Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2010., 00:52   #161
Quote:
Pimpinell@ kaže: Pogledaj post
Ajme smarti
ja nisam shvatila da on to RADI..zaista nisam...već da drugi dovode pse i to žele raditi

kvragu, valjda sam dobro shvatila...nadam se..
Kako god. Isti pimpač da li on daje psa na parenje kujama bez papira ili uzgajivačnica iz koje je pas to radi ili... ili... to se radi, on šuti - dakle podržava, a priča o "čistoći" pasmine.

Vidiš floriane, ja znam da se to naveliko radi. Znam da i u Srbiji i u Makedoniji i u Bosni velika većina ljudi pari sve sa svačim - braću i sestre, majke i sinove, očeve i kćeri (pseće ne ljudske), nimalo se ne pazi, pari se nasumce, pari se često, pari se rano. I kad mi takvi pričaju o čistoći rase i predstavljaju se kao "vrhunski kinolozi", "ljubitelji pasmine" i potpisuju rodovnike kojima se garantira čistoća samo se nasmijem.

A ti i dalje vjeruj rođama na riječ Sam si htio-ne htio sebi pljunuo u usta i na kraju krajeva svjesno ili ne - dao odgovor.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 09:08   #162
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Kako god. Isti pimpač da li on daje psa na parenje kujama bez papira ili uzgajivačnica iz koje je pas to radi ili... ili... to se radi, on šuti - dakle podržava, a priča o "čistoći" pasmine.

Vidiš floriane, ja znam da se to naveliko radi. Znam da i u Srbiji i u Makedoniji i u Bosni velika većina ljudi pari sve sa svačim - braću i sestre, majke i sinove, očeve i kćeri (pseće ne ljudske), nimalo se ne pazi, pari se nasumce, pari se često, pari se rano. I kad mi takvi pričaju o čistoći rase i predstavljaju se kao "vrhunski kinolozi", "ljubitelji pasmine" i potpisuju rodovnike kojima se garantira čistoća samo se nasmijem.

A ti i dalje vjeruj rođama na riječ Sam si htio-ne htio sebi pljunuo u usta i na kraju krajeva svjesno ili ne - dao odgovor.
pa to se radi ovdje u hrvatskoj i ovdje nema kntroliranog uzgoja
i više vjerujem njima koji se bave uzgojom nego tebi sigurno

ja svog nedam da se pari
jel uopće čitas ili ne
daj za promjenu čitaj

vidim da je ovo neozbiljan forum o šarplanincima
znaći vas zanima samo pljuvanje po nećem mišljenju
stoga se dalje iskljucujem iz rasprave jel stvarno nema smisla

a sto se tiće DNA analize nemam nista protiv toga sto se mene tiće mogu sutra otić i da se to napravi ali kolko sam vidio i pročitao toga jos kod nas nema kaže da će biti uskoro a bome u italiju nejdem samo zbog toga znači buduči da toga kod nas nema
vi smatrate da su svi psi miješanci da nema čistokrvnih. stvarno katastrofa

Don't panic

Misery's Crown Avatar



Ajde nadite si drugo igraliste ... daljnje postove koji se bave egom i prepucavanjima bez ikakvih argumenata cu nagraditi.
__________________

Misery's Crown
znaći čovjek (on ili ona nije bitno) je bio jasan nije mjesto za prepucavanje

Zadnje uređivanje florian : 04.11.2010. at 09:17.
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 09:37   #163
Quote:
florian kaže: Pogledaj post
pa to se radi ovdje u hrvatskoj i ovdje nema kntroliranog uzgoja
Ma hajde. Štancanja ima svugdje, ali tamo se javno time hvale.

Quote:
i više vjerujem njima koji se bave uzgojom nego tebi sigurno
super

Quote:
ja svog nedam da se pari
jel uopće čitas ili ne
daj za promjenu čitaj
Ja nisam ni rekla da ti svoga daš, zapravo, to se nije dalo ni iščitati iz tvoje nejasne rečenice. Rekao si samo da šutiš jer ne smiješ reći koja je to uzgajivačnica kako ne bi bilo kažnjeni zbog toga. Dakle - podržavaš to što rade. I ajde, šuti, znam da su ljudi ludi i da se svašta dešava da se poubijaju oko štenadi, ali pričati o nekoj čistokrvnosti i kako ti znaš... sori, nema logike.

