Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2007., 09:30   #1
Noćne more i noćni strahovi kod djece

Pozdrav svima,

imamo jedan za nas problemčić pa bi se posavjetovali sa svim mamama s ovog foruma ako nam, naravno, možete i znate pomoć.

Imamo prekrasnog malog sinčića Frana, star je 3 mjeseca i 8 dana! Zdravo dijete, veselo dijete, nikada ne plaće bez nekog posebnog razloga, ne cendra, da su nam rekli da su bebice ovako dobre odma bi ih imali četvero
Uglavnom, problem je u noćnom spavanju!
Fran obično ide spavati između 20 i 21 sat! Dobije papicu, podrigne i zaspi na MM ramenu. Položimo ga u kinderbet u rolicu na bok i pajki ko mali anđeo!
Uglavnom se probudi oko 4 sata jer je gladan i traži papicu, nakon što se najede ponovo spava do nekih cca 8 sati!
Dogodilo nam se do sada da je 4 noći spavao od 21 pa sve do 6 ujutro bez buđenja!
Ali, narafski pojavio se problem!
Zadnjih par noći OBAVEZNO plaće i jeca u snu!
Prvi dio noći provede mirno, spava, onda se probudi oko 4, traži jesti, najede se, ponovo ga uspavamo, mirno spava nekih pola sata i onda od 5 pa do 8 ujutro KONSTANTNO tužno jeca i plaće u snu, on spava i ima neke noćne more zbog kojih plaće!!!
I to je postalo pravilo zadnjih ajmo reći tjedan dana!!!
UŽASNO nam je gledati ga takvog, obično ga probudimo kad počne jako plakati, zatvorene oči, dubok san i plače!
Onda ga MM uzme u ruke, priča mu da ga razbudi! Kad se probudi smije se, guguće, priča i koda nikad ništa nije bilo!!!

Jel moguće da moje dijete svaku noć ima NOĆNE MORE???? Sa tri mjeseca života???
Please HELP!
Ima li itko sličnih iskustava??
Možda je to skroz na skroz normalno ali smo mi već lagano u brizi!

Hvala
duma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 11:02   #2
Mom malom se ista stvar dogadja, ima 6 mjeseci i takodjer s vremena na vrijeme ili da bolje kazem podosta cesto se zna dogoditi da odjednom u snu pocne plakati, bas kao da ima nocne more, a zaista nema razloga da se nas pita jer smo naravno kao i vecina roditelja brizni, skacemo kako on "diktira", nikada ne vicemo (naravno da na njega nikada ne vicemo!) u njegovoj blizini pa makar vikali kroz neku salu bas zato sto si on to moze svakako protumaciti, ali eto on bez obzira na sve place u snu...naravno da nam uvijek bude tesko i uvijek ga probudimo jer mislim da je bolje tako nego da jadan prozivljava tu moru...ne znam nista strucno o tome, ali ako netko zna bilo bi lijepo da napise!
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 18:45   #3
obicno se to javlja kod malo starije djece, ali ne znaci da i sasvim male bebice ne prozivljavaju svoja iskustva tijekom sna.

evo sto kazu u jednom od tekstova na hrabrom telefonu:

Quote:
Noćni strahovi i more

Djeca često imaju noćne strahove i more pa se u prvim godinama života znaju probuditi vrišteći, uznojena su, blijeda, proširenih zjenica, nesvjesna okoline, ne reagiraju na tješenje, guraju roditelje od sebe ili bježe. Te reakcije mogu trajati jednu do deist minuta, a ujutro se djeca uglavnom ničeg ne sjećaju.
Noćne more s ružnim snovima su nešto češće od noćnih strahova (10-15% djece u dobi od 3 do 5 godina ima more koje brinu roditelje), a najčešće prolaze spontano.

