Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2004., 16:02   #21
jel se to vi spremate bavit maslinarstvom kao penzioneri?
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 19:44   #22
On ima 27, ja 25, diploma je na pomolu, a ovo o čemu govorimo nije par stabala već otprilike 15 hektara obradive površine. Velik je to posao ali oni koji su već u njemu kažu da se isplati jer je inozemno tržište veliko i nezasitno jer nema mogućnosti za proizvodnju nigdje nego na Mediteranu.
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 23:32   #23
Quote:
Ava Adore kaže:
moj source - odes na siciliju pa tamo kupis domace
Moj je bolji... a ulje je zeleno
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 09:12   #24
Zabica, drzimo ti fige svom snagom!!!!

Navijamo za tebe i dragoga, i javi nam ponekad update vasih maslinarskih akcija. Mogli bi na Posao i karijera otvoriti topik: KAko smo pomocu maslina postali truli bogatasi i apdejtat ga svako malo.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 11:07   #25
Masline samo na Mediteranu

Quote:
žabica kaže:
... nema mogućnosti za proizvodnju nigdje nego na Mediteranu.

Evo ja mozda pilim OT ali bas me zanima. Malo sam odguglao i gle popis proizvodjaca worldwide (http://www.oliveoilsource.com/scripts/international.asp) ima svega Australija, New Zealanad, US, juzni Mediteran ofkours....

Sta je nase sjevernomediteransko jedino pravo zeleno uje?
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 12:05   #26
Re: Masline samo na Mediteranu

Quote:
RobiKa kaže:
Evo ja mozda pilim OT ali bas me zanima. Malo sam odguglao i gle popis proizvodjaca worldwide (http://www.oliveoilsource.com/scripts/international.asp) ima svega Australija, New Zealanad, US, juzni Mediteran ofkours....

Sta je nase sjevernomediteransko jedino pravo zeleno uje?
naravno da se po cilom svitu sade masline i da se pravi dobro maslinovo ulje. ali zna se da je maslina vezana za mediteransko podrucje, da joj to podrucje najvise odgovara pa je samim tim i kvaliteta bolja (bar je to moja teorija). a kod nas bas i nema masovne proizvodnje, tako da je kvaliteta bar malcice bolja (valjda). to ti je ka sa bananama, mozes ti bananu posadit i u hrvatskoj i za 30 god ces dobit ploda, e a kakav ce plod bit to se nezna...
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 12:49   #27
Re: Masline samo na Mediteranu

Quote:
RobiKa kaže:


Sta je nase sjevernomediteransko jedino pravo zeleno uje?
Ovo koje ja konzumiram sa Punta (o.Krk), je tamo žuto sa nijansom prema zelenom. Maslinu beru u prosincu, meljava u lokalnom tošu, pohranjuje se u kamenice, posipa solju, baca se talog i tako se ponavlja taj postupak nekoliko puta. Takvog sam znao i čistoga pit. 2002 je bila rekordna berba a lani se nije imalo što ubrati.
Nažalost, prvi put od kada dobivam to ulje (a to je u natrag desetak godina) zadnja berba nije po mom ukusu uspjela. Ulje uma neku gorčinu, kao da je užeglo, a ni sami proizvođači neznaju koji je uzrok tome. Svejedno ga konzumiram jer sam ga sam pomagao brati i znam kako se proizvodi, ali ga miješam pola pola sa običnim uljem. A ponavljam, ta godina je bila rekodna i šteta ga je baciti.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 12:57   #28
Re: Re: Masline samo na Mediteranu

Quote:
njasa kaže:
a kod nas bas i nema masovne proizvodnje, tako da je kvaliteta bar malcice bolja (valjda).
Je nije masovna. Inace negdje sam procitao da je pred 150 - 200 godina na nasoj strani Jadrana bilo 20 milijuna stabala masline, a sada niti 3. Maslina je bila nasa The Kultura i The izvozni produkt obale i otoka.

