Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2015., 17:02   #1
Učenje latinskog i grčkog u OŠ- da/ne/iskustva

izdvojeno sa teme u koju osnovnu skolu upisati dijete

mozda nekom roditelju pomogne u odluci upisati ili ne dijete u udaljeniju skolu, ali sa klasicnim jezicima, a i da oni koje su roditelji upisali, mogu negdje ventilirati iskusva


Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Nema više nastave subotom. Odavno. Istina je da su učenici klasičari preopterećeni tijekom tjedna, no to je izbor roditelja i djece koja to odaberu. Iskreno, žao mi je djece koja svaki dan imaju 7 ili 8 sati i slažem se da bi se možda mogli baviti nečim drugim, no svatko ima svoje prioritete. Roditelji i djeca, nadam se da se o tome dogovaraju, valjda znaju zašto su im važni klasični jezici. I još nešto, istina je da se klasičari nastavljači, ako imaju koliko-toliko pristojne ocjene, lako upišu u Klasičnu gimnaziju u program za nastavljače (lani je bilo dovoljno imati visok vrlo dobar uspjeh, sa solidnim ocjenama iz predmeta koji se boduju).
i kaj kad upises program za nastavljace u klasicnoj?

ja sam ucila latinski i grcki u osnovnoj, kao i moj brat.
i ok, nije mi to bilo nesto specijalno tesko, jako dobro mi je istreniralo memoriju, pomoglo da znam etimologiju i imam odredjeno znanje iz mitologije.

i kaj sad s tim?

za osnove jesam, ali za prevodjenje sokratovih i platonovih tekstova uzduz i poprijeko u nastavljackom programu u klasicnoj- ne.
ne znam kome je to potrebno osim onih koji idu studirati grcki i latinski.
__________________
Think positive...

Zadnje uređivanje Monstera : 28.02.2015. at 14:29. Reason: uvodni post
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:04   #2
uz duzno postovanje svakoj pojedinoj djecjoj individui u danasnjem globaliziranom svijetu, naprosto mi je tesko vjerovati da dijete od 10 godina moze sagledati vaznost ili ne-vaznost klasicnih jezika u svom buducem zivotu, a kamoli ocijeniti je li ta "zrtva" vrijedna "zrtvovanja" nekih drugih stvari. pa mnogi slicnu odluku ne mogu donijeti pri izboru fakulteta s 18 godina.

zato mislim da je u ovoj dobi odluka ipak jos uvijek prvenstveno na roditelju.

u mom konkretnom slucaju, gledajuci cost vs. benefit, mislim da se ucenje klasicnih jezika nije isplatilo. donijelo je puno dobrog, ali puno vise loseg. ali lako je biti general poslije bitke.

ionako mislim da bit teme nisu klasicni jezici per se nego opceniti kriteriji za odabir osnovne skole.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:09   #3
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
i kaj kad upises program za nastavljace u klasicnoj?

....

za osnove jesam, ali za prevodjenje sokratovih i platonovih tekstova uzduz i poprijeko u nastavljackom programu u klasicnoj- ne.
ne znam kome je to potrebno osim onih koji idu studirati grcki i latinski.
klasicna je prica za sebe

mislim da je ideja da se ucenik koji se sposobostima i ocjenama ne bi mogao upisati u neku jaku ili cak dobru zg gimnaziju na laki nacin upise u gimnaziju (koja se isto voli furati na posebnost). ako je dobar materijal, velike su sanse da ce upisati fakultet koji zeli, iako cesce drustvenog smjera.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:24   #4
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
uz duzno postovanje svakoj pojedinoj djecjoj individui u danasnjem globaliziranom svijetu, naprosto mi je tesko vjerovati da dijete od 10 godina moze sagledati vaznost ili ne-vaznost klasicnih jezika u svom buducem zivotu, a kamoli ocijeniti je li ta "zrtva" vrijedna "zrtvovanja" nekih drugih stvari. pa mnogi slicnu odluku ne mogu donijeti pri izboru fakulteta s 18 godina.

zato mislim da je u ovoj dobi odluka ipak jos uvijek prvenstveno na roditelju.

u mom konkretnom slucaju, gledajuci cost vs. benefit, mislim da se ucenje klasicnih jezika nije isplatilo. donijelo je puno dobrog, ali puno vise loseg. ali lako je biti general poslije bitke.

