Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2012., 11:15   #121
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
što bi značilo da gina tvrdi da SVE bebe određene dobi moraju moći izdržati budne tri sata. ako sam to dobro povezala. ako se neka beba umori prije to je loše i treba se toga riješavati.

neka beba će se i nakon tri sata spavanja umoriti za sat i po - dva. evo, moj odspava 45 minuta pa je vrlo brzo koma, a private dancer za svojega kaže da spava 45 min i da je sretan i zadovoljan. čija beba onda ne valja, moja ili njezina?
dva su okvira.
ukupno trajanje spavanja kroz dan i noc i raspored spavanja.
u jedan od ta dva bi ti se dijete trebalo uklopiti.
nije mi bas ok da malo veca beba spava 5 puta na dan. a kaj ja znam, mozda i je. ak je izmedju toga zadovoljna, onda je ko mali Kinez, svako malo corne i ajmo dalje

npr. moja u odredjenoj dobi nije spavala dvaput ukupno 4h, nego triput otprilike toliko. i sve je ferceralo.

i nisam sigurna jel spavanje u kolicima u shopping centru iste kvalitete kao spavanje u tisini u kindacu.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:17   #122
Quote:
morsko prase kaže: Pogledaj post
Mlijecne obroke je dobivao ujutro u 7 - 200ml Aptamila, popodne oko 4/pol 5 kasicu sa jogurtom/sirom i vocem i opet u 19 Aptamil. Ostalo je bilo ne-mlijecno. gdje je problem?
Nema problema, ali je cica i aptamil jednako. Kako moze biti preveli za cicu, a ne za bocicu?
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:21   #123
Quote:
morsko prase kaže: Pogledaj post
Mlijecne obroke je dobivao ujutro u 7 - 200ml Aptamila, popodne oko 4/pol 5 kasicu sa jogurtom/sirom i vocem i opet u 19 Aptamil. Ostalo je bilo ne-mlijecno. gdje je problem?
znači, dobivao je na bočicu?
nema problema, samo mi je ta konstatacija bola oči, nemre cicati i jesti šnicl, a može piti bočicu i jesti šnicl. oprosti, meni je prekomično!
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:22   #124
Quote:
Maritoma kaže: Pogledaj post
Ovdje se radi samo o tome da dijete voli rutinu. Rutina je i jesti svaka 2 sata kao i svaka 4. Rutina znaci ici u krevet uvijek u isto vrijeme. Nece Gina odrediti kada je to vrijeme niti neka druga mama. Svaka mama to mora sama. Btw.ja sam jedna od onih koja je svaku vecer, cijelo ljeto setala s bebacem u kolicima do 23 h, a nekad i do 2 ujutro. Mali je spavao. Dodjemo dona, prebacim ga u kindac i nastavak do 9 ujutro. Ja se prilagodim njemu, on meni i svima je dobro. Uostalom, bolje mi je spavao u kolicima i u buci nego doma u krevetu u tisini. A meni je to pasalo. I sada sa 8 mjeseci zaspi i 20 h i budi se u 9.
e vidiš, to meni nije normalno. kakva je to rutina kad dijete spava u kolicima vani do 23h ili 2 ujutro u buci? kakvu si ti djetetu rutinu organizirala? rutina je tuširanje ili kupanje, osobna higijena i odlazak u krevet. u krevet doma, a ne mamim odlazak u provod. da bi djetetu organizirala rutinu morala bi se puno toga odreći. a sve što si ti napravila je prilagodila si dijete sebi, a ne sebe djetetovom ritmu. u ime rutine nisi napravila ništa. prema tome rutinu ne spominji.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:25   #125
Quote:
mrva5 kaže: Pogledaj post
Ima 6 mjeseci i sama se uspavljuje. Nekad se kao da zaplače u snu i nastavi spavat,a nekad se probudi skroz. Nema pravila.
ne znam stvarno, mozda je neka faza, prozivljava dogadjaje kroz dan, sanja.

samo nemoj da ti to pokvari ovo samouspavljivanje i proci ce.

