Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2003., 09:12   #1
Zašto želimo u Europu? Možda zato jer Europa ima više bogataša od Amerike?

Procjenjuje se da u svijetu ima 7,3 milijuna ljudi čija se imovina, ne računajući kuće, penje na milijun dolara i više. Na Starom kontinentu živi otprilike 2,6 milijuna najbogatijih osoba, objavio je National Geographic. Nakon Europe slijede Sjeverna Amerika sa 2,2 milijuna milijunaša, azijsko-pacifička regija sa 1,8 milijuna, Latinska Amerika i Srednji istok gdje živi po 300.000 milijunaša i Afrika s njih 100.000.

Inače, 7,3 milijuna svjetskih bogataša zajedno imaju 27,2 trilijuna dolara, što je 3,6 posto više u odnosu na 2002. godinu. Oko 20.000 osoba ušlo je na listu milijunaša u 2003. godini, 2,1 posto više nego lani, a u 2003. godini zabilježen je i najveći porast broja bogataša u sedam godina koliko se provodi istraživanje.

Svjetska banka procjenjuje da se gotovo 23 posto svjetskog stanovništva bori kako bi zaradilo samo dolar dnevno.
Vjesnik, 21.07.2003

Mislim da je zaraditi milijun dolara sasvim respektabilan gospodarski cilj u životu. Ja već godinama to pokušavam, ali mi baš ne ide .
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 18:27   #2
Ispada da bi ih po toj statistici u Hrvatskoj bilo ca. 16000.
To mi se čini nerealno malo za HR. Mislim da ih je kod nas najmanje 50000 iznad te letvice, ali je zato uzak broj onih koji bi debelo odskakali od te cifre. Naravno, ovdje ne računamo nekretnine.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 01:11   #3
Ne vjerujem da je u HR 50k ljudi sa 1mil ili vise ($ ili euro). Pogotov ne bez nekretnina. Znaci tih 1 mil mora biti ili u dionicama, novcu, umjetninama, itd.. Jer vecina bogastva HR ljudi se nalazi u nekretninama. Ako cemo samo uzeti dionice i novac, ne vjerujam da ima vise od 5k ljudi koji bi presli taj prag. Samo uzmi ukupnu stednju svih HR gradjana i podjeli sa 5,10 ili 50 tisuca. Uzmi i dionice, i izostavi tisucu ljudi koji otprilike drze 90% kapitala, pa podjeli sa 5,10 ili 50k. Moj guess je da manje od 10k ljudi ima tolko bogastvo.

Sto se tice EU-US, bilo bi bolje usporediti srednje klase, gdje bi se pretpostavljam vidjela bolja rasporedjenost bogastva u EU. Sto se tice ovih iznad 1mil, ako se gleda proporcionalno prema postotku stanovnika, pretpostavljam da je tu US u maloj prednosti (EU ipak ima nesto vise stanovnika). A isto tako pretpostavljam da zbog nekolicine vrlo bogatih Amera, ukupuno bogastvo US milijunera je vjerovatno nesto vece od ukupnog bogastva EU milijunera.
 
Odgovori s citatom
Old 22.07.2003., 02:26   #4
Okrenuo sam to malo drugačije i čini se da bi ipak cifra trebala odgovarati onoj od nekih 16000, tj vrtilo bi se tu negdje.
Uzeo sam da na 300-400 stanovnika mora doći barem jedan takav. Jedino ako i tu griješim.
Mislim, čini mi se prenevjerovatno da od 300-400 ljudi barem jedan ne bi bio u stanju ostvariti barem jednu milju eura. Ipak to nije takva fantastika. Cifra od 50000 je možda ipak malo prevelika. Slažem se.
Kad se vratim u doba kad sam išao u osnovnu školu, bilo nas je negdje toliko. Čini mi se užasno malo da je samo jedan uspio toliko ostvariti, ali ako statistika tako kaže, što se može.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 11:58   #5
Zasto zelimo u Eu? Zato sto su njihovi bogatasi novac stekli nasljedstvima (NE radom) a Amerikanci su sve stekli radom.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.