Djeca imaju i osjećaj pritiska u prsima, tahikardiju te smetnje disanja. Neka djeca škrguću zubima, smiju se ili hodaju, što predstavlja rasterećenje od napetosti prethodnog dana. Uglavnom nema potrebe za specifičnim intervencijama, tj. djeca prerastu ove napade.
hrabri telefon

vjerujem da bi se budio da ga nesto boli, a nocne more i strahovi su sastavni dio odrastanja.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 01:21   #4
moja je cesto to imala vec od par mjeseci starosti, stila place i ne budi se prakticki, a zna imati otvorene oci,kao da gleda kroz tebe i ne vidi te ... ma uzas jedan...to je znalo potrajati i po pola ure,nosenje i njezno pricanje bi ju znalo smiriti...
u zadnje vrijeme nam se je uvalila u krevet i prestala sa time ...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 01:42   #5
preporučujem knjigu: Annette Kast-Zahn; Harmut Morgenroth "Svako dijete može naučiti spavati"- od novorođenčeta do školskog djeteteta: kako spriječiti i ukloniti probleme spavanja, izdavač Alinea
meni osobno je knjiga jako puno pomogla, napisana od strane stručnjaka-roditelja, sve je objašnjeno, od snova, faza sanjanja, poremećaja, praktičnih savjeta -uglavnom, toplo preporučam
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 01:54   #6
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
preporučujem knjigu: Annette Kast-Zahn; Harmut Morgenroth "Svako dijete može naučiti spavati"- od novorođenčeta do školskog djeteteta: kako spriječiti i ukloniti probleme spavanja, izdavač Alinea
meni osobno je knjiga jako puno pomogla, napisana od strane stručnjaka-roditelja, sve je objašnjeno, od snova, faza sanjanja, poremećaja, praktičnih savjeta -uglavnom, toplo preporučam
Oprosti, dali u toj knjizi preporučaju da roditelj dijete ostavlja da plače, i to nekoliko noći za redom ?
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 03:48   #7
Ne, iako na prvi pogled djeluje (ako se površno pogleda knjiga) da baš to savjetuju.
U knjizi je točno objašnjeno da je štetno i nepoželjno ostaviti dijete da plače (uz ostale nepoželjne metode;s dudom, na rukama, s roditeljima u krevetu, s bočicom..)
Kad mi je jedna mama preporučila tu knjigu i ukratko objasnila metodu ja sam se zgrozila, ali kad sam je ipak nabavila i cijelu je proučila tek sam tada skužila o čemu se radi, tako da ne bih sad prepričavala čitavu knjigu da ne budem krivo shvaćena, a ima je i po knjižnicama za posuditi.
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 04:03   #8
mi smo našeg kad je imal 10mj. i na hitnu vozili radi plača u snu i nikak ga probudit, ono gleda al uopće ne doživljava nikog i onda su ga ostavili 3 dana u bolnici (to nikad više nebudemo dopustili ako nije hitno) i dali dijagn. convulzion in obs. posle se specijalist na kontroli smijal dijagnozi i rekel da više netrebamo dolazit jer je sve ok. sad ima 5 god i več dugo nije plakal u snu a kad se to dogodi nosimo ga i pričamo mu i sam se smiri. ah, jeza me lovi od tog plača...
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 12:48   #9
Moj mali u zadnje vrijeme zna plakati u snu, ali nista alarmantno pa se ne brinemo previse jer ga odmah probudimo i mazimo se s njim pa na kraju opet brzo zaspe!
sbg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 12:51   #10
ne probude se svi odmah ... ti pricas recimo bebi,a ona te uopce ne dozivljava, kao da te nije svjesna,gleda kroz tebe i place sve u 16,
to je recimo dio koji te preplasi ...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 01:53   #11
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
U knjizi je točno objašnjeno da je štetno i nepoželjno ostaviti dijete da plače (uz ostale nepoželjne metode;s dudom, na rukama, s roditeljima u krevetu, s bočicom..)
.

Možda sam te krivo razumjela , ali meni je potpuno normalno da beba spava s dudom, ili da je dijete s roditeljima u krevetu.
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...djeca,26325.jl
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 06:07   #12
BAs sam neki dan razgovarala sa frendicom o tom spavnaju i komentirala Dr. Searsovu knjigu u kojoj pise kako od kada djeca spavaju u svojim sobama(zadnjih 100tinjak i manje godina ovdje u USa) od kada ima hrpa knjiga kako ih nauciti spavati... sve je vise ljudi sa problemima spavanja, sve je vise reklama za tablete za spavanje itd. Nekada su ljudi spavali s malim bebam au sobi(krevetu) i to nije bilo nis nenormalno pa ne znam zasto bi bilo i sada, na kraju krajeva nikog ne znam da je spavao sa starcima u krevetu nakon ajd mozda 3-4 godine i onda povremeni izleti do puberteta,hehe. Evo moja je 2 i pol i zadnjih pola godine spava sama u svojoj sobi u svom krevetu bez pol frke i ako se i probudi u snu onda dodje po mene da se ja legnem kod nje u njen krevet. A od prvog dana do 2. godine je spavala s nama u krevetu.
Sto se tice nocnih mora, one su normalne i ne treba bebe buditi iz sna.Nama to izgleda koma ali oni samo prozivljavaju sve zanimljivosti za vrijeme dana.
Moje cure to nikada nisu imale jer sam uvijek bila uz njih i kad bi se mozda i prepale necega stisle bi se uz mene (priljepci) i sve super. Ne boje se ni mraka,spavaju u svim zivim uvjetima, buka, hladno,toplo, jedino su gladne po noci(cica ili banana)
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 11:18   #13
Quote:
monika13 kaže: Pogledaj post