tak je nama bilo nakon sto su izasle cetvorke, navikla se buditi po noci, bez obzira sto ju vise nista nije bolilo.
brzo smo to vratili na staro.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:28   #126
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
e vidiš, to meni nije normalno. kakva je to rutina kad dijete spava u kolicima vani do 23h ili 2 ujutro u buci? kakvu si ti djetetu rutinu organizirala? rutina je tuširanje ili kupanje, osobna higijena i odlazak u krevet. u krevet doma, a ne mamim odlazak u provod. da bi djetetu organizirala rutinu morala bi se puno toga odreći. a sve što si ti napravila je prilagodila si dijete sebi, a ne sebe djetetovom ritmu. u ime rutine nisi napravila ništa. prema tome rutinu ne spominji.
jedini kriterij normalnosti je da su sve strane zadovoljne i da funkcioniraju u realnom svijetu.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:30   #127
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
e vidiš, to meni nije normalno. kakva je to rutina kad dijete spava u kolicima vani do 23h ili 2 ujutro u buci? kakvu si ti djetetu rutinu organizirala? rutina je tuširanje ili kupanje, osobna higijena i odlazak u krevet. u krevet doma, a ne mamim odlazak u provod. da bi djetetu organizirala rutinu morala bi se puno toga odreći. a sve što si ti napravila je prilagodila si dijete sebi, a ne sebe djetetovom ritmu. u ime rutine nisi napravila ništa. prema tome rutinu ne spominji.
Upravo govorim da svaka mama mora vidjeti sta njegovom djetetu pase. Tvoje mozda ne bi dobro podnijelo izlaske. Moje je. Svako dijete je individua. Mome ne treba tisina ni mrak da zaspi. Trebam mu samo ja. Legnem u 20 h kraj njega u krevet, zagrli me i zaspi u 20:05. Nemoj napadati moj nacin jer ja nisam napadala ni tvoj ni iciji drugi. Zagovornik sam toga da svaka mama mora procijeniti sta njemom bebachu pase i slusati ga
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:32   #128
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
znači, dobivao je na bočicu?
nema problema, samo mi je ta konstatacija bola oči, nemre cicati i jesti šnicl, a može piti bočicu i jesti šnicl. oprosti, meni je prekomično!
Kad je cicao, cicao je na zahtjev, kad je i koliko htio i to je znalo poremetiti hranjenje cvrstom hranom. Buduci da mislim da je bitno da je rucak/dorucak/vecera/gableci u cca isto vrijeme, prestala sam dojiti i uvela bocu. Sa bocom znam koliko je popio, sa cicom ne znam.
Snicl je bila metafora
morsko prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:28   #129
Cini mi se da se sve na kraju ipak svodi na "contended parent" a bebe su pretezno prilagodljiva bica po svojoj prirodi pa se nakon drila prestanu buniti.

Ali su mi smijesni argumenti da je sve to za bebino dobro,a ispod povrsine je uvijek zadovoljstvo roditelja primarno.

Npr. za bebu je bolje da od pocetka se sama uspavljuje u svom kreveticu u drugoj sobi - jer je tako bolje za nju - jer ce onda tako nauciti - a kad tako nauci ja (roditelj) necu imati smetnju u svom krevetu / trositi vrijeme na uspavljivanje

Za bebu je bolje da se ne budi preko noci nego da spava cijelu noc - zato jer je umorna nakon toga, a ako ne pokazuje znakove umora onda mora zato jer je to "normalno" a ostalo je "nenormalno" - pa ja roditelj necu imati "nenormalno" dijete (ili necu biti umoran jer beba probudi i mene)

Za bebu je bolje da jede obroke u tocno odredjeno vrijeme - jer je bolje za nju - a kad nauci je meni (roditelju) lakse tako planirati dan ili jer onda beba jede tocno toliko-i-toliko kruthi obroka koliko smatram da treba pa sam ja (roditelj) zadovoljan

Za bebu je bolje da cica tocno po rasporedu - jer je meni (roditelju) lakse nastimati dan da sam doma kad cica - jer mi je neugodno dojiti u javnosti

itd...

Mislim, svi mi odgajamo dijete kako mi mislimo da je najbolje za njih, samo glupo mi je tvrditi da je to sto provodimo bebama urodjeno bas tako i samo tako ce biti zadovolje - npr. da sve bebe na svijetu bas imaju tocno bioritam da spavaju 19-07, ne kuzim samo jel po ljetnom ili zimskom racunanju vremena, ili da sve bas vole razmak od 3h medju obrocima, spavati same u tisini (ovo zadnje mislim nikom nije urodjeno), itd...

