Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2004., 19:44   #81
Malo vece gljive sampinjone ili bukovace obrises od zemlje i stavis ih u marinadu od maslinovog ulja, timijana, malo vegete, češnjaka (ja stavim u prahu), origana pa stavis na gradele ili poprzis na malo maslinovog, posoliš i poparš svježe mljevenim paprom. Meni je to super u sendviču s kruhom od integralnog brasna sa matovilcem.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 00:09   #82
Majčinu dušicu imaš stvarno za kupit u skoro svim većim dućanima. Ja kupujem u vrećici od Kotanyja.
__________________
mixed pepper
mixed pepper is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 12:17   #83
Kako najispravnije očistiti šampinjone (gljive)?
Koliko dugo mogu stajati u frižideru?
Da li su dobri i oni kojima stapke malo 'pocrne'?

Btw, najgori su mi oni pretanki listići od šampinjona koje razbacaju po pizzi, čak i polu-sirove.

Inače, baš sam se sjetila milanskog rižota - to mi je jako fino, premda više zbog drugih stvari.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 15:54   #84
moja mama bere vrganje, kupceke i golubace...to je nju mama naucila i to ona zna brati i pripremati...u ostalo se ne upusta, strah ju je eksperimentirati

od vrganja i kupceka radi juhu s krumpriom...

vrganje nekad i s jajima, al meni to nije nikad bilo fino, jedno od rijetkih jela koje nisam nikad voljela...

golubace se stavljaju na ring od spareta i malo posole pa kad puste sok onda se papaju...mljac, to mi je najfinija gljiva...

a sampinjone obicno samo malo preprzi na ulju...meni je to odlicno...

ja nisam nikad pripremala gljive...
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 17:39   #85
Quote:
Karmela kaže:
Da li znas drugo ime za majcinu dusicu?
Anis......pazi, ne anus
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 22:28   #86
Quote:
heureka kaže:
cesto stavim foliju na kolo.. na to stavim sampinjone da stoje naglavacke malo posolim i pecem.. za par minuta imas "gljive na zaru"
Moja mama ih je ovako cesto znala pravit. Prste lizat
 
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 13:31   #87
Osobno poznajem 58 vrsta gljiva. na žalost, pirjane ne mogu jesti jer dobijem grčeve. Ali pohane pečene i u juhi su mi mljac. najbolje su pohane sunčanice-poput tleletine. A sirove imaju okus lješnjaka. A žuti kruh pohan podsjeća na pileći file. Mmmm... šampinjone gotovo da ne jedem, nisu mi zanimljivi.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 11:44   #88
Vrganji - recept za one koji ne vole jaki okus gljiva

Dakle, ako imate nekoga tko ne podnosi jači miris i okus vrganja (inače mljaccccc), evo jedne jednostavne ideje:
- narežete vrganje na listiće i bacite ih na malo maslinovog ulja. Ulje ne smije biti prevruće, dakle dinstati na laganoj vatri 5-10 minuta, ovisi u starosti gljiva, veličini i količini. Vrganji moraju ostati malo hrskavi. Posolite ih malo odmah na početku. Dakle, bez luka dinstati!
Kad su skoro gotovi, dodati jedno do dva jaja, nikako previše, jaja ne smiju biti dominantna što se količine tiče, već vrganji.
Jaja brzo miješati i pred kraj dodati neki polusuhi sir (npr. odličan je a ne prejak trapist iz paške mljekare). Dodati dosta sira, zdrobljenog na kockice ... i čim se počne sir malo topiti skinuti sve sa vatre i posipati sa natrganim svježim bosiljkom, te popapriti sa bijelim paprom.

Uloga sira je da preuzme okus gljiva, mada ipak malo ostane, taman da znate da jedete vrganje

Dobar tek!
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 13:50   #89
Vrganji su malo preskupi i prerijetko ih se nalazi za kupiti u svježem stanju da bi ih onda kad nabavim okus sjebala sa sirom
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 14:20   #90
Quote:
Khan kaže:
Osobno poznajem 58 vrsta gljiva. na žalost, pirjane ne mogu jesti jer dobijem grčeve. Ali pohane pečene i u juhi su mi mljac. najbolje su pohane sunčanice-poput tleletine. A sirove imaju okus lješnjaka. A žuti kruh pohan podsjeća na pileći file. Mmmm... šampinjone gotovo da ne jedem, nisu mi zanimljivi.
gdje si to naučio? ako si u zg, isplati li se ići u "kamilo blagaića" društvo da tamo nešto naučim?
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 19:27   #91
punjeni šampinjoni - neću davat recept jer je o tom već neko pisal (isti onaj ko od magic)
gulaš od gljiva - nešto odlično pogotovo kad su gljive svježe ubrane i mješane
gljive na roštilju - svježe ubrane i one s velikim klobucima ( sunčanice npr), preko toga peršin i češnjak
pohani klobuci
kajgana od gljiva
gljive na naglo - za na brzinu kad imamo svježih gljiva, samo malo ih popržit i posolit i popaprit i dodat malo prešina
ukiseljene gljive - često ih je baka radila za zimnicu, nabolje su rujnice i još neke kojima sam zaboravila ime... mislin da se čavlići zovu ili tako nešto
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 23:03   #92
Slozhila bih se s Klio