Kada je peronospora poharala Francusku Dalmacija i Istra su dobile sansu i iskrceno je a) puno maslinika b)vecina ograda je tada formirano, naravno pod lozom. Loza trazi vise ulozenog rada pravilije rasporedjenog kroz godinu ali i vise daje. E, onda je peronospora dosla u Italiju, a onda ....

Bas sam zabrijao, a htio sam napisati da se te "male" proizvodnje i bojim. Uvijek bi sa simpatijama kao musterija podrzao nekog "postenog i vridnog" (sto i radim) i vjerovatno je to okruzenje koje moze dat stvarno vrhunski proizvod po svim mjerilima. Medjutim sta kad taj mali proizv. nije posten nego samo pohlepan ili naprosto posten al neuk. Kontrola produkcije, naravno ima svoju cijenu i puno je lakse uspostavit drzavnu, zadruznu, kakvugod kontrolu (certifikate i sl.) kada se radi na veliko.

To je i problem mnogih eko certifikata - skupi su malima koji stvarno rade posteno, a velike farme koje stvarno industrijski rade to plate s lakocom... A crv sumnje radi. Imam vise primjera iz HR i inozemstava koga zanima...

Ovo je zbilja OT. Ako gnjavim sori.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 13:45   #29
1.Istina je da se maslina uzgaja i u Sad-u i u Australiji, no provjeri ponovo u kojem je to postotku. Nama je na predavanju rečeno da je to manje od 7-8% ukupne proizvodnje.
2. Boja koju sam spomenula je od sorte oblice, najčešće na našem području, a ima ih još mnogo no na ovu otpada 90% uzgoja.
3. U ulju (djevičanskom) ne smije biti nikakvih aditiva. Najkvalitetnije ulje dobiva se hladnim prešanjem ploda. Nema soli ni ičeg drugog (to je valjda kao kod vina, vrhunsko je samo čisto, uz druge parametre).
 
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 14:46   #30
Re: Re: Re: Masline samo na Mediteranu

Quote:
RobiKa kaže:

Bas sam zabrijao, a htio sam napisati da se te "male" proizvodnje i bojim. Uvijek bi sa simpatijama kao musterija podrzao nekog "postenog i vridnog" (sto i radim) i vjerovatno je to okruzenje koje moze dat stvarno vrhunski proizvod po svim mjerilima. Medjutim sta kad taj mali proizv. nije posten nego samo pohlepan ili naprosto posten al neuk. Kontrola produkcije, naravno ima svoju cijenu i puno je lakse uspostavit drzavnu, zadruznu, kakvugod kontrolu (certifikate i sl.) kada se radi na veliko.

Ako gnjavim sori.
ne gnjavis

stvar je u tome da kad odneses masline u uljaru (ili kako se to vec zove, zaboravila sam ) vec sutra ces dobit svoje ulje. mislim da se u jednom danu bas ne moze puno toga kemijat sa maslinama i uljem.
koliko ja znam 90% maslinovog ulja se u dalmaciji dobiva hladnim presanjem, a svima je poznato da je ulje dobiveno na taj nacin najbolje. ove godine je bila uzasno malo maslina (bar u dalmaciji), hvaliteta maslina je odlicna (malo kise, puno sunca) tako da je normalno da je ulje poskupilo. ne kazem ja da ulje u masovnoj proizvodnji nije dobro, ali meni je draze ovo nase domace...
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 15:19   #31
Quote:
croft kaže:
Ovo je istina,ovo njihovo ulje kao da je razrijdeno,ili pomjesano sa nekom drugom vrstom,jer nema miris cistog maslinovog.

Susjed mi je rekao za ducan u kojem prodaju cisto maslinovo ulje iz Grcke,kupujem sad kod njih i jako je dobro.
slazem se. Maslinovo u obicnim supermarketima, cijena stima ali ne i kvaliteta.

Pisala sam vec negdje na Gastronomiji da je najbolje ulje ono koje dobijem od frenda, njegovi u Grckoj sami proizvode ulje.

Ako bas moram kupiti odem u bio ducan, i na tom i na onom iz supermarketa pise " djevicanko, hladno presano, prva presa" a razlika nebo i zemlja
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.