipu.

Napominjem da kumice na placu i pekari, koji imaju veoma uzak spektar ponude i sigurno višestruko manji promet u novcu od trgovina - ne naplaćuju vrećice!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 22:54   #53
kumice i pekari ne naplaćuju??? da ne traže te 20,30,50 lipa,ali vjeruj mi kumica je tamo zbog sebe a ne zbog tebe...plac je mjesto gdje će ljudi ovako i onako doći..nema posebnih displeya,reklama i kozna čega....kumica (mislim baš na nju,ne na neke sumnjive smrknute tipove za kje se vidi da nekaj muljaju) je došla da si sirota nekaj zaradi i od toga malo što zaradi da daje okolo za vrećice...pa naravno da ti neće naplatiti u gotovini nego kroz robu kako sam gore rekao...sad ti meni nemoras vjerovati a i možeš...znači ono nešto što dođe 14,60 možda dođe i 14,30 ..a otkud ti to znaš ili ja....
znači ti predlažeš da se kupi vrećica po 35 lipa i da se proda za koliko???? 37?? 47???....većina ljudi ne svi ali veliki dio će ti za tu vrećicu od 37 lipa ionak dati 50 lipa i neće ni čekati kusur,pa zašto onda da se ne zaradi na tome...pa trgovina i postoji zato...da se nešto zaradi...i nije triput veća cijena od nabavne .nisi baš dobro izračunao
ali pustimo sad vrećice.najviše se zaradi na škarniclama i papiru za salamu...
u firmi u kojoj ja radim jako se puno važe robe u škarniclima...
neke su teške i 20 grama (to su one jako velike ,ko kuharska kapa)
transportna kutija u kojoj se nalazi 1000,1500 ili više tih vrećica je teška oko 15 kila....TO JE 15 KILA ROBE VIŠE¨!!!!
A AKO JE KILA TE ROBE 80 KUNA NPR--to vam je 1200 kuna...
novac ze može zaraditi na takvim tričarijama da to nije normalno i za to većina ljudi pojma nema...ali eto
nemože artikl poskupljivati za jednu lipu..malo je složenije to...nedami se sad to pisat jer nisam na poslu ali ako te baš toliko zanima skenirat ću jednu kalkulaciju i mejlat ti...
ajd bok!!Oi!
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 12:00   #54
Quote:
diadora kaže:
Vrecice bi se trebale naplacivati i to u kunama, a ovdje u dolarima. Onda bi potrosaci malo dosli k sebi i ili recillirali stare vrecice ili kupili platnene. Mada to s reciklazom starih obicno ide tako da ih skupljas, skupljas pa ih zaboravis ponijeti kad ides u ducan pa ti se skupi jedno 200 vrecica koje ti dopizde jer ih vise nemas gdje drzati pa ih bacis sve u kantu !
bravo diadora !

Da se nadovezenm na tvoj post, citam vas, ma k vragu i ta vasa plastika, uzmete si lijepo sanduk ( one plasticne na sklapanje - Klappkiste) ili kosaru ili neku platnenu torbu od doma i ne krade vas nitko.

Meni muka dodje od tih silnih plasticnih vrecica, a moze se tako lako bez njih, ja ih godinama ne koristim. U torbi imam uvijek slozenu platnenu vrecicu ( od hrvatskog Mlinara ;-) ) i nikad ne pukne. Pere se id ere vec trecu godinu.

Iako su ovdje besplatne i hoce meni jucer zena za 1 cokoladu dati vrecicu od pol metra i jos se cude kad necete uzeti.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 12:58   #55
Quote:
verica kaže:
Ovo je istina; ljudi jako rijetko reagiraju na raznorazne nepravilnosti.

Jednom sam imala malo veći problem sa kvalitetom robe koju sam kupila i nakon dugog natezanja sa proizvođačem koji mi nije htio nadoknaditi štetu sam se obratila Državnom inspektoratu - i oni su u vrlo kratkom roku postigli to da mi je proizvođač nadoknadio sve što sam tražila.
Naravno.treba se samo javiti njim pa da vidiš posla i kazne koje i nisu tako male
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 17:43   #56
kakve veze ovo zadnje ima sa vrećicama??
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 12:45   #57
Kejose -

Moram priznati da mi nije jasno što želiš reći o placu kao mjestu. No to nije bitno jer to nije tema ovog razgovora.
Ja sam samo želio reći da kao što niti pekari niti kumice DODATNO ne naplaćuju vrećice, pametan trgovac trebao bi znati kako izfinancirati vrećke bez dodatnog troška za kupca.
To radi Kerum - a usput ima cijene bolje od svih vas "dućana iz kvarta"!
Što se tiče moje matematike:
Quote:
Kejos kaže:
ja radim u trgovini pa ću vam reći.
moja firma kupuje vrećice od firme Ida Plast...ako ih kupuje, znači da plaća za njih po jednom komadu nekih 17 lipa...MPC je 50 lipa.
Ako je nabavna cijena 17 lp a MPC 50 onda je MPC veća od nabavne za (MPC/nabavna) puta. Uvrstimo u ovu jednadžbu poznate veličine onda dobiješ da je 50/17=2,9411 što je prilično blizu mojoj izjavi kada sam rekao da je razlika u cijeni "skoro tri puta".

zar ti svaki put moram spominjati da je istina da trgovina postoji kako bi njen gazda nešto zaradio, a ja sam samo reagirao na ono tvoje da bi ti bio na gubitku ako ne bi vrećicu koja košta 17 lp prodao za 50!

Pitanje je sljedeće - kada bi imao neki home-store i prodavao najlon-vrećice. Je li bi i tada cepao pola kune po komadu? Jasno da ne bi! A zašto onda na blagajni da?
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 14:03   #58
zato jer je tako odlučio neko iznad mene,da imam svoj dućan naravno da nebi to naplaćivao nego bi ljude držao u uvjerenju kako je vrećica besplatna a nije...dakle lagao bi svojim kupcima.
...pravi trgovac zar ne...
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 14:09   #59
...gle...uf to oko vrećica se zahuktalo
vrećice su siguran izvor para.nemaju rok trajanja a svi će ih kad tad kupiti...nemožeš raditi kalkulaciju za vrećice posebno od druge robe...postoji način kako se to radi i to je to
.privatnici u svojim malim dučančićima rade kaj hoće..siguran sam da nemaju papire za pola robe koja je na policama.ja sam u jednoj starijoj firmi sa tradicijom i tamo se radi tako kako sam gore napisao...
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2003., 11:44   #60
Quote:
Kejos kaže:
zato jer je tako odlučio neko iznad mene,da imam svoj dućan naravno da nebi to naplaćivao nego bi ljude držao u uvjerenju kako je vrećica besplatna a nije...dakle lagao bi svojim kupcima.
...pravi trgovac zar ne...
Tako je! To i ja pokušavam reći!
A sori jebi ga! Ja mislio da si ti sam svoj gazda.
ha, Kuš'ž - zahuktalo se oko vrećica jer se tema zove "Naplaćivanje vrećica u dućanu"
Mislio sam da ćeš nam govoriti i o ovom zadnjem, ali bolje budi tiho, ako ti slučajno gazda čita forume
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.