Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2003., 12:26   #21
Quote:
acid high kaže:
Ja tog lopova šofera Luku i proizvode Lure bojkotiram od kada postoje. Niti jedan jedini njihov proizvod nisam i nikada neću kupiti ma kakva bila kvaliteta i koliko agresivna reklama bila. Ima desetak drugih proizvođaća (domaćih i stranih) a Lura (Dukat) za mene kao da i ne postoji !
A zašto?
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 12:56   #22
Quote:
Crow Jane kaže:
A zašto?
Zato jer je Luka Rajić, uz pomoć HDZ, na nepošten naćin u vrijeme najžešćeg rata došao do vlasništva čitave tvornice. Zna se da je kao šofer sa kamionom punim bezvrjednih jugodinara išao u Hercegovinu, pokupovao DM, i za tu lovu 'kupio' tvornicu ! To je bila privatizacije par exelance !
Za mene Dukat ne postoji !
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 17:33   #23
Quote:
acid high kaže:
Zato jer je Luka Rajić, uz pomoć HDZ, na nepošten naćin u vrijeme najžešćeg rata došao do vlasništva čitave tvornice. Zna se da je kao šofer sa kamionom punim bezvrjednih jugodinara išao u Hercegovinu, pokupovao DM, i za tu lovu 'kupio' tvornicu ! To je bila privatizacije par exelance !
Za mene Dukat ne postoji !
Ovo su vec "religiozni" razlozi. Ako je tebi lakse tako, OK, ali slicno bi se moglo razmisljati i za druge proizvodjace i firme.
Recimo, nije ni Todoric bas bio svetac u doba HDZ-a. Nadalje, Zeljko Kerum se slicno obogatio (na humanitarnoj pomoci za izbjeglice u doba najzescih napada).
Svi uspjesni hrvatski poduzetnici su, uvjetno receno, barem dijelom ratni profiteri.

Onda, poznato je da "Red Bul" financira sotonsku crkvu.
Sve velike britanske korporacije su izrasle zahvaljujuci britanskoj kolonijanoj politici i izrabljivanju drugih naroda.
Da ne spominjem primjer svega "Made in China" gdje djeca robovi rade za 1 dolar.
 
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 19:35   #24
Quote:
Moonlight Cat kaže:
Stio se pak Plive tice, ona se ni u kom slucaju ne moze nazvati monopolistom, osim mozda za antibiotik tipa Sumamed. Ali po toj logici je i Donat Mg monopolist u Europi na magnezijevu vodu.
Ne mogu se u potpunosti sloziti sa tobom...nisam mislio monopol u totalno negativnom smislu, ali Pliva je na hr trzistu monopol u zakonski dozvoljenim granicama. Kao sto su i americke kompanije na americkom trzistu. One su razvile dobre veze sa doktorima i vladinim institucijama (poput u RH HZZO), i time su povlasteni u odnosu na konkurenciju, ili su (danas sve manje) zasticene carinama koji je naravno osnovni nacin zastite drzavnih monopola i to pridonosi nekvom monopolistickom statusu Plive u RH, ili Pfizer-Merck-Lilly u US (ocito monopol moze formirati samo jedna kompanija, pa je ovdje rijec o oligarhiji).

Ajde ne znam tocno strukturu trzisnog kolaca u HR, pa je to vise moja pretpostavka, jer slicne stvari se dogadjaju i u drugim zemljama, ali ako netko zna neka mi kaze koji udio Pliva ima na HR trzistu lijekova, a koji na SLO trzistu lijekova. Onda uzmi Krkin udio na HR i SLO trzistu, i usporedi. Moja pretpostavka je da Krka ima vise od 50% SLO trzista, a Pliva vise od 50% HR trzista. Isto tako Krka vjerovatno nema vise od 10% HR trzista, niti Pliva SLO trzista. Ocito nisu cisti monopoli, jer bi onda imali 100% trzista, ali da su zaista ravnopravni konkurenti, onda bi njihov udio bio slican na obadva trzista. Ne kazem da bi i Krka i Pliva imali identican udio, nego bi oba dva trzista slicno reagirala na njihove lijekove, pa bi raspodjela na oba trzista bila slicna (makar ona bila u korist Plive ili Krke).

Ja to govorim ko cisti laik, stvarno nisam siguran da su te cinjenice istinite, ali to je recimo moja pretpostavka od koje ja polazim poznavajuci donekle HR prilike, i usporedjujuci sa pharm. sektorima u drugim zemljama.
 
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 19:43   #25
dodatak

ovo sa sumamedom nema veze.....ne kazem da ako netko ima patentna prava na neki novi lijek da si monopolista, to je i meni jasno.