A sve ostalo su tips&tricks kako bebu nastimati na svoju rutinu, uz neke savjete protivne pedijatrijskim preporukama (dojenje na raspored a ne na zahtjev, spavanje bebe u drugoj sobi dok je preporuka u istoj sobi s roditeljima, itd)
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:35   #130
Pozdrav cure! Evo upadam kao padobranac jer ovu temu čitam već par dana i baš me muči jedno pitanje.... Možda je malo OT, ali vidim da se često spominje zadovoljavanje potreba i želja bebe na prvom mjestu i da često jedna drugoj govorite da ovom i sličnim metodama zapravo stavljate svoje, a ne bebine potrebe na prvo mjesto. Pa me zanima da li smatrate da bi i zadovoljan i naspavan roditelj bio jedna od potreba bebe? Ja smatram da roditelj koji je neispavan samim time i nervozan, izgubljen i nije u mogućnosti se potpuno i kvalitetno posvetiti svom djetetu... Znači smatram da treba naći rutinu koja odgovara i djetetu i roditelju, tako da i jedno i drugo budu sretni i zadovoljni i da možemo uživati jedni s drugima... Ali to je samo moje mišljenje...a ja svoju prinovu tek očekujem, pa vjerojatno imam neka naivna razmišljanja u vezi svega ovoga...Obično ljudi imaju 100 odgojnih metoda prije nego se beba rodi, a kad se rodi sve do jedna metoda pada u vodu Eto, samo sam htjela komentirati i čuti vaša mišljenja
Liki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:36   #131
Ja samo znam puno zadovoljne djece koja imaju red (prilagodjen njima) i puuuuuuuuuno vise nezadovoljne i njurgave djece koja ga nemaju. Obicno djeca bez rutine i reda jako osjete sleep regression, izbijanje zuba i sve ostale promjene.
Pa eto.
morsko prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:39   #132
Quote:
Liki kaže: Pogledaj post
Pozdrav cure! Evo upadam kao padobranac jer ovu temu čitam već par dana i baš me muči jedno pitanje.... Možda je malo OT, ali vidim da se često spominje zadovoljavanje potreba i želja bebe na prvom mjestu i da često jedna drugoj govorite da ovom i sličnim metodama zapravo stavljate svoje, a ne bebine potrebe na prvo mjesto. Pa me zanima da li smatrate da bi i zadovoljan i naspavan roditelj bio jedna od potreba bebe? Ja smatram da roditelj koji je neispavan samim time i nervozan, izgubljen i nije u mogućnosti se potpuno i kvalitetno posvetiti svom djetetu... Znači smatram da treba naći rutinu koja odgovara i djetetu i roditelju, tako da i jedno i drugo budu sretni i zadovoljni i da možemo uživati jedni s drugima... Ali to je samo moje mišljenje...a ja svoju prinovu tek očekujem, pa vjerojatno imam neka naivna razmišljanja u vezi svega ovoga...Obično ljudi imaju 100 odgojnih metoda prije nego se beba rodi, a kad se rodi sve do jedna metoda pada u vodu Eto, samo sam htjela komentirati i čuti vaša mišljenja
Slazem se s tobom, samo naspavana i odmorna mama (i tata ofkors) moze biti dobra svojoj bebi. Kupi knjigu i vidi svidja li ti se uvodjenje reda u bebin zivot, ne nasilno naravno.
morsko prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 12:42   #133
Liki, naravno da mora roditelj biti dobre volje i odmoran. A on ce to biti ako je dijete takvo i obratno. Ali to ne mora nuzno biti Ginina metoda. Treba malo pratiti dijete i njegove potrebe i zelje. A ti si tu da vidis koja ce mu metoda najbolje odgovarati
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:15   #134
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Cini mi se da se sve na kraju ipak svodi na "contended parent" a bebe su pretezno prilagodljiva bica po svojoj prirodi pa se nakon drila prestanu buniti.
gle, meni je sve 5 ovo sto ti pises. i stoji. ali ti gledas samo svoju situaciju.
plasticno cu ti opisati na svom primjeru upravo suprotno.

meni je mala puno plakala, i nije bila zadovoljna. vidis to na djetetu.
to je bilo zato je ja nisam znala prepoznati sto nju muci. i sve sto bi ja pokusala nije palilo. i tako je kod mase roditelja, male i velike djece.

