Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2003., 18:44   #1
Hrvati nesposobni?

Svi smo culi da mnogi stranci zele kupiti nekretnine na nasem Jadranu. Tako je i ovdje u Engleskoj. Na nedavnom sajmu nekretnina u Londonu, bio je i jedan izlagac koji je prodavao kuce u Hrvatskoj. Englezi su upravo opsjedali njihov stand.

Povodom toga povela se diskusija na www.vistit-croatia.co.uk, kako smo nesposobni, jer skoro svi vlasnici za prodaju CRO nekretnina ovdje su stranci: Rumunj, Turci, Bugar, i nekoliko Engleza. Nema Hrvata.

Zasto je to tako?
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:02   #2
Zalosno je da na ovom forumu, ima najmanje interesa za gospodarstvo. Tako nije u inozemstvu: ljudi su jako zainteresirani kako da naprave novac i kako da uspiju u businessu.

Pa kako Hrvati misle zivjeti u buducnosti?
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:27   #3
Re: Hrvati nesposobni?

Quote:
Blues Brother kaže:
Svi smo culi da mnogi stranci zele kupiti nekretnine na nasem Jadranu. Tako je i ovdje u Engleskoj. Na nedavnom sajmu nekretnina u Londonu, bio je i jedan izlagac koji je prodavao kuce u Hrvatskoj. Englezi su upravo opsjedali njihov stand.

Povodom toga povela se diskusija na www.vistit-croatia.co.uk, kako smo nesposobni, jer skoro svi vlasnici za prodaju CRO nekretnina ovdje su stranci: Rumunj, Turci, Bugar, i nekoliko Engleza. Nema Hrvata.

Zasto je to tako?

Ja sam na nekoliko Cro foruma gdje ljudi raspravljaju o gospodarstvu pokrenuo temu o nekretninama. Ljudi kod nas se vise pale na dionice iz jednog fundamentalno pogresnog razloga, sto smatraju da ce se prije obogatiti na dionicama, jer je dionicama manja likvidnost i manje prtljanja sa papirologijom. Fundamentalna pogreska nije to sto smatraju da je manje petljanja sa dionicama, nego da ce se prije obogatiti na njima. Statistika pokazuje da se 90% ulagaca u dionice puno prije osiromasi nego obogati, dok je stvar kod nekretnina gotovo obrnuta.

Ali buduci da ljudi hoce sve instant, tako i bogatstvo, onda im dionice izgleaju privlacnije. Osobno nista protiv dionica, jedan investicijski porfolio svakako treba ukljucivati i njih.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:32   #4
Quote:
Blues Brother kaže:
Zalosno je da na ovom forumu, ima najmanje interesa za gospodarstvo. Tako nije u inozemstvu: ljudi su jako zainteresirani kako da naprave novac i kako da uspiju u businessu.

Pa kako Hrvati misle zivjeti u buducnosti?
Ali ako odes na forume gdje se raspravlja o novim autima i mobitelima, tu ces naci puno vise zainteresiranih diskutanata. No, nije to tipicno samo za hrvate, vecina ljudi na svijetu je vise fokusirana kako da zadovolji svoje kratkorocne prohtjeve kupujuci stvari (liabilities) koje im samo jos vise odnose novac iz dzepa. Kao sto kaze Kiyosaki, bogati trose na assets (stvari koje im donose novac) a siromasni na liabilities (stvari koje im odnose novac). Neka te to ne zabrinjava, dok god je takva situacija, ti ces imati vise sanse da na njima zaradis
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 13:29   #5
Olicno Kaskader. Hvala Bogu da bar neki Hrvati u dijaspori nisu toliko glupi!
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 14:14   #6
Smile

Ma ja bih rekao da vecina Hrvata u dijaspori ali ove novije generacije nisu glupi uopce. Starija generacija od prije 30 - 40 godina kad su otisli u dijasporu morali su raditi od jutra do mraka i u tome im se sastojao zivot, iznajmljivali neki stancic u podrumu ili potkrovlju, kupili mercedes sto prije i gradili trokatnice u domovinama. U kojima na kraju nikad nisu ni zivjeli jer kad su otisli u penziju zdravstveni sistem im je bio bolji u dijasporama nego kod nas, tako da te trokatnice poraspodijelila djeca. Po njemackoj sam vidio kako su djeca te prve generacije dijasporasa usisali mlijekom isti takav mentalitet i oni se meni cudili sto ja placam 20 tisuca DM godisnje u engleskoj na skolovanje kad oni rade super posao u Kaufhofu u skladistu i zaradjuju da su si odmah pokupovali nove Golfove GTI ili mercedese kojima su se pokazivali kad se vikendom ode u crkvu (citaj: ispred crkve). E...takva je prva generacija. Cast izuzecima po Kanadi, Australiji, koji su organizirali svoje biznise i u tome uspijevali jer su bili vrijedni i znali iskoristiti mogucnosti koje su im se pruzale.