Mi jednostavno volimo okus samoniklih gljiva....pa shto manje dodataka - tim bolje.


Uzhasno mi je zhao kad netko pripremi vrganje 'na gulash' odnosno dinstane na kilo kapule i josh posuto vegetom. Stvarno nikakve arome ne ostane.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 23:12   #93
Quote:
emili kaže:
Vrganji su malo preskupi i prerijetko ih se nalazi za kupiti u svježem stanju da bi ih onda kad nabavim okus sjebala sa sirom
Naravno ali ako imate nekog tko ne voli okus, onda ga treba polako privikavati

A što se tiče vrganja, imaš šumu valjda negdje u blizini sa vrganjima ... svaki vikend po malo i napuni se zamrzivač
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 23:20   #94
Martinne, ti kao i Ruda pokushavash nam objasniti da vrganja ima u svakoj shumi



Nije bash tako


Chak i kad im je sezona, nadje ih se na mjestima koja se usmenom predajom povjeravaju. Bar shto se tiche shumovitih dijelova u blizini gradova.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 09:44   #95
Quote:
Martinn kaže:
Naravno ali ako imate nekog tko ne voli okus, onda ga treba polako privikavati

A što se tiče vrganja, imaš šumu valjda negdje u blizini sa vrganjima ... svaki vikend po malo i napuni se zamrzivač
daj Martine ne fantaj

tvoji savjeti bi mene skuplje i od tartufa došli
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 18:00   #96
Quote:
magic kaže:

Uzhasno mi je zhao kad netko pripremi vrganje 'na gulash' odnosno dinstane na kilo kapule i josh posuto vegetom. Stvarno nikakve arome ne ostane.
da meni isto. volim ja i šampinjone al gljive su mi bolje samonikle.
Gulaš od gljiva treba znat napravit dobar: svega pomalo al u manjim količinama jer se ipak trebaju osjetit gljive. Šteta ga je onda upropastit s puno vegete...onda ti ni ne tribaju gljive ionako sve ima isti okus.
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 19:27   #97
ljudi, šta da radim s trubačama? onim crnim pepeljastim ljivama? Buraz je nabrao PUNU vrećicu toga, dio smo stavili sušiti.
Što i kako da se pripremi s njima? Kako se uopće koriste sušene?
hvala
shoki
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 19:31   #98
Quote:
Shoki kaže:
ljudi, šta da radim s trubačama? onim crnim pepeljastim ljivama? Buraz je nabrao PUNU vrećicu toga, dio smo stavili sušiti.
Što i kako da se pripremi s njima? Kako se uopće koriste sušene?
hvala
shoki
Ne znam kakve su te, ali susene gljive se moraju namociti u vodi prije koristenja, zato mislim da su dobre za umake ili juhe, ali ne iskljucivo.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2004., 00:10   #99
Quote:
Shoki kaže:
ljudi, šta da radim s trubačama? onim crnim pepeljastim ljivama? Buraz je nabrao PUNU vrećicu toga, dio smo stavili sušiti.
Što i kako da se pripremi s njima? Kako se uopće koriste sušene?
hvala
shoki

Sushene trubache najbolje je bar dio samljeti i koristiti kao zachin.


Mi sushene mljevene gljive stavljamo chak i u riblju juhu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 12:32   #100
Re: gljive

Quote:
Shoki kaže:
vrijeme je gljiva (skoro i prošlo...)
na koje načine pripremate gljive?
S jajima su mi dosadne, gulaša sam se nakuhao, a šteta mi je fine gljive rabit za neke soseve za po mesu.

U obzir dolaze sve vrste šumskih gljiva: sunčanice, lisičice, vrganji, blagve, whatever.

Dakle: pucajte!
obozavam juhu od trubaca! to su one male crne u obliku trube! ne znam recept, ali juha je fenomenalna! usto volim dinstane vrganje s krumpirom i puno papra, odlicno. a super je i pohana suncanica! pohane bukovace isto su jednostavno za polizato prste, kao i pohani sampinjoli s pire krumpirom!
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.