Quote:
vidim da je ovo neozbiljan forum o šarplanincima
Ovo nije forum o šarplanincima, ovo je forum za kućne ljubimce, a pišeš u temi o šarplanincima. Ako želiš biti na forumu specijaliziranom za šarplanince odi na Šarplaninci
Što se tiče prevencije štancanja, mislim da je ovaj forum prilično ozbiljan, u suprotnom te ne bi napali, već potapšali po ramenu.

Quote:
znaći vas zanima samo pljuvanje po nećem mišljenju
stoga se dalje iskljucujem iz rasprave jel stvarno nema smisla
Ne, ne zanima nas pljuvanje po nečijem mišljenju, ali ne odobravamo štancanje i nekontrolirani uzgoj.

Quote:
a sto se tiće DNA analize nemam nista protiv toga sto se mene tiće mogu sutra otić i da se to napravi ali kolko sam vidio i pročitao toga jos kod nas nema
gdje kod nas? Ima u Zagrebu. I radi se već oko godinu dana.

Quote:
vi smatrate da su svi psi miješanci da nema čistokrvnih. stvarno katastrofa
Ne znam gdje si to pročitao
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 09:49   #164
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Ma hajde. Štancanja ima svugdje, ali tamo se javno time hvale.



super



Ja nisam ni rekla da ti svoga daš, zapravo, to se nije dalo ni iščitati iz tvoje nejasne rečenice. Rekao si samo da šutiš jer ne smiješ reći koja je to uzgajivačnica kako ne bi bilo kažnjeni zbog toga. Dakle - podržavaš to što rade. I ajde, šuti, znam da su ljudi ludi i da se svašta dešava da se poubijaju oko štenadi, ali pričati o nekoj čistokrvnosti i kako ti znaš... sori, nema logike.



Ovo nije forum o šarplanincima, ovo je forum za kućne ljubimce, a pišeš u temi o šarplanincima. Ako želiš biti na forumu specijaliziranom za šarplanince odi na Šarplaninci
Što se tiče prevencije štancanja, mislim da je ovaj forum prilično ozbiljan, u suprotnom te ne bi napali, već potapšali po ramenu.



Ne, ne zanima nas pljuvanje po nečijem mišljenju, ali ne odobravamo štancanje i nekontrolirani uzgoj.



gdje kod nas? Ima u Zagrebu. I radi se već oko godinu dana.



Ne znam gdje si to pročitao
pa nisam ja to rekao da ne budu kažnjeni nego ne smije se nekontrolirano parit i to su mi rekli kad sam dobio psa jer to oni ne rade i ne smije se radit jer se zbog toga gubi licenca i to se ne isplati
kao drugo ja sam svog legalno uvezao sa papirima gdje ga je na granici odmah pregledao veterinar i bio je u karanteni 14 dana
a moj pas ima tri godine znaći provodi se zadnjih godinu dana analiza super
znaći moj je mješanac zbog togaq
i nisam rekao da šutim zbog toga nego ako kažem iz koje je uzgajivačnice a to izbjegavam zato što su ljudi dosadni onda dolaze i mole me da se kuja pari sa mojim
jedan je došao čak iz bosne i morao sam ga odbit jer nije imao nikakve papire
a ovdje se za mog u okolici zna da ima papire i da je čistokrvan i onda bi svi htjeli da se kuje pare sa mojim
mislim stvarno sam bio i više nego jasan
ne podržavam također nekontroliran uzgoj

