Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2017., 01:21   #21
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
svoditi identitet osobe, tj. ciljano ga usmjeravati u tom "nepolitičkom" pravcu, na prirodne ljepote i turističke znamenitosti je besmisleno...
A ciljano usmjeravati u "političkom" smislu je smisleno? How yes no!

Ne, po meni to ne samo da nije smisleno nego i apsolutno bespotrebno. Moje dijete će ljepše i slobodnije živjeti neopterećeno podjelama na ustaše i partizane, neopterećeno pitanjima o 1941. ili 1991. i slično.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post

Lijepo je to da djeca znaju da Dubrovnik nije ruski avion ili da se Vegeta ne kopa u rudnicima - al ako stvar na tome opstaje, lišena ikakve nacionalne ideologije (a koja je usko vezana i sa kulturnom baštinom pa i jezikom) na razini sadržaja turističkog pririučnika za neznalice, možda je onda i bolje da ih roditelji ne prcaju u mozak i na njima liječe vlastite probleme i pokušavaju kroz njih održati nekakve apstraktne veze sa zavičajem.
Hrvatska ima dosta toga pozitivnog i lijepog, što u svojoj povijesti, što u svojoj prirodi, i o tome zasigurno vrijedi podučiti svoje potomke.

Ono što im zaista neće trebati u životu valja ostaviti na razini puke informacije. Desilo se to i to, bili neki ustaše i partizani, blah-blah-blah... i to valja ostaviti u povijesti. Tu pandorinu kutiju ostavljam zatvorenom, kad porastu, kao odrasle osobe, ako žele, mogu to sami otvoriti...

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Kad je čovjek dovoljno odlučan i jak za otić van, onda presijeci sve i kreni u novi život.... docirajuće i vrlo ekspresivno pljucanje po svemu ostavljenom za sobom, uz istovremeno nostalgično intimno cmizdrenje za prošlim pred-iseljeničkim životom i osobnim iskustvima nije dosljedno i zasigurno konfuzno djeluje na djecu koja su izložna odgojnom procesu u takvom okružju.
Jednostavno, tu nema nikakvog pljucanja po svemu. Ni nostalgičnog intimnog cmizdrenja za pred-iseljeničkim životom. Ne možeš poreći ni sakriti odkud si došao u ovu useljeničku zemlju, pa ni razloge zašto si smogao odlučnost za iseljenje. Hrvatska je toj djeci ipak, na kraju, samo zemlja u kojoj se rodio tata. Čemu im tovariti na vrat podjele, probleme i sve drugo od čega sam i sam pobjegao iz HR? To tek ne bi imalo smisla.

I da, stvarno, ovu je temu netko od moderatora prebacio s Dijaspore na Politiku. Mislim da je ipak bila bolja za pdf. Dijaspora jer je ciljala na nas u Dijaspori. Samo da sad tu ne navali ova ekipa s ovog pdf-a...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 08:02   #22
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
svoditi identitet osobe, tj. ciljano ga usmjeravati u tom "nepolitičkom" pravcu, na prirodne ljepote i turističke znamenitosti je besmisleno... i baš ono melting-pot američki.
Ma ne govorim i prirodnim ljepotama, govorim o citavom kulturnom identitetu. Govorim o tome da dijete bude obogaceno za jos jedan identitet. I to elementi identiteta koji nisu iskljucivi nego ukljucivi. Mozda sam se bio krivo izrazio, nacionalni identitet itekako spada u to, ali opet samo onaj dio koji nije iskljuciv, dakle koji nije vezan za ideologiju.