Ali novija generacija dijasporasa u zadnjih 10-20 godina, mislim da je ipak malo pametnija od ovih prvih, jer im nije pred ocima samo marka, dolar ili funta, nego trude se da i nesto nauce, a to im se stostruko vrati, ne samo u dolarima, funtama, i markama, nego u kvalitenijoj perspektivi zivota.

Zato, iako sam sklon da i ja malo sterotipiziram ali mislim da je bolje ne imati nikakvih stereotipa o bilo kojoj skupini ljudi bilo gdje, jer nismo svi u istim cipelama i da smo u tudjim, tko zna kako bi hodali.

Zivio
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 17:32   #7
Slazem se sa ocijenom da je Hrvatima u emigraciji, koji su otisli pred 30-40 godina bilo dosta tesko. Obicno nisu poznavali jezik niti imali kakove kvalifikacije da dobiju neki bolji posao. Ali dosta njih je uspjelo sa nekim businessom ili su kupili kucu, tako sa u starijim danima su financijski osigurani. Ja nisam takav optimista sa mladjima u dijasporu, i pored toga sto imaju sve moguce diplome, nekako nemaju bas zelje za vlastitim businessom. To je steta.
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 17:35   #8
Kaskader, izgleda da samo tebe i mene interesira gospodarstvo. Katastrofa!
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 17:39   #9
e pa onda ovako...ti imas lovu (hopefully), ja sam mlad, pun zelje, motivacije...i po koja diploma...pa u partnership...sto kazes?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 17:43   #10
Quote:
Blues Brother kaže:
Kaskader, izgleda da samo tebe i mene interesira gospodarstvo. Katastrofa!
Varas se. Ima nas jos. Samo neke vise interesira stvaranje (rad), a ne tramakanje nekretninama (nerad).
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 17:51   #11
Dobro dobro, nije ovo tvoje mene islo nego Blues Brothera, ali ak smijem pitati, u tom tvom stvaralackom radu...jesi ti u tome samo radi toga da nesto stvaras, ili i zbog novca?

Dvije stvari, bavljenje nekretninama ne ukljucuje samo prekretanje vlasnistva itd, dapace, moje idealno trgovanje nekretninama bi bilo da kupim razruseno, ili lose, i potrosim pola godine da to vlastitim rukama uredim. U neku ruku, nije li i to stvaranje?

A druga stvar, cak i oni koji se bave samo preprodavanjem nekretnine...oni doista ne stvore nista posebno osim jedne stvari...novca.

Zato sam pitao, dali stvaras to sto stvaras samo radi stvaranja ili i radi novca. Jer ako je i radi novca onda se ne razlikujes puno od onih koji stvaraju samo novac.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 18:16   #12
Quote:
kaskader kaže:
Dobro dobro, nije ovo tvoje mene islo nego Blues Brothera, ali ak smijem pitati, u tom tvom stvaralackom radu...jesi ti u tome samo radi toga da nesto stvaras, ili i zbog novca?

A druga stvar, cak i oni koji se bave samo preprodavanjem nekretnine...oni doista ne stvore nista posebno osim jedne stvari...novca.

Zato sam pitao, dali stvaras to sto stvaras samo radi stvaranja ili i radi novca. Jer ako je i radi novca onda se ne razlikujes puno od onih koji stvaraju samo novac.
Oni koji preprodaju nekretnine ne stvaraju novac. Novac stvara onaj koji kupuje tu nekretninu svojim radom (osim ako tu nekretninu ne kupuje opet preprodavac). Preprodavac zaradjuje na kupcu, ubiruci razliku izmedju nove i stare cijene. To nije stvaranje, vec uzimanje.

Svaka novcanica mora imati pokrice (inace ih mozemo stampati u nedogled). Iza svake te novcanice stoji neciji rad i trud.

Stvaram jer me to cini sretnim i zadovoljnim. A novac je rezultat moga rada.
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 18:44   #13
Ali tu izbacujes iz formule jednu stvar, a to je ponuda i potraznja. Ako nema potraznje za onim sto stvaras, bio bi ti sretan i zadovoljan radom ali bez para. A zakon ponude i potraznje stvara novac cak i ako nema stvarnog produkta ili opipljivog rada ili stvari.