i u pravu si i ja bi prijavio takve uzgajivaćnice to je kriminal
ali poznam neke uzgajivaće u hrvatskoj i svi su mi rekli da oni najviše uzgajaju pse is ljubavi prema životinjama i da im ime znaći više od para i da se ne upuštaju u takve poslove ( ljudi imaju svoje firme znaći psi nisu primarna zarada)
a psi na kojima se zarađuje ili okreće veliki novac su dresirani psi
i poznam jednog uzgajivaća koji dresira belgijske ovčare za policiju
i njegov pas stvarno košta, i vjeruj mi on vodi raćuna o čistokrvnosti
takvi uzgajivaći se ne upuštaju u nekakve gluposti
znaći ponavljam kod nas ima ozbiljnih uzgajivaća bez presedana ali za šarplanince nisam čuo da neko uzgaja i tražio sam ali nisam našao
znaći ako želite dobrog primjerka za sada su najpoznatiji uzgajivaći u srbiji i makedoniji
nema tu neke filozofije
a DNA analiza je dobrodošla evo ja ču svog dat na testiranje kad ste tolko zapeli ako ima naravno pa vam javim

Zadnje uređivanje florian : 04.11.2010. at 10:20.
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 10:30   #165
Quote:
florian kaže: Pogledaj post
pa nisam ja to rekao da ne budu kažnjeni nego ne smije se nekontrolirano parit i to su mi rekli kad sam dobio psa jer to oni ne rade i ne smije se radit jer se zbog toga gubi licenca i to se ne isplati
Gle, jako nejasno pišeš tako da te slabo shvaćam. Tko pari bez dozvole? Uzgajivač od kojeg si uzeo psa ili...???

Quote:
kao drugo ja sam svog legalno uvezao sa papirima gdje ga je na granici odmah pregledao veterinar i bio je u karanteni 14 dana
Pa nitko ti nije ništa rekao zbog toga.

Quote:
a moj pas ima tri godine znaći provodi se zadnjih godinu dana analiza super
znaći moj je mješanac zbog togaq
Ne, nitko ti nije rekao da je tvoj pas mješanac. I koja analiza se provodi? Ono što ti želim reći je da ako uzgajivačnica prakticira parenje nasumce kuja bez papira i ako se kako kažeš, boje, onda je vrlo moguće da ima dosta pasa koji ili nisu čisti ili su sumnjiva porijekla. Ne znam zašto to tebe vrijeđa kad su to činjenice.

Zamisli da ja imam sad 5 šarplaninaca (kamo sreće ) i recimo da su super, dobro ocijenjeni, sve kako treba. I dolaze mi neki ljudi sa kujama koje liče na šarce, al se pojma nema ni tko im je otac ni tko im je mati, niti zdravstveno stanje, nemaju poslikane kukove, ništa... I ja dam da moji psi upare kuje. Zar bi mislio i dalje da doprinosim "boljitku pasmine"?

Quote:
i nisam rekao da šutim zbog toga nego ako kažem iz koje je uzgajivačnice a to izbjegavam zato što su ljudi dosadni onda dolaze i mole me da se kuja pari sa mojim
pa postoji opcija privatnih poruka, telefon ne moraš ostavljati, a ljude koji te dave otkantaš. Ja šarca momentalno nažalost nemam, pa te neću ni gnjaviti Pitala sam čisto zato što me zanima pasmina.

Quote:
jedan je došao čak iz bosne i morao sam ga odbit jer nije imao nikakve papire
super potez

a ovdje se za mog u okolici zna da ima papire i da je čistokrvan i onda bi svi htjeli da se kuje pare sa mojim