Možda sam te krivo razumjela , ali meni je potpuno normalno da beba spava s dudom, ili da je dijete s roditeljima u krevetu.
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...djeca,26325.jl
krivo si me razumjela, i meni je to normalno, i ovima koji su napisali tu knjigu koju preporučujem je normalno...govorim da su takve teme obrađene u toj knjizi kada takvi slučajevi znaju predstavljati problem
sve ima svoje za i protiv, pa je tu sve lijepo objašnjeno na pomoć roditeljima da lakše uvide u čemu je problem (ako ga imaju naravno) i kako ga mogu riješiti
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 12:02   #14
Quote:
monika13 kaže: Pogledaj post

Možda sam te krivo razumjela , ali meni je potpuno normalno da beba spava s dudom, ili da je dijete s roditeljima u krevetu.
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...djeca,26325.jl
Bez obzira na clanak malo mi je too much da dijete spava s roditeljima do 5. godine...opcenitmo mislim da je djetetu mjesto u kinderbetu, pogotovo kada je beba kao sto je moj mali, zbog sigurnosti, ali mi je ok da kinderber bude u sobi s roditeljima! Mi maloga nekada stavimo s nama u krevet i rijetko kada prespava cijelu noc s nama u krevetu.
sbg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 12:22   #15
Quote:
sbg kaže: Pogledaj post
Bez obzira na clanak malo mi je too much da dijete spava s roditeljima do 5. godine...opcenitmo mislim da je djetetu mjesto u kinderbetu, pogotovo kada je beba kao sto je moj mali, zbog sigurnosti, ali mi je ok da kinderber bude u sobi s roditeljima! Mi maloga nekada stavimo s nama u krevet i rijetko kada prespava cijelu noc s nama u krevetu.
Slazem se, vec sam negdje pisala o tome. moj mali bas danas puni 7 mj. i uvijek spava u kinderbetu osim ako se ranije po noci probudi, onda ga stavimo kod nas, ali inace nikada ne spava s nama od ponoci do jutra. sto je sigurno sigurno. isto mi je malo previse do 5.god. da dijete spava s roditeljima u istoj sobi, a kamoli u krevetu? vrijeme mu je da se "osamostali" .
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:46   #16
moja je od pocetka spavala u kindacu,ali me je dizala i po 5x po noci,kad smo zadnji put bili na moru nije htjela spavati u montaznom kindacu nego se uvalila nama u krevet,od onda smo ju uspavljivali kod nas u krevetu i prebacivali u kindac,budjenje po noci se je smanjilo na cirka 2x,zadnjih 3 mjeseca spava sa nama u krevetu jer mi se jednostavno vise ne da dizati i tegliti ju u kindac,
a i dogodi se da ja zaspim prije nje jer ima tehniku sto duze biti budna,bori se da ne zaspi uglavnom da bi bila sa tatom kojeg ne vidi po cijeli dan,
primjetila sam da otkad spava sa nama u krevetu je puno mirnija,zadovoljnija i nema klasicnog plakanja ujutro cim se probudi te manje trazi flasicu, nema vise nocnih mora ...

moja sestra je spavala sa mamom najduze od sviju nas,
najduze bila na ciki i po meni psihicki je ispala najbolje ...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 13:57   #17
Quote:
duma kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imamo jedan za nas problemčić pa bi se posavjetovali sa svim mamama s ovog foruma ako nam, naravno, možete i znate pomoć.

