Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2003., 02:34   #1
Politika. Usko grlo hrvatskog gospodarstva

Eto. To je zakljuca do kojeg sam dosao kroz dvogodisnju analizu situacije u zemlji. Dobro, mozete me zajebavati da je 2 godine za tako nesto puno.

Ali, bojim se da mnogi od vas ne misle tako. Dapace, misle da politika nema veze sa gospodarstvom.

Sto mislite o cijeloj prici?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 09:40   #2
Ne treba ti puno razmišljanja da skontaš kako su politika i ekonomija vezane ko nokat i meso. Kod nas je problem u tome što političari misle da mogu krast državu i vladat njome, a da će ekonomija u isto vrijeme održavati tu istu državu na životu poput nekog čarobnog štapića.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 13:49   #3
Onako slikovito gledano. Index politike je recimo. 1,2. Index gospodarske inicijative je 4.6. S obzirom da je gospodarski razvoj umnozak ova dva indexa, ocito je da cemo biti puno efikasniji ako se orjenitramo na sredjivanje politike.

Zato mi je i inicijativa koju pokrecre drnis toliko bespredmetna. Btw, Martine zasto te nikad nema na politici? Volio bih da malo tamo obogatis atmosferu.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 14:19   #4
Na čemu je naglasak? Na pojedincu ili na narodu? ... ako je na narodu onda politika ima jako veliki utjecaj .... kako će ih država zaštiti, da'l će doći do masovnog zapošljavanja (recimo u industriji) itd. ...
a ako je naglasak na pojedincu koji je svjestan stanja, a svejedno želi veču kvalitetu života utjecaj je mnogo manji .... manji je zato jer se ovdje utjče na pojedinca kako brzo doči do kapitala ....
__________________
Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi
by Grunf
dras_l is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 14:31   #5
Narod je sastavljen od pojedinaca. A svaki pojedinac kroji svoju sudbinu. A usput i tudju. Sad, pitanje je koliko je spreman na to. A i zakon ponude i potreznje tu se opet odlicno ocituje.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 09:35   #6
Nije stvar u tome da li je naglasak na pojedincu ili na narodu. Politika je ta koja odmah u startu određiva koji sustav ekonomije će se primjenjivati i u kojim uvjetima. Dakle politika ima onoliki utjecaj na ekonomiju koliko sama odredi. Može biti alfa i omega svega što se u ekonomiji događa (npr. komunistički sustav u praksi), a može biti samo 'promatrač' i faktor korekcije u sustavu sagrađenom na stabilnim nogama (npr. kapitalizam).

Mi smo do sada imali socijalizam (do 1991.) zaravo, to je bio 'socijalizam zapadnog tipa' koji se u nekim stvarima razlikovao od 'sovjetskog tipa' (privatno vlasništvo, fiktivno tržište rada, slobodna vanjsko-trgovinska razmjena i sl.).

Nakon toga 'skočili' smo u menadžerski (neki bi ga nazvali i 'drp-') kapitalizam. Prvobitna akumulacija kapitala izvedena je tjekom pretvorbe, gdje se znatan dio 'društvenog' i državnog vlasništva, 'prelio' u privatne džepove, i akumulirao kod manjeg broja pojedinaca.
Uglavnom, ništa se bitnije nije izmjenilo, sudstvo je ostalo isto, zakoni blago prilagođeni, a veze i poznanstva su i dalje daleko bitniji od bilo kakvog rejtinga.

Možeš zamisliti da u takvom okruženju malo koje gospodarstvo može normalno funkcionirati.

illegale,

Politika me baš previše i ne zanima, teme na njoj su uglavnom ili promašene, ili svađalačke, ili za&protiv. A one interesantnije teme su toliko posjećene da bi trebalo non-stop visit na forumu i odgovarati, jer se inače posloži previše postova između dva uzastopna odgovora.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 23:52   #7
Dodzi na experimentalni forum. Tamo mozes biti moderator svoga topica. Pa ako zelis ozbiljnjacu, dobijes ozbiljnjacu, ako zelis zajebanciju...uglavnom, ti si onaj koji diktira uvjetima .

A ima ok ekipe, vjeruj mi. Mada rijetko, ali opet.

BTW, osobno najvise zamjeram politici cinjenicu da se zbog iste ne mogu posvetiti isfuravanju svojih ideja, vec se moram dobro nalizat guzica i drugih pizdarija koje me koce u ostvarivanju ok zamisli.

To je los sustav koji vodi u propast. Ne mene, jer ja cu se snaci. Vec drzavu, koja se ne moze nositi sa efikasnijim sistemima sto se nalaze svuda oko nas.

Onako usput, zasto bi se zajebavao sa svim mogucim marifetlucima, kad mogu jednostavno otici u neku zapadnu zemlju gdje je sistem ustrojen po interesu obicnog covjeka? Pa cak i stranca.

I onda se cude zasto mladi ljudi odlaze van. Ops. Jos jedna naceta tema.

no sve u svemu, smijesno mi je da se itko razuman interesira u globalnu ekonomiju, a da ignorira politiku. Ovo nije bilo upuceno tebi, da se razumijemo. Vec Drnisu koji je tu postao prije nekih par mjeseci sa svojom gospodarskom inicijativom. Smijeh, covjece. Totalni.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2003., 10:26   #8
Raspravljanje o ekonomiji uz ignoriranje politike nema nikakvog smisla.

Kod nas se uglavnom raspravlja o ekonomiji, a o sistemu se samo onako, usputno govori kao da je to nešto bogomdano i nepromjenjljivo.

Loše stanje u državi može biti uzrokom:

1. lošeg okruženja (politički sustav)

2. loše ekonomije

znači, ili jednog ili drugog ili kombinacije obiju stvari. Kod nas je proble prije svega u lošem okruženju, a ekonomija nam je još super, u kakvim uvjetima djeluje.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 16:36   #9
Vezane preblisko. Nažalost.

Jer ako business strana dođe u situaciju da angažira (o svom trošku) odvjetnike da bi riješili zaostatke u državnom regulatornom tjelu da bi ubrzali neke stvari....
ako (opet) business strana uspije iskopat prijedlog zakonam pravilnika, whatever prije nego dođe na proceduru u sabor i onda križa, krsti se lijevom i desnom, nalazi nelogičnosti i greške koje šestogodišnje dijete ne bi složilo..
kad je našoj vladi ideja o angažimanu savjetnika stručnjaka otprilike jednako draga kao prst u oko...
ako se krucijalne izmjene zakona kuhaju u saboru (ili još gore, ladici) mjesecima i potrebno je podmićivat da bi se stvari ubrzale....onda

stvari izgledaju kako izgledaju ..

koliko njih realno dolazi iz struke čiji resor nadgledaju?
koliko iskustva imaju?

primjeri? regos koji se nameće svima kao nekakva nenadhjebiva institucija i absolute samo zato što ih svjetska banka podržava

hagena koja je spora do zla boga

crosec koji je u situaciji da samo sjedi prekriženih ruku.....

ma........
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.