Quote:
Lijepo je to da djeca znaju da Dubrovnik nije ruski avion ili da se Vegeta ne kopa u rudnicima - al ako stvar na tome opstaje, lišena ikakve nacionalne ideologije (a koja je usko vezana i sa kulturnom baštinom pa i jezikom) na razini sadržaja turističkog pririučnika za neznalice, možda je onda i bolje da ih roditelji ne prcaju u mozak i na njima liječe vlastite probleme i pokušavaju kroz njih održati nekakve apstraktne veze sa zavičajem.
Kad je čovjek dovoljno odlučan i jak za otić van, onda presijeci sve i kreni u novi život.... docirajuće i vrlo ekspresivno pljucanje po svemu ostavljenom za sobom, uz istovremeno nostalgično intimno cmizdrenje za prošlim pred-iseljeničkim životom i osobnim iskustvima nije dosljedno i zasigurno konfuzno djeluje na djecu koja su izložna odgojnom procesu u takvom okružju.
Mozda da pojasnis sta je to za tebe "nacionalna ideologija". Ovo sa pljucanjem op svemu ostavljenom za sobom ili sa nekakvom nostalgijom... to si totalno pogresno shvatio. Slazem se da ne treba dijete opterecivat ni nostalgijom ni pljucanjem, zato i kazem da treba prenjeti sam oone najbolje elemente tog identiteta.
Dosta ovisi i o sredini o kojoj govorimo, ali to presijecanje svega cesto dovodi do toga da na koncu djeca nemaju niti jedan identitet. U mnogim sredinama ces sa prezimenom kakvo imas uvijek biti "stranac", iako si sve karte polozio na to da ne budes stranac. Od takve krize identiteta djeca nemaju koristi. Uz alternativni identitet je i djeci puno toga lakse shvatiti i izbjeci traume. Djecu treba pripremiti na sve oblike razlicitosti.

Imam par primjera u svojoj okolini u kojoj roditelji (nas jezik) odgagaju dijete u stranoj drzavi na stranom jeziku, i pred njim pricaju strani jezik. Dakle oduzimaju djetetu priliku da bude obogaceno za jedan jezik. Logika iza toga je takodjer ta - napustili smo RH, ne zelimo nikakve veze, zelimo da nas dijete postane nesto saasvim drugo. Osim sto je to totalno stetno za dijete, stetno je i za ostatak drustva. Rezultat je osiromaseni melting pot.

Al ne kuzim bas tvoje misljenje. Prvo sugeriras da ti "americki melting-pot" nije bas cool, a onda kazes da treba presjeci sve i krenut u novi zivot (bez da ista slepas). Na prvi pogled mi zvuci kontradiktorno, mozes li mozda pojasniti?

I molio bih da tema ostane mimo politike jer ako se ubaci politika, znamo kako ce to zavrsiti. Mozda moderatori ipak vrate na PDF dijaspora?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 10:29   #23
Gledam ovaj, a nazovi ga domunetarac:

https://www.youtube.com/watch?v=1znxRcyFhTo

(ima i nastavaka)

Na stranu što je dosta nekvalitetan i ideološki vrlo obojan, kombirnirajući znanje koje imam od prije i ono što je rečeno između redaka ispada da u južnoj Americi, u ovom slučaju Peru:
Velika razlika između imigranata (tj danas njihovih potoimaka je su izmli) koji su došli u vrijeme Austro-Ugarske ili Kraljevine Jugoslavije i onih koji su došli 1945.

(Nakon toga imigranata uglavnom nema)-

Dakle, ovi od ranije su jugoslavenski (ne nužno komunistički, jer su i sami kapitalisti) orijentirani i čak panslavenski orijentirani (a to se vidi i iz naziva "slavijanski") i naravno ustaške imigracije koji sebe nazivaju borcima za Hrvatsku.

Ovi prvi nisu nimalo manji hravtski domoljbi, samo što su oni jedno i hravtski i jugoslavenski domoljubi, što defitivno po njima nije u kontradickiji, ali to je neshvatljivo za neke u Hrvatskoj.

Radi se o tome da su oni preslika vremena iz kojeg su doselili u novu domovinu (odnosno njihovih predaka).

Sjetimo se Strossmayera, iliraca koji su bili prujugoslavenski orijentirani, ali su bili i veliki hrvatski domoljubi.
To je sve vrijeme prije komunizma.

Gledao sam i neki domunetarac iz SAD-a i Kanade iz mislim sedamdesetih gdje se kod starih ljudi dosta osjetio i taj panslavenizam (to su judi koji su možda iselili još u 19. stoljeću, ili su nihovi roditelji iselili).
Oni se smatraju Jugoslavenima, a hrvatskustvo i sl. smatraju regionalizmom).
Identiteti se mijenjau, da....
(imamo primjere i Austrijanaca, Moldavaca, Ukrajinaca, Bjelorusa, pa i mulsimana/Muslimana/Bošnjaka, Crnogoraca, Makedonaca gdje se identkiteti pomiču iz regionalnog u nacionalni, ili obratno, s time da se pomak događa smao kod djela populacije, kod dugih ne, i onda dolazi do sukoba).
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.