No cak i sumamed ti dokazuje postojanje nekakvog monopola u US, jer makar je Pliva imala sva prava na prihode od sumameda, onda je to iskoristila recimo u HR ili na nekim drugim trzistima gdje ga je sama plasirala, ali u US ga je plasirala u suradnji sa Pfizerom (drugim rjecima podjelila je sa njima profit, i mislim da Pliva dobije godisnje oko $200-$250 miliona, no nisam siguran kolko dobije Pfizer...vjerovatno vise). In "perfect market" nema razloga da Pliva djeli sa Pfizerom profit. No ne znam sve pojedinosti, pa mozda grijesim. Znam da je Pfizer zakasnio par dana sa "svojim sumamedom", pa su se mozda nagodili da Pfizer ne pokusa sa nekakvim malo modificiranim lijekom probiti patent, ili mozda zbog nedostatka poznavanja us trzista ili carina....kao sto rekoh nisam super poznavatelj svih okolnosti, ali imam dovoljno indicija da proglasim taj sektor monopolistickim i u HR i u US.
 
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 16:53   #26
Talking karavane prolaze...

Quote:
Crow Jane kaže:
sve neka quazi B Konzumova marka, ništa mi se to ne sviđa! I pazite - naravno, KC je grad Studene i Studenca - a ne Jamnice
I šta sad? Hoćemo li plakat zato? Tko tebi brani da mrdneš svojom guzicom malo dalje pa da kupiš tu Jamnicu?
Quote:
nologo385 kaže:
Kada zbrojimo Uvoz, proizvodnju, preradu i maloprodaju, čovjek se mora zabrinuti nad moći Agrokora. I ne samo to.Dopustite mi malu iracionalnost i pristranost - Agrokor je za sada "hrvatska" tvrtka (što got to značilo). No što ako i kada IT dobije ponudu koju bi bila ludost odbiti?
Quote:
Moonlight Cat_ kaže:
Normalna stvar, kad Todoricu "pukne film", nece se libiti od prodaje svoga carstva bilo kojoj stranoj kompaniji uz prihvatljivu cijenu. problem je sto je Todoric 100%-tni vlasnik Agrokora i moze radit sto ga je volja.
A zašto bi ga prodavao nekom strancu? Zar mu sin nije završio ekonomski faks? Normalnije bi bilo da on "preda" tu firmu u ruke nasljednika kad i Ako mu jednog dana "pukne film". Ali vi i slični, možda unaprijed MISLITE da je junior nesposoban da upravlja bilo čime? MISLITE da njemu u ruke treba da dva tri fast fooda da s njima upravlja? Možda MISLITE vi da je najveća AMBICIJA Hrvata da se slika u Gloriju i pojavi Glamour Caffeu ?

Konačno, mislite li li Vi da NEMA AMBICIOZNIH Hrvata?!
Quote:
Moonlight Cat kaže:
Nije neprirodno to sto on moze sa svojom imovinom raditi sto hoce, nego je problem sto je "nezdravo" za ekonomiju uopce da je sva vlast u jednoj kompaniji zbijena u ruke jednog covjeka...
Ukratko: TDR je klasicni monopolist, zasticen od drzave, a vidi slucajnosti: najveci pojedinacni paket dionica ima Vlahovic, direktor, tajkun, kako god hocete.
Joj joj, ovo su riječi jednog nesigurnog i poplašenog forumaša koji je svojom nesposobnošću upravljanja vjerovatno uništio nekoliko HR-firmi a ovdje pokušava oprat svoju crnu prošlost!
Inače ,mogao bi da se malo sjetiš stanja u pravosuđu, policiji, Državnom odvjetništvu, činjenici da ova država još uvijek NIJE DOBILA Zakon o sukobu interesa (a ono mi želimo u EU...)...
gigi4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 20:08   #27
Re: karavane prolaze...

Quote:
gigi4you kaže:
I šta sad? Hoćemo li plakat zato? Tko tebi brani da mrdneš svojom guzicom malo dalje pa da kupiš tu Jamnicu?
You miss the point - mi u Kc ne kupujemo Jamnicu, for gods sake.

I da, otišla bi radije u neki drugi dućkas i kupila Dukatov jogurt, nego B marku. Jebi ga.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 09:04   #28
Re: karavane prolaze...

Quote:
gigi4you kaže:
I šta sad? Hoćemo li plakat zato? Tko tebi brani da mrdneš svojom guzicom malo dalje pa da kupiš tu Jamnicu?