Quote:
a DNA analiza je dobrodošla evo ja ču svog dat na testiranje kad ste tolko zapeli ako ima naravno pa vam javim
To napravi zbog sebe, a ne zbog nas na forumu. Nitko ovdje nije zapeo da ti moraš raditi DNA analizu. Ono što smo htjeli reći je da je DNA analiza jedini način da se sa sigurnošću dokaže porijeklo psa, odnosno da se potvrde podaci upisani u rodovnicu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 13:09   #166
Quote:
lekay kaže: Pogledaj post
Smartie, pričas gluposti o kojima veze nemaš, i ja sam mislio da je saro 80 cm 65-70 kila, dok se nisam poceo druzit s ljudima koji znaju o tome, izvorni sarci su najvece blago sto postoji a ne one dzumare od stankovica(prvi mi je doso napamet jer sam i ja mislio dok nisam nista znao da mu psi valjaju) itd..
pravi izvorni sarac je visok oko 70 cm i tezak oko 50 kg, i nema njegova suvoca veze sa hranom, mesnata glava ce uvjek biti mesnata a suva uvjek suva, sva sreca pa se sad izvorni sarci zovi deltari, i da ih vise ne mješaju s ovim novokomponiranim nakazama....
u pravu si gle šarac ima neke standarde ako je veći od toga ne znaći da nije čistokrvan ali sa njime ne možeš ići recimo na takmičenja jel če biti zbog proporcija u startu diskfalificiran
znaći svaka pasmina ima standarde i svaki (čistokrvan) može biti van tih standarda veći ili manji
znaći ako se tebi sviđa da je unutar standarda to je normalno
ni meni se ne sviđaju ako su preveliki pa nije to medvjed
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 13:21   #167
Ako je pas bilo koje rase prerastao standardnu veličinu izvan tolerancije:
- može ići na takmičenja.
- biti će diskvalificiran sa izložbi i neće mu biti izdana uzgojna dozvola

Napominjem da se za neke rase ne postavlja gornja granica visine ili se toleriraju manja odstupanja, osobito kod kuja.
Glupavo mi je da se svađate oko visine psa, imate standard online pa si pročitajte. Šarplaninac je pašče kao i svako drugo, ništa posebniji od svih ostalih. To što se vama sviđa ili ne određena linija to je stvar ukusa - ukoliko je unutar standarda, nema se što reći.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 13:34   #168
Quote:
florian kaže: Pogledaj post
u pravu si gle šarac ima neke standarde ako je veći od toga ne znaći da nije čistokrvan
Veći od čega florijane??? Veći od koliko ako gornja granica nije postavljen??? Ja smatram da je standard šarplaninca u mnogočemu zbunjujuć i da je gornja granica trebala biti postavljena. Ali ne smatram da velik pas = loš pas dok god je proporcionalan, agilan i ima odlike pasmine i ne izgleda ko onaj na slici koju sam postavila

Quote:
ali sa njime ne možeš ići recimo na takmičenja jel če biti zbog proporcija u startu diskfalificiran
kako ne? pa vidiš da odnose CACIBe i kojekakve nagrade
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 16:28   #169
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Veći od čega florijane??? Veći od koliko ako gornja granica nije postavljen??? Ja smatram da je standard šarplaninca u mnogočemu zbunjujuć i da je gornja granica trebala biti postavljena. Ali ne smatram da velik pas = loš pas dok god je proporcionalan, agilan i ima odlike pasmine i ne izgleda ko onaj na slici koju sam postavila



kako ne? pa vidiš da odnose CACIBe i kojekakve nagrade
visina ne bi smjela biti viša od 65 cm(muški, 55 ženka) proporcionalno time i težina recimo mužjak do 50 kg može i više ali tu negdje ne znači da su veći primjeri od ovoga mješanci ali šampioni ili najlepši primjerci su tih standarda

ima raznih takmičenja i moja baba je bila na takmičenju za mis pa je dobila nagradu u lokalnom staračkom domu
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 16:43   #170
Quote:
florian kaže: Pogledaj post
visina ne bi smjela biti viša od 65 cm(muški, 55 ženka) proporcionalno time i težina recimo mužjak do 50 kg može i više ali tu negdje ne znači da su veći primjeri od ovoga mješanci ali šampioni ili najlepši primjerci su tih standarda
Kao prvo, mjere koje navodiš su mjere a ne STANDARDI. Dakle, pas nije "standarada", može postojati samo jedan standard koji je relevantan unutar organizacije kojoj pripadaš (FCI, AKC...).
Na žalost, u RH je za šarplanince, kao i za sve ostale pasmine, relevantan standard priznat od FCI a ne Po Flokiju Iz Šarplanine u Albaniji.

Quote:
florian kaže: Pogledaj post
ima raznih takmičenja i moja baba je bila na takmičenju za mis pa je dobila nagradu u lokalnom staračkom domu
Ne bih znala za tvoju babu, ne pričamo o babama (je li i ona šarplaninac ). Pričamo o kinologiji. Pošto smo na hrvatskom forumu, ne postoje "takmičenja" nego "natjecanja" ali to je manje važno. Dakle, u u kinološkoj terminologiji je jasno da postoje:
- izložbe
te
- takmičenja, odnosno natjecanja
koja se, ugrubativno, dijele na:
- radna natjecanja
- natjecanja naslijednih osobina
- sportska natjecanja
i pripadajući ispiti.