ionako mislim da bit teme nisu klasicni jezici per se nego opceniti kriteriji za odabir osnovne skole.
I ja mislim da o tome odlučuje roditelj u toj dobi. Ono "i dijete" samo je prisutno u 10 % slučajeva kad dijete inzistira u tome da se uključi u neki program.
Da se vratimo na temu, ako roditelj upiše dijete u osnovnu školu gdje se uče klasični jezici, nadam se da je o tome prethodno razgovarao s djetetom (osobito ako je razlog upisa djeteta u tu školu upravo klasični program). Neka djece sama žele više, i u školi i u izvannastavnim aktivnostima. Što roditelj tada čini?
Djeca ne odlučuju, ruku na srce, kod upisa, ali odlučuju tijekom nastave odnosom prema predmetu. Ako ih to veseli i ako postižu dobre rezlutate, pokazuju da prihvaćaju roditeljski ili zajednički odabrir, a ako ne, uvijek se mogu ispisati iz tog programa.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:31   #5
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
uz duzno postovanje svakoj pojedinoj djecjoj individui u danasnjem globaliziranom svijetu, naprosto mi je tesko vjerovati da dijete od 10 godina moze sagledati vaznost ili ne-vaznost klasicnih jezika u svom buducem zivotu, a kamoli ocijeniti je li ta "zrtva" vrijedna "zrtvovanja" nekih drugih stvari. pa mnogi slicnu odluku ne mogu donijeti pri izboru fakulteta s 18 godina.
zato mislim da je u ovoj dobi odluka ipak jos uvijek prvenstveno na roditelju.

u mom konkretnom slucaju, gledajuci cost vs. benefit, mislim da se ucenje klasicnih jezika nije isplatilo. donijelo je puno dobrog, ali puno vise loseg. ali lako je biti general poslije bitke.

ionako mislim da bit teme nisu klasicni jezici per se nego opceniti kriteriji za odabir osnovne skole.
ma definitivno.
meni je stara rekla: ucit ces latinski i grcki.
kaj sam ja znala s deset godina?
rekla sam ma moooooze :klap:, ali vjerojatno bi joj isto rekla i da me htjela upisati na swahili, mandarinski, jiu jitsu ili curling.
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
klasicna je prica za sebe

mislim da je ideja da se ucenik koji se sposobostima i ocjenama ne bi mogao upisati u neku jaku ili cak dobru zg gimnaziju na laki nacin upise u gimnaziju (koja se isto voli furati na posebnost). ako je dobar materijal, velike su sanse da ce upisati fakultet koji zeli, iako cesce drustvenog smjera.
ma daleko od toga da ne dobiju sirinu znanja, ali svejedno.
frendovi su mi uglavnom zavrsili fakultete koji veze s klasicnom nemaju.
tak da ne znam kaj su se uopce kilavili 4 godine s aristotelom.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:43   #6
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Djeca ne odlučuju, ruku na srce, kod upisa, ali odlučuju tijekom nastave odnosom prema predmetu. Ako ih to veseli i ako postižu dobre rezlutate, pokazuju da prihvaćaju roditeljski ili zajednički odabrir, a ako ne, uvijek se mogu ispisati iz tog programa.
ha cuj, ja sam oduvijek voljela uciti i postizala sam odlicne rezultate, ali iz navike. jednako tako bih vjerojatno bila dobra u dodatna dva ziva jezika. moram priznati da sam tek pri zavrsetku fakulteta, a i par godina kasnije pocela osvjestavati da sam mogla i drugacije provesti djetinjstvo

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
iako sam protiv krsnjavoga pisala upak moram napomenuti da ovog medju.klincima u nasem razredu nije bilo, vjerojatno jer je vecina bila normalna. ili barem oni kiji su mene zanimali. bila je svakako grupa koja se drzala skupa i koja.je imala neke druge vrijednosti ali nije bilo trzavica i omalovazavanja.
je, mislim da je moj razred tu bio dosta ekstreman. mislim, koliko sam vidjela, bilo je toga i u drugim razredima i generacijama, ali u mom se odvijao bas pravi pravcati bullying. u paralelnom klasicnom razredu toga recimo nije bilo. valjda se tako sve potrefilo.

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ma daleko od toga da ne dobiju sirinu znanja, ali svejedno.
frendovi su mi uglavnom zavrsili fakultete koji veze s klasicnom nemaju.
tak da ne znam kaj su se uopce kilavili 4 godine s aristotelom.
slozila bih se.
i danas znam napamet na grckom pocetak ilijade (menin aeide thea...) i to recitirat u heksametru, a tako bih to rado trejdala za bolje znanje statistike ili infinitezimalnog racuna
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 17:59   #7
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
slozila bih se.
i danas znam napamet na grckom pocetak ilijade (menin aeide thea...) i to recitirat u heksametru, a tako bih to rado trejdala za bolje znanje statistike ili infinitezimalnog racuna
pricaj mi.

nema deklinacije ni konjugacije koju ne znam.
iz rukava sipam perifrasticne konjugacije. hoces aktivnu, hoces pasivnu.
konjunktive pjevam.

a koji ce mi to kuki u zivotu - fakat ne znam.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 18:09   #8
a kad smo vec kod toga, oprostite mi ako malo zaoftopicarim.

na isti nacin kako su se u mojoj generaciji u klasicnu gimnaziju dobrim dijelom upisali oni iz osnovne skole koji nisu mogli upisati bolju gimnaziju, gotovo svi koji su otisli studirati latinski i/ili grcki su to upisali jer nisu upali na drugi (zeljeni) fakultet.
bas me zanima predaje li netko od njih danas u krsnjavoga.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 19:26   #9
Ja nisam imala grčki i latinski u školi, no imala sam u srednjoj. Osjećala sam se opterećeno, i nisam imala volje za nikakve vannastavne aktivnosti, možda zbog toga jer smo srijedom imali osam nastavnih sati, a ostalih dana sedam nastavnih sati. Da smo bar imali školu subotom, pa da smo imali šest sati svaki dan, to bi mi bitno olakšalo.