pocela sam s ovom rutinom, u hranjenju i spavanju, i uvidjela promjene na njoj, ta dva elementa su bila zadovoljena i beba je bila sretnija.
samim time sam i ja bila sretnija.

ne znam zasto mislis da je meni lako bilo provoditi tu rutinu?
pa lakse je da ju stavim pored sebe, nego da se stoput po noci dizem do kinderbeta. nema setnji kad ti hoces, nema gostiju, nema izlazaka.
pitaj me gdje sam slavila ovu Novu godinu?? mala mi ima 2.5.
kako bi drugo dijete shendlala uz tu rutinu, ne znam.

njeno zadovoljstvo je nadredjeno mojim potrebama, razumijes?
samo sto su eto potrebe mog djeteta drugacije od potreba tvog.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:24   #135
Quote:
Liki kaže: Pogledaj post
Pa me zanima da li smatrate da bi i zadovoljan i naspavan roditelj bio jedna od potreba bebe? Ja smatram da roditelj koji je neispavan samim time i nervozan, izgubljen i nije u mogućnosti se potpuno i kvalitetno posvetiti svom djetetu...
ja sam bila nervozna, neispavana i isfrustrirana, a beba mi je plakala.
kak ti se cini ta kombinacija
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:36   #136
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
ja sam bila nervozna, neispavana i isfrustrirana, a beba mi je plakala.
kak ti se cini ta kombinacija
Ja mislim da je super sto si pronasla nacin da ste obje sretne i zadovoljne. Ociti je tvojoj curici ( jel je cura?) stvarno trebao takav raspored da bi bila sretna. A kud vece srece za majku nego kad vidi veselu bebicu. Vjerujem da ces zbog toga biti vjecno zahvalna toj knjizi koja ti je pokazala nacin na koji ces doci do tog stanja. Ja sam se vodila nekom drugom knjigom i opet u njoj pronasla svoju srecu (povezujuce roditeljstvo). Tako da ne trebamo osudjivati jedni druge vec davati svoja iskustva. Nitko ne radi namjerno nesto lose svom djetetu.
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:36   #137
ovo postaje sve bolje i bolje!
dakle, kad beba ima (urođeni i prirodni!) skok u razvoju onda se ni slučajno ne smije dat joj cica izvan rasporeda eda se ne bi poremetila rutina
al kad mama mora ići šetati navečer onda se baš i ne držimo pravila da beba mora biti u krevetu u 19 i remeti se rutina

ovo o zadovoljnom i naspavanom djetetu je floskula. floskuletina.
odnosno, time pobornice cry outa i sličnihm metoda sebe tješe kako to rade eda bi imale zadovoljnje dijete.
slažem se da nervozan roditelj prenosi nervozu na bebu i da zadovoljan roditelj hendla bebu s puno više lakoće nego onaj izgubljen i izbezumljen.
no, ne slažem se da je baš NASPAVANOST ključan i presudan faktor zadovoljstva i da roditelj treba baš biti naspavan eda bi bi bio sretan i sa zadovoljstvom i smireno se brinuo o djetetu.
to zadovoljstvo čini puno toga - neka generalna sreća, zadovoljstvo sobom i svojim životom, snalaženje u roditeljstvu općenito, odnos s partnerom, drugim ljudima, samopouzdanje...naspavanost se veliča kao ključ zadovoljstav roditelja eda bi se dobilo opravdanje za stavljenje svog sna ispred djeteta.

osim toga, želite li vi reći da kad je dijete naprimjer bolesno i probdiješ s njim noć-dvije-tri jer mu pratiš stanje i snižavaš temperaturu onda u to vrijeme nisu u stanju adektvatno se brinuti o djetetu?!
c'mon!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:40   #138
Quote:
Malena10 kaže: Pogledaj post
gle, meni je sve 5 ovo sto ti pises. i stoji. ali ti gledas samo svoju situaciju.
plasticno cu ti opisati na svom primjeru upravo suprotno.

meni je mala puno plakala, i nije bila zadovoljna. vidis to na djetetu.
to je bilo zato je ja nisam znala prepoznati sto nju muci. i sve sto bi ja pokusala nije palilo. i tako je kod mase roditelja, male i velike djece.

pocela sam s ovom rutinom, u hranjenju i spavanju, i uvidjela promjene na njoj, ta dva elementa su bila zadovoljena i beba je bila sretnija.
samim time sam i ja bila sretnija.