Generalna razlika u kontekstu rasprave jest da je za izložbe relevantno da pas :
- ima pedigree izdan od lokalno priznate kinološke organizacije
- nije steriliziran/kastriran
- odgovara zadanom, priznatom standardu pasmine te se u kontekstu toga ocjenjuje.

Ovisno o tipu takmičenja odnosno natjecanja, pas mora ili ne mora biti čistokrvan, može i ne mora biti kastriran ali se neće gledati odgovara li pas fizički standardu pasmine. To je i logično, zbog toga jer su za određene pasmine rezultati natjecanja odnosno ispita nužni za ishodovanje uzgojne dozvole, ali nikako nisu dovoljni. Odnosno, pas koji je sudjelovao samo na natjecanjima ne može, bez sudjelovanja na odgovarajućim izložbama, dobiti uzgojnu dozvolu.

I to mislim na onaj priznati standard, a ne tvoje osobne preference.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 10:54   #171
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Kao prvo, mjere koje navodiš su mjere a ne STANDARDI. Dakle, pas nije "standarada", može postojati samo jedan standard koji je relevantan unutar organizacije kojoj pripadaš (FCI, AKC...).
Na žalost, u RH je za šarplanince, kao i za sve ostale pasmine, relevantan standard priznat od FCI a ne Po Flokiju Iz Šarplanine u Albaniji.
pa te mjere sam samo kopirao sa neta ( od FCI) i stavio na post neznam gdje je problem

Quote:
Ne, nitko ti nije rekao da je tvoj pas mješanac. I koja analiza se provodi? Ono što ti želim reći je da ako uzgajivačnica prakticira parenje nasumce kuja bez papira i ako se kako kažeš, boje, onda je vrlo moguće da ima dosta pasa koji ili nisu čisti ili su sumnjiva porijekla. Ne znam zašto to tebe vrijeđa kad su to činjenice.
nisam rekao da se boje da ne dođe kontrola nego se boje kada prodaju psa da taj neko ne pari bezveze bez kontrole toga se boje jel to narusava ugled i imiđ uzgajivaćnice zato su mi to napomenuli da svog ne dajem u parenje
sa drugim psima koji su sumnjivog porijekla

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 05.11.2010. at 12:19. Reason: Spojeni postovi, molim nauciti koristiti opciju "Edit"
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 11:28   #172
Quote:
florian kaže: Pogledaj post
visina ne bi smjela biti viša od 65 cm(muški, 55 ženka) proporcionalno time i težina recimo mužjak do 50 kg može i više ali tu negdje ne znači da su veći primjeri od ovoga mješanci ali šampioni ili najlepši primjerci su tih standarda
Standard kaže PROSJEČNO. Prosječno ne znači TOČNO. Također, standard kaže POŽELJNI SU VEĆI PRIMJERCI. Kaj ti nije jasno???

To znači da je prosječna veličina planinskih pasa sa Šarplanine u doba kad je standard pisan i prihvaćen bila oko 65 cm (za muške), ali ne znači da neki primjerci nisu odskakali od tog prosjeka i bili veći ili manji po tom pitanju. Kada se stvarao standard trebala se približnije odrediti kilaža i visina pa ovakvih rasprava ne bi bilo i svaki pas koji bi odskakao od standarda za više od 5 cm bio bi eliminiran iz uzgoja, ovako imamo što imamo i pomirite se s time. Ili mijenjajte standard

Ja sam vidjela jako lijepih pasa od sedamdesetak cm, nit su bili žvalavi, niti tromi. Velik ne znači trom, daj upamti to. Bernardinac je golem i trom, dok npr. pirinejac nije.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 11:52   #173
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Standard kaže PROSJEČNO. Prosječno ne znači TOČNO. Također, standard kaže POŽELJNI SU VEĆI PRIMJERCI. Kaj ti nije jasno???