A druga stvar, sto mozda ne razumijes u ekonomiji ukoliko ju bas nista nisi studirao jest da oni koji stvaraju trebaju one koji investiraju i obrnuto, zapravo jedno bez drugoga ne postoji. Ljudi poput Hewletta i Packarda, Henrya Forda i drugih koji su nesto svojim rukama i umom stvorili za svoj poslovni sistem, u datom trenutku su prisli investiorima koji samo preokrecu novac, da bi investirali taj novac u njih i njihove kompanije. Taj novopristigli novac pomaze bolje poslovanje i nova stvaranja.

Premisa da oni koji nesto okrecu ne stvaraju novac je fundamentalno pogresna, jer u ekonomiji ne stava novac samo produkt nego i service (usluzne djelatnosti)....

Ukoliko se u ekonomiji pojavi potraznja za nekretninama, upravo zbog toga sto se odjednom pojavi dosta ljudi koji ih okrecu, oni stvaraju potraznju za gradjevinskim materijalom, i za tisucu drugih stvari koje stvaraju stvaraoci poput tebe.

Da skratim, vrijednost neceg ne ocijenjuje intrinsicka vrijednost tog produkta, nego zakon ponude i potraznje. A tu trgoci imaju i te kako ulogu.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 19:21   #14
Tema mojeg naslova je bila "Hrvati nesposobni" i ne odnosi se samo na prodaju nekretnina. Zapravo nema nista lose ako se zaradi i na prodaji nekretnina. U ovom trenutke, Englezi su jako zainteresirani za nekretnine u Hrvatskoj: sto ima lose ako se jednom Englezu pomogne da kupi kucu u Hrvatskoj po razumnoj cijeni. On zadovoljan a i posrednik zadovoljan.

Pravi poduzetnik (enterpreneur), ne gleda kako ce zaraditi novac, samo da je na posten nacin.

Ja sam u Engleskoj poceo sa prodajom novina i casopisa na ulici, a kada sam zaradio neki novac, bilo je glupo da se ne ulozi u neku kucu, pogotovo kada porezni zakon ovdje to potice.
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 19:28   #15
No, moram priznati, ne svidja mi se bas naslov...nevidim zasto bi Hrvati bili nesposobniji od bilo kog drugog...takodje mislim da je pravilnije govoriti o sposobnosti individue radije nego naroda.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:31   #16
Mislim da nemas pravo: dosadasnji rezultati su pokazli nesposobnost Hrvata. Ne samo u gospodartvu, vec i u politici.

Ima puno malih naroda, koji su puno sposobniji i njihovi ljudi zive puno bolje.

Da se moze puno toga postici, samo ako ima dobre volje i znanja, dobar je primjer Juzna Koreja: poslije korejskog rata, UN su zakljucile da ta opustosena zemlja ce biti osudjena na vjecno siromastvo. Samo 10 - 15 godina kasnije, Koreja je postala svjetska ekonomska sila, jer su ljudi pametni i ne stide se raditi. Zasto to nije moguce i u Hrvatskoj?
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:06   #17
Zato što smo glupi i ljeni.
 
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:10   #18
To je pravi odgovor!
Blues Brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 02:23   #19
Quote:
aragorn797 kaže:
Zato što smo glupi i ljeni.
Ne nego zato sto smo se previse bili razmazili u socijalizmu. Sada treba total propasti barem jedna generacija dok se ufuramo u "novi" sistem.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 01:29   #20
Ne bih rekao da su Hrvati nesposobni, čak naprotiv. Čini mi se da je problem u jednoj drugoj stvari, a to je jedna strana potrošačkog mentaliteta, koji je zavladao u Hrvatskoj u zadnjih 7-8 godina.

Kada su banke počele nuditi potrošačke i ine kredite, bilo je - hura u kupovinu ! Isto tako će prosječnom Hrvatu koji proda nekretninu jedna od zadnjih primisli biti reinvestiranje. Kad pogledaš kako se država rastrošno ponijela sa privatizacijskom imovinom (koja je pripadala svima nama), nije ni čudo kako se ljudi ponašaju. Kako se lijepo u Dalmaciji kaže : Riba smdi od glave !

Znači, gledajući naše društvo u cjelini, apsolvirali smo prvu lekciju kapitalizma a to je potrošnja. Slijedi nam savladati drugu, malo manje ugodnu, a to je stvaranje vrijednosti. Sposobni će polako isplivati na površinu.
Putin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.