ne znam zasto mislis da je meni lako bilo provoditi tu rutinu?
pa lakse je da ju stavim pored sebe, nego da se stoput po noci dizem do kinderbeta. nema setnji kad ti hoces, nema gostiju, nema izlazaka.
pitaj me gdje sam slavila ovu Novu godinu?? mala mi ima 2.5.
kako bi drugo dijete shendlala uz tu rutinu, ne znam.

njeno zadovoljstvo je nadredjeno mojim potrebama, razumijes?
samo sto su eto potrebe mog djeteta drugacije od potreba tvog.
Ma meni je stvarno drago da je vama knjiga pomogla, ali nekako sam dojma da prakticno knjiga svima preporuca vise-manje istu rutinu, a ja sam izrazito pod dojmom koliko je moje drugo dijete (sad ce 3 mjeseca) razlicito od prvog... iako se za niti jedno ne bi moglo reci da je nezadovoljno dijete - odnosno, ja sam nalazila nacina da su oni zadovoljni, samo opet ti nacini na koje su moja djeca bila zadovoljna ocito opet nisu u skladu s uputama u knjizi (co-sleeping, dojenje na zahtjev, uspavljivanje, nosenje, itd).

A konkretno evo, prva se nosila u beskonacnost - a mali je sasvim zadovoljan dok lezi budan na kaucu, i ponekad cendra jer je previse na rukama a htio bi lezati na kaucu. I pocevsi od tako banalne stvari (a nisam niti jedno ucila tome - od pocetka pokazuju takve preferencije) smatram da osim sto je nemoguce napisati univerzalnu "kuharicu" za zadovoljnu bebu, da se vrlo cesto kao negativne prikazuju neke zelje/potrebe beba koje to same po sebi nisu, vec su plod nasih (roditeljskih) preferenci...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:44   #139
E, a vezano uz nespavanje - moja je upravo napunila 3 godine i dan-danas ne spava svaku noc bez budjenja - ali sad fino sama ode na wc piskiti, sama ode u kupaonu natociti si vode ak je zedna, i sama ode spavati u drugu sobu ak se po noci posvadjam s njom sto hoce spavati s nogama meni na glavi (eto tu povlacim granicu izmedju njezinih zelja i mojih potreba )
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:54   #140
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ovo postaje sve bolje i bolje!
dakle, kad beba ima (urođeni i prirodni!) skok u razvoju onda se ni slučajno ne smije dat joj cica izvan rasporeda eda se ne bi poremetila rutina
al kad mama mora ići šetati navečer onda se baš i ne držimo pravila da beba mora biti u krevetu u 19 i remeti se rutina

ovo o zadovoljnom i naspavanom djetetu je floskula. floskuletina.
odnosno, time pobornice cry outa i sličnihm metoda sebe tješe kako to rade eda bi imale zadovoljnje dijete.
slažem se da nervozan roditelj prenosi nervozu na bebu i da zadovoljan roditelj hendla bebu s puno više lakoće nego onaj izgubljen i izbezumljen.
no, ne slažem se da je baš NASPAVANOST ključan i presudan faktor zadovoljstva i da roditelj treba baš biti naspavan eda bi bi bio sretan i sa zadovoljstvom i smireno se brinuo o djetetu.
to zadovoljstvo čini puno toga - neka generalna sreća, zadovoljstvo sobom i svojim životom, snalaženje u roditeljstvu općenito, odnos s partnerom, drugim ljudima, samopouzdanje...naspavanost se veliča kao ključ zadovoljstav roditelja eda bi se dobilo opravdanje za stavljenje svog sna ispred djeteta.

osim toga, želite li vi reći da kad je dijete naprimjer bolesno i probdiješ s njim noć-dvije-tri jer mu pratiš stanje i snižavaš temperaturu onda u to vrijeme nisu u stanju adektvatno se brinuti o djetetu?!
c'mon!
ti mene ne cujes
beba mi je konstantno plakala. jer nije dovoljno spavala.

o naspavanosti roditelja ne mislim trositi vise niti rijeci. to je ovdje toliko sporedna tema i ja svim vama zenama dajem malo vise kredita od toga da smatram da vam je spavanje ispred srece, zelja i potreba vlastitog djeteta.
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:44.