A zašto bi ga prodavao nekom strancu? Zar mu sin nije završio ekonomski faks? Normalnije bi bilo da on "preda" tu firmu u ruke nasljednika kad i Ako mu jednog dana "pukne film". Ali vi i slični, možda unaprijed MISLITE da je junior nesposoban da upravlja bilo čime? MISLITE da njemu u ruke treba da dva tri fast fooda da s njima upravlja? Možda MISLITE vi da je najveća AMBICIJA Hrvata da se slika u Gloriju i pojavi Glamour Caffeu ?

Konačno, mislite li li Vi da NEMA AMBICIOZNIH Hrvata?!

Joj joj, ovo su riječi jednog nesigurnog i poplašenog forumaša koji je svojom nesposobnošću upravljanja vjerovatno uništio nekoliko HR-firmi a ovdje pokušava oprat svoju crnu prošlost!
Inače ,mogao bi da se malo sjetiš stanja u pravosuđu, policiji, Državnom odvjetništvu, činjenici da ova država još uvijek NIJE DOBILA Zakon o sukobu interesa (a ono mi želimo u EU...)...
1. Nije stvar u tome hoce li ili nece prodavati nekom strancu, nego da on to MOZE doslovno kad mu se digne dlaka na glavi.

2. Moram priznat da me ne iznenadjuju ove rijeci, s obzirom da pratim tvoje postove vec dugo. Ne samo da nemas blage veze o procjenjivanju ljudi preko napisanog teksta (citaj foruma), nego si toliko, oprosti na izrazu, priglup da uopce ne razumijes temu, a u svoj zelji da nesto napises, brzdas, mjesas kruske i jabuke, kupe, spade, kako hoces.

Inace, nemam obicaj odgovarat na ovako neinteligentne izjave, tako da ce ova bit prva i zadnja.
Zato dragi Gigi, ako imas sta pametnije za izjavit, izvoli.
Moonlight Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 21:09   #29
Talking Re

Quote:
Moonlight Cat kaže:
2. Moram priznat da me ne iznenadjuju ove rijeci, s obzirom da pratim tvoje postove vec dugo. Ne samo da nemas blage veze o procjenjivanju ljudi preko napisanog teksta (citaj foruma), nego si toliko, oprosti na izrazu, priglup da uopce ne razumijes temu, a u svoj zelji da nesto napises, brzdas, mjesas kruske i jabuke, kupe, spade, kako hoces.
Ne umišaljam si ja da imam vidovnjačke sposobnosti ja ismijavam tvoj problem vlasničke strukture u firmi.
Moonlight Cat:
1. Nije stvar u tome hoce li ili nece prodavati nekom strancu, nego da on to MOZE doslovno kad mu se digne dlaka na glavi.

To je njegovo pravo u Demokraciji i svako ko ima s tim problema, trebao bi da se preseli u Sjevernu Koreju! Nikakve indirektne veze koju ti ranije spominješ između vlasničke strukture i monopola - nema! Bilo koja firma ,korporacija koja dođe u HR mora igrat po pravilima HR zakona.
Moonlight Cat:
Tocno. Mercator drzi nekih 40% trzista, ali kod njih taj monopol nije zlupotrebljen. Zamislite da kojim slucajem Konzum drzi 40% trzista u HR. Garantiram da bi cijene porasle 20-30% linearno.

...i naravno da bi porasle kad ne postoje efikasne državne INSTITUCIJE koje se trebaju brinit za to. Ja bi prvi to napravio i pošišao retardirani narod sa korumpiranim političarima koji mi to dozvoljava! Po tvojoj teoriji kad te pokrade lopov , ti se žališ - lopovu ?!
Moonlight Cat, sinteza gluposti:
Kod Slovenaca, njihovi monopolisti ne smatraju ljude idiotima, sto je slucaj kod nas. Najbolji primjer je usporedba HT-a i Slovenskog telekoma.


I koja je sad ovo teorija? Poduzetnici (monopolisti ili ne - isto)van Hrvatske su po defaultu - klonovi Majke Terezije? A poduzetnici u Hrvatskoj su po defaultu đubrad? Jel se ti sjećaš tko je birao vlast koja je prodala H.Telekom DT-u? Jesu li to svemirci? Tko je pisao te i takve ugovore? Ja znam šta ja mislim:

KO J*** NAROD (BIRAČKO TIJELO), KOJE NIJE U STANJU IZABRAT STOTINJAK SPOSOBNIH I POŠTENIH POLITIČARA! NEK JEDE KAŠU KOJU SI JE SKUHAO!

I da, ja nemam običaj objašnjavat daltonistu što su to boje, pa me neće ovdje nadalje biti.
gigi4you is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.