Imamo prekrasnog malog sinčića Frana, star je 3 mjeseca i 8 dana! Zdravo dijete, veselo dijete, nikada ne plaće bez nekog posebnog razloga, ne cendra, da su nam rekli da su bebice ovako dobre odma bi ih imali četvero
Uglavnom, problem je u noćnom spavanju!
Fran obično ide spavati između 20 i 21 sat! Dobije papicu, podrigne i zaspi na MM ramenu. Položimo ga u kinderbet u rolicu na bok i pajki ko mali anđeo!
Uglavnom se probudi oko 4 sata jer je gladan i traži papicu, nakon što se najede ponovo spava do nekih cca 8 sati!
Dogodilo nam se do sada da je 4 noći spavao od 21 pa sve do 6 ujutro bez buđenja!
Ali, narafski pojavio se problem!
Zadnjih par noći OBAVEZNO plaće i jeca u snu!
Prvi dio noći provede mirno, spava, onda se probudi oko 4, traži jesti, najede se, ponovo ga uspavamo, mirno spava nekih pola sata i onda od 5 pa do 8 ujutro KONSTANTNO tužno jeca i plaće u snu, on spava i ima neke noćne more zbog kojih plaće!!!
I to je postalo pravilo zadnjih ajmo reći tjedan dana!!!
UŽASNO nam je gledati ga takvog, obično ga probudimo kad počne jako plakati, zatvorene oči, dubok san i plače!
Onda ga MM uzme u ruke, priča mu da ga razbudi! Kad se probudi smije se, guguće, priča i koda nikad ništa nije bilo!!!

Jel moguće da moje dijete svaku noć ima NOĆNE MORE???? Sa tri mjeseca života???
Please HELP!
Ima li itko sličnih iskustava??
Možda je to skroz na skroz normalno ali smo mi već lagano u brizi!

Hvala
U literaturama je pojašnjeno da je to sve ok i da kroz to prolazi manje-više svako dijete..zapravo ružno sanja,ima svoje srahove..moja curka to radi od ngdje 3mj.života(sad joj je 6)..Ja se još nisam navikla na to jer je baš užas za vidjeti..prvo jeca u snu a ako je pokušaš smiriti maženjem ili je polako probuditi da ne sanja više tek onda počne histerični plač...i tako par minuta i ponovo normalno zaspe..
__________________
mamica..
trudnjacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 00:14   #18
jednom sam negdje procitala kako dijete nema vremena tokom dana prozivljavat situacije vec to radi u snu sto je i logicno...mislim da se ne treba zabrinjavat i da ce prestat odjednom kao sto je i doslo.mozda bi pokusala da sam na vasem mjestu ostavit ga sa sobom u krevetu a sto se tice navikavanja na to da ce spavat pored vas i bla bla meni su to gluposti.jedno malo bespomocno bice od tri mjeseca ima potrebu blizine majke i vrlo moguce je da je to razlog,neka osjeti vasu blizinu i potporu u svako doba i vjerujem da ce prestat
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 09:59   #19
žuta minuta

Zanima me jel ima (vjerojatno ima ) još ovakvih slučajeva:dijete ima 2 god.Inače je super dobro dijete oduvijek,nije zahtjevan, poslušan je, drag, nije agresivan ali zna se desiti ponekad ( a sad zadnjih tjedan dana dva puta ) kad spava probudi se cendranjem i kad dođem do njega počne histerizirati,bacati se po kinderbetu,ne da se smiriti, neće dudu niti čaj, ne mogu ga primiti na ruke jer divlja i baca se, tuli do besvjesti, urla ko da mu ne znam šta radim.
Ako je noć to je totalna koma jer probudi bebu i cijelu kuću, ako je to na spavanju popodne onda ga malo pustim pa ga probam umiriti ili se sam smiri odjednom-kao da ništa nije bilo-ponaša se najnormalnije.
To mi izgleda kao da nešto grozno sanja-ali mislim da bi se onda dijete stislo uz roditelje i smirilo, al on je onda još luđi.
Jednom je divljao sat vremena.Nije to prečesto al mi je skroz čudno i ne znam zašto do toga dolazi.Inače super spava po noći čak se uopće ne budi osim ako ima takvu žutu minutu...
Ima li još takvih slučajeva?
adren is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 10:12   #20
mislim da je ovo tema za tebe
https://www.forum.hr/showthread.php?t=365494
disident is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.