Grčki sam voljela i htjela sam studirati grčki jezik i književnost na falkutetu, no nasreću bila sam pametnija i upisala sam informacijske znanosti.
Malo toga sam zapamtila iz srednje škole, no sačuvala sam udžbenike.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 11:28   #10
ja se ispričavam na uletu, ali moram priznati da osim zapošljavanja učitelja grčkog i latinskog, ne uspijevam uočiti ni jednu drugu društvenu korist od učenja tih jezika.

ja sam latinski imala u srednjoj pa na faksu, u životu mi nikad, al nikad nije zatrebao.

što mi promiče? kako znanje latinskog pomogne onima koji ga uče od osnovne?

(molim bez argumenta "uočavaš porijeklo pojedinih riječi")
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 12:07   #11
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam na uletu, ali moram priznati da osim zapošljavanja učitelja grčkog i latinskog, ne uspijevam uočiti ni jednu drugu društvenu korist od učenja tih jezika.

ja sam latinski imala u srednjoj pa na faksu, u životu mi nikad, al nikad nije zatrebao.

što mi promiče? kako znanje latinskog pomogne onima koji ga uče od osnovne?

(molim bez argumenta "uočavaš porijeklo pojedinih riječi")
meni je samo savrseno istrenirao memoriju, beskonacno bubetanje deklinacija i konjugacija je dovelo do toga da sam s vremenom lakse i brze pamtila podatke i iz drugih predmeta, a buduci da je mene oduvijek zanimala gramatika i jezici opcenito, mnoge stvari sam skuzila zahvaljujuci upravo latinskoj gramatici.
u srednjoj sam imala predmet manje za uciti.
na faxu pogotovo. dok su ostali triput padali na ispitu, ja sam dosla bez ijednog papira skripte i rasturila za 3 minute.

ali to je sve.
ajde, i imam poprilicno znanje o mitologiji, iako ti ni za to nije nuzno uciti klasicne jezike u osnovnoj, mozes jednostavno posuditi zbirku u knjiznici.
za nekog koga gramatika i jezici ne zanimaju i tko ne ide na filozofski, latinski i grcki su prilicno useless.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 15:03   #12
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam na uletu, ali moram priznati da osim zapošljavanja učitelja grčkog i latinskog, ne uspijevam uočiti ni jednu drugu društvenu korist od učenja tih jezika.

ja sam latinski imala u srednjoj pa na faksu, u životu mi nikad, al nikad nije zatrebao.

što mi promiče? kako znanje latinskog pomogne onima koji ga uče od osnovne?

(molim bez argumenta "uočavaš porijeklo pojedinih riječi")
mozes se praviti pametan u drustvu i postati omiljen
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 15:13   #13
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mozes se praviti pametan u drustvu i postati omiljen
ma vraga.
prije ce te gledati kao dezurnog geeka.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 15:28   #14
mhm, ovo je ironija bila
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:12   #15
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mhm, ovo je ironija bila
i mislila sam si.
ali ima onih koji stvarno i vjeruju u to.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:15   #16
da, milanovic npr
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:17   #17
i roditelji djece iz krsnjavog.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:18   #18
neki od nas su tamo spadali!
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:52   #19
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam na uletu, ali moram priznati da osim zapošljavanja učitelja grčkog i latinskog, ne uspijevam uočiti ni jednu drugu društvenu korist od učenja tih jezika.

ja sam latinski imala u srednjoj pa na faksu, u životu mi nikad, al nikad nije zatrebao.

što mi promiče? kako znanje latinskog pomogne onima koji ga uče od osnovne?

(molim bez argumenta "uočavaš porijeklo pojedinih riječi")
pa ja bih rekla kad vec ucis, onda izvuces korisne stvari iz toga.

meni su klasicni jezici neizmjerno pomogli pri ucenju drugih (zivih) jezika. rijeci, gramatika, sintaksa...
takodjer na faksu gotovo niti jedan pojam nisam morala uciti sto znaci, jer sam znala zbog grckih i latinskih rijeci.

ali po meni to nije vrijedno kolicine vremena ulozene u klasicne jezike u dobi 10-18 godina.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 19:53   #20
učila sam grčki i latinski u srednjoj..
osim ovoga što spominje frupy da ti olakša učenje nekih drugih stvari, posluži kao baza- to ok, al ništa više od toga..
lijepo mi je bilo znati grčki i dan danas pamtim prvu rečenicu iz grčke vježbenice..
dnevnik sam pisala grčkim slovima da mi stara recimo ne može skužiti što pišem ako ga nađe..
danas sam velik dio toga pozaboravljala, a više mi je u sjećanju ostalo grčkog nego latinskog, zanimljiviji mi je bio..
al sve u svemu, ne vidim društvenu korist.. može dobro doći kao dobra baza i predznanje, ali zbilja se može i bez toga
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.