To znači da je prosječna veličina planinskih pasa sa Šarplanine u doba kad je standard pisan i prihvaćen bila oko 65 cm (za muške), ali ne znači da neki primjerci nisu odskakali od tog prosjeka i bili veći ili manji po tom pitanju. Kada se stvarao standard trebala se približnije odrediti kilaža i visina pa ovakvih rasprava ne bi bilo i svaki pas koji bi odskakao od standarda za više od 5 cm bio bi eliminiran iz uzgoja, ovako imamo što imamo i pomirite se s time. Ili mijenjajte standard

J.
sarplaninac je po strukturi masivan u gornjem dijelu tijela znaci gornji dio mu je inace tezak nije kao doga koji je velik ali u gornjem dijelu tijela je "mrsav"
pa to funkcionira ali kod sarca ne
florian is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 17:17   #174
Quote:
florian kaže: Pogledaj post
sarplaninac je po strukturi masivan u gornjem dijelu tijela znaci gornji dio mu je inace tezak nije kao doga koji je velik ali u gornjem dijelu tijela je "mrsav"
pa to funkcionira ali kod sarca ne
šarplaninac je pas čvrste i jake konstitucije, NIJE masivan, ali nije ni lagan. Zapravo, prije bih čak i rekla da je lagan obzirom na ovo što piše u standardu, makar kao što rekoh, taj standard mi je skroz nelogičan u dosta stvari (visina vs težina). Masivnim ga čini dlaka i griva, dok je tijelo vitko, mišićavo i snažno. Ne vitko kao u doge, ali bi trebalo biti skladno, čvrsto, proporcionalno.

Moja kuja bila je oko 62-63 cm i u najboljim godinama i najboljoj kondiciji bila teška oko 38-40 kila. Kad je ostarila i udebljala se imala je oko 45-50 kg. Rotica sada je visoka oko 58 cm i ima 38 kila. Nije debela iako moram jako paziti Nekako mi je nelogično da pas građe šarplaninca od 70 cm teži 35 kila, osim ako nije izuzetno mršav, dakle izgladnio.
Svaki put kad mi netko kaže "uuu vidio sam šarca od 90 kila" puknem od smijeha.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 17:46   #175
Oprosti @Smartie što nisam pročitao sve tvoje postove o šarcima, a tebe ipak doživljavam kao najvećeg stručnjaka za šarplanince na ovom forumu:

Zanima me tvoje mišljenje o onoj formulaciji visine kod njhovog standarda (poželjniji su viši psi). Osobno, kao laik kad su u pitanju šarplaninci, mislim da bi trebala biti ipak označena gornja visina preko koje se ne bi smjelo ići u uzgoju jer neki "uzgajivači" to tumače da su "poželjniji što viši psi" pa imamo parenja s kavkaskim ovčarima da bi se dobila ta nakarda što samo slični šarplanincu
Ukratko, postaviti gornju granicu visine u standardu s dopuštenim odstupanjima +, - 2, 3 cm ili imati ovo što imamo danas???
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 17:51   #176
Quote:
yildirim kaže: Pogledaj post
Oprosti @Smartie što nisam pročitao sve tvoje postove o šarcima, a tebe ipak doživljavam kao najvećeg stručnjaka za šarplanince na ovom forumu:

Zanima me tvoje mišljenje o onoj formulaciji visine kod njhovog standarda (poželjniji su viši psi). Osobno, kao laik kad su u pitanju šarplaninci, mislim da bi trebala biti ipak označena gornja visina preko koje se ne bi smjelo ići u uzgoju jer neki "uzgajivači" to tumače da su "poželjniji što viši psi" pa imamo parenja s kavkaskim ovčarima da bi se dobila ta nakarda što samo slični šarplanincu
Ukratko, postaviti gornju granicu visine u standardu s dopuštenim odstupanjima +, - 2, 3 cm ili imati ovo što imamo danas???
Pa ja se slažem i stalno pričam da bi trebalo postaviti gornju granicu. Nisam stručnjak, samo ljubitelj

Po meni bi oko 73-75 cm bio vrh vrhova, što naravno ne znači da sad svi moraju pumpat i forsirati tu gornju granicu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 18:01   #177
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Pa ja se slažem i stalno pričam da bi trebalo postaviti gornju granicu. Nisam stručnjak, samo ljubitelj

Po meni bi oko 73-75 cm bio vrh vrhova, što naravno ne znači da sad svi moraju pumpat i forsirati tu gornju granicu.
Hvala na odgovoru, identično razmišljamo.

