Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2004., 18:44   #1
Cool Zimske salate /novogodišnje/

Salata od riže i curryja

2 šalice riže kuhati 20 minuta u 5 šalica vode sa malo soli i žlicom maslaca.
Luk – dvije glavice kosanog crevnog luka – na 4 žlice ulja dinstati da požuti. Usuti currz 2 žlice.
Dodai šunku 250 grama, 2 jabuke (oguljene i isjeckane na komadiće), 2 banane, 2 kisela krstavca, narezana,, 1 babura svježa ili iz turšije...
Dodati i rižu i svježnjić vlašca ili peršina, majoneze dodati 100 grama, so, papar, ocat i – mlijeko na kraju: pola do jedne šalice.
Neka se odmara 1 sat na hladnome.

Danska salata

250 makarona kuvati 10 minuta i ocijediti. Pola šalice crvene paprike isjeckati na kocke od pola centimetra, 3-4 krastavca također, salamu i sir po 125 grama, i kad sve izmješate, dodajte glavicu crvenog luka, jedna češanj češnjaka, jogurt 2 dl, 100 gr majoneza, sol, papar, malo octa, malo kapra te zalijte sa pola šalice mlijeka. Može i cijela šalica.

U pravu dansku salatu ide:
Danska salata ima šuplje makarone, sir, grašak iz limenke, parizer, po želji kuhana jaja, narezana na koklutove, a dressing je od senfa, ulja, octa, papra, soli...

__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 16:46   #2
provala sam dansku sa malim promjenama- veri gud!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 20:02   #3
Francuska po receptu moje bake:

1,5 kg krompira
70 deka mrkve
20 deka graska
velka tegla krastavaca
2 vrecice majoneze
2 kisela vrhnja
1 zlica senfa
sol papar

Skuha se povrce i nareze, pomjesa se sa majonezom, senfom, vrhnjem, sol i papar i ocat od krastavaca (cca 2 dl, procjedi se od kopra). Mogla bi se ubit u toj francuskoj , nije teska i masna, nego osvijezavajuca.
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 11:20   #4
hm...ovo sa senfom bi mogla probati

Ja umjesto vrhnja stavim jogurt light ( neki ne prekiseli, onako kremasti) i manje majoneze.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 12:22   #5
Zapravo ti je to malo majoneze, morala sam trazit tak velku plasticnu teglu da mi stane sva francuska za novu godinu. Na kraju sam je pomjesala u velikom loncu i stavila u manje plasticne.
Ja mislim da je trik u octu, jer je onda kisela.
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 12:24   #6
i ja stavim ocat, doduse ne bi isao po nekom orginalnom receptu ali je meni s njim ukusnije.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:35   #7
Ja bi u ovu francusku od Bluegirl stavila jos barem sest nasjeckanih kuhanih jaja, smanjila kolicinu krumpira na pola, dodala jos senfa i ocat zamjenila sa limunovim sokom. Mrkva obavezno svjeza kad se kuha, nikako zamrznuta. E onda bi to spremila u Vacsy i to bi bila MOJA francuska. Njami.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:47   #8
Quote:
Blue_Sunflower kaže:
Ja bi u ovu francusku od Bluegirl stavila jos barem sest nasjeckanih kuhanih jaja, smanjila kolicinu krumpira na pola, dodala jos senfa i ocat zamjenila sa limunovim sokom. Mrkva obavezno svjeza kad se kuha, nikako zamrznuta. E onda bi to spremila u Vacsy i to bi bila MOJA francuska. Njami.
a ja sam jela - davno bas u Zagrebu kod jedne tete- francusku u kojoj je bilo i nasjeckanih kiselih jabuka - ajme sta je to dobro bilooo
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 14:56   #9
Quote:
margarita kaže:
a ja sam jela - davno bas u Zagrebu kod jedne tete- francusku u kojoj je bilo i nasjeckanih kiselih jabuka - ajme sta je to dobro bilooo
Tako je. A dobra je i varijanta sa korjenom celera. Malo drugacije, ali isto njami.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:36   #10
Quote:
Blue_Sunflower kaže:
Mrkva obavezno svjeza kad se kuha, nikako zamrznuta.
Samo jednom sam radila francusku s onom pripremljenom zamrznutom smjesom...nemoze se ni usporediti, logicno kad se svako povrce kuha razlicito dugo, krompir 25-30 min, mrkva 20 i grasak 10.
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:53   #11
nisam zagovornik smrznute hrane no cak i takva ( tipa povrce zamrznuto za francusku ) prolazi neke standardne norme.