Po CACIB-ima u Zagrebu viđam pse koji su znatno iznad te visine, a i ne djeluju mi pretjerano agilno. Možda je na specijalkama bolja situacija
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 20:52   #178
Quote:
yildirim kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, identično razmišljamo.

Po CACIB-ima u Zagrebu viđam pse koji su znatno iznad te visine, a i ne djeluju mi pretjerano agilno. Možda je na specijalkama bolja situacija
Ne znam, ne idem baš po specijalkama
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 20:49   #179
Anuška, kada psa jednom naučiš osnove, sve je ostalo mačji kašalj. Imam 2 šarplaninca, od nedavno i 2 čistokrvna štenca, mali su buce i jednostavno tako lijepi. Ne napadaju djecu i veoma su zaigrani. Lapdog ima dobro rješenje. Nova sam na forumu, ali dugo u "šarplaninskim vodama". Anuška, bez brige za djecu!
Dogistica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 06:22   #180
Jos malo o sarpalanincu.



Quote:
Šarplaninac pripada grupi pastirskih pasa koji potiču od molosa. Današnji Šarplaninac je posljedica prirodne selekcije u zatvorenoj sredini,stoljećima bez dodira sa psima drugačijeg tipa. Surova priroda ga je napravila čvrstim, grubim, borbenim, odličnim čuvarom koji ne bježi ni pred čoporom vukova, ni pred medvjedom. Šarplaninac je pas koji bez greške obavlja svoj dio posla u čuvanju stada i imovine svog gospodara. Visok stupanj inteligencije mu omogućava da bude samostalan. Početkom uzgoja ovih pasa u urbanoj sredini, stvoren je pas koji se u odredjenoj mjeri razlikuje od izvornih pasa po građi i boji. Izvorni pas je viši od urbanog, najčešće je nadgrađen, nešto kraće, ali i gušće i grublje dlake, otvorenijih kutova zadnjih nogu.

Dosta je pokretljiviji od svog urbanog brata. Na Šarplanini se mogu susresti psi svih boja sa maskom ili bez, od gotovo bijele, preko boje meda, pšenice, svih nijansi žute ili sive do tamne, gotovo crne boje. Odgajivači u gradovima forsiraju pse sive boje, svjetlije ili tamnije. Za boju Šarplaninca je jako važno naglasiti da su sve boje ravnopravne.

Karakter: Šarplaninac je izuzetno uravnotežen i miran pas. Istovremeno je i vrlo dobroćudan i vrlo oštar, ali samo kada se za to ukaže potreba. Vrlo je hrabar, spreman da se suprotstavi i mnogo jačem protivniku da bi obranio svoga gospodara ili ono sto mu je povjereno na čuvanje čak i po cijenu života. Šarplaninac je čuvar po instinktu, nije mu potrebna nikakva dresura. Jedna od njegovih odlika je i da nikada ne laje bez razloga. Odan je svom gospodaru, a nepovjerljiv prema strancima. I kada, teška srca, prihvati gosta koji je pristigao, budno ce pratiti svaki njegov pokret. Odlikuje se visokim stupnjem inteligencije. Dosta je tvrdoglav i dominantan pas i od njega ne treba očekivati izvođenje cirkuskih vještina ili neprikosnovenu poslušnost u okviru dresure. Pogrešno je mišljenje da je Šarplaninac glup pas jer se jako teško dresira. On je samo pas koji misli svojom glavom i većinu stvari radi po instinktu. On će savršeno dobro shvatiti što se od njega traži, ali to neće uraditi ako ne smatra da je potrebno. Ono sto jednom nauči pamti cijelog života. Štene je potrebno početi odgajati u startu, zato sto se tada napravljene greške jako teško ispravljaju a loše navike teško iskorjenjuju.