Hocu reci, oni ne kuhaju sve to povrce skupa.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:56   #12
Quote:
Winona kaže:
Hocu reci, oni ne kuhaju sve to povrce skupa.
Ne, ali MI kuhamo to povrce skupa...ubacimo sadrzhaj vrecice u vrelu vodu i kuhamo.

Bar je u Hrvatskoj tako


Slazhem se, gotove smrznute mjeshavine povrca bilo za francusku, za juhu ili npr onaj Igloo za kinesku kuhinju, doista su loshe.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 16:07   #13
Quote:
magic kaže:
Slazhem se, gotove smrznute mjeshavine povrca bilo za francusku, za juhu ili npr onaj Igloo za kinesku kuhinju, doista su loshe.
A i nema mi gusta tak kuhat iz vrecice u vrelu vodu. Ipak je procedura ciscenja i pripreme povrca meni dio tog rituala kuhanja. A francuska se ipak ne radi bas svaki tjedan - kad se radi radi se kak spada. Bar kod mene.
A i inace, ili kuham svjeze ili ne kuham uopce. Priprema klope, ciscenje, rezuckanje, sjeckanje, kaj vec, mi je tak i tak najljepsi dio kuhanja. Ajd dobro, i klopanje.

Winonin point nisam skopcala.
Valjda sam jos smrznuta (-24C danas ujutro)
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 16:10   #14
Quote:
Blue_Sunflower kaže:
A i nema mi gusta tak kuhat iz vrecice u vrelu vodu. Ipak je procedura ciscenja i pripreme povrca meni dio tog rituala kuhanja. A francuska se ipak ne radi bas svaki tjedan - kad se radi radi se kak spada. Bar kod mene.
A i inace, ili kuham svjeze ili ne kuham uopce. Priprema klope, ciscenje, rezuckanje, sjeckanje, kaj vec, mi je tak i tak najljepsi dio kuhanja. Ajd dobro, i klopanje.

Winonin point nisam skopcala.
Valjda sam jos smrznuta (-24C danas ujutro)
da a sa vjetrom -36

sutra ce nam bit sa vjetrom -43

ja cu se ubit ovdje
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 16:15   #15
Quote:
margarita kaže:
da a sa vjetrom -36

sutra ce nam bit sa vjetrom -43

ja cu se ubit ovdje
Neces ..ti imas firmu registrirat (remember - za slatke dekoracije!!!) iz tople kuce, a ja pesu skafander obuc navecer pa na -36C i u setnju. Ajde, ajde..nije nam to prva zima ovdje. taps..taps..po ramenu
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 16:20   #16
Quote:
Blue_Sunflower kaže:
Neces ..ti imas firmu registrirat (remember - za slatke dekoracije!!!) iz tople kuce, a ja pesu skafander obuc navecer pa na -36C i u setnju. Ajde, ajde..nije nam to prva zima ovdje. taps..taps..po ramenu
hahah u pravu si

danas idemo knjigovodji - da se zdogovorimo o svemu
al opet jedva cekam proljece
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 21:28   #17
pojasnjenje - ovdje takve mjesavine povrca budu vec gotove, dovoljno je da se odmrznu. Dakle firma koja ih proízvodi kuha svako povrce posebno, ne sve skupa.

Ili ako ih kupite u staklenki onda se ni odmrznuti ne trebaju. Nadam se da je jasnije
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 21:53   #18
Quote:
Winona kaže:
pojasnjenje - ovdje takve mjesavine povrca budu vec gotove, dovoljno je da se odmrznu. Dakle firma koja ih proízvodi kuha svako povrce posebno, ne sve skupa.

Ili ako ih kupite u staklenki onda se ni odmrznuti ne trebaju. Nadam se da je jasnije
Dobro, jasnije je.

Moje misljenje:

Odmrznuti prethodno kuhano i zamrznuto povrce i napravit od toga francusku - 0 bodova.

Ocjedit konzervirani grasak i mrkvu iz staklenke ili konzerve i napravit francusku - 0 bodova.

Skuhat svjezu mrkvu i zamrznuti (ne i kuhani) grasak i napravit francusku. - 5 bodova

Ipak je ovo gastronomija, jaba ga patak, a ne vojnicka menza.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 21:54   #19
sto ja o tome mislim napisala sam par postova vise
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 00:56   #20
Quote:
Winona kaže:
pojasnjenje - ovdje takve mjesavine povrca budu vec gotove, dovoljno je da se odmrznu. Dakle firma koja ih proízvodi kuha svako povrce posebno, ne sve skupa.

Ili ako ih kupite u staklenki onda se ni odmrznuti ne trebaju. Nadam se da je jasnije
Meni to i dalje nije jednako fino...iako u Hrvatskoj imamo i uvoznih smrznutih proizvoda.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.