Šarplaninac je skroman pas u pogledu ishrane - jede malo usporedbi sa svojom veličinom. Nije probirljiv što ne znači da ga ne treba hraniti kvalitetno, pogotovo u vrijeme razvoja. Jednom propušteno u periodu razvoja nikada se više ne može nadoknaditi. U ishranu psa je potrebno uključiti i vitamine. Štene, a kasnije i odraslog psa, je potrebno redovno (na svakih par mjeseci) tretirati preparatima protiv crijevnih parazita (bez obzira što u njegovoj stolici parazite ne zapažate), i redovno cijepljeni protiv zaraznih bolesti i bjesnila. Što se smještaja tiče idealno bi bilo držati ga u većem ograđenom prostoru, ili mu bar pružiti dovoljno kretanja. Za njega je život na lancu pravo mučenje, pa je potrebno osigurati mu prostran boks sa kučicom (krov treba da bude ravan ili sa blagim padom), koju ce koristiti kao osmatračnicu. Visina ograde boksa ne bi smela biti ispod 2 metra, osim ako boks nije pokriven. Kučicu možete napraviti od drveta, pri tom vodeći računa da pod bude odignut od zemlje. Ako je u pitanju ženka koja ce se šteniti kučica bi trebalo biti nešto prostranija u zavisnosti od veličine kuje. Prevelika kučica, bez obzira da li je u pitanju pas ili kuja, je velika greška jer pas nije u stanju da toplotom svog tijela zagrije prostor oko sebe. Iako Šarplanincu krzno sa jakom poddlakom omogućava da mu ni velika hladnoća ne smeta, poželjno je zimi, pogotovo ako su jaci mrazevi, na vrata kučice staviti neki zastor, a unutra se može ubaciti slama. Ako imate kuju koja treba da se šteni onda su slama i zastor obavezni. Pri određivanju mjesta za boks, odnosno, kučicu, imajte na umu da, ako bi mogao da bira, Šarplaninac bi izabrao prostor sa koga može da ima uvid na cijelo dvorište, imanje u kom živi. Nemojte ga nikad staviti daleko od kuće, i izvan zbivanja. Iako je veliki pas, može se držati i u stanu, mada mu to može predstavljati mučenje ako mu se ne osigura dovoljno kretanja i mjesto gdje će moći da se skloni kad on to želi. U ovom slučaju mali problem može predstavljati netrpeljivost i nepovjerljivost prema stranim licima.
Šarplaninac je pas koji jako drži do osobne higijene. Štene se lako nauci čistoći, a odrastao pas obavlja potrebe prilikom šetnje ili sto dalje od mjesta gdje boravi i spava.

Njegovo krzno ne zahtjeva često četkanje, osim u vrijeme linjanja kada je potrebno odstraniti poddlaku da se ne bi zamrsila. Trebalo bi izbjegavati kupanje češće od jednom godišnje, a i tada to uraditi samo ako je bas potrebno. Gusta dlaka i poddlaka ga izvanredno štite od hladnoće tako da ne bi trebalo da vas iznenadi kada vam u zimsko jutro u dvorištu osvane krzneno klupko sa nekoliko centimetara snijega na njemu. Snijeg je nešto sto Šarplaninac najviše voli, i ono zbog čega ce vam biti zahvalan je da mu pružite priliku da se istrći u dubokom snijegu.

Ono na što bi trebalo paziti pri smještaju i držanju Šarplaninca je da je osjetljiv na vlagu. Smetaju mu vrućine, pa će spas potražiti u rijeci (ako ste u šetnji) ili u iskopavanju rupe u zemlji.

Iz moje arhive, ne znam odakle sam preuzeo tekst
Sarplaninac i vuk

http://www.youtube.com/watch?v=SN8HIe837CA
http://www.youtube.com/watch?v=1TfobW6X0pg

Odkale poticu sarplaninci? Prirodni ambijent.
http://www.youtube.com/watch?v=SR_B2...eature=related

Zadnje uređivanje Benda : 27.12.2010. at 06:35.
Benda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.